Okular do średnich powiększeń w Newtonie 12" - 12,5 czy 17,5

PostAvengerGT | 18 Kwi 2021, 20:32

Chcę sobie na nowo skompletować okulary do mojej 12 calowej tuby. Za pierwszym razem zrobiłem to dość chaotycznie, nie ustrzegłem się przed błędami początkującego.

W zasadzie jestem już zdecydowany, że chcę którąś z dwóch ogniskowych od Baadera z serii Morpheus - 12,5 albo 17,5. Wychodzi moje duże niezdecydowanie przy tego typu zakupach. Mam ES 11 mm 82 stopnie, ale przyznam, że nie do końca mi leży. Noszę okulary, a do obserwacji nauczyłem się je zdejmować - bez tego nie da się w zasadzie normalnie spojrzeć w okular, nie wspominając już o wykorzystaniu jego pola. Przy okazji prawdopodobnie nie pozwala mi to docenić lepszych szkiełek, bo bez okularów korekcyjnych, jakichś ogromnych różnic między ES'ami a znacznie tańszymi "odpowiednikami" nie widzę. W związku z tym szukam czegoś z komfortowym ER by lepiej widzieć obiekty i przy okazji nie zdejmować okularów które mam na nosie (upierdliwa sprawa swoją drogą).

Nie będę się może więcej rozpisywał, tylko poproszę Was o opinię, co byście wybrali i co u Was lepiej się sprawdza/jest częściej wykorzystywane. Nie ukrywam, że chciałbym zrobić z któregoś z tych okularów uniwersalne szkiełko tak bardzo jak tylko się da, dlatego minimalnie bardziej ciągnie mnie w kierunku 12,5 które w razie potrzeby włożę do barlowa x2 (w planach GSO 2" ED). Do mniejszych powiększeń zostawiłbym sobie w tym roku kitowego GSO 30 mm, którego przy okazji również mogę potraktować barlowem x2 i x 1,5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 17 Paź 2019, 18:28

 

PostMichał N. | 18 Kwi 2021, 21:53

Okular do średnich powiększeń... bierz ten 12.5
Ja do mojego newtona 12" biorę z walizki trzy okulary: Nagler 31, Ethos 13 i Pentax 7. Mam powiększenia 48x , 115x i 214x
To wystarczy :wink:
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

Postbartoszd | 26 Kwi 2021, 06:41

A jaki budżet?. Jak masz 11 mm, to ja bym wziął do tego 14-15 mm. Chyba że chcesz się ESa pozbyć? W sumie to wynika trochę z wypowiedzi, ale nie zaznaczyłeś tego faktu, więc pytam dla pewności. :) Napisz też jakie inne okulary masz, prócz tego 30 i 11 mm. Coś w okolicy 18-20 warto mieć, ale jak jakbyś został tylko z tym, to lepiej kupić coś koło 14, myślę.
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Kwi 2021, 16:52

 

PostAvengerGT | 30 Kwi 2021, 15:12

Dzięki za odpowiedzi. Morpheus 12,5 kupiony. Miałem okazję coś tam przez niego zobaczyć i jestem niemal pewien, że to był bardzo dobry zakup. Niemal, bo jeszcze nie miałem ciemnego nieba (ostatnio księżyc królował) i nie wyłapałem fajnych dso.
Przede wszystkim, faktycznie można zbliżyć się do okularu z założonymi szkłami korekcyjnymi i objąć całe pole widzenia. O to mi chodziło.
Na razie zauważyłem jeden minus - trzeba się pilnować by patrzeć pod dobrym kątem bo w przeciwnym wypadku obraz ciemnieje/znika. Pewnie jest na to jakieś fachowe określenie.
Z mniejszych powiększeń, mam na razie kitowego gso 30 mm i powiedzmy, że na razie mi wystarcza. Przydałoby się coś w okolicach 20 mm i może pośrednio załatwię ten temat kupując 2 calowego barlowa od gso który ma powiększenie x2 i x 1,5.
Co do es 11 mm na bank wystawię tutaj na forum, przy czym chcę się zebrać do jego wyczyszczenia - ostatnio zrobiłem zakupy pod kątem zachowania czystości optyki, cleaning fluid od zeissa, gruszka, pędzelki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 17 Paź 2019, 18:28

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat