UWAGA: Fala oszustw na OLX

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postlulu | 23 Paź 2021, 12:37

Uważajcie na oszukańcze oferty kupna mnożące się ostatnio głównie na OLX. Kupujący zaczyna od pytania o aktualność oferty, przesyłanego często na komunikator taki jak WhatsApp, a następnie proponuje zakup z przesyłką za pośrednictwem OLX albo samodzielne pokrycie kosztów kuriera InPost. Sprzedający otrzymuje następnie link, pod którym proszony jest o dane karty kredytowej, na które mają zostać rzekomo przelane pieniądze wpłacone do OLX przez kupującego. Inna wersja przewału - sprzedający otrzymuje do wydrukowania etykietę InPost udającą etykietę pobraniową, będącą jednak fałszywką umożliwiającą oszustowi odbiór towaru bez wpłaty pobrania.

Oszustwo łatwo rozpoznać choćby po tym, że "kupujący" przedstawiają w swoich wiadomościach spreparowane fragmenty regulaminów OLX czy InPost mające potwierdzać istnienie proponowaej przez nich procedury. Często padają przy tym dziwaczne zapewnienia, że kurier zapewnia pełną obsługę wraz z pakowaniem, ponosi "pełną odpowiedzialność za towar" itp. "Kupujący" pytają standardowo czy towar jest zgodny z opisem, ale zdają się nie zwracać uwagi na to co się odpowie.

Więcej informacji:
http://zoliborz.policja.waw.pl/r5/aktua ... TSAPP.html
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ca/4wy200v
https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-phishing/
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/os ... tsapp.html
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostMeade;) | 23 Paź 2021, 14:26

Znam ten proceder sam mogłem paść ofiarą takiego oszustwa na szczęście w porę opamiętanie się uchroniło przed stara pieniędzy. Od tego incydentu na olx nie podaje nr. tel. Dopiero po decyzji kupującego że chce wtedy nr. dopiero dostaje.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 23 Paź 2021, 15:15

Interesujące ;)

Takie ostrzeganie nic nie daje. Kto ma głowę na karku ten się nie da nabrać.
A kto nie ma głowy na karku temu nic nie pomoże...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postzwierzak_grubas | 23 Paź 2021, 15:16

Osobiście miałem taką ofertę kupna. Ale gdy poproszono mnie o wpisanie do ankiety firmy kurierskiej danych wrażliwych wycofałem się z transakcji.
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postwampum | 23 Paź 2021, 18:42

Po prostu robić po staremu.
Przelew na konto i po zaksięgowaniu wysyłka na adres odbiorcy lub kasa przy odbiorze osobistym /przekazaniu.
Jeśli komuś tak nie pasuje to, żegnamy się bez żalu.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostAstronom | 27 Paź 2021, 12:24

Czy ktoś z kolegów spotkał się ze sprawą przesyłania na olx skanu dowodu osobistego. Niestety olx coraz częściej blokuje wypłaty środków dla sprzedających żądając wcześniej skanu dowodu osobistego do weryfikacji.
 
Posty: 523
Rejestracja: 13 Cze 2020, 22:45

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 27 Paź 2021, 12:27

Przeczytaj regulamin. Jeśli jest tam zapis, że mogą to robić
i to faktycznie OLX prosi o kopię dokumentu to nie widzę problemu.
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostAstronom | 27 Paź 2021, 12:33

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):Przeczytaj regulamin. Jeśli jest tam zapis, że mogą to robić
i to faktycznie OLX prosi o kopię dokumentu to nie widzę problemu.


Nawet bank takich rzeczy nie żąda. Gdzie rodo. Ty byś kolego wysłał? :D Niektórzy wysłali, a potem zostali z kredytem do spłacenia bo na takie dane bez problemu bierze się kredyt.
Ostatnio edytowany przez Astronom, 27 Paź 2021, 12:35, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 523
Rejestracja: 13 Cze 2020, 22:45

 

Postlulu | 27 Paź 2021, 12:35

Przesyłanie skanu dowodu zawsze jest problemem. Nie podważam standardów bezpieczeństwa obowiązujących w OLX, ale wiadomo że każdy taki system ma swoje dziury, a sytuacja gdy zbiera się tego typu dane na masową skalę jest szczególnie kuszącym kąskiem dla tych, którzy chcieliby z takich danych zrobić nieuczciwy użytek.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostAstronom | 27 Paź 2021, 12:41

lulu napisał(a):Przesyłanie skanu dowodu zawsze jest problemem. Nie podważam standardów bezpieczeństwa obowiązujących w OLX, ale wiadomo że każdy taki system ma swoje dziury, a sytuacja gdy zbiera się tego typu dane na masową skalę jest szczególnie kuszącym kąskiem dla tych, którzy chcieliby z takich danych zrobić nieuczciwy użytek.


Otóż to, doskonale to ująłeś, to są dane wrażliwe i nigdy nie wiadomo czy się przypadkiem nie dostaną w niepowołane ręce. Ja stoje teraz przed takim wyborem. Najciekawsze że olx informuje, że w przypadku braku tych dokumentów anulują transakcję i środki zwrócą kupującemu. Czyli kupujący ma towar i jeszcze chcą mu oddać kasę, parodia. Myślę, że to temat dla dobrego prawnika.
 
Posty: 523
Rejestracja: 13 Cze 2020, 22:45

 

Postlulu | 27 Paź 2021, 12:53

Jeżeli taka opcja ujęta jest w regulaminie, to zapewne zasłonią się nim w razie czego...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 27 Paź 2021, 12:53

lulu napisał(a):Przesyłanie skanu dowodu zawsze jest problemem.


Żadnym. Robisz zdjęcie dowodu, na zdjęciu wpisujesz w Painterze po skosie
"KOPIA - nie do użytku w banku" czy coś podobnego i wysyłasz. Zero zagrożenia.
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 27 Paź 2021, 12:56

Astronom napisał(a):Otóż to, doskonale to ująłeś, to są dane wrażliwe i nigdy nie wiadomo czy się przypadkiem nie dostaną w niepowołane ręce. Ja stoje teraz przed takim wyborem. Najciekawsze że olx informuje, że w przypadku braku tych dokumentów anulują transakcję i środki zwrócą kupującemu. Czyli kupujący ma towar i jeszcze chcą mu oddać kasę, parodia. Myślę, że to temat dla dobrego prawnika.


A teraz postaw się z drugiej strony - ktoś ukradł Twój teleskop i sprzedaje go na OLX.
Ty idziesz na Policję, OLX przekazuje Policji dane i okazuje się że sprzedawca nie istnieje...

Pewnie wolałbyś, żeby jednak został wcześniej zweryfikowany, nie? ;)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostAstronom | 27 Paź 2021, 13:04

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):
Astronom napisał(a):Otóż to, doskonale to ująłeś, to są dane wrażliwe i nigdy nie wiadomo czy się przypadkiem nie dostaną w niepowołane ręce. Ja stoje teraz przed takim wyborem. Najciekawsze że olx informuje, że w przypadku braku tych dokumentów anulują transakcję i środki zwrócą kupującemu. Czyli kupujący ma towar i jeszcze chcą mu oddać kasę, parodia. Myślę, że to temat dla dobrego prawnika.


A teraz postaw się z drugiej strony - ktoś ukradł Twój teleskop i sprzedaje go na OLX.
Ty idziesz na Policję, OLX przekazuje Policji dane i okazuje się że sprzedawca nie istnieje...

Pewnie wolałbyś, żeby jednak został wcześniej zweryfikowany, nie? ;)


Ja już zostałem zweryfikowany, bo nie raz dostałem środki z transakcji więc nie widzę sensu wysyłać skanu dowodu. Środkami i danymi obraca firma z Holandii, a to też daje wiele do myślenia.
 
Posty: 523
Rejestracja: 13 Cze 2020, 22:45

 

Postwinio | 27 Paź 2021, 13:11

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):
lulu napisał(a):Przesyłanie skanu dowodu zawsze jest problemem.


Żadnym. Robisz zdjęcie dowodu, na zdjęciu wpisujesz w Painterze po skosie
"KOPIA - nie do użytku w banku" czy coś podobnego i wysyłasz. Zero zagrożenia.


Faktycznie, zero.
https://dokumenciki.net/dowod-osobisty-kolekcjonerski/
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postlulu | 27 Paź 2021, 15:44

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):
lulu napisał(a):Przesyłanie skanu dowodu zawsze jest problemem.


Żadnym. Robisz zdjęcie dowodu, na zdjęciu wpisujesz w Painterze po skosie
"KOPIA - nie do użytku w banku" czy coś podobnego i wysyłasz. Zero zagrożenia.


Poza tym że ktoś weźmie na Twoje konto kredyt - może żadnym...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 27 Paź 2021, 15:58

lulu napisał(a):...
Poza tym że ktoś weźmie na Twoje konto kredyt - może żadnym...


Oczywiście nie znasz takiego przypadku osobiście, prawda? ;)
Powtarzasz legendy miejskie rodem z "Fakty i mity"...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postzbyszek | 27 Paź 2021, 16:19

niemniej lepiej na zimne dmuchać. Płatność poprzez Olx może być opóźniona do potwierdzenia odebrania tego, co się kupiło.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 27 Paź 2021, 16:55

I wtedy wysyłasz komuś okular za 1000zł. On potwierdza, że dostał ogórek :lol:
OLX zwraca mu kasę... :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostSoczi | 27 Paź 2021, 18:21

i zostajesz zwyczajnie nabity w butelkę Image (nie moje ;)) Też mnie niekiedy śmieszą te różnorakie "doskonałe" zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postzbyszek | 27 Paź 2021, 19:26

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):I wtedy wysyłasz komuś okular za 1000zł. On potwierdza, że dostał ogórek :lol:
OLX zwraca mu kasę... :)

trafne spostrzeżenie, nie raz mnie w analizie tego co uwagę zwracasz, zaskoczyłeś . Może spróbujesz trafić jak Tesla zasilał energią elektryczną silnik w samochodzie ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postbenisfroms | 31 Sty 2024, 00:09

Dziękujemy za ostrzeżenie! Bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność podczas dokonywania transakcji online, zwłaszcza na platformach ogłoszeniowych, takich jak OLX. Generalnie zalecam wydawanie pieniędzy tylko na zaufane projekty, które faktycznie przyniosą zysk. Oszustwa internetowe są niestety powszechne, a użytkownicy powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń.
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 Lis 2023, 22:37

 

PostFlaytec1 | 10 Lut 2024, 14:26

Ja nie wysylam nic przez paczke OLX, tylko przelew na konto i dopiero wysylka wiec takie oszustwo u mnie nie zadziala.

Co do kredytu na dowod moj kolega wysylajacy CV do ilus filrm gdzies wyslal skan dowodu i ponad 70 kredytow zostalo na niego zaciagnietych w roznych oddzialach w wielu miastach-tzw szybkie pozyczki do 500zl Tylko 70x 500zl to juz robi sie kwota. Mial szczescie ze zakwalifikowali to jako jedno oszustwo bo by jedzil do tych ilus miast....I tak mial problemy z rok by to odkrecić. Ty zapewne nie wezmeisz duzego kredytu na swoj dowod- ale uwierz ze zlodziej na twoj wezmie!!! Bo robia to w zaprzyjanionych sobie bankach i kasach gdzie pracuja ich ludzie.
Newton Bresser 130/650, MAK 102 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 , pół wiaderka okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 365
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat