Czym one się różnią ?

Postedwarddyp | 24 Maj 2021, 11:22

Chciałbym kupić pierwszy zestaw do amatorskiej obserwacji. chciałbym, żeby był kompaktowy, bo planuję z niego korzystać na wyjeździe.

Na początku zdecydowałem się na Skywatcher 80/400. Znalazłem 2 oferty, które różnią się o 200 zł. Pytanie czemu ? Czy to są różne modele i czy któryś jest gorszy ?

https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky- ... 0710996668

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 20SK804AZ3
 
Posty: 6
Rejestracja: 24 Maj 2021, 11:01

 

PostSkarthur | 24 Maj 2021, 11:55

Na pierwszy rzut oka powiedziałbym że to samo.
Pomyślałbym tylko na Twoim miejscu czy aby na pewno warto kupić nowy czy może lepiej tanio kupić taki używany i dołożyć żeby mieć np. Katowke 90 stopni i/lub jakiś lepszy okular.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postszary | 24 Maj 2021, 12:06

Z opisu droższej oferty jednoznacznie wynika, że w zestawie jest montaż AZ-3. W tańszej są zdjęcia tego montażu i opis, że powieszenie na nim tej tuby nie sprawia problemów, a powieszona - sprawdzi się jako lunetka krajobrazowa. Jednak jednoznacznego wskazania, że ten montaż znajduje się w zestawie nie zauważyłem. To może tłumaczyć różnicę w cenie. Choć może ona również wynikać z tego, że to jakiś leżak magazynowy jeszcze ze starszej (tańszej) dostawy, bo ostatnio te sprzęty mocno podrożały.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostSmorff84 | 24 Maj 2021, 14:29

To to samo. Czasem jakieś resztki sprzętu znajdują w Ekektro i mają na stanie Dobsona SW 8 cali za 1399 zł gdzie w innych sklepach jest już za prawie 2 tys Pomijam kwestie czy to dobry wybór na początek.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 518
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostFlaytec1 | 25 Maj 2021, 15:21

W wielu sklepach teraz skończył sie towar i nowe dostawy sa już po innych cenach.Dlatego kupując warto przejrzeć wszystkie sklepy czy gdzieś nie ma jeszcze w dawnej cenie.

Mam 80/400 i polecam ale nie wiem jakie sa twoje oczekiwania. To sprzet dośc mobilny,mały ,do przegladu nieba i nauki gwiazdozbiorów. Tylko do małych i średnich powiększeń.Na mały balkon i wyjazdy. Cześc osób narzeka na AZ3 z ktorym jest sprzedawany- bo nie jest to normalny AZ a raczej przerobiony statyw fotograficzny .W praktyce nie wiem czy warto kupowac od razu do niego nowy statyw za ponad 850zl, ten jest dosc trwały i nie ma drgań nawet z tubą 4kg+ a mozna go usprawnić za niewielką cenę(wiele tematów o tym na forum).Ja usprawniłem i jestem zadowolony.

Lepszym wyjsciem było by kupienie wiekszej jego wersji tzn tuby 102/500 bo ma juz wyciag 2 cale.Tyle ze samej nowej teraz raczej nigdzie nie ma a są poszukiwane wiec jak pojawi sie na giełdzie zniknie od razu.


Najlepszym wyjsciem było by poszukac cozegos na giełdzie , trafia sie 80/400 z rożnych firm SW, orion, pentaflex i mozna czasem trafić na dobra cenę nawet 250zł. Wtedy mogłbys od razu dokupić lepszy montaż niz az3 ,albo tanio az3 i usprawnić a zostanie ci jeszcze na lepsze okulary.


Możesz tez poszukać na giełdzie cos podobnych rozmiarów ale nie F5 tylko cos ok F 6,5 - 7 . Zawsze to ciut tańsze okulary na początek. Np bresser 80/640 czy coś innego tego typu ogniskowa.
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 362
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostRobert Z. | 28 Maj 2021, 15:33

To jest sytuacja podobna do mojego niedawnego doświadczenia.
W kwietniu tego roku, z dziwnych powodów w Media Expert oraz Electro pojawił się SW 90/900 AZ3 za 580zł. Dodam tylko, że nowy montaż AZ3 w teleskopy.pl lub Delta Optical kosztuje ponad 600zł, a za 500-600 ten refraktor z montażem lata jako używany. Można powiedzieć, że cena nowego sprzętu była w cenie używanego z giełdy lub olx. 2 razy nawet sprawdzałem numery seryjne czy przypadkiem nie jest to jakaś "ekonomiczna" (wybrakowana) seria, ale sprzęt miał w ofercie te same nr katalogowe co w DO i TPL.
Wziąłem! Zwłaszcza, że interesował mnie refraktor o małej światłosile.

Dodam tylko, że po zakupie w kartonach była karta gwarancyjna DO i jakieś tam ulotki tego sklepu :)

Widocznie Delta Optical ma strategię, aby dotrzeć do nowych klientów przez sklepy typu Media lub hurtownie ze sprzętem elektrycznym. Ceny naprawdę są szokujące, myślę że warto wtedy korzystać. Pewnie im się temat zwraca, bo ostatecznie nabywcami są osoby nie w temacie, którzy później się dowiadują że trzeba kupić lepszy okular, kątówkę, atlas nieba itd. :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat