Sprzęt na początek ale w rozmiarze kompakt

Postm0nd0 | 18 Maj 2021, 15:09

Chciałbym kupić teleskop na start. Mieszkam 90% czasu na obrzeżach dużego miasta, ale mam do dyspozycji działkę na wsi gdzie gmina gasi światło o 23 w nocy. Interesuje sprzęt w kompaktowych rozmiarach który można łatwo przewozić. Moim problemem jest nadmiar rzeczy w bagażniku teleskopu nie włożę na dno bagażnika ani na bagażnik dachowy. Budżet jaki mam to 500 zł.

Mile widziana byłaby możliwość zamontowania telefonu żeby móc pokazać dziecku co widać na ekranie telefonu.
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Maj 2021, 14:35

 

PostSkarthur | 18 Maj 2021, 15:39

W tym budżecie ciężko o taki kompaktowy sprzed jak teleskop w konstrukcji Maksutowa (zwany Makiem).
W tej cenie ewentualnie mógłbyś spróbować poszukać refraktora 90/900, który jest co prawda długi ale nie zajmuje nie wiadomo ile miejsca.

A jeśli bardzo kompaktowo to lornetka na statywie. Dziecko też sobie świetnie z nią poradzi.

Generalnie uchwyt telefonu zamontujesz na każdym teleskopie ale żeby coś pokazać komuś obok to chyba tylko księżyc. Pozostałe obiekty będę zbyt małe/zbyt ciemne dla telefonu.
To już lepiej będzie pokazać dziecku widok bezpośrednio przez okular. Obraz będzie zdecydowanie lepszy i pokazać można również jakieś gromady czy mgławice. A jak się dziecku podstawi stolek to sobie poradzi bez problemu. Nawet moja córka która jeszcze nie ma 2 lat już patrzyła przez okular teleskopu.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostSebastian Ś. | 18 Maj 2021, 15:44

Witam na forum!

W tym budżecie będzie bardzo ciężko kupić nowy teleskop z montażem który zapewni chociaż podstawową satysfakcję z obserwacji. Do tego ceny poszły ostro w górę ostatnio. Tak, żeby polecić coś nowego to do około 800 zł trzeba by zwiększyć budżet, ale to niestety nie koniec wydatków, trzeba kupić jeszcze jakiś okular albo kątówkę, zależy co wybierzesz.

80/400 AZ3 https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watch ... -(SK804AZ3)-teleskopy-1504.html
80/640 AZ Nano https://teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-M ... -5260.html
130/650 mini Dobson
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0130%20650
https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watch ... -3395.html

Chociaż to też nie są teleskopy bez problemów. Jeżeli wchodzą w grę używane sprzęty to można w tej cenie dostać jakiś refraktor na AZ3, 80/400, 90/900.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostSkarthur | 18 Maj 2021, 16:51

A właśnie. Dobrze wspomniał Sebastian. Generalnie cokolwiek byś nie kupił to polecam kupić używany sprzęt. Uważam, że jeśli to Twój pierwszy w życiu sprzęt to nigdy nie wiesz czy Ci się spodoba czy nie, a sprzedać możesz zwykle bez większych strat albo i w ogóle bez strat. A używany sprzęt jest zazwyczaj tak samo dobry co nowy.

80/400 będzie znacznie bardziej kompaktowy niż 90/900 ale i pewnie będzie gorsze obrazy dawał.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postm0nd0 | 19 Maj 2021, 00:13

Oczywiście celuję w jakieś używki. Ja długi jest refraktor 90/900?
Ten rozsuwany Dobson fajny pomysł, ale boje się że małe rączki będą świeżbiły żeby je wsadzić do środka i podotykać.
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Maj 2021, 14:35

 

PostKrater | 19 Maj 2021, 08:52

m0nd0
Myślę (a nawet wiem), że popełniasz błąd w rozumowaniu. Bo nie zarazisz Dziecka czymś co nie rajcuje Ciebie. Dlatego kup teleskop dla siebie i to taki abyś z wypiekami czekał na pogodną noc. Najlepszą zachętą jest/będzie Twój zapał do eksploracji nieba i obserwacji. Jeżeli tego nie masz w sobie (bo to tylko wydumane hobby) to i próżny trud z Potomstwem, będziecie mieli kolejny klamot na strych.
Żaden obraz w okularze czy nawet na ekranie komórki nie przebije gier na smartfonie lub PC.
Przepraszam Wszystkich za lekki OT.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 19 Maj 2021, 09:35

Dla dziecka najciekawszy będzie oczywiście Księżyc i szerokie pola gwiazdowe i wyraźne rozbite gromady otwarte gwiazd w szerokim polu widzenia.
Ostatnio pokazywałem 9-letniemu dziecku (dziewczynce) galaktyki i gromady kuliste. Powiem tak, była bardzo zainteresowana, ale te obiekty szału nie robiły. Ale jak
pokazałem gromadę gwiazd Melotte 111 w szukaczu to zachwytów było co niemiara. Co do galaktyk, to to co dla mnie było oczywiste i wyraźne, to dla niej na pierwszy rzut oka w ogóle nie było widoczne.
Dopiero jak opowiedziałem gdzie i jak ma patrzeć to zaczynała dostrzegać mgiełki. No M3 i M53 zrobiły trochę wrażenie pomimo tego, że z miasta to tylko szare plamy.
Trzeba wziąć poprawkę na to, że Ty jako początkujący będziesz miał przez pewien czas problem
ze znalezieniem czegokolwiek na niebie. Nawet jeżeli trafisz w szukany obiekt, możesz go po prostu nie zauważyć.
Radzę na początku poszukać szkiców na forach, ot pierwszy z brzegu wątek z sąsiedniego forum: https://www.forumastronomiczne.pl/index ... 2ym-achro/
Pooglądaj i pomyśl czy to Ci się podoba, bo widoków jak ze zdjęć niestety nie będzie, a i zdjęcia telefonem nie wiele pomogą, tylko na Księżycu coś dadzą ale i tak widok będzie lepszy w okularze a nie na zdjęciu.
Podsumowując: szerokie pola do podziwiania gromad otwartych i pól gwiazdowych, ale za razem coś do Księżyca. 500zł to bardzo mało. Ale używane refraktory 80/400 czy 90/900 da się za takie pieniądze już kupić. Tylko trzeba się liczyć z późniejszymi kosztami czyli okulary!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat