Coś do poczytania. Niekoniecznie astronomiczne. Co polecasz?

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postekolog | 11 Paź 2022, 12:38

Ja od zawsze polecam kupowanie czasopisma Świat Nauki w kioskach - mimo że kosztuje aż 15 zł.
Na okładce numeru Październik 2022 akurat są astronomiczne zdania (sygnały artykułów) ale ogólnie to tak nie jest ale mimo to warto czytać.
"Paradoks czarnych dziur rozwiązany"; "Tunele czasoprzestrzenne"; "Horyzonty zdarzeń" ; "Monstrum w centrum Drogi Mlecznej".
***
Zielony Pierścień Warszawy / One Ring Warsaw (Facebook) poleca poniższe wydawnictwo a w nim artykuł:
'We wrześniowym numerze Pismo ukazał się ciekawy artykuł Bartka Sabeli o Wielkim Zielonym Murze w Afryce czyli pasie milionów drzew o długości 8 tys km i szerokości 15 km. Jego celem jest powstrzymanie pustynnienia Sahelu (obszarów graniczących z pustynią Sahara od południa)'
(zdjęcie udostępniła na FB Małgorzata Chojecka)
***
Polecam też wydawany tylko jako darmowe pdf-y biuletyn 'Zielona Planeta' - arcyładny i arcymądry:
http://www.ekoklub.ehost.pl/PKE_OD/inde ... &Itemid=96
***
Z powieści polecam: 'Winnetou'. Autorem jest Karol May i warto przeczytać wszystkie trzy tomy.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Coś do poczytania. Niekoniecznie astronomiczne. Co polecasz?: Pismo.jpg
drzewka na pustyni
Coś do poczytania. Niekoniecznie astronomiczne. Co polecasz?: winnetou_3_tomy.jpg
Winnetou
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostLucas39 | 20 Paź 2022, 23:07

a prosze takie tam nazwijmy z innej beczki

https://www.empik.com/slonca-bez-konca- ... ,ksiazka-p



i to ( to to powinno byc lektura w szkolach, albo ja mam chopla )

https://www.empik.com/sekretne-zycie-dr ... ,ksiazka-p
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Postekolog | 09 Gru 2022, 13:15

Lucas39 napisał(a):https://www.empik.com/sekretne-zycie-drzew-wohlleben-peter,p1125876466,ksiazka-p

Dzięki. Kupiłem pod choinkę bliskiej osobie.
Zapłaciłem z góry i zamówiłem do paczkomatu. To chyba najwygodniejsza i szybka opcja. Opakowana bezpiecznie.

To ja proponuję polecane na portalu Science.

Nowe książki dla młodych naukowców ocenione w konkursie sponsorowanym przez Subaru.
Wśród finalistów nagrody AAAS / Subaru SB & F Prize for Excellence in Science Books 2023, kolekcji nagród sponsorowanych przez Subaru of America, Inc., we współpracy z American Association for the Advancement of Science (AAAS, wydawcą Science)
jedna z pozycji opisana jest tak:

Astroquizzical

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego gwiazdy migoczą, co stanie się z Ziemią, gdy Słońce umrze, lub skąd wiemy, że Wszechświat się rozszerza? Ta bogato ilustrowana, pełna faktów książka odpowiada na te pytania w sposób, który jest zarówno przystępny, jak i konceptualnie soczysty. Czytelnik wychodzi z solidnym wprowadzeniem do astronomii, planetologii, astrofizyki gwiazd i galaktyk oraz kosmologii.
Czytelnik odbywa wycieczkę po kosmosie pod przewodnictwem Jillian Scudder, astrofizyka z Oberlin College and Conservatory, która od 2013 roku zadaje pytania na swoim blogu o tym samym tytule. Poruszając się zawsze na zewnątrz, otwiera przekaz widokiem nocnego nieba, przygląda się uważnie Księżycowi i planetom w Układzie Słonecznym. Bada Słońce i inne gwiazdy, oddala się od galaktyk i wreszcie kontempluje Wszechświat jako całość.
Wśród pytań Scudder jest 10 eksperymentów myślowych, rozważań na temat hipotetycznego scenariusza, takiego jak: Co by się stało, gdybyśmy podzielili Słońce na pół? Niektóre z tych dygresji są dość dziwne. Na przykład, co by się stało, gdybyś mógł otworzyć drzwi na powierzchni Ziemi i wyjść na Księżyc? Odpowiedź: nic dobrego, dzięki wiatrowi o prędkości 1480 kilometrów na godzinę, który wyplułby cię przez drzwi.
Prawdziwymi skarbami serii są skarby kosmosu. Książka zawiera dziesiątki oszałamiających zdjęć cudów, takich jak Olympus Mons, 24-kilometrowy wulkan na Marsie i ognista twarz Słońca upstrzona koronalnymi wyrzutami masy. Słynne zdjęcie niezliczonych galaktyk wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a może być dla widza wręcz szokujące. Dzięki przystępnej prozie Scudder i bardzo kolorowym ilustracjom czytelnicy znajdą wiele odpowiedzi, ale prawdopodobnie jeszcze więcej pytań, które podsycą ich ciekawość.

Fragment i grafika z

https://www.science.org/doi/10.1126/science.adf7725
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Coś do poczytania. Niekoniecznie astronomiczne. Co polecasz?: konkurs.jpg
Coś do poczytania. Niekoniecznie astronomiczne. Co polecasz?: IMG_20221209_122555.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 06 Lis 2023, 17:31

Lucas39 napisał(a):o ( to to powinno byc lektura w szkolach, albo ja mam chopla )
https://www.empik.com/sekretne-zycie-dr ... ,ksiazka-p

('Sekretne życie drzew')

Lucas, przypomniał mi się Twój wpis (i mój zakup tej książki) jak zobaczyłem poniższe:

"Pamiętacie 'Sekretne życie drzew'? jak drzewa się wspierają? Tu taki niezwykły przykład.
To nie jest zwykłe drzewo. To lekcja dla ludzi.
To drzewo rośnie na poboczu drogi w pasmie górskim Buck na Węgrzech.
Minęło wiele lat od czasu gdy ktoś przeciął pień cienkiego drzewa, ale nie zwiędło bo sąsiednie,
większe drzewo wyrosło ku niemu wcześniej dwiema mocnymi gałęziami.
Każdej wiosny oba drzewa rozkładają liście i cieszą się ciepłem letniego słońca i jesienią kładą się spać"
(udostępnione przez Ewa Sufin-Jacquemart na FB).

*
Czy ktoś przeczytał poniżej opisaną książkę?
"David Copperfield" to powieść obyczajowa angielskiego pisarza Karola Dickensa z 1850 roku.
Znany magik przybrał imię i nazwisko jej zacnego bohatera.
Na widok zapowiadanego ukrywania przez niego Księżyca na niebie najpierw się zaśmiałem ale potem przypomniałem sobie, że odkrywca Ameryki, Krzysztof Kolumb, wykorzystał całkowite zaćmienie Księżyca i nabrał Indian, sugerując, że stoi za nim potężniejszy Bóg niż ich bogowie, który połknie Księżyc - na złość Indianom - jeśli przestaną dostarczać Kolumbowi za darmo jedzenie.
Jak widać ... historia się powtarza. :)

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Coś do poczytania. Niekoniecznie astronomiczne. Co polecasz?: sekretnezyciedrzew.jpg
Coś do poczytania. Niekoniecznie astronomiczne. Co polecasz?: haha.png
haha.png (94.67 KiB) Obejrzany 1009 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat