Pomoc w zakupie teleskopu

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postbenekdp | 03 Kwi 2022, 11:07

Witam wszystkich serdecznie jako totalny świeżak z tematów astronomii, nie mam zamiaru wejść, napisać kilka postów i dać sobie spokój z tematem, także proszę o odrobinę empatii i pomoc w wyborze pierwszego teleskopu. Mam kilka klientów na oku, przeczytane artykuły, obejrzane filmy na YT, ale brak doświadczenia i dlatego proszę o pomoc fachowców ;)

Znając siebie będę chciał iść jak najdalej i nie chcę kupić teleskopu za 1000 zł, żeby za 2 tygodnie go sprzedać, dołożyć siano i kupić lepszy na kolejny miesiąc, a później to samo.

A więc:

1. Mieszkam w budynku z dużym tarasem, na obrzeżach małego miasteczka - stad będę chciał prowadzić 50% swoich obserwacji, drugie 50% to wyjazd za miasto (mam możliwości rozłożyć się na całą noc z piwkiem w ręku i patrzeć w niebo), bądź nawet spakować teleskop i zabrać go ze sobą na urlop np. Chorwacja. (czyli raczej teleskop w miarę mobilny).

2. Chcę obserwować wszystko im więcej tym lepiej, począwszy od liczenia kraterów na księżycu po głęboki kosmos,
chcę to uwieczniać, mam doświadczenie w fotografii (PS itd.), ale tylko na ziemi :) czas na coś więcej,

3. Jako laik chciał bym, aby ten teleskop na początek 3/4 roboty robił za mnie czyli teleskop z naprowadzaniem (też niezbędne przy robieniu zdjęć),

4. Szukam raczej sprzętu używanego w bdb stanie, można czasami znaleźć perełkę, a różnicę w kwocie przeznaczyć na akcesoria (tym bardziej, że z fotografią skończyłem jakiś czas temu i będę musiał dokupić lustrzankę + pewnie jakiegoś dobrego laptopa),

5. Jaki aparat pełna klatka zalecany ? czy bez znaczenia ?

6. Budżet - teleskop, który mam na oku to używany Nexstar 8SE czy on mnie "zadowoli" ?
Bardzo proszę o jakieś propozycje w przedziale cenowym 4000 - 8000zł (używany), wcześniej rozmyślałem nad SW Dobson Flextube SkyWatcher 300P (mogę go kupić za 1000 Euro), ale ze względu na gabaryty i montaż - wiadomo.

7. Kolejna sprawa dla mnie ważna to akcesoria i jakość, bezawaryjność. Akcesoria powinny być dostępne, w przyzwoitych cenach, jakość wiadomo, że nikt nie chce po 150 godzinach użytkowania oddać teleskop do recyklingu.


PS. Jest też niedaleko mnie teleskop Celestron SCT Sky prodigy C6 za 1000 Euro (ale wydaje mi się, że *se będzie zdecydowanie lepszy)
PS2. W sieci znalazłem takie coś w nawiązaniu do NS 8SE

https://www.highpointscientific.com/celestron-nexstar-8se-computerized-telescope-bundle-11069

Zamawiacie sprzęt ze stanów, macie doświadczenie ?

Dziękuję za każdą odpowiedź :)

Pozdrawiam
 
Posty: 2
Rejestracja: 03 Kwi 2022, 10:38

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 03 Kwi 2022, 13:01

Jak chcesz mieć montaż z działającym naprawdę wyszukiwaniem obiektów to
potrzebna jest kamera, komputer, program do plate solve i do sterowania całością.
Wtedy będziesz miał obiekty znalezione co do pixela i nie będziesz tracił czasu na
szukanie i wkurzał się. Chociaż widziałem wpisy osób, które twierdzą, że ich szukanie
cieszy. Mnie dokładnie odwrotnie :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postwampum | 03 Kwi 2022, 13:34

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):Jak chcesz mieć montaż z działającym naprawdę wyszukiwaniem obiektów to
potrzebna jest kamera, komputer, program do plate solve i do sterowania całością.
Wtedy będziesz miał obiekty znalezione co do pixela i nie będziesz tracił czasu na
szukanie i wkurzał się. Chociaż widziałem wpisy osób, które twierdzą, że ich szukanie
cieszy. Mnie dokładnie odwrotnie :)

...


Nie słuchaj tego człowieka, przejaskrawione celowo (tylko po co).
Szukaj teleskopów w funkcją GOTO - jak ma być prosto to na montażu Azymutalnym.
W Twoim zasięgu są używki SCT z GOTO + jakieś proste (na początek refraktory/Maki na jednoramiennym AZ z funkcją GOTO.
Myślę że SCT8/9,25 lub ja się uda 10" będzie dla Ciebie iealne.
Oczywiście musisz nauczyć się nazw obiektów głębokiego nieba - katalogów M i ewentulane NGC, musisz wiedzieć co w danej chwili chcesz obejrzeć a wszystkie GoTo posługują się przypisanymi nazwami z w.w. katalogów DSów.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postbenekdp | 03 Kwi 2022, 13:38

wampum napisał(a):
fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):Jak chcesz mieć montaż z działającym naprawdę wyszukiwaniem obiektów to
potrzebna jest kamera, komputer, program do plate solve i do sterowania całością.
Wtedy będziesz miał obiekty znalezione co do pixela i nie będziesz tracił czasu na
szukanie i wkurzał się. Chociaż widziałem wpisy osób, które twierdzą, że ich szukanie
cieszy. Mnie dokładnie odwrotnie :)

...


Nie słuchaj tego człowieka, przejaskrawione celowo (tylko po co).
Szukaj teleskopów w funkcją GOTO - jak ma być prosto to na montażu Azymutalnym.
W Twoim zasięgu są używki SCT z GOTO + jakieś proste (na początek refraktory/Maki na jednoramiennym AZ z funkcją GOTO.
Myślę że SCT8/9,25 lub ja się uda 10" będzie dla Ciebie iealne.
Oczywiście musisz nauczyć się nazw obiektów głębokiego nieba - katalogów M i ewentulane NGC, musisz wiedzieć co w danej chwili chcesz obejrzeć a wszystkie GoTo posługują się przypisanymi nazwami z w.w. katalogów DSów.



Mam możliwość kupienia (nawet dzisiaj) CELESTRON SCT SKY PRODIGY C6 (nówka raz użyta) za 850Euro, czy on będzie ok ? Na początek do nauki nieba (to o czym pisałem) podpięcie pod kompa pod apke itd. Ogniskowa i rozmiar za słabe ? 150mm/1500 + dokupię jakieś okulary.

Dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 2
Rejestracja: 03 Kwi 2022, 10:38

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 03 Kwi 2022, 14:04

Jak już kupisz to przekonasz się jak upierdliwe jest szukanie obiektów taką ogniskową.

Gdybyś zastosował to o czym pisałem komputer zrobi to za Ciebie, a Ty będziesz mógł
zająć się przyjemniejszą stroną tematu.

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostKoszy89 | 21 Kwi 2022, 14:57

Hej kluczowe w pomocy Tobie chyba bedzie odpowiedź na pytanko czy Ty myslisz o astrofotografii jako takiej czy pamiatkowej fotki obiektu czy to lustrzanką w wyciagu czy kamerką ?
Bo to zupełnie co innego i inny sprzęt ...
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 914
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat