Przedstawiamy się.

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postkurp | 06 Cze 2019, 17:37

Witamy pośród astronomicznie zakręconych i życzymy dalszego rozwoju tego bakcyla.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostPaweł Baran | 25 Lip 2019, 09:30

Witam Was wszystkich nie witanych witajcie u nas. Pozdrawiam. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostSylwek89 | 26 Lip 2019, 23:05

Witam wszystkich. Mam na imię Sylwek, jestem z okolic Gdyni i od jakiegoś czasu mocniej zacząłem się interesować astronomią. Mam nadzieje że wraz z tym forum poszerzę swoją wiedzę i dobiorę sprzęt obserwacyjny.
Pozdrawiam
 
Posty: 42
Rejestracja: 23 Lip 2019, 20:40
Miejscowość: Gdynia

 

Postekolog | 27 Lip 2019, 00:56

Sylwek89 napisał(a):Witam wszystkich. Mam na imię Sylwek, jestem z okolic Gdyni i od jakiegoś czasu mocniej zacząłem się interesować astronomią. Mam nadzieje że wraz z tym forum poszerzę swoją wiedzę i dobiorę sprzęt obserwacyjny.

Witaj i pytaj!
Mamy tu na przykład ten dział:
viewforum.php?f=10
Siema
p.s.
Co do zasady to sprzęt kupuje się w internecie bo jest taniej i zwykle firmy sky-watcher bo jest dla niebogatych optymalna.
teleskopy.pl deltaoptical.pl fotozakupy.pl
Czasem warto zacząć naukę nieba od lornetki 10x50mm
Teleskop zwierciadlany kupujemy od lustra co najmniej 130 mm a lunetę od soczewki 90 mm średnicy moim zdaniem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostSylwek89 | 27 Lip 2019, 20:32

ekolog napisał(a):
Sylwek89 napisał(a):Witam wszystkich. Mam na imię Sylwek, jestem z okolic Gdyni i od jakiegoś czasu mocniej zacząłem się interesować astronomią. Mam nadzieje że wraz z tym forum poszerzę swoją wiedzę i dobiorę sprzęt obserwacyjny.

Witaj i pytaj!
Mamy tu na przykład ten dział:
viewforum.php?f=10
Siema
p.s.
Co do zasady to sprzęt kupuje się w internecie bo jest taniej i zwykle firmy sky-watcher bo jest dla niebogatych optymalna.
teleskopy.pl deltaoptical.pl fotozakupy.pl
Czasem warto zacząć naukę nieba od lornetki 10x50mm
Teleskop zwierciadlany kupujemy od lustra co najmniej 130 mm a lunetę od soczewki 90 mm średnicy moim zdaniem.


Póki co to chce kupić lornetkę i mam nadzieje że koledzy pomogą mi z wyborem. A teleskop może kiedyś jak zmienię lokum na większe...
 
Posty: 42
Rejestracja: 23 Lip 2019, 20:40
Miejscowość: Gdynia

 

Postlolak89 | 27 Lip 2019, 20:52

Nie musisz mieć większego lokum :) wystarczy malutki mak 90 na az3 by móc cieszyć się fajnym widokiem Księżyca czy planet. Oczywiście razem z lornetka będą idealnie współgrać ale to nie miejsce na takie dyskusje. Witamy na forum i czekamy na relacje z obserwacji.
lolak89
 

PostLukas83 | 03 Wrz 2019, 22:11

Dobry wieczór!

Mam na imię Łukasz i mieszkam we Wrocławiu.
Wszelkie tematy astronomiczne interesują (fascynują to lepsze słowo) mnie od dzieciństwa.
Wreszcie dorosłem do decyzji, aby samemu zacząć intensywnie się rozwijać w tej dziedzinie.
Mam nadzieje, że Społeczność tego forum będzie dla mnie cierpliwa i wyrozumiała.
Zdaję sobie sprawę, że pewnie wszystko gdzieś już zostało napisane, a cała trudność to odnaleźć tą informację.

Niedawno zakupiłem mój pierwszy teleskop: Sky-Watcher 200P (8") na montażu EQ5.
Bardzo chcę rozpocząć przygodę z astrofotografią, aczkolwiek nie posiadając wykształcenia technicznego, jest to póki co nie lada wyzwanie dla mnie.
Pokładam duże nadzieje w tym forum, mam również nadzieję na poznanie i osobiste spotkanie Astromaniaków z Wrocławia:)
 
Posty: 46
Rejestracja: 03 Wrz 2019, 21:52
Miejscowość: Wrocław

 

PostBohdan | 13 Wrz 2019, 20:18

Dobry wieczór, wita wszystkich początkujący.
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Wrz 2019, 20:16

 

Postszot | 24 Wrz 2019, 11:51

Witam Maniaków.
Jestem dość początkującym (mimo wieku) obserwatorem. Mam nadzieję dowiedzieć się od Was wiele nowego na temat obserwacji kosmosu :)
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostTranceEssence | 29 Lis 2019, 23:06

Witam pasjonatów i entuzjastów nieba i kosmicznych przestrzeni, jestem świeżo upieczonym obserwatorem, chociaż od dawna miałem się z zamiarem zakupu tele i patrzeć w końcu własnymi oczami a nie na yt itp na gwiazdy planety , i niedawno udało mi się upolować pierwszy teleskop. Chociaż dużo osób mówi że na start głęboko bo synta10" Ale już od dzieciaka czytywalem o planetach, książki, gazety, oglądając rozne filmy dokumentalne o gwiazdach, statkach NASA i w końcu musiało do tego dojść . Więc w końcu spelnilem swoje takie małe marzenie. Mam nadzieję spędzić tu trochę czasu, a także dowiedzieć się a w późniejszym czasie i może przekazać parę własnych doświadczeń, ciekawostek. Pozdrawiam grupę. Liczę na pomoc zapewne w wielu wielu kwestiach, od bardziej doświadczonych obserwatorów za co będę dozgonnie wdzięczny. Michał.
 
Posty: 1
Rejestracja: 12 Lis 2019, 14:57

 

PostAndrogenes | 01 Sty 2020, 22:39

Witam wszystkich obserwatorów nocnego nieba. Mam na imię Andrzej i mieszkam na obrzeżach Krakowa. Czytam forum od wielu lat, niedawno postanowiłem się zarejestrować. Obserwacje astronomiczne prowadzę od ponad 25 lat, w tym czasie spędziłem wiele nocy z teleskopem na obserwacjach różnych obiektów i zjawisk. Przede wszystkim zajmuję się obserwacjami komet i obiektów mgławicowych oraz astrofotografią. W ostatnich latach kilka razy miałem przyjemność prowadzić obserwacje z osobami z forum. Korzystając z okazji chciałem podziękować innym obserwatorom za dzielenie się na forum różnymi informacjami, które inspirowały mnie do prowadzenia własnych obserwacji - między innymi za umieszczanie relacji z obserwacji, opisów posiadanego sprzętu i jego modyfikacjach a także organizowanie wyjazdów na wspólne obserwacje. Pozdrawiam.
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Paź 2019, 08:48

 

Posttvforum | 19 Sty 2020, 00:18

Witam wszystkich Astromaniaków. Jeśli są tu osoby które lubią też oglądać telewizję. Zapraszam na moje forum http://www.tvforum.pl. Forum jest nowe i szukam też ekipy do pomocy lub współpracy. Jest to też wypowiedź skierowana od administracji.
Pozdrawiam
 
Posty: 1
Rejestracja: 19 Sty 2020, 00:08

 

Postwitos | 20 Sty 2020, 16:41

Witam wszystkich :) po około 10 latach przerwy w obserwacjach nieba znowu ogarnęła mnie zajawka.
witos
 

PostAntek01 | 31 Sty 2020, 16:16

Cześć
Tu Antoni
Jestem początkujący całkowicie w temacie. Mam nadzieję wynieść z forum jak najwięcej... :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 Sty 2020, 12:20
Miejscowość: Wrocław

Postregret | 24 Lut 2020, 12:56

witajcie astromaniacy.

Mam na imię Mieszko i pochodzę z Elbląga. Od jakiegoś czasu wyprowadziłem się za miasto i widoki rozświetlonego nieba gwiazdani w nocy uruchomiło u mnie proces myślenia nad tym co od dawna chciałem zrealizować czyli zakup teleskopu. W głowie świta mi 10" lub 12" dobson. Od dłuższego czasu poszukuję informacji na ten temat ,ale im więcej czytam tym większy mętlik w głowie.

Pozdrawiam.
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Lut 2020, 02:14

 

PostPedros | 31 Mar 2020, 10:33

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2
Rejestracja: 31 Mar 2020, 10:25
Miejscowość: Poznań

 

PostTomaszwolowiec | 03 Kwi 2020, 14:57

Cześć, z tej strony Tomasz.

Zarażony pasją do astronomii przez brata, który truł mi o tym i truł, aż polubiłem :)
 
Posty: 1
Rejestracja: 03 Kwi 2020, 14:56

PostDominik Woś | 03 Kwi 2020, 17:17

Tomaszwolowiec napisał(a):Cześć, z tej strony Tomasz.

Zarażony pasją do astronomii przez brata, który truł mi o tym i truł, aż polubiłem :)


Witamy wszystkich nowych użytkowników naszego forum. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMichal K | 17 Kwi 2020, 23:44

Cześć!

Mam na imię Michał, jestem z Kielc. Miło mi wszystkich poznać. Od pewnego czasu prowadzę obserwacje astronomiczne lornetką. Próbuje coś rozpoznać porównując niebo z aplikacją Night Sky na tablecie. Trudno na razie nazwać gwiazdy, które obserwuje.

Dziś, w piątek, widziałem bardzo jasny obiekt na północnym zachodzie, około godziny 22- 23. Przez chwile myślałem, ze to Wenus, ale chyba był za wysoko... Night Sky pokazuje, ze tam mogło być w tym czasie kilka gwiazd. Ktoś ma jakiś pomysł, co to mogło być? Obiekt był bardzo jasny i piękny, nawet mimo słabego zbliżenia. Może ktoś tez widział i podpowie, co to za gwiazda. Jestem strasznie ciekawy :)

Z poważaniem
Michał
 
Posty: 1
Rejestracja: 17 Kwi 2020, 23:03

 

PostDominik Woś | 18 Kwi 2020, 18:32

Witamy na forum. :D

Faktycznie wczoraj byłem na spacerze z psami około 23:00 i widziałem wolno poruszający się obiekt w okolicach Kapelli jeśli dobrze pamiętam. Jasnością przewyższał jasność gwiazdy i był koloru czerwonego. Myslałem nawet czy to nie jakiś samolot ale pomału tracąc jasność zanikł.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAstroJanusz | 19 Kwi 2020, 15:15

Cześć!

Mam na imię Łukasz (nie Janusz jak sugeruje nick) i właśnie zamówiłem swój pierwszy w życiu teleskop.
Żaden szał, bo jestem totalnym laikiem i amatorem.
Sprzęt to Celestron PowerSeeker 60AZ i do tego Folia Baader AstroSolar ND 5,0.

Lubię patrzeć w niebo, głównie na księżyc, chciałbym tez popatrzeć na słońce, dlatego kupiłem folie. Powoli będę uczył się nieba bo wiedzę mam o nim jak 99% Januszy. Czyli żadną. Podobnie jest z optyką i rzeczami z nią związanymi.
bo jak na razie to jestem na poziomie: "aparat to aparat... niemiecki lepszy" (no jak Janusz).
Poza tym mam 36l i 2 dzieciaków (5 lat i 1 rok) i chciałbym żeby złapały jakąś pasję/zajawkę (mam ich kilka i liczę że coś przejmą ode mnie).
Zaczynamy od sprzętu taniego, jeśli załapiemy zajawkę to za rok, może 2 kupimy coś poważniejszego.

Na razie nie zamierzam się tu za bardzo udzielać tylko raczej czytać i przyswajać wiedzę, czasem ewentualnie pytać.

Pozdrawiam wszystkich :)
 
Posty: 1
Rejestracja: 19 Kwi 2020, 14:58
Miejscowość: Zgierz

 

Postastrodarek | 19 Kwi 2020, 18:50

Choć jestem już zarejestrowany od 10lat ale przerwa była znaczna więc Witam Ponownie wszystkich entuzjastów astronomii. Moja przerwa wynikła z obowiązków rodzinnych i wielu jeszcze innych zainteresować. Podjąłem decyzje że zrobię sobie przerwę od malowania obrazów które pochłonęły mnie całkowicie. Mój awatar przedstawia mnie i Dobsona 254mm lecz i tu nastąpiła zmiana aktualnie posiadam EQ5, 150/750, Canona 550D, lornetki i wiele innych szkiełek. Astrofotografia mnie pochłonęła fakt zdjęcia amatorskie i może nie są super, idealne lecz mnie przynoszą wielka satysfakcję. W przeszłości planuję zakup teleskopu 200/1000 używany bo 150tka trochę staje się mała. Pozdrawiam wszystkich i życzę czystego nieba. Dariusz Kucharzewski z Paterka
Pozdrawiam Darek Eq6-r, SW 200/800 carbon , Mak 150+ ASI715, ASI533MC-P, Canon1200D mod,
Awatar użytkownika
 
Posty: 755
Rejestracja: 03 Mar 2010, 16:30
Miejscowość: Nakło nad Notecią -Paterek-

 

PostLeśnik | 25 Kwi 2020, 20:48

Cześć, witam wszystkich miłośników nocnego nieba.
Ponad 20 lat temu w bliskiej nam galaktyce złapałem astronomicznego bakcyla.
Nie dysponowałem dobrym sprzętem. Odkupiłem za grosze od kumpla refraktor Tasco... 60mm.
Mimo wszystkich swoich wad, których miał multum dał mi ogrom frajdy. Najbardziej niezapomniany był tranzyt Wenus w 2004 roku.
Później astronomia odeszła na dalszy plan, choć ciągle gdzieś krążyła w mojej głowie.
Aż na początku tego roku wróciła jak grom z jasnego nieba, odnalazłem forum astromaniak.pl
i rozpocząłem poszukiwania teleskopu. Padło na dobsona GSO 8'.
Dotarł do mnie w tym tygodniu i od razu niebo zasnuły chmury.
Czekam teraz na bezchmurną noc w Borach Tucholskich.
Pozdrawiam wszystkich Szymon
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Mar 2020, 22:13
Miejscowość: Osiek, powiat staogardzki

 

Postadrenalbooster | 27 Kwi 2020, 12:51

cześć wszystkim, ja tu bardziej w imieniu 4 letniego syna - on od kilku miesięcy ma straszną fazę na wszelakie 'kosmosy'. Wiem, że młody, ale bardzo ogarnięty, planety i ich właściwości (podstawowe) zna lepiej niż ja. Będę się starał go zachęcić do podróży tą drogą, mam nadzieję, że jakoś to będzie :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 27 Kwi 2020, 07:39

 

PostDominik Woś | 27 Kwi 2020, 20:13

adrenalbooster napisał(a):cześć wszystkim, ja tu bardziej w imieniu 4 letniego syna - on od kilku miesięcy ma straszną fazę na wszelakie 'kosmosy'. Wiem, że młody, ale bardzo ogarnięty, planety i ich właściwości (podstawowe) zna lepiej niż ja. Będę się starał go zachęcić do podróży tą drogą, mam nadzieję, że jakoś to będzie :)


Witamy na forum. Mam przeczucie, że już nam rośnie laureat Olimpiady Astronomicznej. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 49 gości

AstroChat

Wejdź na chat