Teleskop na balkon

Postkurp | 25 Cze 2021, 15:03

Mnie przysłaniane soczewki aby mieć większe F zawsze kojarzy się z zarzynaniem teleskopu ale to tylko moje podejście do tematu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostMaciek_Cz | 25 Cze 2021, 18:20

kurp napisał(a):Mnie przysłaniane soczewki aby mieć większe F zawsze kojarzy się z zarzynaniem teleskopu ale to tylko moje podejście do tematu.


Krzychu to ja zarzynam Twój stary poczciwy teleskop non stop, testując co jeszcze fajnego można zobaczyć w aperturze 50mm :D

Lepiej niech koleżanka zamiast wchodzić w takie zagadnienia najpierw poobserwuje co się da. Szybko zabaczy jakich okularów jej brakuje. Jeśli do Księżyca i planet to brakuje na pewno 6mm. Filtrów na razie nie potrzeba. Lepiej dobrać odpowiednio źrenicę wyjściową do obiektu. No i ćwiczyć szukanie obiektów DS i ćwiczyć techniki obserwacji. Na zakupy przyjdzie pora :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 27 Cze 2021, 10:42

@mirror - napisz jaka jest tam średnica tej rurki wyciagu, bo mnie ciekawość zżera ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmirror | 29 Cze 2021, 02:30

Dziękuję za rady. Dziś popatrzyłam na niebo zachodnie i kawałek północnego. Fakt patrzyłam z otwartego okna mojego pokoju (wiem, że się nie powinno) ale tylko dlatego, że niebo piękne bez chmur, przed blok nie wyjdę bo lampy świecą (zmora obserwatorów miejskich oprawa uliczna typu kula) a na balkonie niestety mama powiesiła pranie. Widoki może nie takie jak na wsi ale dla mnie bajka. M60 w Pannie zaliczona i przeleciał Starlink. Fakt trzeba w mieście nieraz się dobrze przypatrzeć by coś zauważyć ale i tak jest wielka radość. Sama niestety wolę nie chodzić z teleskopem w nocy, wiadomo kobietę może ktoś zaatakować itp.
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

PostRinke | 11 Sie 2021, 20:21

Nie chciałem zakładać kolejnego tematu- mam nadzieje, że autor mi wybaczy podłączenie się do tego.
Proszę o poradę. Wracam do obserwacji astronomicznych po prawie 10 latach przerwy. Wcześniej miałem Newtona, mapę nieba znam dzięki temu, aktualnie już niestety nie posiadam. Zmieniła się również lokalizacja, wcześniej ciemne niebo na wsi, teraz mieszkam w mieście. Jedyny plus to to, że mam ogródek i nie będzie problemu z chłodzeniem teleskopu. Nie interesują mnie wyjazdy z teleskopem ani astrofotografia. Wiem, ze w takiej lokalizacji za wiele nie pooglądam, pewnie tylko planety, może gwiazdy podwójne. Zasięg gwiazdowy 4,5M. Budżet na tubę ok 3 tyś., montaż kupię za oddzielną kwotę. To będzie mój jedyny teleskop, więc zakup musi być przemyślany.
Rozważam MAK 127mm na AZ4 albo SCT 6' czy może jednak APO ED 102 f/7, chyba wszystkie na montażu AZ.
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sie 2021, 19:56

 

PostSebastian Ś. | 12 Sie 2021, 15:48

Kiedyś bym Ci napisał bierz ED100 ale teraz ceny są kosmiczne. Można kupić fajnego Edka TS f/11 za około ~3k zł ale on jest stosunkowo długi, chociaż jak masz ogródek to nie będzie wielki problem.

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html

Z uniwersalnym teleskopem zawsze jest ciężko, bo trzeba iść w pewnej kwestii na kompromis. Do miasta oczywiście często się poleca Maka, ale bym celował w używkę 150 z takim budżetem zamiast 127.
 
Posty: 2359
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostFlaytec1 | 12 Sie 2021, 21:18

Na OLX jest ED 100 za 2400 to chyba niezła cena nawet bez walizki.

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sk ... 4;promoted
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostRinke | 15 Sie 2021, 21:20

A więc jednak radzicie refraktor jako bardziej uniwersalny? Długość tuby nie ma znaczenia bo ma ogródek. W takim razie dozbieram pieniędzy i kupię jakąś używkę ED 100/900 lub MAK 150. Mam nadzieję, że sprawdzą się w mieście
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sie 2021, 19:56

 

PostBillthekill | 21 Sie 2021, 01:01

Czesc. Zeby nie zakladac nowych tematow to nadpisze sie tutaj. Na poczatku wspomne, ze jestem nowicjuszka; interesuje mnie kosmos, ale na sprzecie, terminologii i na tym co mozliwe a co nie, wogole sie nie znam (wiec wybaczcie za glupoty).
Chcialabym kupic sobie teleskop, w cenie do 2-2,5 tys zlotych.
Do obserwowania nieba zarowno z balkonu w miescie (ostatnie pietro, od gory balkon zakryty, duze miasto, niebo noca jasne, w poblizu neony), jak i z ogrodka u rodzicow (obrzeza miasta, a noce potrafia byc tam ciemne).
Chcialabym zobaczyc kolorowe mglawice jak i planety. Skierowac teleskop w jakies miejsce na niebie i zobaczyc co tam sie kryje.
Fajnie by bylo gdyby sprzet mial jakas aplikacje, zebym wiedziala na co patrze. Jeszcze fajniej jesli mozna by bylo obraz z teleskopu zobaczyc nie tylko przez okular, ale i na telefonie (nosze okulary, przez co srednio wygodnie patrzy sie przez okular).
Czy sa wogole teleskopy gdzie mozna patrzec dwoma oczami? Czy jest to wygodniejsze niz jednym? Dobrze by bylo, zebym nie musiala schylac glowy jak patrze przez teleskop (tak jak schylalo sie kiedys patrzac przez mikroskop) bo mam problem z szyja...
Taki teleskop powinien byc w miare prosty w obsludze i wolalabym (przynajmniej teraz) nie dokupywac do niego 50ciu innych czesci, zeby sie nie zniechecic skomplikowanym montazem.

Zdaje sobie sprawe, ze znalezienie takiego teleskopu moze byc nierealne, a budzet nie jest powalajacy... niemniej jednak co moglibyscie mi polecic?
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 Sie 2021, 00:26

 

PostRobert Z. | 22 Sie 2021, 10:22

1. W którą stronę świata skierowany jest balkon? Północna strona w mieście w zasadzie wyklucza ciekawe obserwacje.
2. Przez amatorski teleskop nie zobaczysz kolorów mgławic. Przy pomocy amatorskiego teleskopu (odpowiednio dobranego), można spróbować sił w astrofotografii co da już "kolory" i naprawdę powalające szczegóły.
3. Dwuocznie można patrzeć przez lornetki dedykowane do astronomii (naprawdę są świetne do obiektów głębokiego wszechświata), ale wtedy rezygnujesz z obserwacji planet w Układzie Słonecznym i ogólnie w mieście nie będzie takowa wykorzystana (prócz obserwacji Księżyca). Można też doposażyć teleskop w złączkę bino do obserwacji dwuocznych. Tutaj warto się zgłębić lub podpytać tych co taką już mają, bo czasami trzeba wprowadzać modyfikacje w teleskop (w jego długość lub wyciąg), aby móc wyostrzyć obraz. Posiadany teleskop przeważnie można wyposażyć w bino w dowolnym momencie, a bez bino prowadzić obserwacje jednoocznie.
4. Do oglądania obrazów na telefonie/komputerze są dedykowane kamerki do astronomii. Nie miałem nigdy styczności z takim sprzętem, bardziej miłośnicy z działu astrofotografia tutaj podpowiedzą. Jakimś cudem Youtuberzy robią streamy on-line z obserwacji astronomicznych, więc chyba właśnie w taki sposób idzie ten sprzęt wykorzystać.
5. Do obserwacji astronomicznych głowa jest skierowana w dół, ale nie wygodnie jest chyba tylko przy obserwacjach horyzontalnych (zazwyczaj są one bezowocne, więc siłą rzeczy patrzy się wyżej). Przy złączce kątowej 90 st. i standardowych obserwacjach schylenie głowy raczej nie jest uciążliwe. Jeżeli dodać do tego pozycję siedzącą, to schylenie głowy i pleców jest dość naturalne, podobne do tej którą mamy podczas jedzenia lub czytania. Dla wygodnej pozycji trzeba oczywiście co jakiś czas regulować wysokość nóg trójnogu, na którym "wisi" teleskop. Gdyby ergonomia była tak ważna, to można poszukać jeszcze złączkę 45 st. i stosować zamiennie z 90 st.
6. Biorąc Twoje oczekiwania, to z lekka na wyrost cenowo (chociaż podobno można delikatnie te ceny negocjować ) z mojego małego doświadczenia proponuję: https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... KU%2022097

Miałem do czynienia z ciut większym Celestronem NS i naprawdę mi się spodobał :) Warto w sklepie podpytać się, czy sprzedawany zestaw idzie połączyć z aplikacją Celestrona na smartfony. Wtedy na telefonie wybierasz sobie obiekty które chcesz oglądać, a teleskop sam się na nie naprowadza. Zmniejszy to również konieczność przyjmowania niewygodnej pozycji z szukaczem/Red Dotem. Ogniskowa 1500mm pozwoli stosować z dużym powodzeniem dość wygodne okulary przy obserwacji planet, trudniej będzie znaleźć dobry okular do DS, bo przy tym F to dopiero taki 25-32mm da dobrą źrenicę i powiększenie do tego typu obiektów. Pole raczej będzie wąskie, są obiekty które pewnie nie zmieszczą się w okularze, ale i tak uważam że MAK 127 będzie lepszym kompromisem w konfiguracji miasto/trochę wieś, niż np. refraktor 102/500.

P.S. a tak jeszcze od siebie, uczciwie radzę wybrać się np. do jakiegoś obserwatorium astronomicznego i zobaczyć jak wyglądają w rzeczywistości obiekty obserwowane przez teleskop. Jeżeli nie spodobają Ci się, te widziane w dobrym jakościowo sprzęcie (takie zazwyczaj są na wyposażeniu obserwatorium) to na pewno nie zachwycisz się też tymi w teleskopie za 2,5 tyś. (z czego dużą wartość zabiera samo GoTo). Możesz też poszukać w swojej okolicy miłośników astronomii (np. przy pomocy tego forum, dział obserwacje lokalne) i przekonać się jak to na żywo wygląda. Czasami wyobrażenia są błędne.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostBillthekill | 29 Sie 2021, 23:12

Dzieki wielkie za tak obszerna odpowiedz.
Moj balkon skierowany jest na poludnie.
Bardzo podoba mi sie mysl zeby pojsc najpierw do obserwatorium; bede miec jakies odniesienie co do jakosci obrazu oraz ergonomii.
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 Sie 2021, 00:26

 

Postmkowalik | 29 Sie 2021, 23:21

Poszukaj sobie szkiców astronomicznych. Tam zobaczysz mniej więcej co widać przez dany teleskop.

O kolorach mgławic zapomnij. Wyjątkiem są mgławica Oriona widoczna zimą i mgławica Błękitna Śnieżka, ale pod warunkiem obserwacji pod ciemnym niebem i teleskopem o dużej średnicy minimum 12 cali i więcej.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postrafalm28 | 26 Maj 2022, 22:14

Witam,
mam jeszcze pytanie odośnie MAK 127 różnych producentów gdyż zwróciłem uwagę na różną światłosiłę
np 15
https://www.astroshop.pl/teleskopy/bres ... r_1_select
i 11.8
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... KU%2028300
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0127%20MAK
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 127EQ3%202
https://www.astroshop.pl/teleskopy/cele ... r_1_select
i 12
https://deltaoptical.pl/teleskop-celest ... om=listing

i tu moje pytanie w którym momencie zobaczę różnice na plus lub minus miedzy 11.8 a 15 na jakich obserwacjach?
Teleskop Sky-Watcher BK 1141 EQ1 114/1000
ale będzie lepszy... :)
 
Posty: 10
Rejestracja: 16 Paź 2021, 12:14
Miejscowość: ŁÓDŹ

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat