Widoczność całej powierzchni Księżyca z Ziemi.

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...
Zablokowany temat

PostJSC | 20 Maj 2021, 08:19

HenrykK napisał(a):
AutoCad nic tu nie pomoże.
Trzeba się przestawić na zupełnie inne prawa fizyki i astronomii.
I to jeszcze jest zbyt niewiele.
A tak na marginesie to żałuję, iż nie nauczyłem się projektować w Auto Cadzie.


Gdym chciał zmieniac prawa fizyki, matematyki, geometrii, to pewnie wszystkie budynki, które zaprojektowałem zawaliłyby sie. A one stoją, więc te prawa, z których korzystam są wystarczająco dobre i prawidłowe.

Prawidłowe sa tez prawa optyki, bo obliczenia, które sobie przeprowadzam, zgadzaja sie z tym co widze przez teleskop.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostHenrykK | 20 Maj 2021, 08:45

JSC napisał(a):
HenrykK napisał(a):

Gdym chciał zmieniac prawa fizyki, matematyki, geometrii, to pewnie wszystkie budynki, które zaprojektowałem zawaliłyby sie. A one stoją, więc te prawa, z których korzystam są wystarczająco dobre i prawidłowe.

Prawidłowe sa tez prawa optyki, bo obliczenia, które sobie przeprowadzam, zgadzaja sie z tym co widze przez teleskop.



Prawa matematyki, geometrii są fundamentalne, lecz nie w całym zakresie tych działów.
Co do zgodności tego co Pan widzi przez teleskop z rzeczywistością, to nie byłbym już taki pewny.
Proszę przeanalizować wyprowadzenie wzoru na energię potencjalną w polu grawitacyjnym.
Bardzo rozmijają się w nim zasady fizyczne od matematycznych.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostJSC | 20 Maj 2021, 08:52

Wzory fizyczne sa zwykle uproszczone. nie sposób zawrzec we wzorze wszystkich oddziaływań. Jednak zagadnienia opisują z wystarczająco dokładnością. Trzeba rozumieć wzór fizyczny i jego ograniczenia.
To samo z optyką, a moze zwałszcza z optyką. Do pewnych celów przyblizenia sie sprawdzaja, do innych celów nie i trzeba dokładniej analizować jaki dodatkowy moduł jest potrzebny do danego wzoru. Nie jest to jednak fundamentalna zmiana zasad fizyki, a tylko zwiekszenie dokładności przewidywanych wyników.
Ostatnio edytowany przez JSC, 20 Maj 2021, 09:04, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 20 Maj 2021, 08:58

Przykładem z podwórka astronomicznego niechaj bedzie wielkość dysku Airego, która jest potrzebna np. do okreslania rozdzielczości teleskopu. Zakłada się zwykle, ze jest stała dla danej optyki. Bo tak jest w istocie. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Srednica dysku Airego to średnica mierzona pośrodku pierwszego minimum. Przy bardzo duzych powiekszeniach bardzo słabych obiektów lub szczegółów, postrzegamy tylko plamkę centralną dysku Airego, której wielkośc jest - uwaga :!: - zmienna. Zmiany średnicy oczywiście zwiazane sa tez z długościa fali swietlnej.
Nie rozumiejąc wzorów fizycznych nie mozemy prawidłowo dokonywać obliczeń, przewidywań. Ja wiem, że w szkole dzieciaki zwykle wkuwaja wzór na pamięć (a obecnie święcie wierzą kalkulatorom interenetowym - tym z zakresu fizyki), ale nie tędy droga do zrozumienia świata.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostHenrykK | 20 Maj 2021, 18:36

JSC napisał(a):
HenrykK napisał(a):
AutoCad nic tu nie pomoże.
Trzeba się przestawić na zupełnie inne prawa fizyki i astronomii.
I to jeszcze jest zbyt niewiele.
A tak na marginesie to żałuję, iż nie nauczyłem się projektować w Auto Cadzie.


Gdym chciał zmieniac prawa fizyki, matematyki, geometrii, to pewnie wszystkie budynki, które zaprojektowałem zawaliłyby sie. A one stoją, więc te prawa, z których korzystam są wystarczająco dobre i prawidłowe.

Prawidłowe sa tez prawa optyki, bo obliczenia, które sobie przeprowadzam, zgadzaja sie z tym co widze przez teleskop.



Wiele naszych działań dokonuje się niezależnie od obowiązujących praw.
Czy coś zmieniło się przy wtaczaniu kamienia na wysoką górę od czasów Prometeusza aż do dzisiaj?
A czy żeglarze nie mogą obecnie kierować się Gwiazdą Polarną dla ustalenia kierunków nocą?
Te przykładowe czynności są niezależne od modelu matematyczno fizycznego jaki przyjmiemy.
Zachowanie się światła w Pańskim wypasionym teleskopie również nie uległo zmianie.
Tylko w dalszym ciągu nie ma dowodu czy to co Pan obserwuje istnieje w rzeczywistości.
Japońscy astronomowie uważają, iż jest jedynie projekcja holograficzna z innego świata.
Odróżni Pan z tej odległości materię od jej obrazu?
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostHenrykK | 20 Maj 2021, 18:44

JSC napisał(a):Przykładem z podwórka astronomicznego niechaj bedzie wielkość dysku Airego, która jest potrzebna np. do okreslania rozdzielczości teleskopu. Zakłada się zwykle, ze jest stała dla danej optyki. Bo tak jest w istocie. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Srednica dysku Airego to średnica mierzona pośrodku pierwszego minimum. Przy bardzo duzych powiekszeniach bardzo słabych obiektów lub szczegółów, postrzegamy tylko plamkę centralną dysku Airego, której wielkośc jest - uwaga :!: - zmienna. Zmiany średnicy oczywiście zwiazane sa tez z długościa fali swietlnej.
Nie rozumiejąc wzorów fizycznych nie mozemy prawidłowo dokonywać obliczeń, przewidywań. Ja wiem, że w szkole dzieciaki zwykle wkuwaja wzór na pamięć (a obecnie święcie wierzą kalkulatorom interenetowym - tym z zakresu fizyki), ale nie tędy droga do zrozumienia świata.


I cieszę się ogromnie, iż trafiłem na osobę, która nie wkuwała w dzieciństwie wzorów na pamięć, lecz bez problemu je sama wyprowadzała.
Ja taki nie byłem. Korzystałem z dzieciństwa bez krępacji.
Dlatego wnoszę, iż rozprawi się Pan bez większych problemów z zawiłościami i nielogicznością wyprowadzonego wzoru na energię potencjalną w centralnym polu grawitacyjnym.
Spowoduje Pan tym samym, iż odzyskam wiarę w Teorię Grawitacji Izaaka Newtona.
Przecież to fundament nowożytnej nauki.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostSebastian Ś. | 20 Maj 2021, 18:52

Myślę, że jeżeli obaliłeś jakąkolwiek teorie i masz na to dowody to śmiało można publikować wyniki. My raczej nie jesteśmy, aż tak zaawansowani. Nic nie jest zabite w skale, wystarczy mieć doświadczenia i dowody a będziesz znanym odkrywcą ;)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaciek_Cz | 20 Maj 2021, 20:42

Henryku,
Nie ustosunkowałeś się do moich wypowiedzi o precesji i libracji. Czyżby już Księżyc nie miał problemów ze swoimi ruchami? I może już jest oświetlony z tej dobrej strony?
Zadajesz pytania mało konkretne, w zasadzie rzucasz jakieś hasło, potem nie odnosisz się do odpowiedzi kolegów, a rzucasz następne hasło.
Oświeć mnie proszę o jakie zawiłości i nielogiczności w wyprowadzeniu wzoru na energię potencjalną Ci chodzi.

Po sposobie wypowiedzi i bełkotliwej treści wnioskuję, że jesteś tą samą osobą, która z tydzień temu na sąsiednim forum astronomicznym nie mogła zrozumieć podstawowego równania soczewki i pokazywała film, że niby chyba Aldebaran znajdował się przed Księżycem w trakcie jego zakrycia.

Jestem doktorem nauk fizycznych i stwierdzam wprost, że jesteś po prostu zwykłym ignorantem. To, że Ty czegoś nie rozumiesz nie znaczy, że jest to nieprawdą. W czasie swojej dość krótkiej pracy naukowej bo tylko około dziesięcioletniej zajmowałem się wieloma tematami, i od strony teoretycznej, przez doświadczenie po fizykę tzw. stosowaną. Moje prace łatwo znaleźć w internecie np przez Google scholar. Przez czas studiów wykonywałem wiele prostych doświadczeń z zakresu podstaw fizyki, takich które są u samego jej fundamentu. I nie zauważyłem nigdy żadnego kłamstwa czy niedomówień.

Tobie się wydaje, że zwykłą rozmową i machaniem rękoma wykażesz jakieś nieprawidłowości w astronomii czy fizyce. To Cię oświecę bracie, w ten sposób nic nie wykażesz i do żadnych wniosków nie dojdziesz. Marnujesz tylko swój potencjał, bo mógłbyś zrobić coś ciekawego i pożytecznego. A tak to tylko nieudolnie filozofujesz bez celu, ładu i składu.

Pozdrawiam,
Maciej Czarnacki
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostHenrykK | 21 Maj 2021, 19:58

Maciek_Cz napisał(a):Drogi Heniu,

Zmartwię Cię, z Księżycem jak i z teorią opisującą jego ruch wszystko jest w porządku. Poniosła Cię chyba wyobraźnia. Poczytaj sobie Kolego o libracji, zależna jest ona również od precesji osi obrotu Księżyca jaki i od jej nutacji.
Precesja nie ma wpływu na prędkość kątową Księżyca wokół własnej osi jaki i na prędkość orbitalną wokół Ziemii. A jak wiemy ruchy te są ze sobą zsynchronizowane. Prędkość orbitalna oczywiście nie jest stała, a wynika to z faktu eliptycznej orbity Księżyca.
Lubisz szukać informacji to skorzystaj choćby z tak lubianej przez wielu Wikipedii.

Jeżeli interesuje Cię bardzo model orbity Księżyca, dynamika i mechanika w ogóle, polecam studia na kierunku fizyka.
To da Ci odpowiednie narzędzia do rozszyfrowania całej tej "zagadki".

Uprzedzając kolejne problemy w temacie odpowiem od razu: Księżyc to nie jest namalowany krążek na durszlaku tworzącym nieboskłon nad płaską Ziemią.

Powodzenia w poznawaniu piękna przyrody :)


Libracja, czyli kołysanie się Księżyca, powoduje, iż widzimy dodatkowe 9 % jego powierzchni.
Nie ujmowałem tego zjawiska, ponieważ ważniejsze jest oglądanie całej jego powierzchni.
Księżyc posiada więcej precesji, kolejną jest precesja węzłów jego orbity.
Nie wnosi jednak ona nic nowego, ponieważ na skutek tego, iż jest on skierowany w ciągu swojego obrotu w tym samym kierunku.
Dodatkowo Słońce oświetla go zawsze z tej samej strony. Po przeciwnej stroni Ziemi.
Dzięki temu jego ogląd z Ziemi wynosi 50 %.
Właśnie procesja jego osi obrotów powinna pozwolić oglądnąć nam jego całą powierzchnię.
Bardzo się cieszę, iż w trakcie swojej wędrówki przez świat napotkałem w sieci doktora nauk fizycznych.
Szkoda, iż nie mam pod ręką nic wyskokowego.
Takie wydarzenie warte jest uroczystej celebracji.
 
Posty: 29
Rejestracja: 26 Lut 2021, 22:22

 

PostSebastian Ś. | 21 Maj 2021, 20:07

Myślę że juz wystarczy teorii spiskowych i innych o płaskim podłożu, temat zamykam. HenrykK proszę o powstrzymanie się od podobnych wpisów i tematów w przyszłości.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11
Zablokowany temat

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat