Dobór docelowych okularów do GSO 12"

Postbartoszd | 14 Kwi 2021, 19:39

Cześć!
Wiem - temat poruszany wiele razy, czytałem chyba wszystkie, ale, jak wiadomo - każdy ma inne preferencje i oczekiwania, tak więc, nie znajdując odpowiedzi na moje rozterki, pozwoliłem sobie założyć kolejny temat.
Teraz słowem prawdziwego wstępu - chciałbym się krótko przedstawić, witajcie! Nazywam się Bartek, mam 32 lata, a więc, statystycznie, źrenicę w granicach do 6,4mm. ;) Mieszkam w okolicy Tarnowa, a tereny, z których najczęściej prowadzę obserwacje na lightpollution są zielone, ale bliższe niebieskiemu, niż żółtemu. W Bieszczady nie mam bardzo daleko, jednak dograć czas wolny z dobrą pogodą, seeingiem i jechać 200 km - to się zdarzy max kilka razy w roku, pewnie na palcach jednej ręki licząc. Kiedyś już tu bywałem, ale było to tak dawno temu, że nawet nie pamiętam nazwy swojego starego konta, ani przypisanego do niego maila. ;) Astronomia pasjonuje mnie od dziecka. Mając naście lat dostałem w prezencie marketowego Newtona 1000/114, o ile dobrze pamiętam, i tak się zaczęło. Po wielu obserwacjach i zagłębieniu się w temat zrozumiałem, że ten prezent to jednak nie to, czego poszukuję. Tak więc wybór padł na klasyczną Syntę 8". Przez kilka lat dokupiłem do niej okulary: Ortho Baadera 6mm, SWAN 15mm i 2", chyba 28mm, ale zabijcie, a nie pamiętam jaki, ale dość budżetowy. Nie pamiętam, bo ostatnimi latami z braku czasu teleskop wyciągałem tylko na najciekawsze przedstawienia na niebie, typu zeszłoroczna kometa. Druga kwestia to fakt, że znacznie częściej sięgałem po kupioną jakieś 5 lat temu lornetkę - Delta Optical Titanium 8x56 ED, która, póki co, była moim zakupem życia związanym z astronomią, tak ją pokochałem. Od zawsze interesowały mnie głównie DSy, ale po tym zakupie zrozumiałem, że największe wrażenie robi na mnie po prostu ogrom nieba i gwiazd, duże gromady otwarte, czyli to, co mogłem nią najlepiej obserwować. :) Planet nie unikam - praktycznie zawsze, gdy są w dobrym położeniu na niebie, zerkam choć chwilę, kontrolnie. ;) Ale jednak DSy, zwłaszcza te większe - to jest to. Dlatego, po rekonesansie rynku, długo się nie zastanawiałem i wybrałem GSO 12", jako teleskop już docelowy. Nie planuję już go zmieniać. Z Syntą czułem niedosyt, od dawna chciałem coś trochę większego. A że sytuacja przez lata się trochę umie zmieniła, to robię od razu przeskok na tę armatkę. :)
I tu dopiero dochodzę do sedna. Zaznaczę może na początku, że obecnie przebywam w USA, co jest ważne w kontekście doboru okularów, ze względu na ceny. Na pewno nie chcę przekroczyć budżetu 10 tys zł, a nawet chciałbym się na chwilę obecną zamknąć w jak najniższym, ale bez przesady - wolę kupić mniej sprzętu, a już docelowego. Powiedzmy, że 3 okulary i filtr.
Od zawsze sen z powiek spędzał mi Nagler 31mm... No i nadąża się okazja, by go nabyć w niezłej cenie, ze względu na pobyt w Stanach. Tylko teraz moje wątpliwości. Czy przy takiej aperturze ta ogniskowa nie będzie już zbyt długa, a niebo zbyt jasne? Powiększenie z nim będzie rzędu 49x, więc obawiam się też, że obiekty w nim ukazane będą po prostu malutkie. Źrenica wyjściowa, która wychodzi w okolicy 6,2mm, jeszcze teoretycznie daje mi kilka lat "zapasu". Co sądzicie? Czy może coś trochę krótszego, a z równie dobrym obrazem - jest coś takiego w ogóle? :) No i inna kwestia - bądź, co bądź, jest to dalej dość astronomiczna cena. Czy warto? Może lepiej w podobnych pieniądzach kupić dwa inne okulary, albo coś tańszego ogólnie? Od razu, będąc przy tym temacie, zahaczę o filtr. Na razie, a może nawet ostatecznie, chciałbym jeden, więc chyba najlepiej UHC, nieprawdaż? 2" - Lumicon? Oczywiście jakieś przyciemniające do planet też dokupię od razu, ale te tutaj pomijam, bo nie są tak kosztowne i trudne do wyboru. Zresztą nawet mam 1,25" Moon and Skyglow.
Co do pozostałych okularów - no właśnie. Na tę chwilę mogę sobie pozwolić na jeszcze dwa, trzy - zależy od Naglera. Sam teleskop to 3800zł, dokładając ww. okular - byłoby już w sumie jakieś 6300, a jeszcze filtr - zostaje 2,5tys max... Dlatego też poddaję w wątpliwość tę 31, żeby może pozwolić sobie na w sumie 4 dobre okulary. A może 4 jeszcze trochę lepsze, ale bez filtra, a nawet 5? Ehh... Za dużo tych rozterek, dlatego tu jestem z prośbą o radę. Jeszcze inna kwestia, że kupując te 3-4 okulary, w tym 31, nie mam kompletnie pojęcia jak najlepiej dobrać resztę, ze względu na ilość użytecznych ogniskowych do obsadzenia. Tym to trudniejsze, że jednak chciałbym, żeby to były okulary już docelowe. Może coś koło 7, 10 i 14 mam? Ale wtedy "dziura" do Naglera jest ogromna.
Co byście wybrali z takim budżetem, nie mając nic, a chcąc mieć już zestaw ostateczny, z możliwie najmniejszymi ubytkami, do uzupełnienia w przyszłości? Wiem, bardzo trudne pytanie - a przynajmniej dla mnie. Proszę, pomocy! ;)

Pozdrawiam serdecznie,
Bartosz
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Kwi 2021, 16:52

 

Postbartoszd | 26 Kwi 2021, 06:45

W sumie, to problem rozwiązany. W oczekiwaniu na akceptację postu zdążyłem już zasięgnąć rady gdzieś indziej i zrobić zakupy. Ale może komuś się jeszcze przyda, więc napiszę, co wybrałem. Zresztą chciałbym się podzielić wrażeniami, jak już wreszcie wrócę do domu i zacznę obserwacje (październik). Kupiłem taki zestaw:
- Pentax XW 7 mm
- Pentax XW 10 mm
- TV Delos 14 mm
- TV Panoptic 19 mm
- APM 30 mm UFF
- Filtr DGM Optics NPB 2"
Mam nadzieję, że nie pożałuję. :)
Pozdrawiam!
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Kwi 2021, 16:52

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat