No i zamówiłem, książka dziś przyszła. Całkiem niezła jest, ze skorowidzem jest 400 stron.
Mapy z widokiem nieba dla obu półkul wraz z widokiem na każdy miesiąc również dla obu półkul zajmują 52 str.
Gwiazdozbiory są opisane od 74 do 263 strony, większość M-ek (89 obiektów wg skorowidzu), całkiem sporo obiektów z katalogu NGC (186 obiektów wg skorowidzu) i 8 obiektów z katalogu IC.
Mapy są typowe dla takich 1 tomowych przewodników dla początkujących, są naniesione gwiazdy do 6 mag, M-ki i jasne obiekty NGC (głównie gromady gwiazd).
Potem jest krótki opis gwiazd, mgławic, galaktyk. Całkiem ładnie są przedstawione obiekty Układu Słonecznego, zwłaszcza Księżyc. O Ziemi tutaj nie ma nic
Ceres i Pluton są ze zdjęciami, w tekście jest opis o klasyfikacji do planet karłowatych. Ostatnie 10 stron dotyczy lornetek i teleskopów.
Polskie nowe wydanie bazuje na angielskiej wersji z 2017 r.
Mnie kosztowała niecałe 78 zł na allegro, wysyłka za darmo w opcji smart. W tej cenie to chyba nie ma co narzekać.
Kilka fotek książki:
Edit: Wpadki też są, wydawca pomimo półrocznego przesuwania terminu sprzedaży chyba jednak zaczął się już "trochę spieszyć". Poniżej wrzucam dwie.
Wpadka nr 1, widać ślady po przesunięciach planet, puste przestrzenie zostały po prostu wypełnione innym kolorem:
Wpadka nr 2, błędnie opisane lata opozycji Marsa, w tekście podano 2010-2025, a wymienione są opozycje dla lat 2018-2033 (to samo na grafice):
W sumie skoro polskie wydanie jest tegoroczne to już mogli to zaktualizować w porozumieniu z angielskim wydawcą i zacząć od najbliższej opozycji, ktora będzie w styczniu 2025 r. Książka wtedy dłużej byłaby aktualna