Clear Outside, czyli prognoza od astronomów dla astronomów

PostSnejk | 08 Mar 2016, 17:10

Czym zajmują się astroamatorzy, gdy niebo jest pokryte kilkoma warstwami grubych, gęstych chmur? Oczywiście, buszują po internecie w poszukiwaniu najbardziej optymistycznej prognozy pogody na kolejne dni! :D Niestety coraz częściej poszukiwania te pogłębiają i tak zaawansowaną już deprechę. Bywa jednak, że przy okazji udaje się znaleźć nowe, bardzo ciekawe narzędzie dla siebie i towarzyszy swojej niedoli. Przekonajmy się więc, czy jestem tego przykładem... :)

Żeby nie przedłużać - natrafiłem ostatnio na Clear Outside - prognozę pogody stworzoną (jak czytamy na stronie inicjatywy) przez astronomów dla astronomów. Po kliknięciu w TEN link ukazuje się nam smutnawy, ale bardzo przyjazny interfejs, który pod wieloma względami przypomina serwis Meteoblue.
Clear Outside, czyli prognoza od astronomów dla astronomów: co-1.png

W odróżnieniu od wspomnianego wyżej konkurenta mamy tutaj jednak prognozę 7-dniową (a nie wyłącznie 3-dniową z zakładki "Astronomical seeing"), precyzyjny wskaźnik prezentujący trwanie nocy astronomicznej (a nie wyłącznie cywilnej), widzialność* w skali amerykańskiej (od 1 do 10, gdzie 10 to widzialność idealna), dokładne godziny przelotów ISS nad daną miejscowością (!), fazy Księżyca wraz z aktualnym dystansem względem Ziemi (!!) oraz względną wilgotność powietrza. Otrzymujemy też dostęp do danych, które znamy z innych narzędzi pogodowych - temperaturę odczuwalną, punkt rosy, prędkość i kierunek wiatru, etc.

Dodam, że każda z tych zmiennych jest oznaczana kolorami, więc ocena warunków astronomicznych o konkretnej godzinie to kwestia kilku sekund. Prognoza bardzo prosto wskazuje nam, czy warto ruszyć się z domu i... zanim "rozwiniemy" szczegóły dot. całego dnia (lub raczej nocy), mimowolnie widzimy już odpowiedni kolor, tj. euforyczną zieleń, ostrzegawczy pomarańcz lub czerwień odbierającą wszelkie złudzenia.
Clear Outside, czyli prognoza od astronomów dla astronomów: co-1b.png

Kolejną zaletą Clear Outside jest bardzo intuicyjna, płynnie działająca aplikacja na Androida oraz iOSa. Warto tutaj docenić błyskawiczne określanie naszej lokalizacji (nie trzeba uruchamiać GPS - wystarczy internet mobilny lub Wi-Fi) oraz spójność względem wersji przeglądarkowej.

Prognozę testowałem przez tydzień. W tym czasie, zdążyła wykazać się bardzo dokładną prognozą na niedzielne okienko pogodowe w Krakowie. Ocena seeingu była praktycznie bezbłędna, a teleskop - zgodnie z przewidywaniami - uniknął zaroszenia. W pełni rzetelna i kompleksowa ocena prognoz proponowanych przez Clear Outside wymaga jednak dłuższego użytkowania. Oczywiście, w tej kwestii możecie na mnie liczyć, ale do badań zachęcam również Was. Stąd decyzja o rozpoczęciu nowego wątku... :)

Podsumowanie: Clear Outside otrzymuje ode mnie ocenę 8/10 (znowuż w skali amerykańskiej). :) Brakuje trochę linka do zdjęć satelitarnych (lubię samodzielnie przewidywać pogodową przyszłość) oraz informacji o widoczności planet w konkretnej godzinie. Poza tym, aplikacja jest naprawdę godna polecenia.


*Nie jestem pewien na ile parametr ten można wiązać z seeingiem, więc bardzo proszę o wypowiedzi specjalistów w tej dziedzinie.
Ostatnio edytowany przez Snejk, 08 Mar 2016, 19:02, edytowano w sumie 1 raz
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostM@ciek | 08 Mar 2016, 18:14

Ciekawy opis.
Kiedyś trafiłem na tę prognozę, ale z nieznanych przyczyn zaprzestałem używania. Ciekaw jestem jej dokładności, bo meteoblue dla Polski działa średnio.
Mam tylko uwagę, że fakt prognozy pogody na 3 dni czy 7 dni w naszych warunkach zupełnie niczego nie zmienia i nie jest wcale na plus. I tak prognoza powyżej 3 dni to pytanie bacy o pogodę ;)
 
Posty: 11
Rejestracja: 05 Mar 2015, 09:08

PostSnejk | 08 Mar 2016, 18:26

M@ciek napisał(a):prognozy pogody na 3 dni czy 7 dni w naszych warunkach zupełnie niczego nie zmienia i nie jest wcale na plus. I tak prognoza powyżej 3 dni to pytanie bacy o pogodę ;)

Jasne, choć jeśli dni 4-7 są prognozowane jako absolutnie słoneczne, to można domniemywać, że przynajmniej jeden z nich faktycznie będzie bezchmurny. A taka świadomość bywa krzepiąca. Zwłaszcza obecnie. :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostM@ciek | 08 Mar 2016, 18:37

Snejk napisał(a):Jasne, choć jeśli dni 4-7 są prognozowane jako absolutnie słoneczne, to można domniemywać, że przynajmniej jeden z nich faktycznie będzie bezchmurny. A taka świadomość bywa krzepiąca. Zwłaszcza obecnie. :)


To jeśli takie może być przeznaczenie tych 4 do 7 dni, to faktycznie ma to sens :-)
Powrócę do testowania tej prognozy. Na razie najlepiej jest na meteo.pl (choć dziś nie jest dostępne).
 
Posty: 11
Rejestracja: 05 Mar 2015, 09:08

Postmario1918 | 08 Mar 2016, 18:42

A gdzie odczytuje się seeing ? Chyba to nie to samo co visibility?
Synta 16" , Nikon EX 10x50
 
Posty: 124
Rejestracja: 16 Lut 2013, 15:38

 

PostSnejk | 08 Mar 2016, 19:01

Upsss, wygląda na to że źle zrozumiałem parametr "visibility". Dzięki wielkie za tę uwagę.
Poprawiam od razu w powyższej recenzji, żeby nie wprowadzać nikogo w błąd. :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postmario1918 | 08 Mar 2016, 20:39

Program jest fajny. Według niego 14.03 wystawiam teleskop.
Synta 16" , Nikon EX 10x50
 
Posty: 124
Rejestracja: 16 Lut 2013, 15:38

 

Postdominikrd | 08 Mar 2016, 22:17

A u mnie przysłowiowa d*** :/
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat