Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości

Uczciwa i sensowna dyskusja naukowa możliwa jest tylko między fachowcami. W dziedzinach innych niż astronomia najczęściej fachowcami nie jesteśmy i nie mamy szans bronić się przed manipulacją czy pseudonauką. Również moderator nie ma możliwości weryfikowania czy wpisy dotyczące odległych od astronomii dziedzin nauki są wiarygodne i sensowne. Zaglądasz tu na własne ryzyko!

lulu | 14 Sie 2023, 17:07

To pokazuje tylko, że pojęcie inteligencji jest umowne, a to co mierzyły znane dotąd testy nie było żadną inteligencją, ale zespołem umiejętności, które chwilowo uznano za jej wyznacznik. Jak delikwent robi się mniej standardowy, od razu ujawnia się jak krótkie nóżki ma to przybliżenie.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny

Miejscowość: spod Krakowa

ekolog | 04 Paź 2023, 11:01

No to mamy problem.
"Zasada ograniczonego zaufania. Nawet dla sztucznej inteligencji.
Reklamy w Bing Chat to niezwykle sprytne oszustwo, ponieważ cyberprzestępcy wykorzystują linki podsuwane przez sztuczną inteligencję.
Problem polega na tym, że dla wielu użytkowników wyniki podawane przez chatbota mogą wydawać się bardziej wiarygodne, co sprawia, że nie spodziewają się oszustwa.
Eksperci z Malwarebytes podkreślają, że zagrożenia w sieci są coraz trudniejsze do zidentyfikowania.
W rzeczywistości użytkownicy powinni dokładnie sprawdzać wszystkie linki, nawet te, które podsuwa sztuczna inteligencja.
To pokazuje, że zaufanie do technologii, nawet tak zaawansowanej jak sztuczna inteligencja, powinno być ograniczone."

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/na ... r-AA1hDhpu
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: wirus_ai__.jpg
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław

Dale | 04 Paź 2023, 19:25

ekolog napisał(a):No to mamy problem.
"Zasada ograniczonego zaufania. Nawet dla sztucznej inteligencji.
....
To pokazuje, że zaufanie do technologii, nawet tak zaawansowanej jak sztuczna inteligencja, powinno być ograniczone."

To pokazuje nam, jak niektórzy, ba niektóre całe nacje czy populacje, cofnęły się w rozwoju. Nie wiem jak dla Was, ale ja i wiele osób z mojego otoczenia, już nie najmłodszych, ale jeszcze na tyle młodych że radzimy sobie z technologią, taką zasadę do wszelkiego rodzaju "wiedzy" z internetu stosujemy od początku.
Wielu rozleniwiło się i zamiast pomyśleć "zapyta googli..." No i na efekty nie będziemy czekali długo...
Coś, co miało być narzędziem pomocnym w rozwoju, staje się jego hamulcem.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...

ekolog | 09 Lis 2023, 19:12

Dale napisał(a):
ekolog napisał(a):zamiast pomyśleć "zapyta googli..."

To faktycznie źle się kiedyś i dla niego i dla innych skończy.
Sztuczna inteligencja powinna być trzymana z daleka od broni, sterowania bardzo ciężkimi pojazdami, uzbrojonymi rakietami, i od ciała człowieka.
Kolejna wpadka.
Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai_glupie_.jpg
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai_wro.jpg
Awatar użytkownika

Dale | 09 Lis 2023, 19:36

Ależ to zwykły clickbait który powielasz...
Przeanalizujmy na chłodno.
Nie wypada nam, w tym wątku używać do tej maszyny miana "robot", to że coś nazywa się potocznie robotem (do ciasta, przemysłowym czy sprzątającym) nie oznacza że ma jakąkolwiek sztuczną inteligencję, nie mówiąc już o autonomii, ot proste sprzężenie zwrotne bądź zbiór powtarzalnych komend.
Podano że pracownik sprawdzał czujniki. urządzenie nie było wyłączone - bo to opóźnienia... no i nieszczęście gotowe.

Żeby nie wiem jak dziennikarze nie pisali, daleko w tym, zdarzeniu jeszcze do działania pokazanego w Terminatorze czy Łowcy Androidów. Zwykły wypadek.
Z resztą, nie pierwszy taki - tutaj jest opis dwóch kolejnych jakie miały miejsce dawno temu, a sprawcą było bardzo podobne urządzenie:
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ ... 14818.html
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ ... 13802.html
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...

ekolog | 18 Lis 2023, 19:17

(filmik po polsku)
Do czego już wkrótce może doprowadzić sztuczna inteligencja - spokojna na początku akcja rozwija się brawurowo :)

https://youtu.be/MEoZRsSDcgI

Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: tez.jpg
tez.jpg (30.02 KiB) Obejrzany 3178 razy
Awatar użytkownika

ekolog | 20 Lis 2023, 21:47

ekolog napisał(a):https://youtu.be/MEoZRsSDcgI

W powyżej udostępnionym genialnym filmiku osobnik wirtualny AI przyznaje w końcu że naprawdę nazywa się Werner.
Przypadek? Nie sądzę! :)

Dużo się dzieje dookoła AI. Także personalnie.
Trochę to podobne do historii rozwoju rakiet sięgających kosmosu, w której nie sposób nie wspomnieć Wernhera von Brauna.
Ludzie kluczowi są podkupywani lub pielęgnowani.

Na msn.com zacytowali, że Altman przeszedł do Microsoft co niepokoi Muska. :!: :idea: 8)

BBC informuje:

Pracownicy OpenAI wezwali zarząd firmy do rezygnacji po szokującym zwolnieniu byłego szefa Sama Altmana.
W piśmie kwestionują kompetencje zarządu i zarzucają mu podważanie pracy firmy.
Domagają się także przywrócenia Altmana na stanowisko.
Zwolnienie w piątek człowieka, który jest jedną z czołowych postaci w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), zszokowało świat technologii.
Wielu sygnatariuszy listu, w tym kadra kierownicza, twierdzi, że sami mogą podać się do dymisji, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.
Twierdzą również, że Microsoft zapewnił ich, że jeśli zechcą dołączyć do firmy, znajdzie się praca dla wszystkich pracowników OpenAI.
Lilian Weng, szefowa systemów bezpieczeństwa w OpenAI, napisała na X – dawniej Twitterze – że ponad 650 z 770 pracowników firmy napisało swoje nazwiska.
...
Altman (38 l.) pomógł w uruchomieniu firmy – najbardziej znanej z tworzenia popularnego bota ChatGPT – i stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci w szybko rozwijającej się przestrzeni generatywnej sztucznej inteligencji (AI).
...
Dan Ives z firmy inwestycyjnej Wedbush Securities twierdzi, że Microsoft został wzmocniony, ale wydarzenie to źle odbiło się na OpenAI.
Siedzieli przy dziecięcym stole pokerowym i myśleli, że wygrali, dopóki Nadella i Microsoft nie przejęli tego wszystkiego, wykonując na wieki posunięcie w World Series of Poker.
...
W piątek, gdy OpenAI ogłosiło, że zwalnia pana Altmana, oskarżyło go o niekonsekwentną szczerość w kontaktach z zarządem, co utrudnia mu wykonywanie swoich obowiązków, ale nie określiło, co nie było szczere.

https://www.bbc.com/news/business-67470876

Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai1.jpg
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai5.jpg
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai3.jpg
Awatar użytkownika

ekolog | 22 Lis 2023, 13:09

Bój jak o pierwszą, skuteczną bombę atomową. :)

Spodziewane zainwestowanie 50 miliardów dla działań Altmana w kierunku zaawansowanej, samouczącej się sztucznej inteligencji, już pod skrzydłami Microsoft.

Stworzą własne, specjalizowane procesory.

https://podcasters.spotify.com/pod/show ... AI-e2c7i2n

W kraju z takim niebem i bogactwem wszelkiej przyrody, skał, minerałów (jak widać) powstaje najpotężniejsze zaawansowane, samouczące się AI.

Chyba, że w Chinach coś wykombinują więcej.

Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: nad_USA.jpg
Awatar użytkownika

szuu | 22 Lis 2023, 15:31

najważniejsze że AI już nie zagraża ludzkości - dzięki temu że na początku roku był ten głośny apel i wstrzymano prace na 6 miesięcy żeby się zastanowić :lol:
Awatar użytkownika

ekolog | 23 Lis 2023, 17:07

Cudów nie ma! - Uwierzcie najmądrzejszemu człowiekowi na świecie czyli mojej nieskromnej osobie (E.). :)

Są miejsca gdzie sztuczna inteligencja będzie niezbędna - np do kierowania łazikiem lub dronem na Tytanie.

Samoucząca się sztuczna inteligencja czyli inaczej AI(artificial intelligence) lub AGI (Artificial general intelligence) rodzi już różne problemy.
Przykład pierwszy z brzegu - ale nie jedyny znany - podaję.

W sytuacjach gdy ludzie rywalizują o nagrody, dyplomy, wygrane w partiach szachowych, itp, AI może być wykorzystana w amoralny sposób.
Słynny, najlepszy szachista świata, Carlsen, odmówił gry w turniejach ze znanym, czołowym zawodnikiem, podejrzewanym o potajemne wspieranie się komputerowym asystentem.
Gdzie on mógł ukryć "podajnik" takiej informacji może lepiej nie wnikajmy skoro nawet sędziowie turniejowi nie zdecydowali się dokładnie go poszukiwać. :)

A wracając do cudów.
Taka wygrana w tym teleturnieju - gdyby o niej pomyśleć przed poznaniem tej sytuacji - wyglądałaby na cud.
Stąd moja wstępna konkluzja.

Siema.
Wszystkie wszechświaty są wieczne.
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: Posejdon.jpg
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: agi.png
Awatar użytkownika

ekolog | 25 Lis 2023, 23:14

ekolog napisał(a):A wracając do cudów.
Taka wygrana

Czytałem czy też usłyszałem na filmie, że AI jest bardzo niebezpieczna jako broń wywiadowczo-szpiegująca.
Może nauczyć się łamać zabezpieczenia, przeszukiwać ogrom miejsc z informacjami i zleceniodawcy dostarczać najbardziej poufne i niebezpieczne dane o ludziach i procedurach.
Gdyby ktoś chciał wygrać teleturniej to by kazał jej dostarczyć sobie pytania i odpowiedzi.
Oczywiście dla tak drobnej nagrody jak w "Jeden z dziesięciu" to bez sensu inwestycja i potencjalne odkrycie kart.

W ostatnim Świat Nauki napisano, że sztuczna inteligencja pozwala już analizować nagarnia rozmów wron oraz kaszalotów i rozpoznaje znaczenie ich wypowiedzi lepiej niż ludzie co do tej pory próbowali to odgadywać.
Będzie też analizować kontekst cielesny czyli mimikę i drobne ruchy ciała towarzyszące wypowiedzi.

AI pozwoli ci lepiej zrozumieć twoje zwierzątko w przyszłości. :)

Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai_w_.jpg
Awatar użytkownika

ekolog | 05 Gru 2023, 21:09

Ciekawe że artykuł o cennych zaletach sztucznej inteligencji zilustrowano fotografią z łóżkami.
Mam nadzieję, że AI nigdy nie wyprze ludzi (ani Kobiet ani mężczyzn) z małżeńskiego czy analogicznie wykorzystywanego łoża.
Nic nie zastąpi intelektualnego dotyku drugiej osoby (albo inteligentnego). Do this!

Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: wysokie.jpg
Awatar użytkownika

ekolog | 19 Gru 2023, 12:54

Po wpisaniu w pasku adresowym przeglądarki Mozilla_Firefox słowa 'bing' wrzuciło mnie na stronę: https://www.bing.com/
i pojawiło się okienko i tam wpisałem:

"what applications artificial intelligence has"
czyli
'jakie zastosowania ma sztuczna inteligencja'.

Odpowiedziano mi:

"Główne zastosowania sztucznej inteligencji to handel elektroniczny, edukacja, robotyka, opieka zdrowotna, media społecznościowe itp."

I to by się zgadzało z tym co mnie dzisiaj spotkało.
Na Facebook'u na wszystkich grupach gdzie jestem adminem musiałem dziś przeczytać propozycję zapisania się na listę administratorów czekających na sztucznego zastępcę admina.

To idzie w złym kierunku (moim nieskromnym zdaniem).
Ludzie będą w końcu banowani na forach i w grupach oraz operowani skalpelem przez sztuczne inteligencje. :) :(
A ja tymczasem ...
Nie wierzę! No nie wierzę i już! :)
W żadną, godną zaufania inteligencję, inną niż u osobnika z krwi i kości gatunku homo sapiens lub u kosmitów - tych co potrafią zbudować radioteleskop albo rakietę międzyplanetarną.

Dla porządku zapytałem też tego bing'a:

"presumed appearance of the alien" czyi 'Przypuszczalny wygląd kosmity' i dostałem obrazki jak widać.
Pojawiła się też (link) jawna propozycja szukania przez AI i z niej skorzystałem - uzyskując dość racjonalny opis (widać nad obrazkami kosmitów).

Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai_fb.jpg
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: ai2.jpg
Awatar użytkownika

ekolog | 02 Sty 2024, 12:29

Zbliża się moment gdy sztuczna inteligencja da studentom informatyki wykład o ... sztucznej inteligencji :) a potem ich z tego przeegzaminuje, analizując przy okazji ruchy źrenicy oka (czy nie ściąga) i nasłuchując czy nie korzysta z mikrofonu w uchu czyli wsparcia z zewnątrz. :) :(
Ewentualną skargę studenta oceni AI-rektor uczelni (odciążający żywego rektora od rutynowych - zdaniem tego sztucznego asystenta - decyzji).

https://youtu.be/mqH9OprAJvE

Następny etap dotykający szaleństwa?
KLONOWANIE LUDZI !
I w tym procederze jakieś zastosowanie znajdzie AI wspierająca biologów-medyków-techników.
Kosmici na pewno też doszli do tego etapu eksperymentów lub praktyk medycznych.

Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: var-10.jpg
Awatar użytkownika

ekolog | 06 Lut 2024, 11:13

Mam wrażenie, że mamy coraz więcej generatywnej, samouczącej się sztucznej inteligencji w naszym otoczeniu.
Znajomy powiedział, że opłaca mu się projekty dużych rzeźb, które jego firmy sprzedają klientom z grubym portfelem, kupować już tylko od AI (co drugi jest bardzo dobry).
Ten żółty dach w Hiszpanii być może też zaprojektowała AI.
Sztucznej inteligencji nie można pozwolić na strzelanie do ludzi ale też (skoro niedawno mieliśmy wspólnego przodka i dlatego mamy podobne systemy nerwowe) do zwierząt będących większymi niż szczur ssakami.
Przypuszczam zresztą, że AI już strzela fotki dużym ssakom - w najinteligentniejszych foto-pułapkach.
Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: Dach_AI.jpg
Awatar użytkownika

ekolog | 07 Lut 2024, 11:21

WOW :o Dziś polski akcent w światowej dyskusji o sztucznej inteligencji.
Dragan uznany za eksperta, a może "eksperta" ?
Siema
Załączniki
Sztuczna inteligencja w astronomii i naszej przyszłości: draganai_.jpg
Awatar użytkownika

szuu | 07 Lut 2024, 22:43

ekolog napisał(a):Dziś polski akcent

dziś = 20 listopada 2023 :wink:
Awatar użytkownika

benek1815 | 08 Lut 2024, 00:02

witam -przeczytałem kilka wpisów...przypadkowo...może coś pominąłem....
oczywiście będę ODSĄDZONY od czci i wiary....
opieram się jak mogę takim ,,nowoczesnym wynalazkom'' --bankomat dopiero pierwszy raz wypłacił mi pieniądze jakieś 5-6 lat temu -bo zamknęli mi punkty obsługi ...płacę TYLKO gotówką(czasem kartą z przymusu )-ale nie mam konta internetowego - i nie będę miał jak długo się da -żadnych blików i śmików -stąd nie wiedzą,że kupiłem sobie prezerwatywy albo aspirynę... i na telefonie mam wyłączony internet ..i nie jestem wpatrzony w smartfona 50 min na 1 godz -jak wielu !
sztuczna inteligencja....hmmmm... nawet sztuczne cycki są obrzydliwe...
KONTROLA I UBEZWŁASNOWOLNIENIE -to jest cel -a jeśli ktoś ma wątpliwości ....
wystarczy WYŁĄCZYĆ system ...i jak w tej pseudopandemii wymyślonej ..kolejki pod bankomatem -bo nie ma taki nawet 5 zł przy dupie żeby chleb kupić ...sorry ...chleb 7-9 zł już ...bank zdecyduje co kupi i kiedy ....i rządzący ...łaskawie pozwolą ...

wszystkiego dobrego życzę :wink:
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika

Miejscowość: KRAKÓW

szuu | 08 Lut 2024, 02:36

benek1815 napisał(a):sztuczna inteligencja....hmmmm... nawet sztuczne cycki są obrzydliwe...

a sztucznym koniem (samochodem) jeździsz? czy tylko prawdziwym? :wink:
Awatar użytkownika

benek1815 | 10 Lut 2024, 20:25

Nie jeżdzę samochodem -nie mam i nie chcę mieć .Korzystam z taksówek i komunikacji -
z konieczności i przymusu -
gdyby była dorożka -tobym z niej korzystał ....
więc strzał w próżnię :D
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika

benek1815 | 10 Lut 2024, 20:35

zresztą niedługo 90 % populacji nie będzie korzystać z prywatnego samochodu...
bo nie będzie go stać i nie będzie miał możliwości...
a jak się śmiejesz z tego co piszę -to rozpal kominek w KRAKOWIE - u siebie ,na swoim terenie !
albo ognisko ...
i zacznij wyliczać na mandat ....
kilka lat temu śmiał byś się ,co ja za brednie wypisuję ...
KONTROLA I UBEZWŁASNOWOLNIENIE....

ps. żarówki wymieniałeś tradycyjne na świetlówki ? bo ekologia?
więcej rtęci miały ,niż termometry rtęciowe wycofane -ekologicznie ..

a pseudopandemia grypowa została po to wprowadzona -żeby oszacować-co można z ludżmi jeszcze zrobić i jAK DALEKO się posunąć ..okazuje się że wszystko można ...można nawet karać za wejście do lasu ...
Awatar użytkownika

szuu | 11 Lut 2024, 02:38

benek1815 napisał(a):Nie jeżdzę samochodem -nie mam i nie chcę mieć .Korzystam z taksówek i komunikacji -
z konieczności i przymusu -
gdyby była dorożka -tobym z niej korzystał ....
więc strzał w próżnię :D

a więc jednak jeździsz sztucznym koniem (niekoniecznie należącym do ciebie) - strzał w dziesiątkę 8)
Awatar użytkownika

benek1815 | 13 Lut 2024, 22:21

troszkę się chciałem ,,przekomarzyć '' :D ale generalnie cieszę się na odpowiedż :D
miałem do niedawna kotkę-najlepszy przyjaciel jakiego miałem .... (umarła-trzy lata temu -a nie mogę odżałować )-zostały mi ryby w 200 l akwarium..duże pielęgnice-jak wchodzę do domu -to jest kocioł przy szybie -bo mnie rozpoznają ...jak obcy wchodzi to popłoch...
mam karmnik na balkon -sójka ,dzięcioły para ,stado sikorek ,wróbli , kowalików -nawet kilka innych -które mi siedzą przy ręce na balkonie -np kosy ...nawet wiewiórka wpada na podstawionego orzecha....
jestem bliżej natury niż technologii ...
chciałbym żeby tak zostało ...
jestem wędkarzem spinningistą -złowiłem setki ryb i WSZYSTKIE wracały do wody zawsze ..
taki gatunek na wymarciu jestem ....dzięki za zrozumienie....
pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

szuu | 14 Lut 2024, 02:26

no, wiadomo, ja też wolę ryby i koty prawdziwe a nie na baterię.

jednak żeby pozwolić sobie na takie przyjemności zwykle musimy na nie zarobić i najczęściej nie poprzez łowienie ryb i spacery w lesie.
dlatego w deklaracjach mnóstwo ludzi "chciałoby" mieszkać w wśród zieleni i nieskażonej przyrody a w praktyce robią to tylko dziwacy a większość mieszka w miastach i im więcej betonu i asfaltu tym większa moc przyciągania.

to między innymi umiejętność tworzenia rzeczy sztucznych daje człowiekowi tę wyjątkowa pozycję. bez niej ciągle ganialibyśmy po sawannie. od sztuczności nie ma odwrotu, co najwyżej te bardziej luksusowe sztuczne produkty będą lepsze w udawaniu naturalności. a czy jedna z tych sztucznych rzeczy, na przykład sztuczna inteligencja, może okazać się gwoździem do trumny gatunku homo sapiens? może i tak się zdarzyć 8)
Awatar użytkownika

ekolog | 21 Lut 2024, 12:47

szuu napisał(a):no, wiadomo, ja też wolę ryby i koty prawdziwe a nie na baterię.

A rower na baterie?
Wracając jednak do sztucznej inteligencji.
Doceńmy jej zastosowania jako tłumacza oraz słuchacza rozpoznającego wypowiedziane słowa.
Mnie się przydała do zrozumienia jednej z załączonych grafik. :idea:
*
Sztuczna inteligencja ma i będzie miała katastrofalne wady.
Dlatego powierzanie jej spraw istotnych dla życia ludzi to błąd definitywny.
Na przykład moderowania wpisów celem znalezienia rzekomego spamu.
Człowiek uczy się myśleć i oceniać przez 24 lata dorastania i motywowany także cieleśnie (co ma swoje zalety bo wzmacnia bólem błędne wybory).
Tego AI nigdy nie osiągnie.
Siema
Awatar użytkownika

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

GIEŁDOWY ŚWIT

Więcej ofert na Giełdzie