Dobson GSO 12"

Postjarek_ | 03 Lip 2021, 12:02

Cześć,
Mam taki mały dylemat. Na stronie jednego ze sklepów, znaleźć można w ofercie Dobsona 12" od GSO.
Niebieski, chyba jeszcze ze starej dostawy, robiony dla Delta Optical, dostępny od ręki za 3999, dwa tygodnie temu był jeszcze za 3799.
I biały, który dostępny będzie za 2 tygodnie, czyli pewnie z nowej dostawy. Cena gwarantowana to 3599.
A dylemat jest tego rodzaju, czy w związku chociażby ze wzrostem kosztów logistyki z Chin, czy cen aluminium, blachy, optyki i wszystkiego innego, cena nowo sprowadzonego sprzętu nie powinna być wyższa? Czy może jakość tegoż sprzętu poszła w dół? Image

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 6
Rejestracja: 31 Maj 2021, 18:47

 

PostQuCyk | 03 Lip 2021, 14:14

Ceny poszły w górę i to grubo. Jeszcze nie tak dawno GSO 10" można było złapać za niecałe 2000 zł.
12", jak dobrze pamiętam kosztowało lekko powyżej 3000 zł.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

Postjarek_ | 03 Lip 2021, 14:37

QuCyk napisał(a):Ceny poszły w górę i to grubo. Jeszcze nie tak dawno GSO 10" można było złapać za niecałe 2000 zł.
12", jak dobrze pamiętam kosztowało lekko powyżej 3000 zł.
Ale, że sprzęt ze starszej dostawy kosztuje więcej niż z nowej?

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 6
Rejestracja: 31 Maj 2021, 18:47

 

PostSebastian Ś. | 03 Lip 2021, 14:59

Niebieskie Newtony nie są stare, Delta dalej pod swoją marką sprzedaje je w takim kolorze. Widocznie nowa dostawa będzie tańsza dla TPL niż ten sprzęt, który mają na stanie ;) lub po prostu magia przedpłatności.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postjarek_ | 03 Lip 2021, 18:43

Sebastian Ś. napisał(a):Niebieskie Newtony nie są stare, Delta dalej pod swoją marką sprzedaje je w takim kolorze. Widocznie nowa dostawa będzie tańsza dla TPL niż ten sprzęt, który mają na stanie ;) lub po prostu magia przedpłatności.
Delta Optical nie ma już niebieskich 12"ek, dlatego kupiłem z innego źródła.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 6
Rejestracja: 31 Maj 2021, 18:47

 

Postjarek_ | 03 Lip 2021, 18:46

Sebastian Ś. napisał(a):Niebieskie Newtony nie są stare, Delta dalej pod swoją marką sprzedaje je w takim kolorze. Widocznie nowa dostawa będzie tańsza dla TPL niż ten sprzęt, który mają na stanie ;) lub po prostu magia przedpłatności.
Będą tańsze, mimo tego, że koszty logistyki i asortymentu podrożały 800 %? Czytasz to co piszesz, czy po prostu jakość tego sprzętu, poleciała na łeb i na szyję. Ale o to pytałem na samym początku.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 6
Rejestracja: 31 Maj 2021, 18:47

 

PostQSO | 03 Lip 2021, 19:45

Faktycznie to jakaś nowość te przedpłaty w teleskopy.pl.
Gdzieś im z listy znikła nagle Synta 10"Dob, ale zastanawia mnie ta niezmienność od wielu lat GSO 16"Dob.
Cały czas 8 tysiaków. W aktualnej przedpłacie także! :shock:
Czy to taki marny teleskop, że "taki tani" czy że taki nieporęczny? Od dawna mam chrapkę na niego, ale ciągle mnie coś powstrzymuje przed tym wydatkiem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostSebastian Ś. | 03 Lip 2021, 21:24

jarek_ napisał(a): Czytasz to co piszesz...


Kolego jarek_ ton wypowiedzi masz zaskakująco agresywny ;)

Cena nie zależy jedynie od tego ile kosztował ten teleskop przy sprowadzaniu, sklep może sobie je ustalać dowolnie według popytu. Chcesz kupić od ręki kup drożej, chcesz poczekać i wpłacić pieniądze masz taniej. Nie ma w tym nic dziwnego, pewnie po nowej dostawie teleskop DO-GSO, który był już na magazynie potanieje lub odwrotnie i wszystkie będą kosztować jeszcze więcej niż 3999 :) I tak jak QSO napisał te przedpłaty to nowość w TPL, trzeba śledzić jak sprawa się rozwinie.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postjarek_ | 03 Lip 2021, 21:58

Sebastian Ś. napisał(a):
jarek_ napisał(a): Czytasz to co piszesz...


Kolego jarek_ ton wypowiedzi masz zaskakująco agresywny ;)

Cena nie zależy jedynie od tego ile kosztował ten teleskop przy sprowadzaniu, sklep może sobie je ustalać dowolnie według popytu. Chcesz kupić od ręki kup drożej, chcesz poczekać i wpłacić pieniądze masz taniej. Nie ma w tym nic dziwnego, pewnie po nowej dostawie teleskop DO-GSO, który był już na magazynie potanieje lub odwrotnie i wszystkie będą kosztować jeszcze więcej niż 3999 :) I tak jak QSO napisał te przedpłaty to nowość w TPL, trzeba śledzić jak sprawa się rozwinie.
Gdzie Ty chłopie widzisz agresję? Pytam, bo w branży poniekąd zbliżonej, w której pracuję, ceny asortymentu poszły dwukrotnie i więcej w górę, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a o towaru raczej brakuje, niezależnie od cen. Dlatego pytam, o co w tym wszystkim chodzi. Zwyczajnie szukam odpowiedzi.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 6
Rejestracja: 31 Maj 2021, 18:47

 

PostSebastian Ś. | 03 Lip 2021, 22:05

Tak samo wszystko w astro podrożało ostatnio znacznie, ze względu na ceny i dostępność materiałów ale też małą dostępność końcowych produktów, która oczywiście wynika z opóźnień w produkcji.

Czemu akurat te dwa teleskopy mają takie ceny to wie chyba tylko TPL, nie upatrywał bym się w tym innej jakości, raczej właśnie kwestia dostępności od ręki.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMidnight9999 | 18 Sie 2021, 22:34

QSO napisał(a):Faktycznie to jakaś nowość te przedpłaty w teleskopy.pl.
Gdzieś im z listy znikła nagle Synta 10"Dob, ale zastanawia mnie ta niezmienność od wielu lat GSO 16"Dob.
Cały czas 8 tysiaków. W aktualnej przedpłacie także! :shock:
Czy to taki marny teleskop, że "taki tani" czy że taki nieporęczny? Od dawna mam chrapkę na niego, ale ciągle mnie coś powstrzymuje przed tym wydatkiem.



W ostatniej przedsprzedaży udało mi się go kupić. W mojej ocenie jest na prawdę spoko. Obrazy ostre, dobrze trzyma kolimację. Czasem po rozłożeniu, transporcie złożeniu nie ma konieczności kolimacji. Taurus jednak chyba trzyma lepiej ale różnica cenowa jest też znaczna. Ogólnie nie ma się do czego przyczepić. Jedyne co to na stronie TPL jest złe zdjęcie, to nie jest ten z 3 szynami tylko normalna poł kratownica, zdjęcie jak on wygląda jest na astroshopie.
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostQSO | 18 Sie 2021, 23:51

Ale że jak? Kupowałeś to co w ofercie na fotach w sklepie, a dostałeś coś innego po rozpakowaniu? Czy byłeś uświadomiony przed zapłatą? bo to dość patologiczne dla mnie praktyki sprzedaży. Wersje dość poważnie się różnią tubusami. Sam nie wiem który bym bardziej wolał. Ta kratownica to jest scalona na przegubach kulowych czy każdą rurkę trzeba mocować osobno? Z fot ciężko ocenić.

Strasznie dzikie ceny w tym astroshop.pl teraz. Niektóre powodują upadek z krzesła i niezłe boleści. Dobrze, że kredyty teraz takie tanie. :lol:

O, ale tu jaka ciekawa stolarka i rozwiązania (samo drewno i drewno):

https://www.astroshop.pl/teleskopy/geoptik-teleskop-dobsona-n-300-1500-redstar-300-dob-zestaw-do-budowy/p,8496#tab_bar_0_select

https://www.astroshop.pl/teleskopy/geoptik-teleskop-dobsona-n-404-1815-dob-nadirus-16-bez-optyki/p,54432

ale chyba bez optyki te zestawy? Pierwszy raz coś takiego widzę. Chyba jakaś nowość. A polski ATM krojony przez kolegów z forum na automatach wycinających aż prosi się o rozpowszechnienie na szeroką skalę. Byłoby to furorą. Jak meble z IKEI. Projekt na zamówienie pod posiadaną optykę, a potem przesyłka do dowolnego punktu cięcia laserem lub CNC. 8) Poważnie mówię.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostMidnight9999 | 19 Sie 2021, 22:42

QSO napisał(a):Ale że jak? Kupowałeś to co w ofercie na fotach w sklepie, a dostałeś coś innego po rozpakowaniu? Czy byłeś uświadomiony przed zapłatą? bo to dość patologiczne dla mnie praktyki sprzedaży. Wersje dość poważnie się różnią tubusami. Sam nie wiem który bym bardziej wolał. Ta kratownica to jest scalona na przegubach kulowych czy każdą rurkę trzeba mocować osobno? Z fot ciężko ocenić.

Strasznie dzikie ceny w tym astroshop.pl teraz. Niektóre powodują upadek z krzesła i niezłe boleści. Dobrze, że kredyty teraz takie tanie. :lol:

O, ale tu jaka ciekawa stolarka i rozwiązania (samo drewno i drewno):

https://www.astroshop.pl/teleskopy/geoptik-teleskop-dobsona-n-300-1500-redstar-300-dob-zestaw-do-budowy/p,8496#tab_bar_0_select

https://www.astroshop.pl/teleskopy/geoptik-teleskop-dobsona-n-404-1815-dob-nadirus-16-bez-optyki/p,54432

ale chyba bez optyki te zestawy? Pierwszy raz coś takiego widzę. Chyba jakaś nowość. A polski ATM krojony przez kolegów z forum na automatach wycinających aż prosi się o rozpowszechnienie na szeroką skalę. Byłoby to furorą. Jak meble z IKEI. Projekt na zamówienie pod posiadaną optykę, a potem przesyłka do dowolnego punktu cięcia laserem lub CNC. 8) Poważnie mówię.



Oni chyba sami nie byli świadomi co tam mają bo było nie rozpakowane jeszcze. Dowiedziałem się po otwarciu paczki w domu, hehe. Ale nie powiem, cieszyłem się i tak, nie ma to dla mnie różnicy. Jeśli chodzi o rurki to każda osobno. Po kilku próbach bez problemu można samemu zmontować i rozmontować w kilka chwil.

Te geoptik sa chyba bez luster. Nie wierzę w kratownice w takiej cenie :P
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostVroobel | 19 Sie 2021, 23:17

Jest napisane, że bez optyki.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat