Zakup teleskopu

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostIluzjonista75 | 14 Lis 2021, 22:41

Witajcie.
Mam na imię Marcin a mój syn Damian. Ja skończyłem 46 lat a syn 8.
Dwa lata temu syn zaczął się interesować astronomią, w szczególności naszym Układem Słoneczny. Pasja skupiła się głównie na Marsie oraz naszym księżycu. Zaczęło się od zakupu lampki nocnej w kształcie naszego satelity, potem puzzli z Układem Słonecznym oraz obserwacją wieczorami księżyca, Jowisza i Saturna. Po pół roku pasja nie minęła wręcz się nasiliła i postanowiliśmy poszukać teleskopu. Na Ebay zakupiliśmy używany teleskop Bresser N 130/650 EQ3 i się zaczęło... Częste wyjścia przed dom i oglądanie księżyca oraz słońca. Niestety Jowisz i Saturn to tylko "kropka" w okularze więc było małe rozczarowanie. Mija ponad rok a pasja u syna się rozrasta, do teamu dołączyły asteroidy i galaktyki. Też interesuje się ogólnie powstaniem układu słonecznego, oraz czarnymi dziurami. Dokupiliśmy książkę "Kinder Weltraumatlas mit Pop-up-Planeten" (mieszkamy w Niemczech) i Przewodnik po konstelacjach Przemysława Rudź "Atlas Gwiazd". Oczywiście jak to bywa pasją też zostałem zarażony i od prawie miesiąca szukam kamery oraz nowego teleskopu aby rozwijać pasję syna i nie tylko.

Jeśli chodzi o kamerę to padło na ZWO ASI 224 MC Color.
Dla czego? Tak na prawdę to nie wiem... Sugerowałem się ceną, modelem oraz filmikami na YouTube.

Budżet jaki dysponuję na teleskop to około 9000zł.
I tu zaczynają się schody... Im więcej czytam tym więcej pytań, im więcej odpowiedzi na pytania tym jeszcze więcej nowych pytań i zaczynam mieć mętlik w głowie.
Szukamy teleskopu do oglądania planet i DS. Chcemy też zająć się astrofotografią i tu mi na tym najbardziej zależy. Mieszkamy w małym miasteczku, dookoła mamy dużo wzniesień i lasów. Też blisko mamy duży poligon wojskowy na którym można bez problemu przebywać (mam tu na myśli wieczorne oglądanie nieba). Waga teleskopu nie gra zbyt dużej roli ponieważ posiadam dość pojemne auto, choć teleskopem na podstawie Dobsona nie jestem zainteresowany.

Oto rodzaje teleskopów jakie wpadły mi w oko:

Skywatcher Teleskop AC 120/1000 EvoStar HEQ5 Pro SynScan GoTo
Skywatcher Teleskop AC 150/1200 EvoStar HEQ5 Pro SynScan GoTo
Skywatcher Maksutov Teleskop MC 150/1800 SkyMax HEQ5 Pro SynScan GoTo

oraz

Celestron Schmidt-Cassegrain Teleskop SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo

Ale ostatnio czytałem dość wiele niepoprawnych opinii na temat montażu tego teleskopu.

Proszę też o podpowiedzi odnośnie okularów. Czy w w/w teleskopach lub innych jakie zaproponujecie będę musiał wymienić okulary. Nie uśmiecha mi się zbytnio kupić teleskop za 9000 zł i wydać kolejne 1500 na nowe okulary, chyba że to już standard.

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.
 
Posty: 10
Rejestracja: 14 Lis 2021, 15:56
Miejscowość: Detmold

 

PostFlaytec1 | 15 Lis 2021, 18:51

Na dwa odpowiem. To nie jest tak ze wydaje sie na teleskop 9000 a na okulary 1500. Tylko raczej odwrotnie.

Jeśli masz budzet 9000zł to kup teleskop za ok 3000 i resztę wydaj na okulary ,filtry itp.


To co podlinkowałeś wogole nie ma w komplecie okularów. Wiec oczywisty jest ich zakup. Jakich z jakieji ile to zalezy od preferecji i budżetu.. Na pewno coś z zrenicami 5,0, 3,0 2,0 ,1.0 tak na początek. zerknij np na okulary Es ,Jesli wybierzesz 2 cale to np te:

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 8%20stopni

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... %20stopnie

Najpierw kup teleskop potem dobierzesz okulary .
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Postlemarr7 | 15 Lis 2021, 19:50

Tez uwazam ze powinienes nie wydawac tyle na teleskop a znikomą kwote na okulary. Zwykle okulary z zestawu sa przecietne i jest to kolejny niezbedny zakup. Dlaczego nie moze byc to Newton na Dobsonie? Przeciez taki teleskop oferuje najlepszy stosunek jakosci i mozliwosci obserwacyjnych w stosunku do ceny. Wydaje mi sie ze odpowiedz lezy w tym jakie modele zaproponowales i wszystkie one maja system Go-To a taki wybor dowodzi slabej znajomosci nieba i wiary ze teleskop pokaze nam wszystko sam. Z tych zaproponowanych teleskopow najbardziej uniwersalny bedzie Celestron SCT 8 , szczegolnie wtedy gdy dokupicie reduktor ogniskowej wtedy lepiej sie on sprawdzi w obserwacjach DS-ow.
Co do astrofoto to sprawdza sie oba refraktory i Maksutow , a Celestron SCT raczej tylko do astrofoto planetarnego bo w tym montazu wystepuje rotacja pola. Ale astrofoto i wizual to zupelnie rozne swiaty i nie do pogodzenia na tym samym sprzecie.
Tak jak napisalem na wstepie kupilbym nieco tanszy sprzet nawet uzywany za ok 5 tys a reszte pieniedzy przeznaczyl na okulary i filtry.
Co do obserwacji DS-ow to najwieksza apertura jaka zaproponowales to 203mm. To malo na galaktyki i mglawice , nie wiem czy widoki spelnia wasze oczekiwania.
Za to oba refraktory na pewno pokaza najladniejsze gwiazdki [punktowosc i kolory].
Musisz jeszcze poczytac i na pewno sie na cos zdecydujesz. Pamietaj ze znaczna czesc tej zabawy polega na samodzielnym wyszukiwaniu obiektow i radosci ze znalezienia. Zapoznaj sie tez z mapa zaswietlenia - lightpollution.info.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostLukacz | 15 Lis 2021, 20:30

Witamy na forum :)
Dobór odpowiedniego teleskopu ( i akcesoriów) to temat rzeka. Trzeba wziąć pod uwagę warunki w których będziemy obserwować, rodzaj preferowanych obiektów jak tez i budżet. Wybór jest szeroki i... trudny. W kwocie 9 tyś złotych można skompletować już całkiem fajny zestaw, czyli teleskop z akcesoriami. Ale nikt z nas nie wie jaki będzie odpowiadał Tobie. Przy takim budżecie zdecydowanie zalecam spotkanie się na lokalnych obserwacjach i "potestowanie" różnych teleskopów, przed zakupem, żeby sobie wyrobić zdanie w którym kierunku pójść - newtona na montażu EQ, teoretycznie uniwersalnego katadioptryka, czy refraktora. A od wybranego rodzaju teleskopu zależy dobór akcesoriów - rodzaj okularów, ich ogniskowe itp.
Szukasz teleskopu który będzie też dobry do astrofotografii, a wiec dobrej jakości na dobrym montażu, dużej średnicy newton, na montażu dobsona raczej nie będzie dobrym wyborem do astrofotografii. Poszukaj osób obserwujących w Twojej okolicy i umów się na spotkanie. Jeżeli określisz jaki rodzaj sprzętu Ciebie interesuje , wtedy będzie zdecydowanie łatwiej coś doradzić.
Przeglądaj też wątki na forum, to zawsze jakieś wskazówki :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostIluzjonista75 | 15 Lis 2021, 23:09

Co do znajomości nieba to jest zgoda, nie znam się na tym zbyt dobrze ale jest wiele gwiazdozbiorów które bez problemu rozpoznam na niebie. Montaż EQ5 GOTO chcę zakupić ponieważ bez problemu będzie śledził planety jeśli wszystko dobrze wcześniej skalibruję i ustawię :lol: :lol: I zawsze mogę wymienić teleskop na inny.
Newtona na Dobsonie jakoś się obawiam, jest duży i słyszałem, iż nie nadaje się do astrofotografii. Ale jeśli mam wybierać między gwiazdami a galaktykami to biorę te drugie.
Dla tego pod uwagę biorę też ten teleskop:

Skywatcher Teleskop N 200/1000 Explorer 200P HEQ5 Pro SynScan GoTo

Co do warunków w jakim będziemy oglądać to zależy od chęci... Mieszkam na parterze ale nie mam prywatnego terenu aby rozłożyć cały sprzęt i czekać aż się ściemni. Przed domem mam bardzo duży służbowy parking który przez całą noc jest pusty. Miasto w którym mieszkam ma 72 tyś mieszkańców a dookoła jest wiele wzniesień i duże połacie lasu za którymi można się schować. I jak pisałem wcześniej w odległości około 14 km mamy potężny poligon wojskowy.
 
Posty: 10
Rejestracja: 14 Lis 2021, 15:56
Miejscowość: Detmold

 

Postlemarr7 | 16 Lis 2021, 20:38

Czy bierzesz pod uwage sprzet uzywany? Jest niemieckojezyczne forum astronomie.de z giełdą i jeszcze jedno astrotreff.de. Poszkalbym lokalnych obserwatorow. Co do obserwacji galaktyk potrzeba wiekszej apertury , adaptacji wzroku i ciemnego nieba. Oprocz M31 to slabe mgielki.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostIluzjonista75 | 17 Lis 2021, 20:45

Witajcie ponownie.
Po długich godzinach spędzonych przed komputerem i wielu rozmowach z posiadaczami teleskopów wreszcie podjąłem decyzję i zakupiłem następujący zestaw:

1. Montaż Skywatcher HEQ-5 Pro SynScan GoTo
2. Teleskop Skywatcher N 200/1000 PDS Explorer BD OTA
3. Omegon Justier-Laser Newton 1,25'' mit Sichtfenster
4. ZWO Kamera ASI 224 MC Color

Całość ma zostać dostarczona w ciągu dwóch tygodni w trzech kartonach.

Pozdrawiam
 
Posty: 10
Rejestracja: 14 Lis 2021, 15:56
Miejscowość: Detmold

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 17 Lis 2021, 20:51

No to czekamy na fotki zrobione tym pięknym zestawem :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlemarr7 | 18 Lis 2021, 19:37

W zestawie jest tylko jeden okular 28mm 2 cale. Jest to niezly okular do przegladu nieba ale potrzebujesz jeszcze co najmniej 1 lub 2 okulary - pierwszy o ogniskowej 10- 15mm a drugi ok 6-8mm do planet chyba ze nie zalezy Ci na wizualu i skoncentrujesz sie na robieniu zdjec. Przydalby sie tez filtr UHC do mglawic , np Orion Ultrablock lub podobny. Kupiles teleskop o swiatlosile f5 ,to znaczy ze bedzie troche bardziej wymagajacy co do okularow - aby obrazy byly najwyzszej jakosci potrzeba bedzie dobrze skorygowanych ,czytaj drozszych okularow. Szczegolnie dotyczy to okularow z szerokim polem pow 60 stopni AFOV.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostIluzjonista75 | 20 Lis 2021, 19:55

lemarr7 napisał(a):W zestawie jest tylko jeden okular 28mm 2 cale. Jest to niezly okular do przegladu nieba ale potrzebujesz jeszcze co najmniej 1 lub 2 okulary - pierwszy o ogniskowej 10- 15mm a drugi ok 6-8mm do planet chyba ze nie zalezy Ci na wizualu i skoncentrujesz sie na robieniu zdjec. Przydalby sie tez filtr UHC do mglawic , np Orion Ultrablock lub podobny. Kupiles teleskop o swiatlosile f5 ,to znaczy ze bedzie troche bardziej wymagajacy co do okularow - aby obrazy byly najwyzszej jakosci potrzeba bedzie dobrze skorygowanych ,czytaj drozszych okularow. Szczegolnie dotyczy to okularow z szerokim polem pow 60 stopni AFOV.


Przyznam się szczerze... Kompletnie nie rozumiem co ty do mnie piszesz, mam wrażenie że czytam pismo urzędowe :lol: :lol:

Na razie muszę poczekać dwa tygodnie na dostawę ponieważ aktualnie nie ma go na stanie. Po dostawie skupiam się na nauce prawidłowego ustawienia montażu, kalibracji o ile taka będzie potrzebna i wyważeniu. Jeśli to opanuję to zacznę wybrzydzać co widzę a co bym chciał widzieć i wtedy skupię się na dodatkowych szkiełkach i filtrach.
 
Posty: 10
Rejestracja: 14 Lis 2021, 15:56
Miejscowość: Detmold

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

AstroChat

Wejdź na chat