Czy ktoś miał styczność z taką konstrukcją??

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postblackdragon4 | 15 Kwi 2021, 11:38

Witam szanowne grono czy może ktoś mi napisać coś o takiej konstrukcji teleskopu, jego wadach?? Ogólnie chciał bym kupić coś do avikowania planet i księżyca, dziękuję z góry za informacje..
Załączniki
Czy ktoś miał styczność z taką konstrukcją??: IMG_20210415_104052.png
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostKrzysztof_P | 15 Kwi 2021, 12:42

Cześć.
To Schmidt-Newton w starszym wydaniu.Fajny sprzęcik. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postblackdragon4 | 15 Kwi 2021, 13:17

Czy taka konstrukcja wymaga również kolimacji, i jak z wadami czyli z abberacja czy komą?? W tej chwili do księżyca i planet używam sw 130/900 czy przewaga tego teleskopu będzie znacząca, na pewno będzie jaśniejszy przy tych samych ogniskowych??
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostKrzysztof_P | 15 Kwi 2021, 13:33

Cześć.
Do avikowania Planet kamerkami lepszy byłby np. Mak 150mm F-1800mm , itp , ze względu na F.Chyba że zależy ci na ujęciu całej tarczy Księżyca to do F-1600mm , tyle wchodzi jeszcze w całości na matrycę Canona.Teleskop wymaga kolimacji na dwóch lustrach.
Ten system Schmidt-Newton będzie lepszy korekcją brzegowych partii obrazu od standardowego Newtona o tej samej Aperturze i ogniskowej F.I jest mniej wymagający co do okularów w szerszym polu widzenia.Przy tym F i tym systemie Schmidt-Newton podejrzewam że sprawdzi się bardzo dobrze na całej matrycy Canona , bez żadnych dodatkowych korektorów , wypłaszczaczy pola.
Zależy też jaka cena za ten sprzęt? Jest on na pewno lepszy optycznie od masowych chińczyków.TOWA to jak się nie mylę wyrób Japan.Stan warstw na lustrach? To też jest ważne , sprzęt dość wiekowy.Ważne aby warstwy nie posiadały jakichś ubytków czy powierzchniowych nalotów , zmatowień , itp.Teleskop jak najbardziej wart zakupu i nawet nałożenia mu nowych warstw na obydwa lustra.Ma bardzo dobre parametry i brak pająka od LW skutkuje lepszymi obrazami.Widać też że przeszkoda centralna C.O. nie tak duża.Dla mnie fajny sprzęt do poprawek na jeszcze lepszy podczas prac ATM.Wyciąg też można by zmienić na 2" z 1:10 , itp.Chętnie sam bym nabył takowy , do dalszych poprawek i modyfikacji , aby instrument miał lepszą sprawność optyki i mechanikę wyciągu.To jest to co osobiście lubię , nowy duch życia w dobry optycznie starszy wyrób Japan. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postblackdragon4 | 15 Kwi 2021, 14:12

Część, cześć.. :D Dziękuję ci za tak obszerne wytłumaczenie, co do stanu optyki jest tylko ta fotka, sprzęt jest na terenie niemiec z faktu że w niedzielę wracam na Niemcy i żeby zajechać po ten teleskop około 100km muszę zboczyć z trasy i chciałem wiedzieć czy warto to obejrzeć.. a i cena to 200€ może bym coś jeszcze urwał..
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostKrzysztof_P | 15 Kwi 2021, 14:24

Cześć.
Jak z warstwami jest OK , to cena jest dobra i fajny sprzęt.
Tak samo np. Teleskopy MEADE Schmidt-Newton 254/1016mm F-4 są mniej więcej tak skorygowane brzegowymi partiami obrazu z mniejszymi aberracjami jak Newton 254/1250mm-1400mm F5-F5,5.Tak samo mniejszy brat S-N MEADE 8" F4 jest korekcją brzegowych partii obrazu jak np. Newton 8" F6.Swego czasu posiadałem S-N MEADE 10" F4 , któremu poprawiono dokładność LG i LW , gdyż to masowe chińczyki jak i potem naparowane zostały nowe warstwy i dodany nowy wyciąg 2"/1,25" z 1:10.Przed poprawą optyki obrazy były "miękkie" , duża AS a potem...To była wtedy dopiero maszynka , był z nami na Zlocie Kudłacze ponad 15 lat temu.Saturna oglądali wszyscy zlotowicze przy ponad 300X Pow. , był oszałamiający.Pan Janusz Wiland też z nami wtedy był na Zlocie jak i masa astro miłośników nieba.Trochę mi szkoda jego sprzedaży , był naprawdę po poprawie optyki znakomitym optycznie i w zastosowaniu praktycznym , bardzo wszechstronnym Teleskopem.Pan Stefan mi tak wtedy wygłaskał optykę , że lepiej już być z lustrami chyba nie mogło. :D Sam św.p. Janusz był mile zaskoczony obrazami Planet czy Księżyca jakie generował po modyfikacji optyki ten Teleskop. :D Jakiś czas temu był u nas taki na giełdzie w dobrej cenie i nikt nie chciał go kupić , niestety ale fakty są takie że słabo znane są te sprzęty w praktyce.Korekcja brzegowych partii obrazu jest lepsza w szerszym polu widzenia niż w klasycznych SCT F10 o tej samej Aperturze.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postblackdragon4 | 15 Kwi 2021, 16:04

Uwielbiam takie historie dziękuję jeszcze raz za tak cenne informacje.. tak mnie zastanawia czy jeżeli korekcja pola jest w miarę dobra to czy by to obsłużyło apsc Canona 1100d.. jak teraz oglądam fotki galaktyk pięknych na forum to sam mam ochotę uchwycić jakiś mniejszy obiekt.. wiem to już ogniskowa 1300 też już trochę ciemno bo f8.5 ale może by sie udało cos złapać..
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostKrzysztof_P | 15 Kwi 2021, 16:22

Cześć.
W tym temacie najlepiej zapytaj tych , którzy focą.Ja tylko oglądam wizualnie a do astrofoto przymierzam się i przymierzam , ale na wszystko niestety czasu brak.Na pewno coś złapiesz , kwestia zebrania więcej materiału ze względu na stosunkowo małe F.Montaż musiał by być też solidny z dobrym prowadzeniem , dość długie ramię teleskopu.To nie F4 czy F5.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 19 Kwi 2021, 18:17

Cześć, mam poważne wątpliwości czy to jest Schmidt, a szkło ma funkcję optycznego menisku, czy też jest to zwykły Newton, a szkło jest po prostu przezroczystym optycznie patentem na osadzenie lusterka wtórnego i przy okazji zabezpieczenie luster przed kurzem. To jest stosunkowo tania, masowa produkcja Towy trafiająca w dawnych czasach do sieci handlowych typu Neckermann, Quelle, Sears itp. W tamtym czasie konstrukcja typu Schmidt-Newton była domeną sprzętu ze znacznie bardziej profesjonalnej półki - takie zabawki nie trafiały do katalogów sprzedaży wysyłkowej ani na półki marketów. W latach 70-tych i 80-tych pełno było takich "katadioptryków" które jednak były zwykłymi Newtonami z szybką.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 20 Kwi 2021, 02:57

Cześć Łukaszu.
Być może że też i tak jest , iż jest to Teleskop Newtona z osadzonym LW w płaskiej tafli szkła bez pająka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 18 Wrz 2021, 01:53

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Łukaszu.
Być może że też i tak jest , iż jest to Teleskop Newtona z osadzonym LW w płaskiej tafli szkła bez pająka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Dokładnie, tutaj jest starszy temat.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat