Stellarium mi zastrajkowało

PostIzonix | 14 Lis 2015, 18:27

Witam.
Moje Stellarium się zbuntowało i nie chce wystartować. Pojawia się taki komunikat (foto z monitora). Pomoże mi ktoś z kolegów?

Jurek
Załączniki
Stellarium mi zastrajkowało: CAM00641.jpg
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

Post•Fish3r• | 14 Lis 2015, 18:45

Musisz zapewne zakupić nową kartę graficzną. Na "oko" to pewnie masz jakąś b. przestarzałą kartę z starym OpenGl.

Wyjściem z sytuacji bedzie zainstalowanie starszej wersji stellarium bodajże 12.4, która to jeszcze nie ma takich wymagań.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostIzonix | 14 Lis 2015, 18:51

Karty nie zmienię, korzystam z laptopa. Ale zainstalowana wersja, pracowała mi przez parę dni, trochę dziwne.
Tak czy inaczej, szukam 0.12.4 - zobaczymy...

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

Post•Fish3r• | 14 Lis 2015, 18:57

acha no jesli już działała.. i przestało to ..nie mam pojęcia. Nowe stellarium potrzebuje nowej wersji OpenGl (tam jest gdzieś to napisane) a starsze karty jej nie obsługują - mozesz sprawdzić jaką Twoja karta obsługuje wersje OpenGl ? Wtedy bedzie jasność i można dalej kombinować.

Tak czy siak, dokładnie taki sam komunikat miałem gdy probowałem zainstalować najnowsze stellarium na takim starociu jak radeon x1300. Dopiero ruszyła wersja bodajże 12.4 o której wspomniałem.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostIzonix | 14 Lis 2015, 20:22

Nie znalazłem 12.4, ale mam 10.6.1. Działa, ale za to nie mogę aktualizować komet ani uzupełnić gwiazd.

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

Post•Fish3r• | 14 Lis 2015, 20:34

słabo szukałeś

64bit - > http://sourceforge.net/projects/stellar ... ium-win64/
32 bit -> http://sourceforge.net/projects/stellar ... ium-win32/

nie wiem czy ma to czego szukasz, ale na pewno lepsza taka niż 10.x

Wymagania dla nowszych min :
3D graphics card which supports OpenGL 3.0 and GLSL 1.3
sprawdź swoją grafę jaki obsługuje -starsze coś koło 2.x


ps. gwiazdy możesz uzupełnić także ręcznie - wystarczy ściągnąć katalogi.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostIzonix | 14 Lis 2015, 21:27

Byłem na tych stronach, ale nic nie mogłem ściągnąć (i nadal nie mogę). Mam od paru dni nowy system i wygląda, że coś się spaprało.

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostJanusz_P. | 14 Lis 2015, 23:50

No to wygląda na to że jesteś kolejnym użytkownikiem któremu Win10 rozwalił dobry program astronomiczny :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post•Fish3r• | 15 Lis 2015, 00:53

Izonix napisał(a):Byłem na tych stronach, ale nic nie mogłem ściągnąć (i nadal nie mogę). Mam od paru dni nowy system i wygląda, że coś się spaprało.

Jurek


W sumie nie podajesz żadnych danych, nie wiadomo wciaz jaka karta, jaki nowy system i że w ogóle jakiś jest nowy itd.
Jeśli jest tak jak pisze Janusz to zrób świeżą instalkę 10 a nie tylko upgrade. Zwróć tylko uwagę że tak jak win7 chodził mi na tej x1300 tak windows 10 (bo probowałem) pisał już że ta karta jest niekompatybilna i mi upgrade nie zrobi. Być może masz własnie taką sytuację ze brak sterowników do win 10 - pytanie czy w ogóle są. Ale tak gdybać sobie można - nie podałeś szczegółów.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostIzonix | 15 Lis 2015, 11:39

Mam starego Della D830 i Win XP prof (3sp). Win 7 już by spowalniał pracę, więc co mówić o nowszych wersjach.
Znalazłem trojana "InstallCore 1..", zneutralizowałem go i zabieram się za próby...

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostIzonix | 15 Lis 2015, 12:25

Coś drgnęło... :D . Udało się zaktualizować komety. ale z gwiazdami nadal jest coś nie tak. Chciałem dodać jeden katalog (do 12m), niby wszystko idzie dobrze - pojawia się wskaźnik pobierania, dochodzi do końca, ale gwiazdek nie ma.

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

Post•Fish3r• | 15 Lis 2015, 15:45

Jeśli chodzi o Twój lap to wystarczy abyś dokupił 2GB RAMU (zależnie od rodzaju używka na allegro to około 30-40zł)
Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie abys zainstalował i bez tego - z tym ze jak wspomniałes będzie trochę mulił.
Polecam się przesiąsć bo win 7 to spory skok naprzód (przy 4GB to musi być 64bit oczywiście)

Patrząc na specyfikację Twojej karty to obsługuje ona tylko OpenGL 2.0 - czyli nie będzie się uruchamiał najnowszy stellarium (bodajże od wersji już 13.x) - http://www.notebookcheck.pl/Intel-Graph ... 949.0.html

Jednak skoro wspomniałeś że działał taki właśnie Tobie wcześniej na takim właśnie sprzęcie - to już nic nie wiem i nie rozumiem tego.

pozdro!
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostIzonix | 15 Lis 2015, 16:20

Mam 1.5GB RAMU, sugerujesz żeby dołożyć jeszcze 2GB? Zauważyłem (w menedżerze zadań), że zapotrzebowanie na pamięć nie przekracza 700MB. Ja nazywa się plik z katalogiem gwiazd do 12m? Wydawało mi się, że ściągnął się prawidłowo, ale program nie widzi go.

"Jednak skoro wspomniałeś że działał taki właśnie Tobie wcześniej na takim właśnie sprzęcie - to już nic nie wiem i nie rozumiem tego".
Cztery lata temu, zaraz po poprzedniej reinstalacji, zdarzyło się coś podobnego. Stellarium było chyba pierwszą aplikacją jaką zainstalowałem, po paru dniach i wielu nowych zainstalowanych aplikacjach, musiałem wrócić do starszej wersji

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

Post•Fish3r• | 15 Lis 2015, 16:45

Izonix napisał(a):Mam 1.5GB RAMU, sugerujesz żeby dołożyć jeszcze 2GB? Zauważyłem (w menedżerze zadań), że zapotrzebowanie na pamięć nie przekracza 700MB. Ja nazywa się plik z katalogiem gwiazd do 12m? Wydawało mi się, że ściągnął się prawidłowo, ale program nie widzi go.

"Jednak skoro wspomniałeś że działał taki właśnie Tobie wcześniej na takim właśnie sprzęcie - to już nic nie wiem i nie rozumiem tego".
Cztery lata temu, zaraz po poprzedniej reinstalacji, zdarzyło się coś podobnego. Stellarium było chyba pierwszą aplikacją jaką zainstalowałem, po paru dniach i wielu nowych zainstalowanych aplikacjach, musiałem wrócić do starszej wersji

Jurek


Bo w XP zapotrzebowanie na pamięc jest dużo mniejsze -1.5 GB starczy, choć to pewnie wynik jakiegos współdzielenia z grafą. Z dołożeniem to zdecydowanie do win7 i wyżej.

Z tym ściąganiem to nie wiem jak sobie ustawiłeś - powinieneś orientować się gdzie Tobie ściąga pliku z netu (IE, chrome etc) i tam poszukać.

Generalnie jest tak, że XP to system do bani i powinno się go reinstalować po około roku od nowa (choć reguł oczywiście nie ma, zależy indywidualnie), nie mówiąc o jego b. słabym systemie zabezpieczeń.
Tak czy siak, wdł mnie na tym sprzęcie będziesz już skazany na wersje stellarium < 13.x z powodu starej wersji opengl i to chyba tyle w temacie.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostŁukasz_M | 15 Lis 2015, 19:33

Witam pliki z katalogami gwiazd które trzeba ściągnąć zaczynają swoja numeracje od 4 do 8 i można je znaleźć tutaj:
http://downloads.sourceforge.net/projec ... _1v0_1.cat zakres 10.5 do 12 : 17 MB
http://downloads.sourceforge.net/projec ... _2v0_1.cat zakres 12 do 13.5 : 41 MB
http://downloads.sourceforge.net/projec ... _2v0_1.cat zakres 13.5 do 15 : 142 MB
http://downloads.sourceforge.net/projec ... _2v0_1.cat zakres 15 do 16.5 : 292 MB
http://downloads.sourceforge.net/projec ... _2v0_1.cat zakres 16.5 do 18 : 534 MB

dodanie plików do Stellarium po ręcznym ściągnięciu wymaga edycji pliku starsConfig.json który można znaleźć w ktalogu
C:\Users\NazwaUżytkownika\AppData\Roaming\Stellarium\stars\default
w tym samym katalogu trzeba umieścić ściągnięte ręcznie katalogi gwiazd.
ale w windows xp może być to trochę inna ścieżka. Generalnie trzeba zacząć szukanie od folderu AppData gdzie on jest można czasami sprawdzić wpisując do wiersza poleceń CMD %AppData% i eneter.
W załączniku spakowany plik starsConfig.json z wszystkimi katalogami ściągnietymi
Załączniki
starsConfig.zip
Rozpakować i edytowąć np w notatniku
(806 Bajty) Ściągnięto 394 razy
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostIzonix | 15 Lis 2015, 19:53

Dzięki wszystkim za pomoc. Łukaszu jutro zabieram się za ściąganie i lokowanie katalogów w/g Twojej instrukcji, teraz idę do pracy (muszę w końcu odpocząć :D ).

pozdrawiam

Jurek
 
Posty: 186
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostMateuszW | 15 Lis 2015, 23:05

•Fish3r• napisał(a):to obsługuje ona tylko OpenGL 2.0 - czyli nie będzie się uruchamiał najnowszy stellarium (bodajże od wersji już 13.x) - http://www.notebookcheck.pl/Intel-Graph ... 949.0.html

Jednak skoro wspomniałeś że działał taki właśnie Tobie wcześniej na takim właśnie sprzęcie - to już nic nie wiem i nie rozumiem tego.

Skoro tego nie możesz zrozumieć, to co powiesz na to, że na moim lapku z OpenGL 1.0 działało stellarium 13.2.97? :) To było na Win7 i choć był problemy (co któreś uruchomienie wywalało błąd, ale po kilku próbach ruszało), to jak się odpaliło, to było dobrze. Niestety po zaktualizowaniu do Win10 przestało działać :( Teraz od razu wywala komunikat, że trzeba OpenGL2.
Stellarium mi zastrajkowało: błąd.png

Może komuś udało się coś z tym zrobić? To mesa wydaje się potencjalnym rozwiązaniem, jednak nie umiem znaleźć czegoś, co da się po ludzku zainstalować na windowsie. Znalazłem też taką stronę: http://www.stellarium.org/wiki/index.ph ... quirements. Niestety:
- "(under Windows) using menu icon Stellarium (no OpenGL2)" - w nowszym stellarium nie znalazłem tej ikony
- "placing use_qpaintenginegl2 = false in section [main] of the config.ini file" - to nic nie daje

Ktoś ma pomysł, co z tym zrobić? Skoro kiedyś Stellarium działało, to znaczy, że jest możliwe jego przywrócenie do działania. A jak nie, to skąd mam wytrzasnąć, która starsza wersja będzie działać?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postmkowalik | 15 Lis 2015, 23:34

Wg. mnie to : do nowego windowsa nikt nie będzie pisał/poprawiał sterowników do starych lapków, bo jak się użytkownik podenerwuje trochę to kupi nowego lapka, a panowie od stellarium, jak spora część programistów z ruchu open source, programy piszą pod siebie i też się zbytnio nie przejmują użytkownikami/posiadaczami starego sprzętu.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostŁukasz_M | 15 Lis 2015, 23:37

nie mam windows 10 i nie jest dla mnie jasne czy jest tam MESA mode w menu (wymaga instalacji OpenGL z dodatkiem MESA) czy też nie działa. Można też spróbować ANGEL mode.
Czasami pomaga skopiowanie opengl32.dll z wcześniejszej wersji do folderu Stellarium 0.14 i zmiana nazwy na opengl32sw.dll. ale to niestety nie zawsze działa.
orginalna informacja:
MESA mode
It appears that on some hardware even the MESA version which should emulate a proper GPU fails. It is very unclear at the moment what we could do here. Software rendering is also available via ANGLE, so maybe try the ANGLE version with environment variable QT_ANGLE_PLATFORM=warp and please report with your logfile if this helps. Alternatively, please copy the file opengl32.dll from an earlier version into the Stellarium 0.14 program folder and rename it to opengl32sw.dll. This worked in one case, but not in another.

Wszystkie wersje archiwalne Stellarium można ściągnąć z poniższego linku:
http://sourceforge.net/projects/stellarium/files/
instalacja zajmuje kilka minut. łatwo znaleźć te ostatnia działająca wybierając na przemian starszą i nowszą.
dla lubiących czytac najwięcej informacji o wersjach można znaleźć na stronach
https://launchpad.net/stellarium/0.14
https://launchpad.net/stellarium/0.13
https://launchpad.net/stellarium/0.12
https://launchpad.net/stellarium/0.11
Ostatnio edytowany przez Łukasz_M, 16 Lis 2015, 00:08, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostMateuszW | 16 Lis 2015, 00:05

Hmm, przeinstalowałem sterownik grafiki (co ciekawe, najnowsza wersja na stronie producenta jest starsza, niż ta, którą miałem zainstalowaną :shock: ) i prawie nie dostając zawału (w czasie instalacji ekran całkowicie przestał działać i odzyskał życie dopiero po kilku resetach; już się bałem, że straciłem system) udało mi się przywrócić sprawę do poprzedniego "etapu". Tzn, jest tak, jak wcześniej w Win7, czyli program uruchamia się (choć nie zawsze), nie wywala już tego błędu, co pokazałem wcześniej. Co ciekawe, teraz mam OpenGL 2.1. Czyli z tego by wynikało, że upgrade do Win10 zepsuł sterownik i OpenGL. Tak więc zapewne wcześniej Stellarium u mnie działało, bo miałem OpenGL 21 :)
Poszedłem dalej i zaktualizowałem stellarium do najnowszej wersji 14. Dalej działa! A wiec jestem uratowany.

Pozostaje tylko ta "stara" kwestia. Tak, jak dawniej na Win7, tak i teraz przy uruchamianiu 4/5 prób się nie udaje. Tzn wywala, że program przestał działać. Ale gdzieś co 5 próba się udaje i się odpala normalnie. Tu też jest problem z OpenGL, tak wykryłem w dzienniku zdarzeń. Ale co się dokładnie dzieje, to nie mam pojęcia. Ktoś ma jakiś pomysł?

Łukasz, a jak zainstalować OpenGL z dodatkiem mesa lub jak sprawdzić, czy to mam?

mkowalik napisał(a):Wg. mnie to : do nowego windowsa nikt nie będzie pisał/poprawiał sterowników do starych lapków, bo jak się użytkownik podenerwuje trochę to kupi nowego lapka, a panowie od stellarium, jak spora część programistów z ruchu open source, programy piszą pod siebie i też się zbytnio nie przejmują użytkownikami/posiadaczami starego sprzętu.

Na mojego lapka to nie jestem pewien, czy są sterowniki na Win7, to się chyba zatrzymało na WinXP :) A niestety, nowego nie kupię, bo nowszy model z mojej serii kosztuje 20k i mnie nie stać :P
A panowie od Stellarium mogliby się bardziej postarać, bo ciągle ludzie mają jakieś problemy z tym, nawet na nowych kompach. A jest to bardzo popularny i ważny program i często jest używany na starszym sprzęcie.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostŁukasz_M | 16 Lis 2015, 00:25

Niestety MESA to nie taka prosta sprawa bo trzeba ją sobie często samemu skompilować
Tutaj jest strona projektu
http://mesa3d.sourceforge.net/install.html

Może rozwiązaniem było by zainstalowanie linuxa choćby w maszynie wirtualnej.

Skoro nie działa na starszej wersji laptopa a nowy kosztuje 20k to kup taki za 1500 na którym działa ;)
Problemem jest nie brak sterowników tylko przestarzała karta graficzna.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Post•Fish3r• | 16 Lis 2015, 00:36

MESA to implementacja OpenGl dla Linuxa, więc to takie pod górkę...

Nie wiem czy na wirtualu to jest obejście- przecież to będzie i tak z karty korzystać. Wersje czy na linuxa czy na win i tak będą wymagały opengl 3.x która to karta nie ma. Na dodatek te starsze lapki jak wspomniany z 1,5/2 GB na wirtualu będą chodzić już ogóle jak w majonezie. Jedną z fajnych cech stellarium jest jego szybkie odpalanie a tu ... no i jestem ciekaw framerate..jak będzie z 7 czy 10 to będzie chyba sukces (gdyby akcja się udała)

Za to Starry Night w wersjach 6.x odpalał mi się na tych starociach jak talala. Może warto przemyśleć zakup. Nie podoba mi się polityka twórców stellarium - choć wreszcie po wielu nawoływaniach na ich forum widzę postęp chociażby w implementacji wyboru katalogów - co wcześniej kłocił się ze mną dev że to nie możliwe i że nikt tego nie potrzebuje i że jak chcę to mam sobie wtyczkę sam napisać - ale to tak na marginesie.


ps. przypomniało mi się coś..O ile pamiętam win7 (i pewnie późniejsze) ma coś takiego jak emulację XP (całego środowiska) to działa podobnie jak wirtual ale dużo prościej - tzn jest to nie widoczne dla usera (bawiłem się tym kiedyś) Pomijając fakt czy opengl będzie ok czy nie to warto spróbować.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMateuszW | 16 Lis 2015, 01:12

Wirtualka z Linuxem to chyba przesada. Tak, jak pisze Fish3r będzie się to długo odpalać i nie będzie zbyt wygodne. Chyba jednak szybciej jest zrobić 4 nieudane próby uruchomienia i za 5 odpalić, niż uruchamiać system i dopiero program.
No tak, na stronce podają, że ninimum to OpenGL3, ja mam 2.1 i jakoś to pracuje. Nie rozumiem, czemu nie mogą się postarać i zapewnić pełną zgodność ze starszymi wersjami. Zapewne wielu ludziom by to pomogło.
Co do emulacji WinXP, to wiele razy z tego korzystałem, ale tu akurat nic nie daje. I nie jest to też taki złoty środek, bo wiele aplikacji napisanych pod WinXP jednak na trybie zgodności z XP nie działa. Nie zastępuje to prawdziwego systemu, ale często wystarcza.
•Fish3r• napisał(a):MESA to implementacja OpenGl dla Linuxa, więc to takie pod górkę...

No to chyba nie ma co instalować tego na Windowsie...
•Fish3r• napisał(a): Nie podoba mi się polityka twórców stellarium - choć wreszcie po wielu nawoływaniach na ich forum widzę postęp chociażby w implementacji wyboru katalogów - co wcześniej kłocił się ze mną dev że to nie możliwe i że nikt tego nie potrzebuje i że jak chcę to mam sobie wtyczkę sam napisać - ale to tak na marginesie.

Tak, tak, nikt nie potrzebuje, a sam znam co najmniej kilka osób (w tym mnie), których te nowe katalogi tak wnerwiały, że nie mogły wytrzymać :) Skoro musiałeś się z nimi wykłócać o to, to faktycznie coś jest z nimi nie tak. Chyba większości osób przeszkadzały te LDNy i inne tego typu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post•Fish3r• | 16 Lis 2015, 01:44

MateuszW napisał(a):Co do emulacji WinXP, to wiele razy z tego korzystałem, ale tu akurat nic nie daje. I nie jest to też taki złoty środek, bo wiele aplikacji napisanych pod WinXP jednak na trybie zgodności z XP nie działa. Nie zastępuje to prawdziwego systemu, ale często wystarcza.


Nie wiem czy się zrozumieliśmy - nie chodzi o tryb zgodności z XP ale emulację systemu. Jest dodatek do ściągnięcia (za free) instalujesz i masz jakby XP pod win7. Tzn to działało jak maszyna wirtualna ale tak że jej nie "widziałeś" - po prostu mogłeś dać sobie skrót na pulpicie do programu od XP klikasz i pach..uruchamia ci się pod środowiskiem XP bez żadnego wcześniejszego uruchamiania maszyny wirt itd.. extra..ta możliwość była zrobiona dla tych co przesiadali się na win7 i musieli uruchomić apke która działała tylko pod XP.
To się nazywało "tryb XP mode" poszukaj na necie..gdyby Cię to interesowało, a zresztą... http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind ... -windows-7
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostŁukasz_M | 16 Lis 2015, 10:13

Narzędzie Windows XP Mode umożliwia uruchamianie programów przeznaczonych dla systemu Windows XP na komputerach z systemem Windows 7 Professional, Enterprise lub Ultimate. Na innych wersjach Windowsa np Home nie działa w tym wypadku pozostaje Maszyna Wirtualna np.: VMware Player który działa bardzo dobrze.
Samo Windows XP Mode działa nie najlepiej wiele programów i tak odmawia posłuszeństwa.
MESA może być kompilowana pod Windows zresztą sama instalacja Stellarium pod Windows ma możliwość włączenia MESA mode (MESA jako wtyczka/dodatek). Jedyny problem to konieczność samodzielnej kompilacji co wielu przerasta na samym początku. W linuxie jest to znacznie prostsze bo tam masz wymóg MESA a nie OpenGL3. Sama MESA w linuxie np w Ubuntu zainstaluje się bez problemu.

http://www.mesa3d.org/systems.html
http://www.mesa3d.org/install.html#scons
Samych programistów z projektu Stellarium bym się nie czepiał jako że Stellarium pierwotnie było zaprojektowane na Linuxa a Windows został dodany. Dla osób z niekompatybilnym /starym sprzętem są dostępne starsze wersje pod linkiem który podałem. Projekt Stellarium nie ograniczy funkcjonalności lub wydajności na nowych komputerach programu tylko po to żeby bez problemu program działał na zabytkach. Nowe biblioteki są wydajniejsze przez co są naturalną koleją rzeczy.
Warto też zauważyć że najnowsza wersja oficjalnie wymaga Windows 7 i wyższych. Nikt nie sprzedaje komputerów z nowym Windowsem i dosyć starymi kartami graficznymi bo praktycznie co roku wychodzą na rynek tanie karty graficzne (lub ich rewizje sprzętowe) do tanich komputerów spełniających wszystkie wymagania nowych sterowników i bibliotek.
W tej sytuacji ładowanie w nowy sprzęt starych i raczej już nie produkowanych kart z przed 3 czy 5 lat raczej nie ma sensu a raczej racji bytu bo tych kart po prostu nie ma na rynku masowym.
Jak napisałem Mateusz kup sobie taniego laptopa za 1000-1500 i wszystko będzie hulać lepiej niż na tym wypasionym laptopie sprzed lat.

A tak na marginesie ja w laptopie mam Nvidia GeForce GTS 250M której obsługa kończy się na OpenGL 2.1 na Windows 7 i jeszcze nigdy nie miałem takich problemów jak wasze pomimo tego ze wymagane jest OpenGL 3.0 . Stellarium zawsze startuje bez problemu. Może macie jakieś kiepskie sterowniki swoich kart? albo jakiś inny program w jakiś sposób koliduje np podmieniając biblioteki podczas instalacji.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat