SW 150/750- jest, okular- jest, niebo- jest co dalej ?

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostWilllson909 | 08 Cze 2021, 14:33

Witajcie , chciałem zapytać się osób mających doświadczenie z tym tele o kierunek, w którym powinienem iść.

Na ten oment posiadam do niego okulary ES-a o polu 82st z ogniskowymi
6.7
14
30
do tego kitowce 10 , 25 i barlow 2x przez, którego nic nie widać.

ESy kupiłem po przeczytaniu wielu wątków na tym forum sugerujących ,że te okulary spisują sie bardzo dobrze w światłosilnych newtonach.
W sierpniu wyjeżdzam pod naprawde ciemne niebo i do tego czasu prawdopodobnie będę w stanie dokupić sobie jeszcze jeden okular(y?) do 1k.
I tu sie zastanawiam... co polecacie do tej tuby. Z tego co wiem DS będzie całkiem dobrze widać w 30 i 14.
Co do planet to wiem, że do tego newtona lepsze od tego 6.7 byłyby LVN 5 lub 6 mm... czy może jednak dokupic coś pośredniegoz tej serii (82) Esów lub z serii 100st ( np 9mm)...
A może ktoś ma doświadczenie z czymś jeszcze innym ...?

Dla uzupełnienia informacji dodam, że tego typu wyjazd pod ciemne niebo ( mam na mysli 2,3 w skali Bortla zgodnie z danymi na lp.com ) będzie zdarzał mi się 1raz na rok a może nawet 2 lata. Częściej będe miał okazje oglądać na niebie wiejskim typu 4 ... u siebie na przedmieściach co najwyżej moge liczyć na 5 w skali bortla.

To tyle, zapraszam do dyskusji.
T330, MAK 127

ES 6.7 14 30mm 82 i inne duperele.
 
Posty: 29
Rejestracja: 22 Kwi 2021, 09:18

 

Postlolak89 | 08 Cze 2021, 14:47

Co dalej? Zmiana apertury o minimum 4" w górę, zamiast wydawać 1k na okular zwyczajnie dokup Newtona 10". Masz idealne okulary pod taką tubę :) Serio, nie wiem co można innego polecić. Ewentualnie jakiś fajny filtr premium typu Svotek-Lumicon do kompletu :) Tylko mi nie mów, że ogranicza Cię mobilność, waga i takie tam wymówki. 150/750 na jakimś sensownym montażu też do damskiej torebki nie wchodzi :D
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 247
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostQSO | 08 Cze 2021, 15:27

Ja bym do tego maleństwa - prawie zabawki w wizualu - nie kupił sobie ES-ów.
Wielki granat 30mm 82st. musi wyglądać w tym przerażająco, porównując proporcje tuby do okularka. :wink:
Newton tej wielkości to raczej pod astrofoto większego kalibru.
A wizual jak kolega wyżej pisze od 8/10 cali w górę.
Ogniskowa 750 to trochę mało do planet.

Ratio 0,5 w lightpollutionmap.info to bardzo dobry wynik dla wizuala, a Bortle to Class4.
Jeśli myślimy o tym samym to masz całkiem fajne niebo.

Czasy na nowe zakupy jednak najgorsze z możliwych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostKrater | 08 Cze 2021, 16:20

Willlsonie
Z tego co napisałeś w pierwszym poście tego wątku podejrzewam, że masz ciągotki w stronę klamociarstwa. Bynajmniej nie zaproponuję cofania się do średniowiecza i wyzbycia się zakupionych klejnotów aczkolwiek jeszcze nie tak dawno słychać było opinię, że trzy okulary w zupełności wystarczają do wszystkiego.
Ja tak nie uważam niemniej moja propozycja nie dotyczy sprzętu.

Więc proponuję abyś popracował nad logistyką obserwacji czyli był zawsze przygotowany na to co ciekawego będziesz miał na niebie.
Jeżeli jeszcze nie zaliczyłeś Listy Wimmera to jest to program obowiązkowy. Wydrukuj to opracowanie i skompletuj (obserwacyjnie), frajda gwarantowana. Potem mogą być Messiery, NGce, ciemne itd.
Poza tym potrzebujesz czerwonej latarki aby obsługiwać wydruki, atlasy i co tam jeszcze chcesz. (zakładam, że masz w komórce SkySafarii albo coś podobnego, przydaje się a wersja licencyjna też coś tam kosztuje.
Na koniec może to będzie komunał ale postaraj się o dobre regulowane krzesło.
Dla mnie to jest drugi po teleskopie najpotrzebniejszy instrument obserwacyjny.
Nie dokonasz, żadnych satysfakcjonujących obserwacji bez stabilnej i wygodnej pozycji. Wszelkie kucania, wyciągania, naciągania mogą spowodować, że w okularach czułych na osiowe patrzenie nie zobaczysz światła. (i sprzęt jest do d...)
(Co do programu - zdarzało mi być w grupie kilku osób stojących bezczynnie przy kilku fajnych teleskopach ponieważ nikt nie miał planu obserwacyjnego ani ciekawego pomysłu...) (doraźne skakanie po wyeksploatowanych klasykach nudzi się bardzo szybko).
Masz już czym obserwować, teraz kompletuj obserwacje.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostQSO | 08 Cze 2021, 18:14

Wiaderko szkiełek to bardziej zamrażarka gotówki niż większe uszczęśliwienie obserwatora.
Narazie cieszyć sie z tego co się ma i wyrabiać sobie powoli indywidualny gust sprzętowy. Jeździć także na lokalne spotkania by posmakować darmo odmiennego sprzętu i rozważnie zaplanować rozwój swego hobby.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostJSC | 08 Cze 2021, 21:06

Czepiacie sie ;)
Ma teleskop jaki ma, a potem kupi lub dokupi inny.
Ja jestem zdania, ze okularów nigdy nie za dużo. Przydają się pod różny seeing na planety i pod różne zaświetlenie na DSy. Poza tym można sobie wyrobić zdanie, która konstrukcja nam najbardziej pasuje. Ja do SkyLuxa tez kiedyś kupiłem orciaka BGO w cenie całego SkyLuxa i nie żałowałem, bo tylko dzięki niemu rozdzieliłem Epsilony w Lutni, a w innych okularkach była z tym kaszana. Poza tym okularki mogą sie przydac do ewentualnego następnego teleskopu.

Co do konkretów - @Willson909 piszesz o okularze planetarnym 100stopni - dla mnie to herezja, bo im mniejsze pole, tym lepiej w planeciaku (no jednak bez przesady ;) ), ale nie czepiam sie - każdy wybiera to co lubi :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostWilllson909 | 09 Cze 2021, 10:46

Dzięki Panowie za odzew.
Rzeczywiście, przy wyborze tego teleskopu w styczniu tego roku jako nowicjujsz popełniłem jeden wielki błąd. Myślałem ,że z biegiem czasu wkręce się w astrofoto więc potrzebowałem teleskopu, na którym naucze się podstaw tej sztuki. Po 6-ciu miesiącach jestem pewny ,że astrofoto z w ogóle nie będzie moja bajka (koszty, czas, gapienie się w komputer i obrabianie zdjęć - nie dla mnie). Natomiast zakochałem się w doznaniach oferowanych przez tzw "visual" . Ale wracając do głównej mysli, w teleskopach.pl polecono mi ten właśnie model i powiem szczerze troche "boli" mnie sprzedanie go po 6 miesiącach po zapewne znacznie niższej cenie... nawet za dobrze go nie testując (udało mi się wyskoczyć na obserwacje zaledwie około 10-cu razy , a w tym może 2x miałem bardzo dobre warunki. Pozstałe obserwacje przebiegały przy średnich warunkach). Reasumując na zmiane sprzętu przyjdzie czas...
Myśle, że narazie sobie odpuszcze okulary i rzeczywiście oszczędze troche kasy i kto wie , może za rok pojawi się coś 10" na giełdzie ( ceny w sklepach to nieporozumienie...)

JSC napisał(a):Czepiacie sie ;)


Co do konkretów - @Willson909 piszesz o okularze planetarnym 100stopni - dla mnie to herezja, bo im mniejsze pole, tym lepiej w planeciaku (no jednak bez przesady ;) ), ale nie czepiam sie - każdy wybiera to co lubi :)


Hej , troche źle napisałem. Mam na myśli ze do planet NLV, a ogólnie zastanawiam się czy nie dokupić czegoś o 100st polu ( nie do planet, tylko żeby sprawdzić go w tym tele:) )

Ratio 0,5 w lightpollutionmap.info to bardzo dobry wynik dla wizuala, a Bortle to Class4.
Jeśli myślimy o tym samym to masz całkiem fajne niebo.

Dzięki za odpowiedź. Dokładnie, myślimy o tym samym.
Ostatnio edytowany przez Willlson909 09 Cze 2021, 11:33, edytowano w sumie 3 razy
T330, MAK 127

ES 6.7 14 30mm 82 i inne duperele.
 
Posty: 29
Rejestracja: 22 Kwi 2021, 09:18

 

PostSebastian Ś. | 09 Cze 2021, 10:55

Teleskop nie jest zły, nie sprzedawaj go, na początek wiele osób nie ma nawet takiego. Okulary doskonale nadadzą się jak zrobisz kiedyś upgrade na większego Newtona f/5, może trochę za dużo na raz, lepiej najpierw kupić jeden i pomyśleć ale nigdy nie zaszkodzi ;) Teraz jedyna rada jaka mi przychodzi do głowy to po prostu zaplanować, obserwować. Jak zabraknie Ci apertury to wymienisz na 10".
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaciek_Cz | 09 Cze 2021, 10:58

Willlson909 napisał(a):Dzięki Panowie za odzew.
Rzeczywiście, przy wyborze tego teleskopu w styczniu tego roku jako nowicjujsz popełniłem jeden wielki błąd. Myślałem ,że z biegiem czasu wkręce się w astrofoto więc potrzebowałem teleskopu, na którym naucze się podstaw tej sztuki. Po 6-ciu miesiącach jestem pewny ,że astrofoto z w ogóle nie będzie moja bajka (koszty, czas, gapienie się w komputer i obrabianie zdjęć - nie dla mnie). Natomiast zakochałem się w doznaniach oferowanych przez tzw "visual" . Ale wracając do głównej mysli, w teleskopach.pl polecono mi ten właśnie model i powiem szczerze troche "boli" mnie sprzedanie go po 6 miesiącach po zapewne znacznie niższej cenie... nawet nie dobrze go nie testując (udało mi się wyskoczyć na obserwacje zaledwie około 10-cu razy , a w tym może 2x miałem bardzo dobre warunki. Pozstałe obserwacje przebiegały przy średnich warunkach). Reasumując na zmiane sprzętu przyjdzie czas...
Myśle, że narazie sobie odpuszcze okulary i rzeczywiście oszczędze troche kasy i kto wie , może za rok pojawi się coś 10" na giełdzie ( ceny w sklepach to nieporozumienie...)


Zakupy Stop! :wink:
Napisz nam jeszcze co widziałeś w przez ten czas. Bo po Twoim opisie to widzę, że malutko.
Teraz czas na budowanie doświadczenia. Żaden okular nie zastąpi Ci praktyki w obserwacjach.
Z wyćwiczonym wzrokiem i umiejętnością wyszukiwania celu zobaczysz więcej w Plosslach za 50 zł niż w tych ES-ach bez doświadczenia.
Także daj znać tutaj co obserwowałeś i jakie masz wrażenia no i ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz oczy i skakanie po gwiazdach do celu
i zerkanie i wypatrywanie ulotnych szczegółów.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkk | 09 Cze 2021, 11:17

Poprę kolegów i twoją myśl. Nic nie sprzedawaj ani nie kupuj. Korzystaj.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postanatol1 | 09 Cze 2021, 11:23

Moim zdaniem nie ma sensu się męczyć skoro masz zamiar iść tylko w wizual. Sprzedaj ten zestaw, który masz i kupuj newtona na dobsonie 10".
Popatrz na giełdę, masz dwa newtony 10" na dobsonie po 1900 zł i newtona podobnego jak twój za 2199 zł (zakładam, że twój teleskop też jest na EQ3-2, może nawet z napędami skoro chciałeś focić). Więc jedno wchodzi w drugie. Zostawisz sobie dodatkowe okulary, które masz i nic więcej nie potrzebujesz.
Szkoda czasu na męczenie się tym teleskopem jeszcze na paraktyku w wizualu. Idź na całość, odwagi!
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostWilllson909 | 09 Cze 2021, 12:02

Maciek_Cz napisał(a):Zakupy Stop! :wink:
Napisz nam jeszcze co widziałeś w przez ten czas. Bo po Twoim opisie to widzę, że malutko.
Teraz czas na budowanie doświadczenia. Żaden okular nie zastąpi Ci praktyki w obserwacjach.
Z wyćwiczonym wzrokiem i umiejętnością wyszukiwania celu zobaczysz więcej w Plosslach za 50 zł niż w tych ES-ach bez doświadczenia.
Także daj znać tutaj co obserwowałeś i jakie masz wrażenia no i ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz oczy i skakanie po gwiazdach do celu
i zerkanie i wypatrywanie ulotnych szczegółów.



Co racja to racja, niestety nie za dużo.
Dotychczas udało mi się wychwycić na kitowcach - mgławice w orione, plejady w byku,galaktyke andromedy (a raczej jej jądro w postaci bardzo gęstej mgiełki),mars, uran - oczywiście w postaci kropeczek, kropuni, pierścionek z diamentem w małym wozie, oczywiście księżyc...
A na tych Esach miałem dopiero 2 sesje (na 30mm jeszcze ani jednej) gdzie głównie skupiłem się na gromadzie w herkulesie :D tzn. tych obserwacji jestem pewny. Również szukałem mgławicy pierścień w lirze i chyba znalazłem - natomiast obserwałem ją jako ledwie widoczną mgiełke, która znikała, a po zmianie sposobu zerkania wracała. Poszukiwałem także M51 i coś widziałem mniej więcej w miejscu gdzie powinna być ale na tej same zasadzie co w przypadku mgławicy pierścień więc nie wiem co to było.
No i jowisz ale w kiepskich warunkach , po prostu pomarańczowa kropka i księżyce.
Do tego pojedyncze gwiazdki. Nic więcej na zapdło mi w pamięci... Już nie moge się doczekać tego podlaskiego niebapod którym spędzie 10 nocek w sierpniu...
T330, MAK 127

ES 6.7 14 30mm 82 i inne duperele.
 
Posty: 29
Rejestracja: 22 Kwi 2021, 09:18

 

PostWilllson909 | 09 Cze 2021, 12:13

anatol1 napisał(a):Moim zdaniem nie ma sensu się męczyć skoro masz zamiar iść tylko w wizual. Sprzedaj ten zestaw, który masz i kupuj newtona na dobsonie 10".
Popatrz na giełdę, masz dwa newtony 10" na dobsonie po 1900 zł i newtona podobnego jak twój za 2199 zł (zakładam, że twój teleskop też jest na EQ3-2, może nawet z napędami skoro chciałeś focić). Więc jedno wchodzi w drugie. Zostawisz sobie dodatkowe okulary, które masz i nic więcej nie potrzebujesz.
Szkoda czasu na męczenie się tym teleskopem jeszcze na paraktyku w wizualu. Idź na całość, odwagi!


Hej dzięki za rade, skoro ten wątek sam się już wprowadził do dyskusji to podpytam... jak rzeczywiście jest z tymi montażami Dobsona.
tzn. czytałem to i owo na forach i ludzie narzekają ,że w zasadzie tylko nadają się do DS bo planetki uciekają bardzo szybko... czy rzeczywiście tak to jest ?
Czy w związku z tym rozumieć ,że najlepiej do wizuala jest mieć newtona na dobsonie na DS i osobno jeszcze refraktora na paralektyku do US bo już się troche gubie w tym :D
T330, MAK 127

ES 6.7 14 30mm 82 i inne duperele.
 
Posty: 29
Rejestracja: 22 Kwi 2021, 09:18

 

PostMaciek_Cz | 09 Cze 2021, 12:17

Willlson909 napisał(a):Co racja to racja, niestety nie za dużo.
Dotychczas udało mi się wychwycić na kitowcach - mgławice w orione, plejady w byku,galaktyke andromedy (a raczej jej jądro w postaci bardzo gęstej mgiełki),mars, uran - oczywiście w postaci kropeczek, kropuni, pierścionek z diamentem w małym wozie, oczywiście księżyc...
A na tych Esach miałem dopiero 2 sesje (na 30mm jeszcze ani jednej) gdzie głównie skupiłem się na gromadzie w herkulesie :D tzn. tych obserwacji jestem pewny. Również szukałem mgławicy pierścień w lirze i chyba znalazłem - natomiast obserwałem ją jako ledwie widoczną mgiełke, która znikała, a po zmianie sposobu zerkania wracała. Poszukiwałem także M51 i coś widziałem mniej więcej w miejscu gdzie powinna być ale na tej same zasadzie co w przypadku mgławicy pierścień więc nie wiem co to było.
No i jowisz ale w kiepskich warunkach , po prostu pomarańczowa kropka i księżyce.
Do tego pojedyncze gwiazdki. Nic więcej na zapdło mi w pamięci... Już nie moge się doczekać tego podlaskiego niebapod którym spędzie 10 nocek w sierpniu...


No to ćwicz Kolego i obserwuj ile, kiedy i co się da...
Okularów masz co nie miara i wydaje mi się, że na razie więcej nie potrzebujesz.
Co do zmiany teleskopu, to nie wiem, musisz sam się zastanowić. Ja na razie bym obserwował tym co masz.
Najgorzej to jest zamiast obserwować to ciągle kupować i sprzedawać i nie ma czasu, żeby spokojnie usiąść popatrzeć przez teleskop, który się już ma.
Zacznij też dobrze planować cele i czas obserwacji. Lepiej mniej obiektów a dokładniej niż latać jak z cepem po całym niebie i nic prawie nie zobaczyć.
Katalog Messiera przed Tobą. Zresztą tym co masz to i H400 chyba cały w przyzwoitych warunkach. No krótko powiem, życia Ci nie starczy, żeby zobaczyć wszystko co się da
tym co masz!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 09 Cze 2021, 12:26

Willlson909 napisał(a):
Hej dzięki za rade, skoro ten wątek sam się już wprowadził do dyskusji to podpytam... jak rzeczywiście jest z tymi montażami Dobsona.
tzn. czytałem to i owo na forach i ludzie narzekają ,że w zasadzie tylko nadają się do DS bo planetki uciekają bardzo szybko... czy rzeczywiście tak to jest ?
Czy w związku z tym rozumieć ,że najlepiej do wizuala jest mieć newtona na dobsonie na DS i osobno jeszcze refraktora na paralektyku do US bo już się troche gubie w tym :D


Zalezy od sposobu obserwacji :D

Dobson do szybkiego oglądania duzej liczby obiektów i przeskakiwania pomiędzy obiektami w ciagu jednaj nocy, a paralaktyk do gapienia sie godzinami w ten sam obiekt, do szkicowania, pokazywania znajomym, do robienia zdjęć.
Jesli sam ogladasz to w powiekszeniach powiedzmy 200x z uciekaniem obiektów nie jest jeszcze tak źle.

Nie sądzę, aby koniecznie był potrzebny drugi teleskop jesli miałbyś Newtona 8" czy 10". W/g mnie to bardziej sprawa mobilności, a nie optyki. W małym refraktorze (powiedzmy 100mm) obiekty wygladaja inaczej niz w duzym Newtonie (powiedzmy 200mm). Nie chcę juz pisać, czy lepiej czy gorzej, bo wywołam burzę, ale inaczej :) , różnice moim zdaniem nie sa wielkie (chociaz to zalezy od konkretnego obiektu).

Trafiłeś pewnie na złe warunki, bo Newton 150mm f/5 (paraboliczny) powinien pokazac znacznie lepiej to wszystko niz napisałeś, tak sądzę...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postanatol1 | 09 Cze 2021, 13:19

Newton F5 z szerokokątnym ES 6,7 mm 82 stopnie, którego masz do planet i Księżyca będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście w przypadku montażu dobsona trzeba gonić ręcznie obiekt obserwacji ale po pierwsze w okularze szerokokątnym nawet w pow. powyżej 200x obiekt obserwacji przechodzi niezbyt szybko przez pole widzenia a po drugie prowadzenie dobsona jest baaardzo wygodne, jak dobrze ustawisz podstawę na podłożu (musi równo stać) i wyważysz tubę to można teleskop dosłownie popychać delikatnie nosem za okular i chodzi jak masełko. Zresztą tysiące ludzi tak obserwują planety i Księżyc więc nie ma się czego bać.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostMaciek_Cz | 09 Cze 2021, 13:52

Mam radę jak "spowolnić czas". Zakładasz najkrótszy okular z jak najmniejszym polem widzenia w wyciąg, próbujesz tak obserwować przez 15 minut, jakieś układy podwójne, mgławice planetarne itp...
Po czym przekładasz okular na dłuższy i z większym polem i zaczyna Ci się wydawać, że czas się zatrzymał i obiekty bardzo powolutku przechodzą przez pole widzenie.
Mówię Wam to działa. To taka teoria względności by Maciej Czarnacki :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postanatol1 | 10 Cze 2021, 16:35

Willson, jak przemyślenia sprzętowe?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostWilllson909 | 11 Cze 2021, 12:50

Anatolu,

dzięki ,że pytasz. Pewnie przejde na większe lustro ale niteraz. Teraz nie mam czasu na organizacje całej akcji kupna i sprzedaży... na sierpniowy wyjazd jade z tym co mam...
T330, MAK 127

ES 6.7 14 30mm 82 i inne duperele.
 
Posty: 29
Rejestracja: 22 Kwi 2021, 09:18

 

Postleeluk | 13 Wrz 2021, 22:44

Cześć,

Podpinam się pod temat, bo również niedawno zacząłem zabawę. Trochę z zaskoczenia na prezent dostałem SW 150/750.
Zaopatrzyłem się w Hyperiona 5mm oraz WO UWAN 28mm.
Chciałbym kupić jeszcze jakiś pośredni okular na początek i zastanawiam się jaki.
Raczej interesuje mnie visual niz astrofotografia.
Możecie coś polecić?
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Wrz 2021, 19:25

 

Postlemarr7 | 14 Wrz 2021, 17:32

Nyktofob napisał(a):SW N150/750
Jestem zupełnie początkujący byłby to mój pierwszy teleskop, rozumiem że OTA to golas, ale czego dokładnie brak i musiał bym dokupić (pomijając montaż i statyw) żeby z dzieciakami pooglądać księżyc, saturna/jowisza/marsa i te "obowiązkowe" DSy ?

Bedziesz potrzebowal troche lepszego okularu 9-10mm a takze 4-6mm jesli chcesz ogladac planety bo tu ogniskowa tylko 750mm i troche trudniej o powiekszenia ponad 100x potrzebne do planet. Swiatlosila tego teleskopu to f5 i potrzebuje on nieco lepiej skorygowanych , czyt. drozszych okularow.
Ostatnio edytowany przez Lukacz 14 Wrz 2021, 19:00, edytowano w sumie 2 razy
Powód: Wydzieliłem z działu sprzedam https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=63814
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostNyktofob | 14 Wrz 2021, 20:26

dziękuje za odpowiedź,

Robi się sporo, ~600 za tubę, przykładowo ten hyperion 5mm o którym pisze kolega wyżej to 400zł, drugi okular pewnie też nie 100 no i montaż. Myślałem że uda mi się skompletować 150/750 sporo taniej niż Dobson 8-10 w komplecie (chyba, że w nim też już na starcie trzeba wymienić okulary?).

Teraz myślę, że może na początek jednak używany mak127? (wiem, że to zupełnie inne teleskopy) ale chyba wyjdzie taniej, a poświęcając DS pokaże dzieciakom chociaż księżyc i planety bo łatwiej o duże powiększenie.

Pozdrawiam
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Wrz 2021, 16:50

 

PostFlaytec1 | 15 Wrz 2021, 16:43

Trochę się bałagan robi w tym temacie...

Nyktofob - zawsze trzeba wymienić okulary bo nawet w syncie 10 na dobsonie dostaniesz kitowce takie ze jak spojrzysz przez lepszy to już ich nie chcesz.

Nie wiem jak liczysz ale teleskop to najtansza częsc zestawu.Montaż w porownaniu z tanszym teleskopem kosztuje podobnie do tuby .A jak tubę kupisz okazjonalnie na gieldzie a montaż w sklepie to na pewno bedzie droższy. Okulary to chyba gornej granicy nie ma, zalezy jak bardzo się wciagniesz w swoją pasję.
Odpuszczając Dsy mozesz popełnić spory bład. Planet maszw zasadzie kilka ...oplaca ci się kupowac teleskop by obserwowac 5 obiektów? Kiedys przez takie myslenie zrezygnowałem z astronomi. Miałem własnie maka.

Może lepiej odwrotnie,kupić teleskop na Dsy bo ciekawych z tabeli wimmera masz 126....to zawsze wiecej niz 5. i na nich się skupić (a planety tez nim pooglądasz.)

Możesz kupić cokolwiek miedzy F5 a F10 , albo coś na dobsonie np synta 6 , albo jakiś mniejszy refraktor 90/900 f10 lub cos krotkiego mobilnego np 80/400 102/500 czy 120/600 lub coś z Bressera np 102/600 itp. Nie wiem jaki masz budżet ale sa okulary nawet z niskiej połki jakie dadzą ci satysfakcje.Np Svbony 15 i 20mm kosztuja ok 130zł ,a Angeleyes 8,12, czy 27mm ok 220zł .
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 360
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostSkarthur | 15 Wrz 2021, 17:50

Jak dla mnie kupno Maka nie jest ograniczeniem się tylko do planet i Księżyca.
Z powodzeniem możesz oglądać również DSy. Mówię z doświadczenia. Potrzeba jednak okularów z dłuższą ogniskową i z całą pewnością będzie w maków łatwo o duże pole widzenia, żeby np. Ogarnąć całe plejady.

Ale wspomnianą tabele Wimmera na pewno zobaczysz.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostWilllson909 | 04 Paź 2021, 12:49

Panowie, na bieżąco monitoruje sprawy zakupu tele o większym lustrze.
Pojawiła się taka oferta, co o niej myślcie viewtopic.php?f=31&t=64271.
T330, MAK 127

ES 6.7 14 30mm 82 i inne duperele.
 
Posty: 29
Rejestracja: 22 Kwi 2021, 09:18

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat