Widoczność całej powierzchni Księżyca z Ziemi.

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...
Zablokowany temat

PostHenrykK | 11 Maj 2021, 16:18

Qrczak99 napisał(a):Jeszcze nie widziałem dziennego zaćmienia Księżyca .


Zgodnie z powyższym opracowaniem są one bardzo rzadkie, lecz istnieją.
Zastanawiałem się dzisiaj nad takim zjawiskiem, lecz nie jest to takie proste.
W Heliocentryźmie rzecz jasna.
Kilka lat temu, zanim zacząłem interesować się astronomia byłem świadkiem dziwnej obserwacji astronomicznej.
Miała on miejsce już sporo po zachodzie Słońca. Na dworze było ciemno.
Księżyc był widoczny w kierunku południowo zachodnim.
Zaskoczyło mnie spostrzeżenie, iż jasna była jego górna część, tak jakby promienie słoneczne oświetlały go z góry.
Było to jednak niemożliwe, ponieważ Słońce już dawno zaszło za horyzont.
Nie zaliczam się do osób szczególnie spostrzegawczych, lecz skoro to spostrzegłem to musiało to być dziwum.
Kiedy już posiadłem Internet to zacząłem poszukiwać rozwiązania tej zagadki.
Dzięki temu trafiłem na różne ciekawe strony i odkryłem, że oprócz oficjalnej nauki istnieją inne teorie..
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

Postadm666 | 11 Maj 2021, 22:30

Troche z tym oświetleniem księzyca od góry przegiąłeś pałkę :lol:
 
Posty: 10
Rejestracja: 26 Paź 2020, 02:12
Miejscowość: Wieczyn

 

PostSebastian Ś. | 11 Maj 2021, 22:44

Wy sobie robicie podśmiechujki, a prawda nadal jest ukrywana :lol:
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postekolog | 12 Maj 2021, 09:57

Sebastian Ś. napisał(a):Wy sobie robicie podśmiechujki, a prawda nadal jest ukrywana :lol:


:)

Skoro tak nam tu prawisz to nieuchronnie przypomina się znana anegdota (lub dowcip).

Do profesora Miodka od języka polskiego gdy był w telewizji na wizji zadzwoniła pani.
Przedstawiła się jako księgowa i zapytała czy poprawne jest słowo "porachuje" ?

Miodek rzekł: - Lepiej jest powiedzieć "Już czas panowie!"

Siema
Załączniki
Widoczność całej powierzchni Księżyca z Ziemi.: mix3243243.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostQrczak99 | 12 Maj 2021, 13:21

HenrykK napisał(a):
Qrczak99 napisał(a):Jeszcze nie widziałem dziennego zaćmienia Księżyca .


Zgodnie z powyższym opracowaniem są one bardzo rzadkie, lecz istnieją.
Zastanawiałem się dzisiaj nad takim zjawiskiem, lecz nie jest to takie proste.
W Heliocentryźmie rzecz jasna.
Kilka lat temu, zanim zacząłem interesować się astronomia byłem świadkiem dziwnej obserwacji astronomicznej.
Miała on miejsce już sporo po zachodzie Słońca. Na dworze było ciemno.
Księżyc był widoczny w kierunku południowo zachodnim.
Zaskoczyło mnie spostrzeżenie, iż jasna była jego górna część, tak jakby promienie słoneczne oświetlały go z góry.
Było to jednak niemożliwe, ponieważ Słońce już dawno zaszło za horyzont.
Nie zaliczam się do osób szczególnie spostrzegawczych, lecz skoro to spostrzegłem to musiało to być dziwum.
Kiedy już posiadłem Internet to zacząłem poszukiwać rozwiązania tej zagadki.
Dzięki temu trafiłem na różne ciekawe strony i odkryłem, że oprócz oficjalnej nauki istnieją inne teorie..

Księżyc nie świeci swoim własnym światłem (przynajmniej tak podaje oficjalna nauka) nawet po zachodzie słońca Księżyc jest oświetlony promieniami słonecznymi i dlatego "świeci" .
MEADE 102/600, SW 150/1200 , PENTAX 20X60 , CELESTRON 20x80 , BAADER PLANETARIUM 15X80, CELESTRON C90 ,CELESTRON SM 25x100
 
Posty: 77
Rejestracja: 12 Paź 2020, 11:53

 

Postekolog | 12 Maj 2021, 16:00

A propo tych bzdureczek-spiskóweczek akurat wpadło mi to w oko. Na FB wszystko można znaleźć.

Siema
Załączniki
Widoczność całej powierzchni Księżyca z Ziemi.: 182937454_4020766677990620_4663149583183446630_n.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 13 Maj 2021, 15:41

HenrykK napisał(a):
Qrczak99 napisał(a):Jeszcze nie widziałem dziennego zaćmienia Księżyca .

Zgodnie z powyższym opracowaniem są one bardzo rzadkie, lecz istnieją.


Szanowny Panie Henryku, wyjaśnię Panu co naprawdę się stało, jak i dlaczego doszedł Pan do takich hipotez.

Tutaj jest to dokładnie opisane:

viewtopic.php?p=556144#p556144

Proszę to przeczytać, wyciągnąć wnioski, i kupić jakąś lornetkę o powiekszeniu 10 x oraz średnicy obiektywów nie mniejszej niż 50mm
i poczytać o Messier 13 oraz zlokalizować go jak i ja to czynię od czasu do czasu.

Jak mówią myśliwi: Darz bór!

Siema
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., 13 Maj 2021, 15:45, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Nieodpowiedni obrazek niezwiązany z tematem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostHenrykK | 16 Maj 2021, 21:10

ekolog napisał(a):
HenrykK napisał(a):
Qrczak99 napisał(a):Jeszcze nie widziałem dziennego zaćmienia Księżyca .

Zgodnie z powyższym opracowaniem są one bardzo rzadkie, lecz istnieją.


Szanowny Panie Henryku, wyjaśnię Panu co naprawdę się stało, jak i dlaczego doszedł Pan do takich hipotez.

Tutaj jest to dokładnie opisane:

viewtopic.php?p=556144#p556144

Proszę to przeczytać, wyciągnąć wnioski, i kupić jakąś lornetkę o powiekszeniu 10 x oraz średnicy obiektywów nie mniejszej niż 50mm
i poczytać o Messier 13 oraz zlokalizować go jak i ja to czynię od czasu do czasu.

Jak mówią myśliwi: Darz bór!

Marsem to ja na razie się nie zajmuję.
Na razie chodzę twardo po Księżycu.
Stosuje Pan metodę uników.
Nie odpowiada na moją tezę i przenosi dysputę w inne obszary.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostHenrykK | 16 Maj 2021, 21:20

adm666 napisał(a):Troche z tym oświetleniem księzyca od góry przegiąłeś pałkę :lol:



Nigdy nie zmyślam, bo po cóż.
Z racji wykonywanego zawodu powinienem posiadać dobrą wyobraźnię przestrzenną. Szczególnie jeśli chodzi o kierunki rzutowania oraz widoczności rysowanych powierzchni.
Często ćwiczę ją na niebie ustalając z której strony i pod jakim kątem Słońce oświetla Księżyc.
Czynię tak do dzisiaj.
Bardzo duże różnice pomiędzy stanem faktycznym a teoretycznym pojawiają się podczas wschodu Słońca.
Refrakcja tego nie tłumaczy, ponieważ musiałby odginać promienie słoneczne do góry.
Ot takie sobie ćwiczonka umysłu.
Nie mam ani lornetki, ani też teleskopu, dlatego staram się myśleć.
Bardzo pożądam profesjonalnego żyroskopu, chociaż na kilka dni.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostHenrykK | 18 Maj 2021, 18:29

Jest mi bardzo przykro.
Sądziłem, iż na tak wyspecjalizowanym blogu znajdzie się ktoś, kto obali moją tezę.
Temat odszedłby wówczas do ad acta i osiągnąłbym spokój intelektualny.
A ja nie posiadam nawet lornetki.
Skoro ta operacja kosmologiczna się nie powiodła to w ramach kontynuacji tematycznej powinienem zaproponować
wyprostowanie naszej wiedzy o energii potencjalnej w polu grawitacyjnym.
Ale czy warto?
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

Postekolog | 18 Maj 2021, 19:15

HenrykK napisał(a):spokój intelektualny.
A ja nie posiadam nawet lornetki.


To może kup nieco tańszy monokular. 59 zł. Miałem ten model w rękach przez chwilę - kupiłem komuś na prezent.

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0pokrowcem

Na wszystkie pytania szukaj odpowiedzi na Wikipedii - polecam

Siema
p.s.
Na grafice moje ulubione tematy z wiki. Od lat mnie rozczulają :idea:
Załączniki
Widoczność całej powierzchni Księżyca z Ziemi.: wikipedia.png
Ostatnio edytowany przez ekolog 18 Maj 2021, 19:58, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostHenrykK | 18 Maj 2021, 19:48

ekolog napisał(a):
HenrykK napisał(a):spokój intelektualny.
A ja nie posiadam nawet lornetki.


To może kup nieco tańszy monokular. 59 zł. Miałem ten model w rękach przez chwilę - kupiłem komuś na prezent.


Na wszystkie pytania szukaj odpowiedzi na Wikipedii - polecam

Siema
p.s.
Na grafice moje ulubione tematy z wiki. Od lat mnie rozczulają :idea:


Podczas badania naszego najbliższego otoczenia w Kosmosie wcale nie są konieczne przyrządy optyczne.
Niezbędne jest jedynie logiczne myślenie oraz jego niezależność od wielkich autorytetów.
Mikołaj Kopernik inkaustem na nitce zaznaczał położenie ciał niebieskich.
I jakie wielkopomne dzieło z tego powstało.
Albert Einstein stwierdził, iż od wiedzy ważniejsza jest wyobraźnia.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

Postszuu | 19 Maj 2021, 13:13

HenrykK napisał(a):są one bardzo rzadkie, lecz istnieją.
Zastanawiałem się dzisiaj nad takim zjawiskiem, lecz nie jest to takie proste.
W Heliocentryźmie rzecz jasna.

tak, bo przy takim samym położeniu obiektów w przestrzeni, ten sam obiekt (księżyc) będzie oświetlony inaczej zależnie od umownej kwestii czy ludzie nazwą środkiem ziemię czy słońce.

HenrykK napisał(a):Księżyc był widoczny w kierunku południowo zachodnim.
Zaskoczyło mnie spostrzeżenie, iż jasna była jego górna część, tak jakby promienie słoneczne oświetlały go z góry.
Było to jednak niemożliwe, ponieważ Słońce już dawno zaszło za horyzont.

to jest to samo zjawisko co z obserwacjami ufo.
w dzisiejszych czasach co drugi człowiek ma przy sobie smartfona i może w każdej chwili zrobić zdjęcie, dlatego ufo przestały się pojawiać bo są nieśmiałe.

tak samo księżyc. już nigdy nie pokaże się nam oświetlony od góry słońcem które jest na dole, bo boi się że ktoś zrobi mu zdjęcie.

oczywiście w swoim ograniczeniu nie pomyślałeś o tym, że dokładnie w momencie twojej obserwacji, spośród paru miliardów ludzi, dla których księżyc był wtedy nad horyzontem, pewnie milion osób przypadkiem na niego zerknął a część z nich zrobiła księżycowi zdjęcie, nawet jeżeli było to dawno temu w epoce aparatów na kliszę. zapamiętaj na przyszłość: księżyc jest beznadziejnym obiektem do snucia fantazji, bo jest bez przerwy obserwowany przez tłumy ludzi. opowieściami takimi jak powyżej automatycznie potwierdzasz że masz zaburzenia percepcji albo kłamiesz - albo jedno i drugie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostJSC | 19 Maj 2021, 14:20

Szuu - zamiast się czegoś nowego dowiedzieć i wyciągać informacje, to Ty od razu "kłamstwo" :D

Ja jestem ciekaw jakie jest wytłumaczenie tego Księżyca oświetlonego od góry (nawet gdyby takie zjawisko nie miało miejsca ;) ).
Mamy do czynienia z myślącym człowiekiem, wiec pewnie juz to przemyślał, poczytał i wie...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postszuu | 19 Maj 2021, 16:37

masz rację, ale napisałem tak z szacunku dla intelektu Henryka :wink:

wyjaśnieniem innym niż zaburzenia percepcji lub świadome kłamstwo mógłby być też brak umiejętności odróżnienia obiektu oświetlonego do góry od obiektu który ma oświetloną górną część (jak w czasie zaćmienia księżyca) lub od obiektu którego dolna część jest przyciemniona przez chmury.
no ale przecież osoba o tak doskonałej wyobraźni przestrzennej i mierząca się z tajemnicami kosmosu na poziomie Kopernika lub wyższym nie popełniłaby tak prostych błędów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostHenrykK | 19 Maj 2021, 20:05

JSC napisał(a):Szuu - zamiast się czegoś nowego dowiedzieć i wyciągać informacje, to Ty od razu "kłamstwo" :D

Ja jestem ciekaw jakie jest wytłumaczenie tego Księżyca oświetlonego od góry (nawet gdyby takie zjawisko nie miało miejsca ;) ).
Mamy do czynienia z myślącym człowiekiem, wiec pewnie juz to przemyślał, poczytał i wie...


To jest stara sprawa i nie przeceniam jej.
Nigdy więcej nie spotkałem się z czymś takim.
Wytłumaczenie znalazłem w Internecie, lecz jest dla mnie za trudne do zrozumienia.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostHenrykK | 19 Maj 2021, 20:10

szuu napisał(a):masz rację, ale napisałem tak z szacunku dla intelektu Henryka :wink:

wyjaśnieniem innym niż zaburzenia percepcji lub świadome kłamstwo mógłby być też brak umiejętności odróżnienia obiektu oświetlonego do góry od obiektu który ma oświetloną górną część (jak w czasie zaćmienia księżyca) lub od obiektu którego dolna część jest przyciemniona przez chmury.
no ale przecież osoba o tak doskonałej wyobraźni przestrzennej i mierząca się z tajemnicami kosmosu na poziomie Kopernika lub wyższym nie popełniłaby tak prostych błędów.


I słusznie Pan uważa.
Byłoby jeszcze lepiej, gdyby Pan rozwiał moje wątpliwości co do zgodności Księżyca z Teorią Kopernika.
Nie wiem kto kłamie, Księżyc czy astronomowie?
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostJSC | 19 Maj 2021, 20:11

HenrykK napisał(a):
To jest stara sprawa i nie przeceniam jej.
Nigdy więcej nie spotkałem się z czymś takim.
Wytłumaczenie znalazłem w Internecie, lecz jest dla mnie za trudne do zrozumienia.


To daj chociaż linka, bo juz mnie ciekawość zżera :D Nie takie "trudne" sprawy rozkminialiśmy... :wink: Ja z zawodu jestem architektem, wiec geometrii przestrzennej też trochę liznąłem :) Zamiast trudnych obliczeń nawet wolę sobie daną sytuację rozrysowac w AutoCADzie - wtedy trudniej o pomyłkę.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postekolog | 19 Maj 2021, 20:26

Panie i panowie! Wiadomo, że w Australii fazy księżyca widzimy inaczej. Może być jak uśmięchnięta buźka (sierp od dołu).

Sadzę, że sytuacja gdy ktoś ma za plecami nisko już położone słońce a widzi Księżyc z jasnym beretem od góry da się zrealizować gdzieś na Ziemi?!

Ziemia i Księżyc są praktycznie w tym samym miejscu z punktu widzenia Słońca więc promienie ze słońca rysujemy zawsze równoległe i to jest OK

Kolego Henryku, w Polsce raczej tego nie widziałeś bo my tu wszyscy i dawni astronomowie polscy patrzymy na Księżyc od lat i takiej fotografi
ani szkicu astronomicznego nie było.

Może faktycznie jakiś dym lub chmurka zakrywała dół Księżyca w pełni.

Polecam Ci nadal nabycie najtańszego monokularu np w sklepie http://www.teleskopy.pl

O tego:
https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 0pokrowcem

Siema
Załączniki
Widoczność całej powierzchni Księżyca z Ziemi.: szuu.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostHenrykK | 19 Maj 2021, 20:42

JSC napisał(a):
HenrykK napisał(a):
To jest stara sprawa i nie przeceniam jej.
Nigdy więcej nie spotkałem się z czymś takim.
Wytłumaczenie znalazłem w Internecie, lecz jest dla mnie za trudne do zrozumienia.


To daj chociaż linka, bo juz mnie ciekawość zżera :D Nie takie "trudne" sprawy rozkminialiśmy... :wink: Ja z zawodu jestem architektem, wiec geometrii przestrzennej też trochę liznąłem :) Zamiast trudnych obliczeń nawet wolę sobie daną sytuację rozrysowac w AutoCADzie - wtedy trudniej o pomyłkę.


AutoCad nic tu nie pomoże.
Trzeba się przestawić na zupełnie inne prawa fizyki i astronomii.
I to jeszcze jest zbyt niewiele.
A tak na marginesie to żałuję, iż nie nauczyłem się projektować w Auto Cadzie.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostHenrykK | 19 Maj 2021, 20:47

[quote="ekolog"]Panie i panowie! Wiadomo, że w Australii fazy księżyca widzimy inaczej. Może być jak uśmięchnięta buźka (sierp od dołu).

Sadzę, że sytuacja gdy ktoś ma za plecami nisko już położone słońce a widzi Księżyc z jasnym beretem od góry da się zrealizować gdzieś na Ziemi?!

Ziemia i Księżyc są praktycznie w tym samym miejscu z punktu widzenia Słońca więc promienie ze słońca rysujemy zawsze równoległe i to jest OK

Kolego Henryku, w Polsce raczej tego nie widziałeś bo my tu wszyscy i dawni astronomowie polscy patrzymy na Księżyc od lat i takiej fotografi
ani szkicu astronomicznego nie było.

Może faktycznie jakiś dym lub chmurka zakrywała dół Księżyca w pełni.
Nie wiem jak można mieszkać w Australii.
Przecież tam trzeba chodzić do góry nogami, i jeszcze do tego obserwować odwrócony Księżyc. Makabra.


W życiu oprócz wiedzy ważne jest jeszcze szczęście. Nic na to nie poradzę.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostMaciek_Cz | 19 Maj 2021, 21:30

Drogi Heniu,

Zmartwię Cię, z Księżycem jak i z teorią opisującą jego ruch wszystko jest w porządku. Poniosła Cię chyba wyobraźnia. Poczytaj sobie Kolego o libracji, zależna jest ona również od precesji osi obrotu Księżyca jaki i od jej nutacji.
Precesja nie ma wpływu na prędkość kątową Księżyca wokół własnej osi jaki i na prędkość orbitalną wokół Ziemii. A jak wiemy ruchy te są ze sobą zsynchronizowane. Prędkość orbitalna oczywiście nie jest stała, a wynika to z faktu eliptycznej orbity Księżyca.
Lubisz szukać informacji to skorzystaj choćby z tak lubianej przez wielu Wikipedii.

Jeżeli interesuje Cię bardzo model orbity Księżyca, dynamika i mechanika w ogóle, polecam studia na kierunku fizyka.
To da Ci odpowiednie narzędzia do rozszyfrowania całej tej "zagadki".

Uprzedzając kolejne problemy w temacie odpowiem od razu: Księżyc to nie jest namalowany krążek na durszlaku tworzącym nieboskłon nad płaską Ziemią.

Powodzenia w poznawaniu piękna przyrody :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 19 Maj 2021, 21:34

A i jeszcze jedno, weź się chłopie w garść, kup sobie teleskop, lornetkę, wyjdź na dwór/pole i zobacz jakie to wszystko piękne. Anie siedzisz i durne strony w internetach czytasz.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postszuu | 19 Maj 2021, 22:23

ekolog napisał(a):Sadzę, że sytuacja gdy ktoś ma za plecami nisko już położone słońce a widzi Księżyc z jasnym beretem od góry da się zrealizować gdzieś na Ziemi?!

jeżeli akurat nie mamy boskich mocy jak jim carrey w pewnym filmie i nie damy rady przesuwać księżyca żeby wypróbować różne kierunki oświetlenia to mam dobrą wiadomość: ZAWSZE taką samą fazę ma dowolna kulka lub piłka umieszczona w tym samym kierunku w polu widzenia w którym widzimy księżyc i tak jak księżyc oświetlona przez słońce. oczywiście w ten sposób nie przetestujemy fazy księżyca ze słońcem które już zaszło bo z punktu widzenia piłki na drodze światła słonecznego stoi wtedy ziemia.

dzieje się tak nawet w australii bo nawet tam obserwujemy ten sam księżyc i w tej samej fazie co u nas (choć z powodu innego kierunku lokalnego pionu między australią i nami, kierunek fazy względem tego pionu musi być inny, skoro to inne piony).

więc bierzcie piłkę i do roboty, może uda wam się przyłapać ją oświetloną słońcem z kierunku innego niż słońce? 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostHenrykK | 20 Maj 2021, 08:03

Maciek_Cz napisał(a):A i jeszcze jedno, weź się chłopie w garść, kup sobie teleskop, lornetkę, wyjdź na dwór/pole i zobacz jakie to wszystko piękne. Anie siedzisz i durne strony w internetach czytasz.


Od samego siedzenia w Internecie nic nie wynika.
Internet pozwala nam jedynie dotrzeć do informacji o temacie.
Ostatnio, spostrzegłem ze zdziwieniem, iż w sieci jest coraz mniej istotnych informacji.
Poziom bardzo się obniżył.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 
Zablokowany temat

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat