Teleskop dla dziecka

PostNikles | 26 Cze 2021, 12:35

Witam.
Szukam pierwszy teleskop dla dziecka 8 łat.
Będzie wykorzystywany przeważne w mieście (z balkonu/tarasy, ekspozycja południowa) oraz pod czas sporadycznych wyjazdów do natury.
Chcemy obserwować Księżyc, inne planety oraz obiekty naziemne (natura, ptaki itp.).
Budżet 500-600zl.
Rozglądam następne modeli (tylko nowy, nie rozglądam opcję zakupu używanego teleskopu):
Sky-Watcher BK707AZ2
Omegon AC 70/700 AZ-2
Celestron PowerSeeker 70AZ 70/700
Bresser Sirius 70/900 AZ Carbon Design z filtrem słonecznym

Bardzo proszę pokomentować i pomóc zrobić ostateczną decyzję.

A może lepiej trochę dopłacić za Celestron AstroMaster 70 AZ R-70/900 albo Celestron ExploraScope 80 AZ ?
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 Cze 2021, 12:10

 

PostRobert Z. | 26 Cze 2021, 14:28

Generalnie pytanie skierowałeś do grupy osób, która na sam okular wydaje tyle ile chcesz na cały teleskop z akcesoriami:) Samych recencji i opinii nt. tych sprzętów nie uzyskasz, bo przeważnie do amatorskiej astronomii są zalecane lepsze sprzęty.
Z racji, że szanuję Twoje pieniądze i Twoją wolę, oraz fakt że to sprzęt też dla dziecka, to uważam że w tej cenie właśnie mały refraktor. Newton byłby bardziej korzystniejszy (miałbyś może w podobnej cenie lustro 114mm), ale dla dziecka to chyba nie to. Mniej intuicyjna obsługa oraz łatwiej uszkodzić, zabrudzić rozkolimować.

BK 707 AZ2, chyba jeszcze ujdzie do prostych obserwacji. Napewno Księżyc zrobi wrażenie, bo pewnie to będzie najlepszy obraz jaki zobaczy Twoje dziecko.
Do planet i tak pewnie będzie trzeba pomyśleć o jakimś dodatkowym okularze, tutaj plossl z zakresu 6-8mm, czyli jak interesuje Ciebie nowy to ok. 100zł. Wymiana kątówki, też ok. 100zł. Te wydatki możesz ponieść później.
Każdy z wymienionych ma duży minus w postaci montażu AZ2. Raczej można spodziewać się dużych drgań przy pow. 100x. Nie miałem do czynienia akurat z tymi modelami, ale miałem w ręku kiedyś krótkiego małego celestrona i wszystko się trzęsło z byle powodu (lekki podmuch, regulacja ostrości, przypadkowe dotknięcie nosem), duże powiększenia to już w ogóle był problem.

Celestron 70/900 też wydaje się dobrym tropem, bo otrzymacie lepszy jakosciowo statyw (montaż). Red dot jako szukacz pewnie będzie dla dziecka intuicyjny ( w standardowym szukaczu masz odwrócony obraz). Światłosiła F/11,5 jest gwarancją obrazów o małych wadach optycznych. Tylko też pewnie jakieś 200zł trzeba będzie zainwestować w okular/kątówkę.

W podbnej cenie jak powyższy celestron masz całkiem fajny sw 80/400 na az3.

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamer ... a-bk804az3

Co prawda wielu tutaj odradzi ze wzgledu na światłosiłę F/5 (nie zalecana do obserwacji planet i Księżyca i ogólnie pod miejskie niebo), ale na podstawie swoich doświadczeń:
z kątówką GSO 90* pryzmat ( koszt ok. 75zł) i okularem GSO 6mm (koszt ok. 75zł) już ładnie oglądałem saturna. Na Księżycu będzie widoczna aberacja chromatyczna, ale 8 letnie dziecko pewnie nie zwróci na to uwagi ponieważ to będą jego pierwsze i najlepsze obserwacje w życiu, a ilość nowych szczegółów powali. Mimo "jaśniejszej" tuby, masz obiektyw 80mm a nie 70mm. Poza letnią porą (czyli jak o 19:00 jest ciemno), możecie śmiało liczyćna fajne widoki DS-ów poza miastem.
Ten teleskop fajnie sprawdzi się też do przyrody, bo jest wygodniejszy do obserwacji naziemnych (obserwacje naziemne lepiej wychodzą w SW 80/400 na statywie foto, nawet takim za 100zł, na az3 nie możesz skierowac tuby w dół).
No i wybierając to co Ci zaproponowałem, masz najlepszy zestaw do dalszej rozbudowy: tuba 80/400 jest dobrym sprzętem za te pieniądze (jest wiele pozytywnych opinii m. in. na tym forum), i masz też montaż az3 ktory z powodzeniem wykorzystasz do ciut większych sprzętów.


No i pewnie wielu powie żebyś odkładał na coś większego (i droższego), ale to Ty najlepiej znasz swoje możliwosci.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostNikles | 26 Cze 2021, 15:02

Bardzo dziękuję za odpowiedz!
Większych sum nie bardzo chcę wydawać ponieważ mam objawy że dziecko pobawi się przez kilku dni i tyle. :) Lepiej, jak mówiłeś, późnej zainwestować w okulary.

Jaka jest opinie co do Celestron ExploraScope 80 AZ w porównaniu z SW 707AZ2 albo SW 804AZ3?
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 Cze 2021, 12:10

 

PostJSC | 26 Cze 2021, 16:56

Nikles napisał(a):Bardzo dziękuję za odpowiedz!
Większych sum nie bardzo chcę wydawać ponieważ mam objawy że dziecko pobawi się przez kilku dni i tyle. :) Lepiej, jak mówiłeś, późnej zainwestować w okulary.

Jaka jest opinie co do Celestron ExploraScope 80 AZ w porównaniu z SW 707AZ2 albo SW 804AZ3?


W ogóle się nie zastanawiaj i bierz tego Celestrona 80/900, póki jeszcze sie nie rozmyslili z ceną. Ksiezyc i planety pokaże znacznie lepiej niż 80/400 oraz 70/700. Chociaż podejrzewam, ze jest bardziej plastikowy niz SW 80/400, ale nie wiem, nie widziałem, nie macałem.

Na tych fotozakupach jest bład w danych techniczny - to oczywiście 80mm apertury a nie 70mm. . W Delcie tez jest https://deltaoptical.pl/teleskop-celest ... cope-80-az

EDIT
A nie... w Delcie juz go nie ma ;) , ewentualnie jest w sklepie stacjonarnym w Warszawie, jak widze.

PS
Dzicko sobie samo nie poradzi, nawet nie wyceluje w Ksiezyc. Jesli sam mu nie pomożesz, to nici z jego obserwacji. W dzień trzeba uważać, aby dziecko samo nie wycelowało w Słońce, bo zniszczy sobie wzrok - mozliwe, ze na zawsze...

PS2
Do tego celestrona 80/900 warto dokupic okular o ogniskowej ok. 10mm, bo taki sie przyda na planety w tej tubie. Np. Baader BCO 10mm. Jak bedzie dobrze w nim widać, to można pomyśleć nad krótszym - np. 6mm BCO.
4mm raczej nie przyda się, no moze jedynie na gwiazdy podwójne, ale i na nie będzie troszkę za duze powiekszenie, jak na ten teleskop.

PS3
A w Astroshopie znowu sobie zartuja z ceną https://www.astroshop.pl/teleskopy/skyw ... -3/p,33049
Ale pewnie za moment wszędzie takie ceny będą.
Ostatnio edytowany przez JSC, 26 Cze 2021, 21:54, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSkarthur | 26 Cze 2021, 21:39

Jeżeli są obawy czy w ogóle będzie zainteresowanie to tym bardziej bym rozważył zakup sprzętu używanego. W tej samej cenie przeskok jakościowy będzie odczuwalny, a jeśli kupisz sprzęt 2-5 letni o który którzy dbał i ma oryginalne opakowanie, to nie powinieneś nawet zauważyć różnicy względem nowego.

Teleskopy to sprzęt optyczny, który się nie zużywa (a przynajmniej nie szybko).
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostNikles | 27 Cze 2021, 10:26

Dziękuję za odpowiedzi.
Zdecydowałem się na SW BK707AZ2. Od razu do niego planuję zakupić następne akcesoria:
- Okular Plossl Celestron Omni 6 mm 1,25"
- Nasadka kątowa Sky-Watcher pryzmatyczna 45° 1,25"
- Soczewka Barlowa Sky-Watcher T-adapter 2x 1,25"

Czy zakup tych akcesoria jest dobrym pomysłom?
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 Cze 2021, 12:10

 

PostJSC | 27 Cze 2021, 10:38

Moze Ci sie wydawać, ze 1cm wieksza apertura i 20cm dłuzsza ogniskowa (mam na mysli refraktor 80/900 lub 70/900), to niewiele, ale to bardzo wiele w obserwacjach . A ogniskowa szczegolnie przydaje sie w obserwacjsch planetarnych tego typu małymi teleskopami. Wiem, bo kiedys przetestowałem kilka tego typu róznych teleskopów.

Co do akcecorów.
1. Amici na pewno się przyda do obserwacji dziennych oraz księzycowych. Mimo wszystko wygodniej chyba bedzie w 90 stopniowym Amici.
2. Barlow na pewno sie nie przyda. Popsuje tylko obraz. Jak zawiesisz na nim cieżki aparat (rozumiem, ze po to Ci T2), to wyciag sie ugnie...
3. 6mm okular raczej w tym teleskopie sie nie sprawdz, ale spróbowac mozesz, szczególnie na Ksiezycu. Musiałby byc naprawde dobry egzemplarz teleskopu i musiałbys miec naprawde dobry seeing do 6mm okularu. Raczej optowałbym za wymianą kitowego 10mm na dobrej jakosci Plossla 10mm (moze byc Vixen, moze byc GSO) lub orciaka 10mm (moze być BCO). Mozesz wybrac 9mm zamiast 10mm, ale to na potem, bo muszisz zobaczyć czy Was to w ogóle wciagnie.
Ostatnio edytowany przez JSC 27 Cze 2021, 13:11, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmirror | 27 Cze 2021, 11:00

A może dołożyć i kupić https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sk ... JhuGE.html
Tylko kilka dych różnicy. Tutaj jeszcze lepiej bo 90 a nie 80mm apertura a im większa tym lepiej. Po za tym daj znać jaki kupisz to doradzimy okulary. Wyjaśnijcie mi jedną rzecz. Z tego co rozumiem lepiej patrzeć na powieszenie rozdzielcze (powyżej ciemniejszy, rozmazany bez nowych szczegółów obraz) aniżeli użyteczne. Jeśli kupi np. Celestrona 80/900 to o ile rozumiem nie ma sensu kupować okularu poniżej 10mm dla Celestrona, patrząc, że max rozdzielcze powiększenie wychodzi np. dla Celestrona apertura/2,3 x2 80,/2,3= 34,78
34/78*2=69,56
Śp. Pan Janusz na przykładzie 100m dodał ok 23x, więc dla teleskopu o aperturze 80mm nie ma sensu stosować powiększeń powyżej 90 a powiększenie dawane przez okular 10mm wynosi właśnie 90x.
Ostatnio edytowany przez mirror 27 Cze 2021, 11:25, edytowano w sumie 2 razy
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

PostJSC | 27 Cze 2021, 11:06

mirror napisał(a): Wyjaśnijcie mi jedną rzecz. Z tego co rozumiem lepiej patrzeć na powieszenie rozdzielcze (powyżej ciemniejszy, rozmazany bez nowych szczegółów obraz) aniżeli użyteczne. Jeśli kupi np. Celestrona 80/900 to o ile rozumiem nie ma sensu kupować okularu poniżej 10mm dla Celestrona, patrząc, że max rozdzielcze powiększenie wychodzi np. dla Celestrona apertura/2,3 x2 80,/2,3= 34,78
34/78*2=69,56
Śp. Pan Janusz na przykładzie 100m dodał ok 23x, więc dla teleskopu o aperturze 80mm nie ma sensu stosować powiększeń powyżej 90 a powiększenie dawane przez okular 10mm wynosi właśnie 90x.


Ja twierdze inaczej, nie tylko ja tak twierdzę - tutaj masz troche toerii: https://www.telescope-optics.net/telesc ... cation.htm , a tu masz clou tematu: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=102
Przeczytaj koniecznie szczególnie tego drugiego z linków. To trzeba wiedzieć!!!

To co napisał Sp. Pan Janusz odnosi sie raczej do większych teleskopów i raczej lustrzanych teleskoów (lub refraktórów achro o dużej światłosile) - wiele razy z nim o tym duskutowałem :) Spokojnie na planety dajesz powiekszenie 1xD (ale w achromatach przynajmniej f/10) i widzisz w ten sposób znacznie więcej niz w powiekszeniu rozdzielczym, czyli 0,43xD. Przy refraktorach f/15 mozesz spokojnie dawać powiekszenie 2xD i tak tez wypatrzysz wiecej szczegółów (stosując jednak zamiennie z powiekszeniami 1xD). Dobrej jakosci obraz uzyskasz w takich refraktorach nawet w powiększeniach 2,5xD czyli źrenicy wujsciowej 0,4mm.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmirror | 27 Cze 2021, 11:27

JSC napisał(a):Ja twierdze inaczej, nie tylko ja tak twierdzę - tutaj masz troche toerii: https://www.telescope-optics.net/telesc ... cation.htm , a tu masz clou tematu: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=102
Przeczytaj koniecznie szczególnie tego drugiego z linków. To trzeba wiedzieć!!!

To co napisał Sp. Pan Janusz odnosi sie raczej do większych teleskopów i raczej lustrzanych teleskoów (lub refraktórów achro o dużej światłosile) - wiele razy z nim o tym duskutowałem :) Spokojnie na planety dajesz powiekszenie 1xD (ale w achromatach przynajmniej f/10) i widzisz w ten sposób znacznie więcej niz w powiekszeniu rozdzielczym, czyli 0,43xD. Przy refraktorach f/15 mozesz spokojnie dawać powiekszenie 2xD i tak tez wypatrzysz wiecej szczegółów (stosując jednak zamiennie z powiekszeniami 1xD). Dobrej jakosci obraz uzyskasz w takich refraktorach nawet w powiększeniach 2,5xD czyli źrenicy wujsciowej 0,4mm.

Dziękuję za udowodnienie, jeszcze dziś z największą przyjemnością przeczytam.
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

PostRobert Z. | 27 Cze 2021, 11:58

Nikles napisał(a):Dziękuję za odpowiedzi.
Zdecydowałem się na SW BK707AZ2. Od razu do niego planuję zakupić następne akcesoria:
- Okular Plossl Celestron Omni 6 mm 1,25"
- Nasadka kątowa Sky-Watcher pryzmatyczna 45° 1,25"
- Soczewka Barlowa Sky-Watcher T-adapter 2x 1,25"

Czy zakup tych akcesoria jest dobrym pomysłom?



Na razie nie spiesz się z dodatkowymi zakupami. Zapoznajcie się z tym co macie, na sam Księżyc wystarczą okulary z kompletu, może też zadowalające będą pierwsze obrazy planet. Mając fizycznie jakikolwiek teleskop łatwiej będzie przyswoić wiedzę z tego forum, a co za tym idzie: barrdziej świadomie zrobić kolejne zakupy.

Generalnie poczytaj to co napisał JSC (zna się na refraktorach) oraz sprawdź linki, które podesłał. Okular to tak 8mm byłby dobry do planet, jak na nim będzie stabilnie to wtedy może w 6mm w dobrych warunkach da dobry obraz . Jak będziesz stopniowo kompletować akcesoria, wtedy poćwiczysz największą cnotę astronoma amatora, cierpliwość :)

kątówkę 90* każdy Ci tutaj obowiązkowo zaleci. Jeżeli będziecie obserwowac obiekty na wysokosci poniżej 40* i w gorszych warunkach, w ogóle lepiej pominąć kątówkę i okular włożyc bezpośrednio w wyciąg. Przy az2 może być to trochę mniej wygodne, bo nie można przesunąć na obejmach tuby na dogodną pozycję dla swojego wzrostu.

Barlowa tego z zestawu i nowego sobie daruj, wszystkie możliwe powiększenia dla tuby 70/700 uzyskasz okularami, a generalnie przy małej aperturze 70mm trzeba szanować każdy promień swiatła wpadający do tuby.

No i o ile, tubę chcesz nową to już później akcesoria kup używane np. z giełdy tego forum. wyjdziesz korzystniej, no i gadżety będą czasami klasę wyżej przy budżecie który zakładasz wydać w sklepie. A transmisja światła robi robotę :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostNikles | 27 Cze 2021, 13:26

Jeszcze raz dziękuję za porady, zrozumiałem że na razie lepiej kupić sam teleskop, akcesoria już po tym jak nauczymy się go używać. :)
Chyba chce od razu kupić filtr dla obserwacji Słońca. Zobaczyłem lista i nie rozumiem który powinien wybrać? Na wszystkich napisane że nie można używać bez dodatkowej folii albo filtra...

Upd.: Znalazłem taki filtr. Czy będzie pasował?
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 Cze 2021, 12:10

 

PostRobert Z. | 28 Cze 2021, 18:22

Do obserwacji Słońca wystarczy to:
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... ielokrotno

Na stronie podany jest przykład jak samodzielnie oprawić. Jak przygotujesz szablony, możesz oprawę do folii przygotować wspólnie z dzieckiem :)

Nie wiem jak jest do końca, ja osobiście dla bezpieczeństwa w czasie obserwacji Słońca przez folię ND5 zakładam dodatkowo okulary słoneczne z filtrem UV.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat