Program zastepujacy dziennik obserwacyjny - Mac lub Win?

PostEmu | 08 Paź 2014, 05:15

Dzien dobry :)

Czy moglby ktos polecic jakis program do prowadzenia dziennika obserwacyjnego? Preferowana jest wersja na Maka ale i dla Win sie sprawdzi w moim przypadku :)
Wzglednie czy istnieja jakies arkusze w Excelu do prowadzenia zapiskow z obserwacji i jesli tak to skad je pobrac? Zamierzam przeniesc wszystkie swoje papierowe dzienniki do formy elektronicznej (wygodniejszej dla mnie), stad tez pytanie.

Dziekuje i pozdrawiam
Emu
SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 21 Lut 2014, 05:15

 

PostKrater | 08 Paź 2014, 08:17

Emu
jakiś czas temu pomyślałem o tym samym i szukałem programu dedykowanego do logowania obserwacji.
Jednak nic w pełni odpowiedniego dla siebie nie znalazłem.

Nie znaczy to, że takiego programu nie ma, prawie na pewno są takie aplikacje i to nie jedna.

(Dlatego ten temat będę śledził z dużym zainteresowaniem........)

Zaniechałem szukania ponieważ stwierdziłem, że w pełni dopasowany do moich potrzeb (szyty na miarę) program trzeba sobie samemu napisać.

Program, nad którym pracuje wraz z zaprzyjaźnionym informatykiem, poza logowaniem będzie miał taką cechę, że cała baza obserwacji oraz butowanie będzie się odbywało z pendrive.

Chcę w ten sposób uniknąć ciągłego kopiowania (aktualizacji danych) pomiędzy 3 -4 komputerami, z których korzystam w różnych lokalizacjach. (kiedy z dostępem do netu różnie bywa)

Program jest na finiszu, szacuję, że jak dobrze pójdzie to zakończenie nastąpi w ciągu miesiąca.

(Program robimy w dwóch i już rozmawialiśmy wstępnie o bezpłatnym udostępnieniu więc nie sądzę aby były z tym jakieś problemy....)

Jeżeli nic odpowiedniego w tym czasie nie znajdziesz to się polecam :wink:.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 408
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostPiotrN | 08 Paź 2014, 19:56

Ja też dawno temu testowałem kilka tego typu programów i żaden nie pasował do moich potrzeb. Skończyło sie na tym, że zapisuję sesje obserwacyjne w pliku libreoffice (odpowiednik worda) - ma to tą zaletę, jak chcę znaleźć obiekt w pliku, aby przypomnieć sobie jego obserwacje, to wciskam ctr+f i program go szybko znajduje. Nie jest to jednak baza danych bo taką trzeba tworzyć w excelu lub jakiejś aplikacji do baz danych.
Chętnie bym wypróbował ten program, który tworzysz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 12 Paź 2007, 17:02
Miejscowość: Żywiec

PostKrater | 08 Paź 2014, 20:46

PiotrN, program jest w fazie testów i czyszczenia.
Kiedy tylko będziemy mieli jako tako dotartą wersję to się odezwę.

(Najbardziej czasochłonne nie są testy lecz modyfikacje kodu a jest to wykonywane tylko przez jedną osobę w ramach tzw. czasu wolnego, którego nikt nie ma za wiele....... Dlatego na obecnym etapie nie zapraszamy nikogo do współpracy).
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 408
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostEmu | 08 Paź 2014, 23:32

No to ja tez sie podlaczam i chetnie skorzystam z programu kratera :) Inna opcja to chyba tylko zakupic ten Astroplanner wzglednie samemu cos stworzyc w Excelu.
SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 21 Lut 2014, 05:15

 

Postandrozol | 08 Paź 2014, 23:52

Wydaje mi się, że to nie musi się wykluczać - program można tworzyć swoją drogą a oprócz tego (lub zamiast tego - wszystko jak komu wygodniej) korzystać z czegoś stworzonego w Excelu. Jak się dobrze zna Excela to można wykorzystać jego możliwości w bardzo ciekawy sposób - nie tylko łatwe wracanie do dawnych obserwacji i wyszukiwanie obiektów ale może jakieś serki, wykresy itp. I nie trzeba mieć płatnego Office, jest bezpłatny a w pełni funkcjonalny (a może nawet lepszy i wieloplatformowy) Open Office i Libre Office.
 
Posty: 62
Rejestracja: 18 Lip 2014, 03:13

 

PostEmu | 09 Paź 2014, 06:41

@androzol

Calkowicie sie z Toba zgadzam, dobrze jest tez miec pobocznie jakas tabelke w Excelu czy tez baze w Accessie lub ich zamiennikach (co kto uzywa). Sek w tym ze chyba trzeba troche umiejetnosci i wiedzy odnosnie tego oprogramowania zeby wykorzystac jego mozliwosci i stworzyc cos fajnego? Ja po za proste tabelki nie wychodze :)
Pobiore niedlugo ten Astroplanner, nie obadalem jeszcze i kupilem w ciemno, mam nadzieje ze jest jakas opcja eksportu do Excela?
SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 21 Lut 2014, 05:15

 

Postfrebert | 24 Mar 2017, 02:28

Ja korzystam w tym celu z Astroplanner 1.6.1 - polecam można planować obserwacje wybranych obiektów i robić notatki :)
Taurus 400 + Platforma LJ, Sutter 25x100 + Żuraw JP, Zeiss 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 26 Paź 2005, 10:52
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat