Cartes du Ciel - pomocy !!

PostWitek Caban | 27 Gru 2014, 16:37

Witam!Proszę o pomoc !! Mam problem z CdC. Podłączyłem EQ6 kablem USB-EQ Direct do laptopa. W programie Cdc wprowadziłem dane lokalizacyjne mojego obserwatorium. Połączyłem CdC z teleskopem ( zmiana indykatora z czerwonego na zielony ).Teleskop nastawiam na Polarną wg programu Polaris Finder ( muszę to robić przy otwarciu każdej sesji , gdyż aby zamknąć dach obserwatorium muszę " złożyć" teleskop do pozycji poziomej).Następnie wybieram sobie np. Capellę , zaznaczam ją kursorem, klikam polecenie : idź do zaznaczonego obiektu. Na mapie CdC kursor wędruje do Capelli ,ale w rzeczywistości teleskop zatrzymuje się gdzieś w 3/4 drogi do Capelli. Polecenie powrotu do Polarnej kończy się niedokładnym powrotem do niej wraz ze zmianą konfiguracji osi RA i DEC głowicy.
Bardzo proszę o pomoc - jak należy to właściwie zrobić , abym mógł cieszyć się rozwiązaniem zdalnego sterowania teleskopem. Pozdrawiam serdecznie !!!
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostMaPa | 27 Gru 2014, 18:54

Czy uprzednio w CdC robisz synchronizuj z daną gwiazdą lub obiektem ?
Proponuje synchronizować się na jasną gwiazdę a potem zrobić test GoTo w CdC. U mnie to działa w 100%.
Ustawianie na polarna i synchronizacji z nią nie przerabiałem nigdy a chodzi mi po głowie że gdzieś czytałem że to mało dokładna metoda.
Inna sprawa że w niskich temperaturach niektóre montaże "gubią" kroki ( tzn jest im ciężko :) ). Wynika to z tego że mechanizm jest regulowany na temperaturę powiedzmy pokojową a takie -20 to już delta 40st. EQ6 nie przerabiałem w tym zakresie zresztą mamy stosunkowo niewielki mrozik...
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostWitek Caban | 27 Gru 2014, 19:53

Marcin - dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź !!Nie próbowałem z opcją synchronized. W przypadkach " nie trafiania " w cel , polecano mi ręczne przestawianie teleskopu na wybrany obiekt. Czy testowanie GoTo w CdC -to wybranie kolejnego obiektu, z jego następczą synchronizacją , czy też rozszerzona wersja alignementu na 3 gwiazdy ? Próby poczynię gdy będę miał jakieś niebo ( praktycznie od września chmury lub mgły- koszmar ). Pozdrawiam Ciebie serdecznie.Witek
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostMaPa | 27 Gru 2014, 20:51

Kilka rzeczy po kolei ...

1. Sam montaż powinien być ustawiony na polarną i tego nie robisz programem tylko lunetką biegunową
2. Jak odpalisz wszystko i połączysz CdC z montażem to ustawiasz w lunetce celowniczej albo w kadrze kamerki ( ale to bywa trudne ze wzgledu na FOV) wybrana gwiazdkę która znasz.
3. Jeśli gwiazdka jest w centrum kadru to możesz w CdC uruchomić komendę "synchronizuj z obiektem..." czy jak tam się to nazywa wskazując na ten obiekt - zazwyczaj jasną gwiazdę.
4. Następnie możesz zaznaczyć inny obiekt i uruchomić: idź do zaznaczonego obiektu...
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostWitek Caban | 27 Gru 2014, 21:20

Punkty 1 do 4 - rozumiem. Po synchronizacji obiektu powinno włączyć się śledzenie obiektu ( slew). Prawdopodobnie będzie niewystarczające ze strony EQ 6 - w odwodzie mam refraktorek z Orion Star Guider i programem PHD.Pozdrawiam - ponowne dzięki.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostJaLe | 27 Gru 2014, 21:21

Witek zadzwoń.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat