Refraktor do 3000 zł

PostMusztard_Sarepski | 27 Kwi 2022, 10:08

Witajcie, to mój pierwszy post na tym forum więc wypadałoby się przedstawić.
Mam na imię Ernest i mieszkam w bardzo oświetlonej wsi Nowa Wola między Warszawą a Piasecznem.

Przez jakiś czas obserwowałem niebo za pomocą lornetki Celestron skymaster 20x80.
No ale wiadomo, w miarę jedzenia apetyt rośnie.
Chciałbym do majówki kupić jakiś refraktor do 3000 zł. Głównie do zdjęć księżyca ale nie ukrywam że do DS też mnie trochę ciągnie.
Wiem że nie istnieje teleskop uniwersalny.
Mam osobno odłożone 2000 zł na EQ5 na którym
chciałbym powiesić ów refraktor. Czytałem że do astrofoto HEQ5 to minimum no ale cóż, na tą chwilę mnie nie stać, a nie chcę odkładać pieniędzy w nieskończoność.
Myślę w przyszłości dokupić prowadzenie oraz wzbogacać swój sprzęt o okulary czy filtry.
W sumie chciałbym zapytać was o dwie rzeczy..
-Czy moglibyście polecić jakiś refraktor który charakteryzuje się dość niską aberacją chromatyczną jak na refraktory w tym przedziale cenowym ? O ile taki istnieje? Niestety na APO mnie nie stać :(
Ewentualnie co mogę kupić do 5000zł ?
I drugie pytanie..
-Czy do każdego teleskopu jaki kupię podłączę Sony nex-5 za pomoca pierścienia T2?
I ewentualnie czy ktoś z szanownych kolegów używał tego aparatu do astrofotografii czy da radę w ogóle?
Pozdrawiam Wszystkich.
Ostatnio edytowany przez Musztard_Sarepski 06 Maj 2022, 20:24, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 27 Kwi 2022, 10:44

Na forum w dziale sprzedaży jest ogłoszenie o TAKIEJ RURZE z wiadrem osprzętu.
Gdyby to kupić i zbędne śmieci sprzedać ;) to zostanie KAWAŁ RURY za pewnie 1/3 ceny
sklepowej... Albo jeszcze mniej.

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostMusztard_Sarepski | 27 Kwi 2022, 10:55

A tak widziałem :)
Za pewne chodzi o to..
viewtopic.php?f=31&t=65986

Brałbym, niestety jest to bardzo daleko ode mnie :(
Edit:
Chłopaki ode mnie z pracy będą tam jutro.
Dzwoniłem do Pana niestety nie aktualne :(
Ostatnio edytowany przez Musztard_Sarepski, 27 Kwi 2022, 11:08, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostSkarthur | 27 Kwi 2022, 10:59

Do fotografii Księżyca to starczy nawet EQ3-2. Z powodzeniem używam takiego zestawu z Makiem 127. Bo tu się używa krótkich czasów naświetlania. Za to prowadzenie jest konieczne.
Pytanie czy DSów chcesz też robić zdjęcia czy tylko obserwować? Bo jak obserwacje to wiadomo że im większy tym lepiej.
Jeśli chodzi o zdjęcia DSów to pewnie inni mogą się lepiej wypowiedzieć, ale nie porywał bym się na zbyt duże ogniskowe. Raczej bym pomyślał o jakimś 80ED
Lub może trochę nagiąć budżet i coś takiego: viewtopic.php?f=31&t=66507
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostMusztard_Sarepski | 27 Kwi 2022, 11:34

Skarthur napisał(a):Do fotografii Księżyca to starczy nawet EQ3-2. Z powodzeniem używam takiego zestawu z Makiem 127. Bo tu się używa krótkich czasów naświetlania. Za to prowadzenie jest konieczne.
Pytanie czy DSów chcesz też robić zdjęcia czy tylko obserwować? Bo jak obserwacje to wiadomo że im większy tym lepiej.
Jeśli chodzi o zdjęcia DSów to pewnie inni mogą się lepiej wypowiedzieć, ale nie porywał bym się na zbyt duże ogniskowe. Raczej bym pomyślał o jakimś 80ED
Lub może trochę nagiąć budżet i coś takiego: viewtopic.php?f=31&t=66507


Dzięki.
DS myślałem na tą chwilę tylko o obserwacji.
Jak to jest z aparatami? Każdy lustrzanka lub bezlusterkowiec można podpiąć do każdego teleskopu za pomocą T2 lub jakiejś przejsciówki?
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 27 Kwi 2022, 11:54

Fizycznie zapewne tak.

Z tym, że nie zawsze ma to sens ze względu na konkretny aparat.
Przy fotografowaniu DS podstawa to dłuuugie czasy ekspozycji -
jeśli aparat nie umożliwia w prosty sposób (wężyk np) robienia zdjęć
po minutę czy dłużej to szkoda zachodu. Chyba, że mieszkasz w Afryce ;)

Przy fotografowania księżyca czy planet długie czasu już nie są konieczne,
ale tak samo przydatny jest intervalometr - najwygodniej jeśli po prostu
aparat ma taką fukcję. Ew. wężyk wyzwalający.

Do astrofoto z powodzeniem stosowanych jest sporo starszych aparatów,
które teraz są do kupienia za kilka stówek...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostMusztard_Sarepski | 27 Kwi 2022, 12:12

Dziękuję za odpowiedź. Mam do niego pilota i czas ekspozycji max 30s lub BULB. więc nie będzie problemu.
Dzięki :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostVroobel | 27 Kwi 2022, 12:22

To nie takie proste, znudzi Cię siedzenie z pilotem w ręce. Ja zaczynałem z Sony Nex-6, który jest bezlusterkowcem z bagnetem E i choć ma świetną matrycę, to nie wspiera interwałometru na kablu ani nie pracuje na USB. Choć można w nim zainstalować dodatkowe apki, to niestety żadna mnie nie zadowalała, więc zrobiłem wypasiony interwałometr w oparciu o Arduino i podczerwień: do 9999 klatek, max 999s każda. Jednak nie ma jak Canon, Nikon oraz Sony a7, choć nie wszystkie modele. Inne marki pewnie też, musisz doczytać. Jak kolega wcześniej wspomniał, nie każdy kompatybilny aparat jest wart polecenia, to zupełnie inny temat.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMusztard_Sarepski | 27 Kwi 2022, 12:56

Vroobel napisał(a):To nie takie proste, znudzi Cię siedzenie z pilotem w ręce. Ja zaczynałem z Sony Nex-6, który jest bezlusterkowcem z bagnetem E i choć ma świetną matrycę, to nie wspiera interwałometru na kablu ani nie pracuje na USB. Choć można w nim zainstalować dodatkowe apki, to niestety żadna mnie nie zadowalała, więc zrobiłem wypasiony interwałometr w oparciu o Arduino i podczerwień: do 9999 klatek, max 999s każda. Jednak nie ma jak Canon, Nikon oraz Sony a7, choć nie wszystkie modele. Inne marki pewnie też, musisz doczytać. Jak kolega wcześniej wspomniał, nie każdy kompatybilny aparat jest wart polecenia, to zupełnie inny temat.


Dziękuje, trochę tu dla mnie czarnej magii w tym co napisałeś. :D
Na początek i tak będę zadowolony, że zrobię coś Nex-5 i nie będę musiał kupować aparatu na razie.
Myślę że z czasem na pewno ogarnę coś lepszego.
Chciałbym zrobić krok do przodu i robić zdjęcia lepsze niż te niżej..
Zrobiłem je Teleobiektywem z alli..
parametry niby 420-800mm F/8.3-16.
Cena około 300zł
Dzięki :)
Załączniki
Refraktor do 3000 zł: k.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 28 Kwi 2022, 10:13

To jest bardzo przyjemne zdjęcie księżyca!
Wolę trochę mniejsze za to wyglądające naturalnie niż większa
i na siłę wyostrzone.

Stawiam, że jak kupisz tani refraktor to zdjęcia nie będą lepsza -
pojawi się choćby aberracja chromatyczna, której teraz nie masz...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostMusztard_Sarepski | 28 Kwi 2022, 10:18

Dzięki , aberacja chromatyczna była i to dość spora. Usunąłem ją w photoshopie :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 28 Kwi 2022, 10:36

No i dobrze, trzeba używać narzędzi które się już ma :)

Porównaj sobie swoje zdjęcie ze zdjęciami z refraktorów.
Moim zdaniem różnica nie będzie warta wydanej kasy.

Tu już lepiej zapolować na teleskop Ritchey-Chretien 6" -
kupisz pewnie za 1200-1300zł. Jakością zmiecie wszystkie
achromaty w podobnej cenie. Nie wspominając o ogniskowej...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostMusztard_Sarepski | 28 Kwi 2022, 10:41

Dziękuję, będę miał na uwadze w przyszłości.
Na ta chwilę muszę się wstrzymać.
Znasz moją historię z postu wyżej :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostMusztard_Sarepski | 06 Maj 2022, 10:58

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):
Tu już lepiej zapolować na teleskop Ritchey-Chretien 6" -
kupisz pewnie za 1200-1300zł. Jakością zmiecie wszystkie
achromaty w podobnej cenie. Nie wspominając o ogniskowej...

...


No i trochę mnie namówiłeś :)

Mój budżet znowu urósł, mam nadzieję że już nie zmaleje.
Ale jako totalny amator znów mam wiele obaw.
Mianowicie nie widzę tam żadnego okularu. Czy trzeba je dokupić ?
Czy kolimacja tego teleskopu jest skomplikowana?
Czy Nex-5 dam radę podłączyć ? chyba tak przez t-2 ale nie mam pewności.
Wybaczcie że spamuję i zmienia się u mnie jak w kalejdoskopie ale siła wyższa :)

https://teleskopy.pl/Tuba-GSO-RC-Ritche ... -2754.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Postmcmaker | 06 Maj 2022, 13:44

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):No i dobrze, trzeba używać narzędzi które się już ma :)

Porównaj sobie swoje zdjęcie ze zdjęciami z refraktorów.
Moim zdaniem różnica nie będzie warta wydanej kasy.

Tu już lepiej zapolować na teleskop Ritchey-Chretien 6" -
kupisz pewnie za 1200-1300zł. Jakością zmiecie wszystkie
achromaty w podobnej cenie. Nie wspominając o ogniskowej...

...


Masz pojęcie o czym piszesz? Miałeś taki teleskop albo obserwowałeś przez niego? Jeżeli nie to nie dawaj "dobrych rad", bo takimi jak te możesz jedynie narobić szkody.
Z resztą to nie pierwszy raz. Na 5 twoich postów 4 są kompletnie mijające się z prawdą i nie trudno poznać, że nie masz pojęcia o czym piszesz.
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostMusztard_Sarepski | 06 Maj 2022, 13:54

Podpytałem trochę na innym forum. Chyba pójdę w SW200/1000 lub 150/750.
Panowie dziękuję za wszystkie odpowiedzi, na prawdę dużo mi pomogły.
Mam już pewien zarys czego oczekuję i na co mnie stać.
Jeszcze raz, wielkie dzięki za rozjaśnienie. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 06 Maj 2022, 14:41

mcmaker napisał(a):...
Masz pojęcie o czym piszesz?


Nie ma to jak garść argumentów :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlemarr7 | 06 Maj 2022, 16:03

Do tak duzej i ciezkiej tuby jak SW 200/1000 musisz miec montaz znacznie znacznie drozszy niz ta tuba. I to dobry montaz a nie wielkosc tuby jest wazne w astrofoto. A znowu do wizuala to jak najwieksza apertura na jaka cie stac i jaka mozesz ogarnac logistycznie [noszenie, wozenie]. Teleskopu uniwersalnego nie ma. Wogole moze napisz na czym Ci bardziej zalezy -wizual czy foto?
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostMusztard_Sarepski | 06 Maj 2022, 16:39

Myślałem żeby ją powiesić na eq5.
Chodzi mi głównie o zdjęcia księżyca.
Choć obserwacje jako takie też chciałbym prowadzić.
Chociaż trochę liznąć DS. Nigdy nie widziałem na własne oczy żadnej mgławicy czy też gromady.
"No może raz czy dwa przez lornetkę celestron SkyMaster 20x80.
M31 wyglądała jak malutka szara plamka różniąca się jednym odcieniem szarości od nieba :) "

Według lightpollutionmap poziom zanieczyszczenia u mnie to "klasa 6"
Na żadne Apo mi nie starczy a nienawidzę aberracji chromatycznej. Myślałem o Newtonie Sky-Watcher 150/750. Choć bardziej skłaniam się ku 200/1000
Podobno zanieczyszczenie światłem nie jest tak straszne dla newtonów jak ogólnie mówią.
W sumie to już podjąłem decyzje. Ale tak jak wspominałem nigdy nie miałem teleskopu.
Czy eq5 nie poradzi sobie z tubą 200/1000 ?

Edit: wybacz mógł Cie zmylić tytuł posta. A to dlatego że jako totalny laik wciąż zmieniam zdanie i szukam czegoś odpowiedniego. Do tego budżet też mi się zmienił dwa razy.
No ale w końcu stanie na eq5 i newton 200/1000 ewentualnie 150/750.
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Postlemarr7 | 06 Maj 2022, 17:50

Wyglada na to ze sobie poradzi- waga tuby 8,8 kg a nosnosc EQ5 wynosi 10 kg ale trzeba doliczyc mase aparatu i np Barlowa ,wiec moze byc na styk. Takze dlugosc tuby jest wazna - cytuje z opisu montazu: "W przypadku obserwacji, masa tuby optycznej nie powinna przekraczać maksymalnej nośności montażu. W przypadku astrofotografii, dla stabilnej kombinacji tuby optycznej i montażu warto również zwrócić uwagę na długość i wymiary tubusu i ewentualnie pozostać poniżej maksymalnej nośności." Montaz typu EQ ma jeszcze pewna niedogodnosc w czasie obserwacji wizualnych - koniecznosc obracania tuby w obejmach bo wyciag wypada w roznych miejscach , np od spodu. Jesli chodzi Ci o astrofoto Ksiezyca i planet to wystarczy newton na dobsonie - wyjdzie znacznie taniej , znowu do fotografowania obiektow mglawicowych oprocz EQ potrzebujesz napedu.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostTuvoc | 06 Maj 2022, 18:16

Matkoboskoastronomiczno.... co tu się wyprawia?!? Co jeden wpis to lepszy. Ludzie, jeśli tak macie doradzać koledze, który rozpoczyna przygodę z nieco większym kalibrem sprzętu niż lornetka to albo bazujcie na tym co SAMI zrobiliście, albo przynajmniej nie powtarzajcie jakichś niepotwierdzonych gminnych mądrości bo tylko wprowadzacie zamęt.

Hulajnoga, czołg i karawan to wszystko pojazdy, ale żadne z nich nie należy do kategorii "mój pierwszy wóz", a ponadto jeśli jest spec znający wszystkie trzy z autopsji to ma moje uznanie.

Dobra, żeby nie było, że tylko się wymądrzam. Po pierwsze to czego oczekujesz od sprzętu? Chcesz zająć się astrofotografią czy obserwacjami wizualnymi? To są całkowicie dwie oddzielne ścieżki w rozwoju tego hobby zarówno pod kątem sprzętu, umiejętności jak i dalszych kosztów. Oczekiwania i efekty także będą zgoła odmienne.

[Jeśli chcesz "pójść" w kierunku astrofotografii to zaraz napiszę więcej tylko ogarnę dzieciaki :D]. Natomiast na wizualu się nie znam.
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostMusztard_Sarepski | 06 Maj 2022, 19:50

To jest mój pierwszy teleskop, więc tak jak pisałem wyżej. Chciałbym przede wszystkim pocykać księżyc, na więcej się nie porywam w astro.
Przynajmniej dopóki nie kupię napędu.
Do gwiazd chyba nie trzeba w dwóch osiach?
Oczywiście będę próbował co bym nie kupił. :)
Wiem że teleskop do wszystkiego nie istnieje, tak jest z każdą dziedziną.
Mam też jasne niebo i co tydzień nie będę wyjeżdżał, ale chciałbym żeby wlazł do mojego starego Volvo w kombi.
W najszerszym miejscu patrząc prostopadle mam 135x25 a najwęższym przylegającym 112x70 bo koła.
Do tego jak będę jeździł to żona, syn, bagaże.
Bo samemu to nie da rady. :)
Z jednej strony wolałbym montaż AZ żeby lepiej poznać niebo i się porozglądać jak się chce. Ale z drugiej strony na montażu paralaktycznym też poznam niebo, tylko będę musiał najpierw nauczyć się obsługi montażu.
Powiem szczerze że sam zgłupiałem od nadmiaru informacji i im więcej czytam to mniej wiem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostTuvoc | 07 Maj 2022, 01:31

Widzę, że już sensownie wytłumaczono Ci najważniejsze aspekty na Astropolis. Przede wszystkim Grzędziel dobrze napisał o Dobsonie - okazjonalne zdjęcie Księżyca z niego też wykonasz. Dobrze, że wybili Ci z głowy RC :-) bo to był pomysł po prostu głupi.

EQ5 pod 200/1000 to granica nośności tego montażu, tak jak pisał Mcmaker - jeszcze pod wizual będzie OK, ewentualnie z tym zestawem do rozbudowy o dwa silniki i GOTO to ujdzie do jakiegoś bardzo prostego fotografowania planetarnego, Księżyca czy Słońca (pamiętaj wtedy o filtrze ND5). Pod normalne astrofoto i takie obciążenie to stanowczo za lekki montaż. Wtedy minimum HEQ5.

200/1000 to taki złoty środek - ogniskowa nie za mała i nie za duża. Apertura także już pozwoli na sensowne obserwacje, a potem ewentualnie przejście na astrofotografię (sam mam 200/1000 ale postawioną na EQ6, ewentualnie okazjonalnie na wyjazdy na HEQ5).
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postkk | 07 Maj 2022, 02:05

Nie wiem jak się twoja rodzina pakuje na wakacje ale moja w sposób który sprawia że naprawdę mały zestaw (taki na jedną rękę) muszę wpychać nogą między walizki :)
Trudno coś doradzić bez konkretnych celów. Każde szkło/lustro znajdzie swoje zastosowanie zarówno 50 jak i 500mm.
Są takie dwie mantry dla początkujących w zależności od pytania o sprzęt
1. HEQ5 +ED80 (foto)
2. 8” dobson (wizual)
Obydwie Są przyzwoite ale ani jedna ani druga nie jest złotym środkiem i ma swoje bolączki i ograniczenia. Ponadto na pytanie o foto i wizual można by do tego dorzucić równanie w kontekście powyższych 1. • 2. = 0 (no może 0,5 tak po prawdzie).
do wizuala US poleciłbym MC 6” na eq z napędem
do wizuala DS poleciłbym dobsa 10-12”
do uniwersalnego foto DS mały krótkoogniskowy refraktor (<100mm) + solidny montaż (coś więcej niż HEQ5)
Na cokolwiek jednak się nie zdecydujesz będzie to tylko furtka którą zamkniesz lub otworzy przed tobą nową drogę do celu który się wyklaruje w czasie.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMusztard_Sarepski | 09 Maj 2022, 15:11

Tuvoc napisał(a):
200/1000 to taki złoty środek - ogniskowa nie za mała i nie za duża. Apertura także już pozwoli na sensowne obserwacje, a potem ewentualnie przejście na astrofotografię (sam mam 200/1000 ale postawioną na EQ6, ewentualnie okazjonalnie na wyjazdy na HEQ5).



kk napisał(a):Na cokolwiek jednak się nie zdecydujesz będzie to tylko furtka którą zamkniesz lub otworzy przed tobą nową drogę do celu który się wyklaruje w czasie


Dziękuję serdecznie Panowie za odpowiedź! :)

Chciałbym jeszcze w tym tygodniu mieć to cudo u siebie w chałupce :D
Zostało mi jeszcze jedno pytanie, mam nadzieje że to już ostatnie :)
Mianowicie mam dwie opcje..
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... ts_id=4195

i

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing

Droższa opcja z teleskopy.pl wydaje mi się lepsza ze względu na powiększenie (choć nie rozumiem dlaczego ma 400 a z deltaoptical 305 skoro teleskopy mają takie same parametry techniczne)
no i waży mniej o 1,3kg
Znowuż w delta jest o stówkę taniej, jest dłuższa gwarancja i biały mi się bardziej podoba.
Choć teleskop nie służy do oglądania tylko przez niego mam oglądać więc to akurat olewam.

Byłbym bardzo wdzięczny jeśli któryś z forumowiczów doradziłby mi który z tych dwóch będzie lepszym wyborem i na co jeszcze można zwrócić uwagę.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.

Edit: rozumiem że lunetka celownicza to jest szukacz?
O lunetce biegunowej nic nie piszą więc chyba trzeba dokupić osobno.
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat