Delta Optical Entry vs Olympus DPS I vs Nikon Aculon

Postdissnej | 18 Kwi 2021, 22:38

Cześć
Co prawda poszukuję lornetki bardziej do obserwacji ogólnie rozumianej przyrody niż konkretnie nieba ale czytając forum zauważyłem, że jest tutaj dużo doświadczonych i mających nie małą wiedzę użytkowników i nie ukrywam bardzo liczę na Wasza pomoc.

Mam 3 konkretne typy:
- Delta Optical Entry 8x40 - 259zł (wodoszczelność, szkła bak4)
- Olympus 8x40 DPS I - 312zł (niepewność co do użytych szkieł bk7/bak4 - różne info w sieci)
- Nikon Aculon 8x42 - 369zł (ilość dobrych opinii, szkła bak4)

Podpowiedzcie proszę co będzie najlepszym wyborem.
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Kwi 2021, 22:24

 

PostSylwek89 | 24 Kwi 2021, 17:49

Można dołożyć do opticron adventurer t wp, zdecydowanie najlepsza. Wspomniane przez Ciebie lornetki nie są złe- oczywiście w tych przedziałach cenowych. Wg mnie kolejność od najgorszej do najlepszej pokazuje cena, przynajmniej przy podanych przez Ciebie lornetkach. Więc zależy od Ciebie ile chcesz wydać, ale lepiej kupić raz a porządnie, a nie pierwszą lepszą a za chwilę czuć niedosyt i kupować coś lepszego.
 
Posty: 42
Rejestracja: 23 Lip 2019, 20:40
Miejscowość: Gdynia

 

PostMareg | 25 Kwi 2021, 00:00

Olympusa 8x40 DPS I mam, ale używam praktycznie tylko do astro. Mam wrażenie, że w środku pola jest ostrzejszy niż Nikon EX 7x35.
Jak na taką cenę to jest przyzwoita lornetka.
Nie wiem jak z parowaniem na zimnie, bo tak nią jeszcze nie obserwowałem.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

Postdissnej | 25 Kwi 2021, 20:56

Sylwek89 napisał(a):Można dołożyć do opticron adventurer t wp, zdecydowanie najlepsza. Wspomniane przez Ciebie lornetki nie są złe- oczywiście w tych przedziałach cenowych. Wg mnie kolejność od najgorszej do najlepszej pokazuje cena, przynajmniej przy podanych przez Ciebie lornetkach. Więc zależy od Ciebie ile chcesz wydać, ale lepiej kupić raz a porządnie, a nie pierwszą lepszą a za chwilę czuć niedosyt i kupować coś lepszego.

Znalazłem lornetkę o tej nazwie ale czy to na pewno ta, o której piszesz?
https://allegro.pl/oferta/lornetka-opti ... 0472688755
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Kwi 2021, 22:24

 

PostSebastian Ś. | 25 Kwi 2021, 21:03

Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postdissnej | 25 Kwi 2021, 21:14


No właśnie coś mi ta cena nie pasowała :)

A ja postanowiłem zakupić wszystkie 3 lornetki z tematu i sprawdzić je w bezpośrednim porównaniu.

Jakby sie komuś chciało to może przeczytać moje amatorskie wypociny ;)


Nikon Aculon A211

Zalety:
- bardzo dobra jakość wykonania
- regulowane muszle oczne
- bardzo dobry chwyt

Wady:
- niewygodne muszle oczne
- problem z dopasowaniem rozstawu okularów
- waga
- brak wodoszczelności
- słaba jakość obrazu
- małe pole widzenia


Delta Optical Entry

Zalety:
- wodoszczelność
- wygodne muszle oczne
- dobry chwyt
- jasny obraz
- duże pole widzenia

Wady:
- jakość wykonania


Olympus 8x40 DPS I

Zalety:
- dobra jakość wykonania
- bardzo jasny obraz
- bardzo duże pole widzenia

Wady:
- brak wodoszczelności


Lornetka wizualnie prezentuje się zdecydowanie najlepiej z całej trójki - jak sprzęt o co najmniej klasę wyżej. Również dołączone etui robi bardzo pozytywne wrażenie. Jest wykonane z grubego materiału i wyglądu po prostu bardzo dobrze. Pasek jest szeroki i bardzo wygodny. Niestety w kolejnych krokach nie jest już tak kolorowo. Po pierwsze nie mogłem ustawić w Nikonie rozstawu okularów, w którym miałbym dobre pole widzenia. Po drugie profesjonalnie wyglądające, regulowane muszle oczne są wykonane z twardej gumy przez co są bardzo niewygodne. No i najważniejsze, widok z Aculona delikatnie mówiąc nie powala na kolana. Może jest to wynikiem braku dobrego dopasowania (muszli ocznych i rozstawu okularów) do mojej anatomii ale obraz jest najmniej wyraźny a pole widzenia i jasność najmniejsze w porównaniu z pozostałą dwójką. Ponadto małego minusa daję też za największą wagę.

Delta z kolei od razu po wyjęciu z pudełka skojarzyła mi się z towarem z bazaru. Już samo pudełko mówi czego możemy się spodziewać w środku. Najbardziej razi wygląd muszli ocznych - wyglądają jakby były zrobione z dętki od Reksia. Co z kolei może dziwić to sa one najwygodniejsze spośród testowanych modeli. Etui jest równie niskiej jakości. Na plus Entry oprócz wygodnych muszli mogę zapisać pewny chwyt. Lornetka dobrze leży w dłoniach. Poza tym co najważniejsze widziany obraz jest naprawdę dobrej jakości. Dużo lepszej niż w Aculonie i bardzo zbliżonej do Olympusa. Największą zaletą Delty jest jednak jej wodoszczelność czyli coś czego nie oferuje "konkurencja".

Na koniec zwycięszca (subiektywny rzecz jasna). Olympus może nie zachwyca wyglądem jak Nikon, może jego muszle oczne nie są tak wygodne jak w Delcie ale po pierwsze jakośc wykonania jest na wysokim poziomie (choć szkoda, że lornetka nie jest pokryta gumą). Dołączne etui przegrywa zdecydowanie z tym od Nikona ale wygrywa z Entry. Poza tym Olympus jest najlżejszy z całej trójki i daje najlepszy obraz. Jasność oraz pole widzenia to coś czym ta lornetka wygrywa. Wszystko inne jest po prostu dobre. Nie tak dobre jak w Aculonie ale DPS ani niczym szczególnym sie nie wyróznia ani tez niczego wyraźnie mu nie brakuje. Niestety Olympus ma jedną poważną wadę - brak wodoszczelności. To jedyne co przemawiało za Deltą i poważnie zastanawiałem się czy nie wybaczyć tylko nieznacznie gorszego obrazu i słabej jakości wykonania na rzecz wodoszczelności.

Olympus z ceną 269 zł (za taką ostatecznie udalo mi się kupić DPSa) uplasował się po środku stawki. Nikon był równe 100 zł droższy a Delta tańsza niecałe 10 zł. Dla siebie wybrałem Olympusa i to on zostanie ze mną na dłużej. Zaznaczam, ze to żadne profesjonalne porównanie a tylko to co zobaczyłem okiem totalnego laika.
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Kwi 2021, 22:24

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat