Okular do oglądania w okularach (Mak 127)

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostNyktofob | 20 Wrz 2021, 11:23

O ile wątki na temat makowych okularów znalazłem i nie chciał bym dublować, to poszukuje budżetowego (powiedzmy do 200zł za używany) ale możliwie dobrego planetarnego/księżycowego okularu do Maka 127/1500 ale do oglądania w okularach (z stosunkowo dużym odsunięciem źrenicy?). Z wątku o rozdzielczości wnioskuje że mniej niż 9-11 mm nie ma sensu więc najlepiej coś w tym przedziale.

WA 66 9 mm 1,25''
Odległość źrenicy wyjściowej: - 15 mm

Czy to dobra opcja za 120zł?
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Wrz 2021, 16:50

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2021, 12:44

Cześć.
Do Maczka w tych pieniądzach tak , to przyzwoite szkiełko z ładnym polem własnym około 66*, całkiem dobrym ER i w obrazach też jest przyzwoity.Cenka bardzo dobra i w tym zakresie cenowym jest warty zakupu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 20 Wrz 2021, 20:15

Nyktofob napisał(a):O ile wątki na temat makowych okularów znalazłem i nie chciał bym dublować, to poszukuje budżetowego (powiedzmy do 200zł za używany) ale możliwie dobrego planetarnego/księżycowego okularu do Maka 127/1500 ale do oglądania w okularach (z stosunkowo dużym odsunięciem źrenicy?). Z wątku o rozdzielczości wnioskuje że mniej niż 9-11 mm nie ma sensu więc najlepiej coś w tym przedziale.

WA 66 9 mm 1,25''
Odległość źrenicy wyjściowej: - 15 mm

Czy to dobra opcja za 120zł?


O ile seria WA 66* jest jedną z lepszych opcji jeśli chodzi o budżetowe okulary, to 9mm moim zdaniem nie będzie dobrym wyborem.Ten okular jest bardzo czuły na osiowe patrzenie i ciężko jest w nim utrzymać obraz tak, aby nie "fasolkował" (chodzi o pojawiające się pociemnienia obrazu na brzegach nawet przy lekkim odchyleniu oka poza oś). Z czasem można się do tego przyzwyczaić, ale na początku obserwacje przez ten okular mogą sprawiać trudności, zwłaszcza początkującym (dotyczy to tylko ogniskowej 9mm, ponieważ okulary 6mm, 15mm i 20mm z tej serii są moim zdaniem OK). Używałem tego okularu w Maku 127, ale sprzedałem. Do tego teleskopu z czystym sumieniem mogę natomiast polecić TS HR Planetary 9mm. Ma wygodny ER 16mm, dobrą jakość optyczną i spore pole widzenia. Czasem można kupić na giełdzie używany w dobrej cenie. Ja miałem TS Hr 8mm i spisywał się bardzo dobrze, ale nie zawsze były na niego warunki i z Makiem 127 częściej wykorzystasz 9mm.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostNyktofob | 20 Wrz 2021, 21:36

ok, dziękuje za podpowiedzi

Kupiłem rano, zaraz po odpowiedzi Krzysztofa tego WA 9mm, nie ukrywam że cena też miała wpływ na decyzję. Myślę że na początek będzie ok, drugi to LET 28 coś tam zapewne zobaczę.
Nie mam zupełnie porównania, więc uznam że tak ma być :D
Nawet nie jestem pewien czy będę musiał patrzeć w okularach bo przez lornetkę mimo astygmatyzmu lepiej widzę bez nich.

Ta czułość na osiowe patrzenie bardziej mnie martwi jeśli chodzi o dzieci, bo przez lornetkę się zniechęcili przez trudną regulacje ostrości (ostrość + osobne kręcenie prawym okularem) i właśnie niedopasowane do rozstawu oczu. Ale oni mają jeszcze czas (2,5 i 5 lat :). Jak powiedzą, że im obraz fasolkuje to zmienię :D

Pozdrawiam
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Wrz 2021, 16:50

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2021, 15:50

Cześć.
Miłośnicy nieba aby poprawić komfort oglądania ze względu na "fasolkowanie" w okularach które są czułe na osiowe patrzenie , czasem stosują przedłużki ATM muszli ocznych , wykonanych we własnym zakresie z przeróżnych czasem dostępnych materiałów pod ręką.Jeżeli taka opcja wchodzi w użycie to może warto , przedłużyć muszlę oczną w postaci tulejki i na jej końcu założyć oryginalną gumową muszlę oczną okularu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Raptor1981 oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat