Pierwszy teleskop za 1000-1500zł do obserwacji z balkonu

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostAkozz | 27 Sie 2022, 22:45

Cześć

Siedziałem sobie ostatnio na balkonie z piwkiem oglądając gwiazdy i stwierdziłem, że fajnie by było popatrzeć na nie przez teleskop. Poczytałem przez dwa dni jakieś poradniki i posty i jestem na etapie, że wydaje mi się, że coś wiem ale faktycznie to wiem tyle co nic.

Mieszkam w Krakowie na 8 piętrze, mam balkon o wymiarach jakieś 1,4m szeroki i długi na jakieś 10m. Wystawa prawie centralnie na południe. Ale ograniczony do góry balkonem sąsiada więc o zenicie raczej mogę zapomnieć. Widoku na północ brak. Dlatego skłaniałbym się do statywu AZ..
Mam też dobry widok na Las Wolski, kopce, lotnisko w Balicach czy Wawel więc poza obserwacjami astronomicznymi chciałbym sobie też pooglądać typowe “widoczki”. Tu chyba też z AZ będzie łatwiej je obserwować. Poza tym wiadomo, księżyc, planety, może jakieś DSy…? Ale z miasta i balkonu to chyba średnio, prędzej jak bym pojechał gdzieś na odludzie.
Dlatego skłaniam się do refraktora. Plus brak konieczności kalibracji i czyszczenia wydaje mi się czymś “dla mnie”. To ma być miłe zajęcie, zero stresu ;)
Są to obrzeża Krakowa więc powiedzmy że LP średnie.

Planowałem wydać jakiś 1000 zł max 1500 zł jak by było coś fajnego. Może ciut więcej ale to już musiałoby być coś ekstra w tej cenie. Tak że raczej sprzęt podstawowy, amatorski.

Przeglądałem ofertę sklepów, szukałem czegoś w tych pieniądzach, w miarę mobilnego i niewielkiego, co dało by się też od biedy zabrać do auta na weekend.. Raczej refraktor z powodów opisanych powyżej.

Wpadły mi w oko te dwa, pewnie bez szału ale dajcie znać co sądzicie albo pewnie znacie jakieś lepsze opcje.

Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... K%20909AZ3

Ten zakładam to jakieś tam podstawowe urządzenie za małe pieniądze. Szału pewnie nie będzie ale zakładam, że coś w US sobie zobaczę, nie będę musiał go kalibrować, łatwo przewiozę autem a w dzień pooglądam krajobraz czy startujące samoloty. Powinien się też zmieścić jakoś na balkonie.

Spodobał mi się jeszcze ten:
Sky-Watcher Synta R-102/500 AZ-3
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0BK1025AZ3

Fajne jest to że jest mniejszy więc na balkon i do transportu super. Z tego co rozumiem będzie też troszkę lepszy do DSów…. O ile z mojego balkonu jakieś zobacze :P A gorszy do planet ? Czy większe pole widzenia też będzie plusem przy obserwacji powiedzmy samolotu ? Zastanawiam się na ile obraz obiektów z US będzie na nim gorszy od tego pierwszego.

Jak macie coś innego do polecenia czy w ogóle jakakolwiek rada to chętnie się czegoś dowiem.
Dzięki
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 Sie 2022, 22:43

 

PostSebastian Ś. | 27 Sie 2022, 23:42

Oba będą dobre na start tylko za jakiś czas przygotuj się na zmianę montażu np. na AZ4.

Tak, na AZ będzie łatwiej z widokami.

Brak widoczności północy nie przekreśla EQ, natomiast na pewno AZ będzie bardziej mobilny, ale EQ lepszy do większych planetarnych powiększeń, o ile rozmawiamy tylko o takich bez napędów.

Tak 90/900 będzie trochę lepszy do planet i Księzyca w tym sensie, że ma mniejsze aberracje chromatyczna i sferyczną, które dość mocno "zabierają" detal.

Z balkonu z Krakowa to głównie poogladasz sobie US, gwiazdy, to co jaśniejsze.

Z budżetem jeszcze nie uwzgledniles okularów ;)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat