Giełda - komentarze

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

PostSebastian Ś. | 09 Wrz 2021, 17:32

Wydzielilem temat gdzie można do woli dyskutować na temat ogłoszeń giełdowych szczególnie na temat cen, tak żeby nie komentować bez potrzeby ogłoszeń według regulaminu. Zachęcam jednak do pozostawienia cen rynkowi, ewentualne komentarze będę z giełdy usuwał.

Regulamin giełdy viewtopic.php?f=31&t=18417
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlulu | 27 Gru 2021, 15:33

Sebastian, zastanowiłbym się mocno nad sensem powoływania miejsca, w którym dopuszcza się dyskusje na temat ofert na giełdzie. Tam gdzie w grę wchodzą czyjeś interesy i pieniądze, tam rygory powinny być ostre i jednoznaczne.

Zakaz komentowania ofert wynika z tej samej obawy, która każde penalizować uprawianie na forum działalności marketingowej. Chodzi mianowicie o utrzymanie pewności, że to co wygląda na osobistą opinię, jest w istocie osobistą opinią, a nie działaniem podporządkowanym jakimś interesom. Ludzie chcą mieć pewność, że wypowiedzi na temat sprzętu które tu spotykają to rzeczywiście punkt widzenia autora wpisu, a nie ściema będąca wynikiem jakichś jego interesów czy osobistych animozji.

Formuła która tutaj się zarysowała nie daje takich gwarancji. Przeniesienie dyskusji w inne miejsce nie zmienia faktu, że oferta Dominika i jego wiarygodność zostały poddane w wątpliwość, a my nie mamy pewności jaka jest motywacja i wiarygodność tych zarzutów. Nie oceniam tego co napisał Joker1 - ale nie wiem co na ten temat sądzić, a nie powinno tak być jeśli treści publikowane na forum mają mieć jakąś wiarygodność i wartość. Więc wynik całej tej operacji jest mocno wątpliwy moim zdaniem.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 27 Gru 2021, 18:39

Sebastian utworzył ten wątek ale wpisy przenoszę ja. Obecny regulamin nie zakazuje komentowania wpisów na giełdzie, jednak obowiązuje wspomniana w nim Netykieta.
W giełdowych ogłoszeniach można przeczytać różne rodzaje komentarzy, czasem są to ciekawe wątki które wydzielam do nowych tematów, jednak spora część z nich to zwykłe przepychanki lub, według ich autorów, zabawne wpisy. Zdarzają się również pytania o sprzęt, mimo że nie pisze je osoba zainteresowana zakupem. W takim przypadku jeżeli pytania są zasadne to zostają w wątku giełdowym, niestety często, po wyjaśnieniu wątpliwości przez sprzedającego, dyskusja się rozwija . Z jakich powodów, w jaki celu - nie mam pojęcia.
Do momentu wypracowania lepszej formuły, ten wątek służy do przenoszenia takich wpisów, powód jest dwojaki; oczyszczenie ogłoszeń ze zbędnych komentarzy i odsunięcia ewentualnych zarzutów o kasowaniu "niewygodnych" wpisów.
Więc nie są kasowane, lądują tutaj a po jakimś czasie zostają zarchiwizowane.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 27 Gru 2021, 18:50

Efekt jest taki, że Dominik ma problem - ale nie wiemy czy są ku temu jakiekolwiek podstawy. Tak w żadnym razie nie powinno być. I nigdzie, na żadnym portalu ogłoszeniowym nie jest. Problemy może mieć ktoś kto stwarza uzasadnione podejrzenie, że posuwa się do nadużycia. Takie rzeczy się zgłasza niepublicznie i ocenia je administrator. Albo kasuje ogłoszenie, albo oferta pozostaje nieskażona wątpliwościami, które każdy mógłby zasiać bez ponoszenia za nie odpowiedzialności. Tworzenie infrastruktury służącej temu by takie wątpliwości wzbudzać, w dodatku pod pozorem, że w tym miejscu miałoby to być rzekomo nieszkodliwe czy też mniej szkodliwe, wydaje mi się nieporozumieniem.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 27 Gru 2021, 18:59

Akurat w tym przypadku problem jest jeszcze jeden, Dominik jako sprzedający mógłby zgłosić sprawę do oceny administracji, czyli w tym momencie do... siebie.
Moim zdaniem aktualny, ale archaiczny już w swojej formule, regulamin giełdy wymaga przebudowania, tak aby zawierał jasny, logiczny i zrozumiały dla wszystkich, spis zasad publikacji ogłoszeń i postów na giełdzie. Z pożytkiem zarówno dla sprzedających jak i użytkowników oraz moderatorów.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 27 Gru 2021, 19:06

Podstawową zasadą obowiązującą na giełdzie powinien być kategoryczny zakaz publikowania ocen dotyczących stanu czy jakości sprzętu albo warunków oferty. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do uczciwości oferty - zgłasza moderatorowi. Jeśli ktoś uważa ofertę za nieatrakcyjną, nie trąbi o tym publicznie, tylko po prostu z niej nie korzysta.

Jak to jest że można sobie lekką ręką podważyć czyjąś wiarygodność, co będzie się mściło na kimś być może również przy okazji kolejnych ogłoszeń, a moderacja zamiast to ukrócić - bawi się w przenoszenie tego w obawie o zarzuty kasowania "niewygodnych" wpisów?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 27 Gru 2021, 19:16

Trudno się nie zgodzić, ale musi mieć to oparcie w regulaminie, w innym wypadku moderacja może być posądzana o brak arbitralności w takich sytuacjach.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 27 Gru 2021, 19:36

Cześć.
To prawda Marcinie , ja zrobiłem swój wpis , gdyż jak to jest naprawdę była lornetka Janusza a nic nie wskazuje na to aby tak nie było jak pisze Dominik.To znam ją i dlatego potwierdziłem jej rzeczywistą jakość i oryginalność.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostXWA | 28 Gru 2021, 21:08

Odnośnie kontrowersji giełdowych to i ja się wypowiem.
Trzeba mieć niezły tupet by ludziom oferować bardzo stare Naglery, w dodatku zatajając niekiedy ich typ, za cenę używki najnowszego Naglera.
Ewidentne łowienie leszcza na frajerską sztuczkę niewiedzy. Absolutnie nie nazwał bym takiego człowieka astrokolegą.

Co do moderacji znowu widzę pewne nadużycie, że na giełdzie oferuje jeden z was towar bez ceny. Potem tylko komunikat, że szybko zszedł, ale i inne dostępne jeszcze ma, nadal bez ceny. Oficjalnych dowodów jaka była oferta brak, więc i być może reklamacji nie uwzględnia się. Szemrana sprzedaż nie zawsze wychodzi na dobre. Ciężko potem udowodnić swe racje. Zwykły użytkownik zapewne wyleciałby z kopem za takie coś w dziale sprzedam.
Co ciekawe na innych forach byłem kiedyś świadkiem, jak tamtejszy moderator zaraz po sprzedaży fantów skrzętnie zatarł ślady jakiejkolwiek oferty na giełdzie. Ówcześnie raczej nie było zamykania ogłoszeń do archiwum i ich ukrywania. To dopiero nadużycie sie nazywa.
Wymagacie od innych to sami starajcie się przestrzegać zasad które sami ustaliliście.

Jak zbyt mocne padły tu słowa to możecie wymoderować całkowicie. Ja się nie pogniewam.
 
Posty: 63
Rejestracja: 26 Wrz 2021, 20:54

PostLukacz | 28 Gru 2021, 21:25

XWA jeżeli widzisz na giełdzie ogłoszenie bez podanej ceny, lub naruszające w inny sposób regulamin giełdy, to proszę nie wahaj się go zgłosić (ikona z wykrzyknikiem) do moderatora czyli w obecnej chwil mnie, bez względu na kolor nicka osoby umieszczającej ogłoszenie. Przestrzeganie regulaminu obowiązuje wszystkich forumowiczów, bez wyjątku.

Pracuję nad rozdzieleniem obowiązków moderatorskich od administracyjnych, niestety nie jest to temat który można omówić i rozwiązać w jeden dzień.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 29 Gru 2021, 07:33

Komplikujecie rzeczy proste.

Na giełdzie powinny obowiązywać czytelne zasady, ma być podany:
- opis,
- czytelne zdjęcia,
- lokalizacja (chyba, że brak odbioru osobistego),
- cena.

Brak któregokolwiek punktu powinnien powodować z automatu usunięcie
ogłoszenia i ban na tydzień. Momentalnie zrobiłby się porządek...
I oczywiście automatyczna blokada odpowiedzi na ogłoszenia - komunikacja
wyłącznie przez PW.

Zamiast zrobienia porządku wolicie chyba o tym dyskutować ;)
W sumie rozumiem - bez tego tematu forum dawno by uschło...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postwfifiak | 29 Gru 2021, 10:58

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):i ban na tydzień. Momentalnie zrobiłby się porządek...


Ta..... i 500PLN kary albo tydzień więzienia. Szkodliwość społeczna ogromna. Wydaje mi się, że ostrzeżenie i zdjęcie ogłoszenia w zupełności wystarczą.

Pozdrawam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postwampum | 30 Gru 2021, 23:38

lulu napisał(a):Podstawową zasadą obowiązującą na giełdzie powinien być kategoryczny zakaz publikowania ocen dotyczących stanu czy jakości sprzętu albo warunków oferty. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do uczciwości oferty - zgłasza moderatorowi. Jeśli ktoś uważa ofertę za nieatrakcyjną, nie trąbi o tym publicznie, tylko po prostu z niej nie korzysta.


Ja się z ty absolutnie nie mogę zgodzić!.
Takie spojrzenie na sprzawę doprowadzi do nieuczciwej sprzedaży towaru, ktróy w ogłoszeniu nie odzwierciedla stanu faktycznego.
Jak można nie wspomnieć publicznie o jakiejś widocznej wadzie czy nie do końca zgodnym opisem przedmiotu (inny typ, kolejna/poprzednia wersja itp.), mamy z takim czymś siedzieć cicho???, co do ceny ok. tutaj nie ma o czym mówić, nie oceniamy wartości jaka każdemu się wydaje od tego jest PW.

To mi trochę przypomina handlarzy samochodów, gdzie "złomek" tylko czeka na nowego właściciela. A ten potencjalny nabywca przyjechał kupić auto w dobrej wierze, sprawne i nie składane z dwóch czy trzech itd....ale o tym że ten model to "złomek" to wiedzą wszyscy sprzedający w komisie i pan Andrzej, który akurat przyjechał z mechanikiem oglądać inne auto bo "złomka" to zweryfikował już jakiś czas temu, ale cicho sza.... nikt nie powie biednemu nabywcy, że się na minę wpierdziela. A przeceiż to ZŁDZOEJSTWO I OSZUSTWO tylko że w białych rękawiczkach.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postphacops | 31 Gru 2021, 00:08

wampum napisał(a):
Jak można nie wspomnieć publicznie o jakiejś widocznej wadzie czy nie do końca zgodnym opisem przedmiotu (inny typ, kolejna/poprzednia wersja itp.), mamy z takim czymś siedzieć cicho???, co do ceny ok. tutaj nie ma o czym mówić, nie oceniamy wartości jaka każdemu się wydaje od tego jest PW.

To mi trochę przypomina handlarzy samochodów, gdzie "złomek" tylko czeka na nowego właściciela. A ten potencjalny nabywca przyjechał kupić auto w dobrej wierze, sprawne i nie składane z dwóch czy trzech itd....ale o tym że ten model to "złomek" to wiedzą wszyscy sprzedający w komisie i pan Andrzej, który akurat przyjechał z mechanikiem oglądać inne auto bo "złomka" to zweryfikował już jakiś czas temu, ale cicho sza.... nikt nie powie biednemu nabywcy, że się na minę wpierdziela. A przeceiż to ZŁDZOEJSTWO I OSZUSTWO tylko że w białych rękawiczkach.....


Dyskutowanie o cenie jest elementem weryfikacji oferty. Pamiętajmy, iż jeśli dążymy do transparentności procesów to cena też musi być jego elementem. Trafiają się czasem oferty z cenami wyższymi, niż cena nowego sprzętu. W interesie potencjalnego nabywcy jest aby padło wytłumaczenie tej sytuacji. Pamiętamy, iż są 2 strony nie tylko sprzedający.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postlulu | 31 Gru 2021, 01:05

wampum napisał(a):
lulu napisał(a):Podstawową zasadą obowiązującą na giełdzie powinien być kategoryczny zakaz publikowania ocen dotyczących stanu czy jakości sprzętu albo warunków oferty. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do uczciwości oferty - zgłasza moderatorowi. Jeśli ktoś uważa ofertę za nieatrakcyjną, nie trąbi o tym publicznie, tylko po prostu z niej nie korzysta.


Ja się z ty absolutnie nie mogę zgodzić!.
Takie spojrzenie na sprzawę doprowadzi do nieuczciwej sprzedaży towaru, ktróy w ogłoszeniu nie odzwierciedla stanu faktycznego.
Jak można nie wspomnieć publicznie o jakiejś widocznej wadzie czy nie do końca zgodnym opisem przedmiotu (inny typ, kolejna/poprzednia wersja itp.), mamy z takim czymś siedzieć cicho???, co do ceny ok. tutaj nie ma o czym mówić, nie oceniamy wartości jaka każdemu się wydaje od tego jest PW.

To mi trochę przypomina handlarzy samochodów, gdzie "złomek" tylko czeka na nowego właściciela. A ten potencjalny nabywca przyjechał kupić auto w dobrej wierze, sprawne i nie składane z dwóch czy trzech itd....ale o tym że ten model to "złomek" to wiedzą wszyscy sprzedający w komisie i pan Andrzej, który akurat przyjechał z mechanikiem oglądać inne auto bo "złomka" to zweryfikował już jakiś czas temu, ale cicho sza.... nikt nie powie biednemu nabywcy, że się na minę wpierdziela. A przeceiż to ZŁDZOEJSTWO I OSZUSTWO tylko że w białych rękawiczkach.....


Można na dokładnie takiej samej zasadzie jak się to dzieje na Allegro czy OLX - podejrzenie nieuczciwej oferty zgłasza się MODERATOROWI, a nie rzuca lekką ręką publiczne oskarżenia, które mogą się potem ciągnąć za Bogu ducha winnym człowiekiem latami. Tego typu oskarżenia, pomówienia, wątpliwości, mogą być tak samo nieuczciwe jak nieuczciwa oferta - naszym celem powinno być ograniczanie okazji by do takich nieuczciwości dochodziło, a nie tworzenie cieplarnianych warunków, w których każdy komu np. przeszkadza czyjaś oferta bo sam chciałby wystawić podobny przedmiot drożej, albo po prostu - kto ma jakieś osobiste porachunki ze sprzedającym, może bezkarnie podważać jego wiarygodność i uczciwość. To ma być uczciwe?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 31 Gru 2021, 01:09

phacops napisał(a):
wampum napisał(a):
Jak można nie wspomnieć publicznie o jakiejś widocznej wadzie czy nie do końca zgodnym opisem przedmiotu (inny typ, kolejna/poprzednia wersja itp.), mamy z takim czymś siedzieć cicho???, co do ceny ok. tutaj nie ma o czym mówić, nie oceniamy wartości jaka każdemu się wydaje od tego jest PW.

To mi trochę przypomina handlarzy samochodów, gdzie "złomek" tylko czeka na nowego właściciela. A ten potencjalny nabywca przyjechał kupić auto w dobrej wierze, sprawne i nie składane z dwóch czy trzech itd....ale o tym że ten model to "złomek" to wiedzą wszyscy sprzedający w komisie i pan Andrzej, który akurat przyjechał z mechanikiem oglądać inne auto bo "złomka" to zweryfikował już jakiś czas temu, ale cicho sza.... nikt nie powie biednemu nabywcy, że się na minę wpierdziela. A przeceiż to ZŁDZOEJSTWO I OSZUSTWO tylko że w białych rękawiczkach.....


Dyskutowanie o cenie jest elementem weryfikacji oferty. Pamiętajmy, iż jeśli dążymy do transparentności procesów to cena też musi być jego elementem. Trafiają się czasem oferty z cenami wyższymi, niż cena nowego sprzętu. W interesie potencjalnego nabywcy jest aby padło wytłumaczenie tej sytuacji. Pamiętamy, iż są 2 strony nie tylko sprzedający.


Jeżeli masz pomysł na to aby taka "weryfikacja" odbywała się w wiarygodny sposób, za zgodą stron i tak aby wykluczyć dyktowane własnym interesem pomówienia lub czarny PR - z pewnością warto go rozważyć. Dopóki takiego pomysłu nie ma, komentowanie ofert nie jest żadną weryfikacją, ale okazją do mnożenia nieuczciwych praktyk i toczenia personalnych wojenek. Nie jest to ani w interesie stron transakcji, ani forumowiczów.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 31 Gru 2021, 07:36

Podpowiem Wam najprostsze rozwiązanie - likwidacja całkowicie ogłoszeń :)

Jest Allegro, OLX, pewnie inne. Działają bezbłędnie...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlulu | 31 Gru 2021, 13:42

Wbrew pozorom nie jest to wcale głupi pomysł, ponieważ łączenie funkcji forum służącego dyskusji i komentowaniu z funkcją giełdy, która powinna pozostawać wolna od nadużyć typowych dla tego typu dyskusyjnej formuły, jest zawsze próbą łączeniem ognia z wodą - zawsze będą tacy których nie zadowolą przyjęte zasady, a w dyskusjach jak to poukładać każdy ma swoją rację - najczęściej do czasu gdy sam nie padnie ofiarą jakiegoś nadużycia.

Z tego co widzę na Stargazers Lounge właśnie zlikwidowano giełdę - chyba że źle szukam...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 31 Gru 2021, 15:13

Chyba jednak działa, ale mają ten sam problem.

https://stargazerslounge.com/topic/3883 ... t-fc100dl/
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 31 Gru 2021, 15:14

To chyba ją bardzo głęboko ukryli bo ja tam czasem kupowałem jakieś starocie, a teraz zaglądałem i nie mogłem giełdy znaleźć...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 31 Gru 2021, 16:05

Giełda - komentarze: Screenshot_20211231-140348.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postphacops | 31 Gru 2021, 16:23

lulu napisał(a):
phacops napisał(a):
wampum napisał(a):
Jak można nie wspomnieć publicznie o jakiejś widocznej wadzie czy nie do końca zgodnym opisem przedmiotu (inny typ, kolejna/poprzednia wersja itp.), mamy z takim czymś siedzieć cicho???, co do ceny ok. tutaj nie ma o czym mówić, nie oceniamy wartości jaka każdemu się wydaje od tego jest PW.

To mi trochę przypomina handlarzy samochodów, gdzie "złomek" tylko czeka na nowego właściciela. A ten potencjalny nabywca przyjechał kupić auto w dobrej wierze, sprawne i nie składane z dwóch czy trzech itd....ale o tym że ten model to "złomek" to wiedzą wszyscy sprzedający w komisie i pan Andrzej, który akurat przyjechał z mechanikiem oglądać inne auto bo "złomka" to zweryfikował już jakiś czas temu, ale cicho sza.... nikt nie powie biednemu nabywcy, że się na minę wpierdziela. A przeceiż to ZŁDZOEJSTWO I OSZUSTWO tylko że w białych rękawiczkach.....


Dyskutowanie o cenie jest elementem weryfikacji oferty. Pamiętajmy, iż jeśli dążymy do transparentności procesów to cena też musi być jego elementem. Trafiają się czasem oferty z cenami wyższymi, niż cena nowego sprzętu. W interesie potencjalnego nabywcy jest aby padło wytłumaczenie tej sytuacji. Pamiętamy, iż są 2 strony nie tylko sprzedający.


Jeżeli masz pomysł na to aby taka "weryfikacja" odbywała się w wiarygodny sposób, za zgodą stron i tak aby wykluczyć dyktowane własnym interesem pomówienia lub czarny PR - z pewnością warto go rozważyć. Dopóki takiego pomysłu nie ma, komentowanie ofert nie jest żadną weryfikacją, ale okazją do mnożenia nieuczciwych praktyk i toczenia personalnych wojenek. Nie jest to ani w interesie stron transakcji, ani forumowiczów.


To może przedstawię w porównaniu z omawianym tu olx. Tam nie w zasadzie opcji na komentowanie ofert. Dla potencjalnego klienta nie ma w zasadzie innej informacji niż ta którą przedstawia sprzedający. Nic o sprzedawcy też nie wiadomo... Efekt? Twórcy portalu umywają ręce od prób wyłudzeń i próbują promować odbiór osobisty jako remedium na niepewność. Obecność wątków w których komentowane są aukcję i oferty na zewnętrznych portalach jest dowodem jest dowodem na konieczność tej opcji. Przykładowo wątek o ofertach zagranicznych to zawsze jest dyskusja o cenie... A czym różni się to od sprzedaży u nas bezpośrednio....tylko tym że sprzedający jest wśród nas? Wiem, że dla sprzedającego najlepiej było by nie dyskutować o swojej ofercie, lecz finalnie potrafi wyjść jemu na dobre. Raz wskazałem na błędy jednej oferty. Sprzedawca początkowo się chyba zapienił (sądząc po reakcji), jednak jak ochłonął to zapewne sprawdził bo poprawił. Cena jest integralną częścią oferty.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postlulu | 31 Gru 2021, 17:18

phacops napisał(a):To może przedstawię w porównaniu z omawianym tu olx. Tam nie w zasadzie opcji na komentowanie ofert. Dla potencjalnego klienta nie ma w zasadzie innej informacji niż ta którą przedstawia sprzedający. Nic o sprzedawcy też nie wiadomo... Efekt? Twórcy portalu umywają ręce od prób wyłudzeń i próbują promować odbiór osobisty jako remedium na niepewność. Obecność wątków w których komentowane są aukcję i oferty na zewnętrznych portalach jest dowodem jest dowodem na konieczność tej opcji. Przykładowo wątek o ofertach zagranicznych to zawsze jest dyskusja o cenie... A czym różni się to od sprzedaży u nas bezpośrednio....tylko tym że sprzedający jest wśród nas? Wiem, że dla sprzedającego najlepiej było by nie dyskutować o swojej ofercie, lecz finalnie potrafi wyjść jemu na dobre. Raz wskazałem na błędy jednej oferty. Sprzedawca początkowo się chyba zapienił (sądząc po reakcji), jednak jak ochłonął to zapewne sprawdził bo poprawił. Cena jest integralną częścią oferty.


W opisanej przez Ciebie sytuacji masz możliwość kontaktu ze sprzedającym i możliwość zgłoszenia podejrzenia nadużycia moderatorowi. Zgłaszanie tego publiczności w sytuacji gdy sam najczęściej nie masz pewności czy masz rację, a tym bardziej takiej pewności nie ma publiczność, nie jest fair wobec sprzedającego i nie jest fair wobec forumowiczów. Piszesz o umywaniu rąk - owszem - żaden przytomny administrator forum nie weźmie odpowiedzialności za jakość ofert lub bezpieczeństwo transakcji i wymaganie czegoś podobnego od administracji forum jest tak samo absurdalne i kuriozalne jak oczekiwanie, że będzie ona autoryzowała niesprawdzalne często zarzuty i pomówienia - uderzające w sprzedającego z powodów, których nikt nie może być pewien.

Dyskusja na temat ofert jest jak słusznie zauważasz wskazana - ale jeśli odbywa się w tym samym miejscu, w którym publikowane są oferty, powstaje niedający się w satysfakcjonujący sposób rozbroić konflikt interesów. Rolą administracji jest minimalizować związane z tym straty, a nie rozjątrzać potencjalne problemy.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLucas39 | 17 Lut 2022, 11:55

W związku z tym że co jakiś czas trafiają się jakieś nie jasności oraz zgrzyty pomiędzy sprzedającymi a kupującymi
proponuje wprowadzić możliwość oceny "transakcji"
Być może w ten sposób naprowadzimy nieuczciwych na lepszą drogę.
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

PostMeade;) | 17 Lut 2022, 12:01

To prawda zdarza się tak że ktoś cos sprzedaje daje cenę na giełdzie po czym w perfidny sposób potrafi sprzedać innej osobie która napisała PW i zaproponowała więcej. Takie praktyki powinny być karane do zablokowania konta, założenia tematu osobnego że ci panowie robią sprzedaż poza forum i u nich się nie kupuje.
Zawsze sobie możecie wystawiać na allegro licytację.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat