Giełda - komentarze

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

PostM@rek | 28 Kwi 2022, 13:04

Czasami trudno jest wycenić sprzęt, czego dowodem jest chicby drugi post sprzedawcy o C14. Może warto byłoby rozważyć możliwość dołożenia jeszcze jednego działu "sprzedam - licytacja", wtedy sam rynek i popyt określiłyby wartość sprzętu.
SCT 14" 9.25" 8"
Bresser AR-102XS 102/460
achro SW 150/750 pod bino
bino Baader mkV Giant
parki: Pentaxów XW 5,7,10,14,20 i Baader Eudiascopic 35
Vanguard Endeavor ED II 10x42
 
Posty: 179
Rejestracja: 08 Wrz 2016, 00:01
Miejscowość: Wrocław

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 28 Kwi 2022, 14:17

A potem wprowadzić możliwość automatycznej płatności kartą itd itp.
I za jakieś 20 lat wymyślimy ...allegro albo innego olxa.
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlulu | 28 Kwi 2022, 23:41

Zastanawiam się nad sensem tego ograniczenia dotyczącego licytacji. W praktyce jest łatwo obchodzone takim oto sposobem: sprzedawca daje początkowo wygórowaną cenę i zapowiada, że będzie ją krok po kroku obniżał, a kto na którymś z etapów zdecyduje się powiedzieć "biorę" ten wygrywa. Wygrywa licytację - bo jest to dokładnie licytacja na zasadzie "kto da więcej" tyle że prowadzi ją sprzedający, w kierunku "z góry na dół", a nie jak na klasycznej licytacji z dołu do góry.

Podobną rolę pełni zaznaczenie, że cena jest "do negocjacji". To nic innego jak zaproszenie do zakulisowej licytacji. Więc moim zdaniem ten zapis jest trochę martwy.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmrjq | 05 Maj 2022, 16:33

Dlaczego nie można pisać w wątkach na giełdzie ? Co tu się wyprawia, to może wszystkie komentarze usuńmy ? :shock:
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postlulu | 05 Maj 2022, 16:46

A którego wątku dotyczy ten problem?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmrjq | 05 Maj 2022, 17:22

A to nie wiesz... viewtopic.php?f=31&t=66819 no tak trudno się moderacji połapać, tyle usuwają .... :mrgreen:
Bo kto usuwa posty z wątków, bez choćby słowa wyjaśnienia... ?
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postlulu | 05 Maj 2022, 18:09

Ja się nie zajmuję moderacją tylko technikaliami, jeśli coś nie działa, to służę pomocą. Jeśli coś usunięto, to temat dla Marcina "Lukacza".

A jak było w tym wypadku? Post się nie pojawił po opublikowaniu? Czy może nie został opublikowany i napotkałeś jakiś komunikat?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmrjq | 05 Maj 2022, 19:36

Opublikowany, pobył chwilę - 2 czy 5 minut i wypadł. Żadnych komunikatów ...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostLukacz | 05 Maj 2022, 19:49

Usunąłem wpisy z ogłoszenia fremdo. Jest w nim informacja gdzie można znaleźć archiwalne zdjęcia i opis (prawdopodobnie) sprzedawanej lornetki.
Rozumiem chęć koleżeńskiej pomocy, ale nie rozumiem podejścia "sprzedający nie ma czasu to ja wstawię za niego zdjęcia", tym bardziej że są to zdjęcia z wymienionej recenzji na forum, sprzed 5 lat.
Przypominam że jest to głoszenie giełdowe, gdzie potencjalni kupujący chcieliby przeczytać opis i obejrzeć aktualne zdjęcia od wystawiającego.
Chętnych do podzielenia się uwagami o tej lornecie zachęcam do wpisów w temacie z jej recenzją :arrow: viewtopic.php?f=22&t=38644 i trzymaniem się zasad netykiety ustalonych przez Janusza.

P.S użytkownik JOKER1 otrzymał tydzień bana za obraźliwe wpisy.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmrjq | 05 Maj 2022, 20:13

Obyś czuwał tak nad innymi wpisami...
Nadgorliwość gorsza od...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostLukacz | 05 Maj 2022, 20:20

mrjq napisał(a):Obyś czuwał tak nad innymi wpisami...
Nadgorliwość gorsza od...

Czuwam na tyle na ile czas mi pozwala, robię to sam, o wiele łatwiej by było gdyby wszyscy trzymali się chociażby netykiety.
Pełna zgoda co do nadgorliwosci, zwłaszcza w "pomocy" przy sprzedaży.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmrjq | 05 Maj 2022, 20:30

Ale co ma do tego moderacja, gdzie jest w regulaminie ta sprawa ? Jeśli chodzi o wpisy w ogłoszeniach.
Netykieta to zrozumiałe. To kuriozum, wklejam posta i bam wylatuje :shock:
Jakoś w innych ogłoszeniach, jedni, drugich wspierają. Pytają, rozwiązują itp. Dlaczego tam nie ingerujesz ?
Rozumiem jakby Fremdo coś miał do tego... Poza tym to lipa wyrzucać, posty userów. Nie pierwszy raz na tym forum...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postwampum | 05 Maj 2022, 22:51

mrjq napisał(a):Ale co ma do tego moderacja, gdzie jest w regulaminie ta sprawa ? Jeśli chodzi o wpisy w ogłoszeniach.
Netykieta to zrozumiałe. To kuriozum, wklejam posta i bam wylatuje :shock:
Jakoś w innych ogłoszeniach, jedni, drugich wspierają. Pytają, rozwiązują itp. Dlaczego tam nie ingerujesz ?
Rozumiem jakby Fremdo coś miał do tego... Poza tym to lipa wyrzucać, posty userów. Nie pierwszy raz na tym forum...


A czemu tak bronisz nie swojego ogłosznia?.
Bardzo dobrze, że moderator działa.
Pownno być krótko i zwięźle - wystawiasz ogłoszenie bez ceny, konkretnych danych i aktualntch zdjęć = ogłoszenie znika.
Szybko by się wszyscy nauczyli.
To naprawdę nie jest trudne......
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postmrjq | 06 Maj 2022, 00:09

A co nie wolno 8) koledzy się wspierają, nie widzisz innych wątków ? Albo wszyscy, albo nikt.
Tylko widzisz nie o ogłoszenie chodzi, tylko o usuwanie postów :? Oraz o wybiórcze usuwanie postów.
I chodzi o stosowanie/nie stosowanie regulaminu.
A propo ogłoszenie nie jest zamknięte...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postalabama | 06 Lip 2022, 10:31

Sprzęt nigdy nie może być idealny.
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 Lut 2022, 11:59

PostLucas39 | 06 Lip 2022, 23:43

ja tam sie nie znam
ale brak opisu brak zdjec
to niechlujstwo lenistwo i lekcewarzenie kupujacego
a dawanie linku z adresem to juz przegiecie paly
ot taka se tam moja szczerosc
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

PostLucas39 | 17 Sie 2022, 12:02

to co? odswiezymy kotleta!!!!
czas na zmiany czas na rewolucje


do rzeczy
albo prosze zmienic regulamin - ZERO KOMENTARZY
albo wolno pisac co sie chce

albo : skoro wolno napisac - Kupujcie bo to super sprzet
adekwatnie wolno - Nie kupujcie tego bo to dziadostwo.
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Postlulu | 17 Sie 2022, 12:43

Jedyna opcja aby uniknąć niejasnych sytuacji to całkowity zakaz komentowania. Sam wystawiałem parę razy ogłoszenia i zdarzało się - niekoniecznie na tym forum - że koledzy pozwalali sobie nie jakieś niejasno motywowane insynuacje, albo po prostu - zamieszczali informacje wprowadzające w błąd. Nawet jeśli robili to w dobrej wierze jest oczywiste, że choćby i najrzetelniejsze prostowanie tego typu przekłamań przekona już tylko niektórych - co uderza w sposób nieuprawniony w sprzedającego.

Bywa jeszcze gorzej - tzn. czytający nie tylko nie mają dość wiedzy aby samodzielnie oceniać dopisywane pod ogłoszeniem rewelacje, ale często nie mają też pewności jaka jest motywacja piszących - tzn. czy nie mają w tym co piszą osobistego interesu. Czasem będzie to niska zawiść i chęć zaszkodzenia komuś, z kim ma się na forum "na pieńku". Czasem jakiś wprost sprzedażowy interes - ktoś może planować sprzedaż podobnego produktu i będzie próbował zrobić mu kryptoreklamę licząc, że za chwilę zaowocuje ona w wypadku jego własnego ogłoszenia. A czasem ktoś będzie po prostu chciał poprawić sobie samopoczucie umacniając się w przekonaniu, że sam dokonał właściwego wyboru - wspierając sprzedaż analogicznego produktu lub krytykując sprzęt, z którego sam zrezygnował.

Krótko mówiąc nigdy nie możemy mieć pewności, że nawet zamieszczane z pełnym przekonaniem wpisy nie są motywowane jakimś interesem, a raczej odwrotnie - należy założyć, że na pełen obiektywizm w miejscu takim jak forum dyskusyjne liczyć po prostu nie można. No więc albo mówimy że giełda w takim miejscu jest "skażona" takim obciążeniem i godzimy się z tym, albo praktycznie wyłączamy giełdę z funkcjonalności forum zamieniając ją na standardowy system ogłoszeniowy, bez możliwości komentowania przez osoby inne niż autor. Jest to do pomyślenia ponieważ ogłaszanie w wątku że np. wysłało się info na priva nie służy nikomu i niczemu.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmkowalik | 12 Lis 2022, 19:27

Na giełdzie wisi/wisiał komputer. Dlaczego on nie trafił do działu sprzedaży innych rzeczy? Równie dobrze można sprzedać np. stolik uzasadniając, że dobrze służy za podstawkę na kawę podczas obserwacji. Ktoś już wypominał Wam, że niektóre oferty na giełdzie są faworyzowane.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostLukacz | 12 Lis 2022, 19:56

mkowalik napisał(a):Na giełdzie wisi/wisiał komputer. Dlaczego on nie trafił do działu sprzedaży innych rzeczy? Równie dobrze można sprzedać np. stolik uzasadniając, że dobrze służy za podstawkę na kawę podczas obserwacji. Ktoś już wypominał Wam, że niektóre oferty na giełdzie są faworyzowane.

Widziałem ogłoszenie z komputerem - czytałeś w ogłoszeniu do czego służył? Sprzęt do astrofoto jest "nieastronomiczny"?
Sebastian ogłoszenie przeniósł, moim zdaniem nie ma powodu dla którego nie mogłoby być w dziale "Sprzedam".
Wskaż te "faworyzowane" ogłoszenia, chętnie je zobaczę.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmkowalik | 12 Lis 2022, 20:25

Aż tak tego nie śledzę, żeby rzucić listą. Tak jak pisałem ktoś ostatnio narzekał, że do jednych ogłoszeń się "czepiacie", a do innych nie. Może słusznie, a może nie. W każdym razie komputery od zawsze były ogłaszane w dziale nieastronomicznym i stąd moje zdziwienie, że teraz trafił do działu sprzedam. Jeśli od teraz/niedawna komputery kwalifikują się pod astrofoto to cofam "oskarżenie" o faworyzowanie ogłoszeń. Moderowanie forum to trudna sprawa, więc dziekuję za to i doceniam pracę :-).
Po przeczytaniu prosze Lukacza o skasowanie, żeby nie zaśmiecać wątku.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostLukacz | 12 Lis 2022, 22:54

Wpisu nie będę usuwał, to jest kolejny sygnał że na naszej giełdzie dzieje się "coś nie tak", chciałbym poznać powód takich opinii.

mkowalik napisał(a):Aż tak tego nie śledzę, żeby rzucić listą. Tak jak pisałem ktoś ostatnio narzekał, że do jednych ogłoszeń się "czepiacie", a do innych nie. Może słusznie, a może nie.

Czy masz na myśli ten wątek viewtopic.php?p=599895#p599895 ?
Poprosiłem w nim o wskazanie "faworyzowanych" ogłoszeń ale nie otrzymałem żadnych wskazówek, całej listy nie oczekuję, na początek wystarczy mi wskazanie 1-3 takich ogłoszeń. Może coś przeoczyłem albo najzwyczajniej nie zauważam? Jeśli tak to liczę na pomoc.

Regulamin giełdy został zaktualizowany m.in. po to aby wypracować stan w którym ogłoszenia są rzetelne, opisują stan sprzętu jego markę itp.
Staram się informować, i prosić ogłoszeniodawców o formułowanie treści ofert zgodnie z obowiązującym regulaminem giełdy i w 99% to działa, można przejrzeć giełdę - w niektórych ogłoszeniach widać dopiski w kolejnych postach, o stanie wystawionego przedmiotu.

Jeżeli chcemy zadbać o przejrzystość i rzetelność giełdy to nikt nie zrobi tego lepiej od ogłoszeniodawców, oni maja na to największy wpływ.
Przecież można zwrócić uwagę zgłaszając do moderacji (ikonka !) że brakuje w nim informacji wymaganych regulaminem.
Ewentualnie w ogłoszeniu -byłaby to pewnego rodzaju pomoc dla moderacji, pod warunkiem że wpis będąc rzeczowym i stonowanym, nie ma na celu zdyskredytowania oferty czy ogłoszeniodawcy, odnosił by się tylko do uzupełnienia oferty o wymagane regulaminem informacje, po uzupełnieniu oferty wpis "dyscyplinujący" jest usuwany.


O to jakie jest i będzie forum zależy tylko od nas, administrator czy moderator może próbować zadbać o porządek czy atmosferę, ale tworzą je Forowicze.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostSebastian Ś. | 12 Lis 2022, 23:26

Lukacz napisał(a):Czy masz na myśli ten wątek viewtopic.php?p=599895#p599895 ?
Poprosiłem w nim o wskazanie "faworyzowanych" ogłoszeń ale nie otrzymałem żadnych wskazówek, całej listy nie oczekuję, na początek wystarczy mi wskazanie 1-3 takich ogłoszeń. Może coś przeoczyłem albo najzwyczajniej nie zauważam? Jeśli tak to liczę na pomoc.

Regulamin giełdy został zaktualizowany m.in. po to aby wypracować stan w którym ogłoszenia są rzetelne, opisują stan sprzętu jego markę itp.


Chodzi o ogłoszenie "trochę gratów"? Pomijając, że nawet nie wiadomo co tu jest dokładnie do sprzedania, to o ile mi wiadomo to krótki ban był za nazbieranie ostrzeżeń za różne wpisy, ostatni za obraźliwe, a nie za to że opis nie został dodany do ogłoszenia.

Są jasne zasady, nie ma żadnego faworyzowania nikogo. Lukacz trzyma rękę na pulsie i pilnuje żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony w żaden sposób, ale jakaś minimalna moderacja musi być bo byłby kompletny chaos. Tym bardziej, że na giełdzie mogą wystąpić spory, warto mieć jasne opisy to naprawdę nie jest dużo wysiłku.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat