Farpoint 2" Collimation Kit

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostVroobel | 20 Lis 2021, 00:29

Dzięki. Ale gdybym tak chciał wcisnąć kartkę pod uchwyt, to lustro mogłoby się przekręcić od przenoszenia i szarpania, choć nie wiem, niby dlaczego. Powinno być symetryczne w każdą stronę. Zobaczymy zdjęcia, jeśli pomimo CC pojawią się jakieś dziwne komy w dziwnych miejscach, to rozbiorę i poprawię, to nie jest trudne.

Tymczasem krótka relacja z kolimacji.

Test laserem w wyciągu, oczywiście obracanie laserem nie zmienia pozycji plamki na LG.
Farpoint 2" Collimation Kit: IMG_20211119_204115__01.jpg

Laser nie trafia w znacznik, więc kręcimy śrubami LW.
Farpoint 2" Collimation Kit: IMG_20211119_204813__01.jpg

Teraz laser trafia powiedzmy w środek znacznika, ale niekoniecznie w środek geometryczny LG. Niestety, laser nie wraca w swe źródło, konieczne jest kręcenie śrubami LG. Robimy to patrząc w kolimator Cheshire. Duża odblaskowa naklejka tulei kolimatora istotnie ułatwia tą czynność. Znacznik naklejony przez Chinczyków pasuje do tej naklejki kolimatora.
Farpoint 2" Collimation Kit: IMG_20211119_212055__01.jpg

Teraz wygląda to tak, jakby wiązka wracała do swego źródła, czyli w środek wyciągu.

Pora na autokolimator. Poniższy film pokazuje, jak go używać.

https://youtu.be/yFXJLxhS-Wc

Dzięki temu, że od wewnątrz autokolimator wyłożony jest wysokiej jakości lustrem idealnie prostopadłym do osi wyciągu, można liczyć na wielokrotne odbicia znacznika od tegoż lustra i LG. W zależności jak rozkładają się te wielokrotne odbicia, tak należy operować LW.

Jest to diabelnie subtelna regulacja. Dotknięcie zaledwie LW lub pająka zmienia układ odbić! :shock:

Jeśli wielokrotne odbicia ustawiają się w linii wzdłuż osi teleskopu, wtedy należy regulować pochył LW w płaszczyźnie osi teleskopu i osi wyciągu.

Jeśli odbicia układają się w linii w poprzek osi teleskopu, wtedy należy delikatnie obracać LW.

Mnie się złożyło po skosie i wystarczyło pokręcić śrubami LW.

Oczywiście, kiedy kolimacja jest idealna, odbicia się pokryją, a obraz nieco się przyciemni, bo kiedy lustra "patrzą" w siebie, to w taki układ praktycznie nie dostaje się "obce" światło.
Farpoint 2" Collimation Kit: IMG_20211119_214243__01.jpg

Udało mi się idealnie skolimować tor optyczny i już się ucieszyłem, kiedy w dalszej części filmu usłyszałem, że warto spróbować ponaciskać wyciąg i sprawdzić, czy zmienia się rozkład odbić. Niestety, zmienia się. Mało tego, mocniejsze przyciśnięcie ręki do tuby teleskopu z boku również powoduje zmianę. Zatem takiego tuningu dokonam sobie tuż przed sesją, kiedy OTA będzie już na widłach. Tylko, że wtedy wetknięcie body Canona z CC również zachwieje tymi odbiciami.

Fajna zabawka. :D

P.S.
Teraz jest OK, teleskop skolimowany, ale ciekawe, jak to będzie wyglądać, kiedy powieszę OTA na widłach.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 99 gości

AstroChat

Wejdź na chat