Giełda - komentarze

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postwinio | 17 Lut 2022, 12:21

Jeśli mogę coś zasugerować to proponowałbym, żeby w obrębie giełdy obowiązywała zasada, że nie można sprzedać danego przedmiotu drożej niż się go kupiło. To wyeliminuje ludzi, którzy biorą coś 'na handel', zamiast 'dla siebie'. Oczywiście nie mam nic przeciwko twardym zasadom drapieżnego kapitalizmu, ale niech będzie on uprawiany poza Forum, które powinno zrzeszać - lepszych lub gorszych - ale kolegów.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postmegrez23 | 17 Lut 2022, 13:15

Ocenie powinna podlegać tylko zgodność towaru z opisem. Jeśli mi lub ewentualnemu nabywcy cena odpowiada to kupuję, jeśli nie to dziękuje sprzedawcy.

Ostatnio na OLX sprzedał się Baader Genuine Ortho ... mm za śmieszne pieniądze.
Chętnie bym go odkupił od szczęśliwego nabywcy za wyższą cenę bez żadnych pretensji o to, że zarobił na tej transakcji /niestety nie chce sprzedać na razie/.

Takie jest prawo rynku. Nie wprowadzajmy tu "nowego ładu" :lol:

Pozdrawiam
Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostLucas39 | 17 Lut 2022, 13:39

megrez23 napisał(a):Ocenie powinna podlegać tylko zgodność towaru z opisem.


Na tym rzecz polega. Jeśli sprzedaje uszkodzony przedmiot i to napisze ktoś się zdecyduje świadomie to nie ma problemu.
A co jeśli tego nie ma w opisie?

Co do ceny: tu się nie dopuszcza licytacji.

Niestety składanie ofert na PW przyczynia się do powstawania licytacji, wiec ten punkt regulaminu jest bez sensu.
Należało by zlikwidować PW i zrobić klawisz Kupuję. ( jedno i drugie nie może istnieć bo da możliwość sprzedawcy informowania ze przedmiot został sprzedany po mimo tego ze kupujący nacisnął Kupuję)

Są inne portale gdzie jest możliwość licytowania.
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Postdark | 25 Lut 2022, 07:49

Hej. Myślę, że w cenie 1500zl spokojnie można kupić Naglera 22mm, zaś 650zł to cena w sam raz za LVW22.
To ile za dany przedmiot trzeba zapłacić zależy nie tylko od popytu i podaży danego przedmiotu, ale również od jego jakości jak i "kultowosci". Od stanu faktycznego również zależy wiele. "Świadomy" astroamator kupi okular jaki jest mu niezbędny, ale nie zapłaci za niego krocie czyli więcej niż w jego mniemaniu jest wart.
Czy są handlarze w naszej społeczności? Oczywiście co widać na naszej giełdzie. Jest tu kilku którzy łapią okazję i potem odsprzedają drożej. Jedni robią to nie kryjąc się za innymi nickami a inni mają dwa trzy nawet konta aby na jedno kupować a na innym sprzdawać. Takie prawo handlu. Nie ma co się denerwować tylko omijać przesadnie drogie oferty zaś łapać okazje.
Czasami poprze, handlujących docierają do nas artefakty z zagranicznego forum.
PS. Mam nadzieję, że nie jesteś tym co dał się nabrać na kultowość LWV wartą ceny 1500zł?
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postwinio | 25 Lut 2022, 08:29

Polecam ten wątek, dla porządku: viewtopic.php?f=9&t=66071
Czy mógłbym prosić administrację o scalenie tych tematów?

Moim zdaniem za to:
vigreen napisał(a):sprzedający będzie prowadził licytację

i za to:
dark napisał(a):Jest tu kilku którzy łapią okazję i potem odsprzedają drożej. Jedni robią to nie kryjąc się za innymi nickami a inni mają dwa trzy nawet konta aby na jedno kupować a na innym sprzdawać.

Powinien być ban. Jak ktoś chce się bawić w handlarza, to ma od tego OLX, a od licytacji - Allegro.
Pisałem zresztą w przytoczonym tu wątku:
winio napisał(a):Jeśli mogę coś zasugerować to proponowałbym, żeby w obrębie giełdy obowiązywała zasada, że nie można sprzedać danego przedmiotu drożej niż się go kupiło. To wyeliminuje ludzi, którzy biorą coś 'na handel', zamiast 'dla siebie'. Oczywiście nie mam nic przeciwko twardym zasadom drapieżnego kapitalizmu, ale niech będzie on uprawiany poza Forum, które powinno zrzeszać - lepszych lub gorszych - ale kolegów.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostJaro666 | 17 Mar 2022, 17:15

Przestrzegam przed próbami regulowania cen, historia uczy że takie praktyki do niczego dobrego nie prowadzą. Rynek doskonale reguluje się sam a osoby próbujące "cwaniakować" szybko zostają rozszyfrowane i skazane na ogólny ostracyzm.
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postzloty_2000 | 17 Mar 2022, 18:07

Ale dlaczego nie mogę dać ceny jaka mi się podoba? Mamy być jak komunistyczna Korea? Wszyscy identyczni i równi, nie wyskakiwać ponad normę bo mnie zetną jak pieczarkę co za duża wyrosła?
To jaką podam cenę (vide te 1500PLN) nie oznacza, że za taką cenę się sprzeda i dlaczego mam się trzymać ceny za jaką kupiłem? Np potrzymam coś pół roku i w tym czasie zakończą produkcję i cena podskoczy o 50%, to mam być altruistą i oddać za darmo czy sprzedać po cenie jaka obecnie obowiązuje na rynku?
A sprzedaż via PW - jeśli ktoś napisał mi PW wcześniej niż to co pojawiło się w wątku to chyba pierwszy ma prawo do zakupu, inna sprawa że jeśli ktoś oferuje więcej to jak mam chęć to też sprzedam drożej a nie taniej. Jeśli problemem jest finalizacja czy sprzedaż via PW to wyłączmy na na giełdzie PW i w regulamin wpiszmy, że oferty idą tylko w wątku.

Aby nie było - nie handluję na giełdzie i nie pamiętam kiedy ostatnio sprzedałem coś ale uważam, że regulowanie cen czy zmuszanie do sprzedaży po niższej cenie doprowadzi nas donikąd. Jeśli ktoś jest fair to trzyma się zasad i sprzedaje zgodnie z etykietą.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 17 Mar 2022, 18:19

allegro.pl
olx.pl

I nie będzie miała baba kłopotu :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postwinio | 17 Mar 2022, 18:52

Czy ja coś wspomniałem o Korei?
Pisałem tylko:
winio napisał(a):Jeśli mogę coś zasugerować to proponowałbym, żeby w obrębie giełdy obowiązywała zasada, że nie można sprzedać danego przedmiotu drożej niż się go kupiło. To wyeliminuje ludzi, którzy biorą coś 'na handel', zamiast 'dla siebie'. Oczywiście nie mam nic przeciwko twardym zasadom drapieżnego kapitalizmu, ale niech będzie on uprawiany poza Forum, które powinno zrzeszać - lepszych lub gorszych - ale kolegów.

I tego się trzymam. Albo tworzymy - lepszą lub gorszą - społeczność, albo próbujemy zarobić na sobie nawzajem kasę.
Chodzi o tępienie zachowań typu:
dark napisał(a):Czy są handlarze w naszej społeczności? Oczywiście co widać na naszej giełdzie. Jest tu kilku którzy łapią okazję i potem odsprzedają drożej. Jedni robią to nie kryjąc się za innymi nickami a inni mają dwa trzy nawet konta aby na jedno kupować a na innym sprzedawać.

Przy okazji mniej doświadczone osoby mogą dać się 'naciąć', co raczej skutecznie zrazi je do Forum już od samego początku.
Odpowiadając na pytania Złotego:
dlaczego mam się trzymać ceny za jaką kupiłem?

Żeby nie robić kasy na kolegach z Forum? Uważam (zresztą chyba nie tylko ja) że od takich rzeczy jest Allegro.
Np potrzymam coś pół roku i w tym czasie zakończą produkcję i cena podskoczy o 50%, to mam być altruistą

OK, zatem jaka jest Twoja 'wartość dodana'? Co takiego zrobiłeś, że chcesz sprzedać drożej niż kupiłeś od innego kolegi z giełdy?
oddać za darmo czy sprzedać po cenie jaka obecnie obowiązuje na rynku?

Kto mówi o oddawaniu za darmo? Sprzedając po cenie zakupu nic nie tracisz, w zasadzie nawet zyskujesz, bo użytkowałeś dany przedmiot za darmo przez określony czas. 'Rynek' i 'drapieżny kapitalizm' zostawmy może handlarzom, a nie kolegom po fachu z Forum?
A sprzedaż via PW - jeśli ktoś napisał mi PW wcześniej niż to co pojawiło się w wątku to chyba pierwszy ma prawo do zakupu, inna sprawa że jeśli ktoś oferuje więcej to jak mam chęć to też sprzedam drożej a nie taniej.

Od licytacji jest Allegro.

Ogólnie uważam, że Giełda powinna jednak różnić się od OLX/Allegro tym, że to nie kasa stoi na pierwszym miejscu.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostKarol | 17 Mar 2022, 19:01

winio napisał(a): Sprzedając po cenie zakupu nic nie tracisz,.


Czyli jeśli zacząć od pierwszego "ogniwa" tego łańcuszka ktoś kupuje nowe i sprzedaje za tyle samo ? Hymm.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 17 Mar 2022, 19:20

winio napisał(a):...
Kto mówi o oddawaniu za darmo? Sprzedając po cenie zakupu nic nie tracisz, w zasadzie nawet zyskujesz, bo użytkowałeś dany przedmiot za darmo przez określony czas.


Chętnie kupię od Ciebie mieszkanie w centrum Krakowa, kupione kilka lat temu.
Ofertę proszę na PW :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postwinio | 17 Mar 2022, 19:35

Niestety, z Krakowem nie mam zbyt wiele wspólnego - za wyjątkiem tego, że przez nasze miasta płynie ta sama rzeka :)

Panowie - nie róbmy z logiki nierządnicy.
@Karol - chodzi mi o cenę maksymalną, a nie minimalną.
@f (nie przepiszę nicku, wybacz) - Na Giełdzie nie handlujemy chyba mieszkaniami, bo to forum astronomiczne?

Jeszcze raz - nie bronię nikomu bawić się w handlarza, chciałbym tylko żeby 'komercja' została na OLX, a licytacje na Allegro.
Zresztą to tylko moje zdanie, każdy może mieć inne. Dobrze by było, gdyby Giełda czymś się różniła od tych wyżej wymienionych, a nie była po prostu kolejnym kanałem sprzedaży i szansą na dorobienie kilku s̶z̶e̶k̶l̶i̶ złotych.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 17 Mar 2022, 19:38

winio napisał(a):Niestety, z Krakowem nie mam zbyt wiele wspólnego - za wyjątkiem tego, że przez nasze miasta płynie ta sama rzeka :)


Trudno. Może być Warszawa. Dawaj na PW.
Poważnie, szukam w co by tu zainwestować...

winio napisał(a):Panowie - nie róbmy z logiki nierządnicy.


Ty pierwszy :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postwinio | 17 Mar 2022, 19:42

Niestety nie mam na zbyciu, a to w którym mieszkam jeszcze niespłacone.

Nie widzę nic nielogicznego w zasadzie żeby w obrębie giełdy był zakaz licytacji (zwłaszcza niejawnych przez PW) i odsprzedawania danego przedmiotu drożej niż się go kupiło. Póki co demokracja jest chyba przeciwko mnie, ale mam nadzieję, że jakieś głosy poparcia jeszcze się ujawnią. Tymczasem polecam Księżyc.

PS: Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie :)
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postzloty_2000 | 17 Mar 2022, 20:38

winio napisał(a):Niestety nie mam na zbyciu, a to w którym mieszkam jeszcze niespłacone.

Nie widzę nic nielogicznego w zasadzie żeby w obrębie giełdy był zakaz licytacji (zwłaszcza niejawnych przez PW) i odsprzedawania danego przedmiotu drożej niż się go kupiło. Póki co demokracja jest chyba przeciwko mnie, ale mam nadzieję, że jakieś głosy poparcia jeszcze się ujawnią. Tymczasem polecam Księżyc.

PS: Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie :)


Nie będę już odnosił się do innych Twoich propozycji, bo okopałeś się i się ich trzymasz...

Ale podaj powody dlaczego wg Ciebie nie powinno być licytacji, odsprzedaży po kosztach przedmiotu itd. w ten sposób powinieneś wszystko sprzedawać po kosztach zakupu, bo inaczej to jest przecież nielogiczne i nieetyczne...
Ceny oraz obrót towarem kształtuje rynek a nie gospodarka planowana (jak w przywołanej Korei tej Północnej by nie było niedomówień). Ja jakoś nie widziałem, by co niektóre rarytasy z np okularów były sprzedawane po kosztach zakupu, zwłaszcza jak ich cena nagle podskoczyła x2 albo i lepiej...
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postwinio | 17 Mar 2022, 23:39

zloty_2000 napisał(a):Ale podaj powody dlaczego wg Ciebie nie powinno być licytacji

Ponieważ od tego jest portal Allegro.pl
A przy okazji, czytałeś może regulamin giełdy?
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postdobrychemik | 17 Mar 2022, 23:55

Ależ Wam się nudzi, że wymyślacie nowe rozwiązania dla nieistniejących czy też niepoważnych problemów. Odzywam się, ponieważ sam tytuł wątku odwołuje się do mnie i mojego LVW.

LVW 22 zakupiłem w 2008 roku. W grudniu 2008 kosztował w Astrokraku 999 zł. Minęło kilkanaście lat, zarobki wzrosły dwukrotnie, inflacja wyniosła... cholera wie ile dokładnie, ale nikt mi nie wmówi że tamte 999 zł i obecne 999 zł mają tą samą wartość.
W 2020 roku wystawiłem na sprzedaż okular w cenie 1500 zł. Napisałem w ogłoszeniu, że jest to wysoka cena. W PW dostałem kilka ofert zakupu, nawet za kwotę 1200 zł, ale odmówiłem. Co najzabawniejsze te 1200 zł zaoferował mi "kolega" będący chwilę później jednym z najaktywniejszych w nagonce na mnie i wołaniu, że LVW 22 jest wart około 650 zł. Ale to ja jestem tym niedobrym, który postanowił strasznie zarobić na giełdzie.
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Postzwierzak_grubas | 18 Mar 2022, 16:45

Wszelki regulacje wolnego rynku kończą się jego zapaścią. Zasada jest prosta; Za drogo nie kupuj. Rynek sam wyreguluje wartość sprzedawanego przedmiotu.
Pozdrawiam
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostKrzysztof z Bagien | 18 Mar 2022, 22:27

dobrychemik napisał(a):Ależ Wam się nudzi, że wymyślacie nowe rozwiązania dla nieistniejących czy też niepoważnych problemów.


Tymczasem, wg niedawnego sondażu, bodaj 42% Polaków popiera wprowadzenie cen regulowanych.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostJaro666 | 22 Mar 2022, 15:08

Dyskusja całkowicie zeszła z tematu, możliwość komentowania transakcji uważam za bardzo dobry.
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

PostArcturus23 | 26 Mar 2022, 09:36

Jaro666 napisał(a):Przestrzegam przed próbami regulowania cen, historia uczy że takie praktyki do niczego dobrego nie prowadzą. Rynek doskonale reguluje się sam a osoby próbujące "cwaniakować" szybko zostają rozszyfrowane i skazane na ogólny ostracyzm.


Chyba jesteś w błędzie. Z tym rozszyfrowaniem i ostracyzmem to bajki, tak jak wolny rynek. Czego nauczyła Nas historia już wielokrotnie. Wystarczy przepatrzeć forum te i inne, by wiedzieć, że cwaniaki mają się tu bardzo dobrze. Ile to już było oficjalnych licytacji na giełdzie. Ile było przypadków, gdy ktoś napisał jako pierwszy PW, już były uzgadniane konkrety, po czym sprzęt wędrował do kogoś innego. Ile było już wątków zakładanych w podobnych tematach. Itd. itd.
Są tu również handlarze, którzy mają na kilku forach różne nicki i skupują sprzęt na jednym nicku, a po pół roku sprzedają na drugim nicku dużo drożej.
Te osoby nie są banowane, mimo, że nakręcają wzrost cen na giełdach. Dla mnie one nie mają nic wspólnego z astronomią, to zwykli janusze biznesu. Te osoby mają się bardzo dobrze na tym forum i na innych. Przyzwoitość, honor, zasady to cechy, których już praktycznie nie ma...
Astro giełda powinna być miejscem do wymiany sprzętu dla miłośników astronomii. A janusze biznesu mają swoje OLX, Allegro itd.

PS gdy żył ś.p. Pan Janusz potrafił się z takimi januszami biznesu szybko rozprawić. I giełda była dla miłośników astronomii, a nie dla handlarzy.
PS 2 widzę, że regulamin giełdy dalej nie zmieniony.
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Cze 2007, 14:34

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 26 Mar 2022, 09:55

Gdyby ten wątek czytał jakiś honorowy miłośnik astronomii itd itp
to chętnie kupię bardzo tanio chłodzoną kamerę kolorową.
Najlepiej tak za połowę ceny rynkowej :)

Oświadczam, że jestem miłośnikiem astronomii. Chyba to ma znaczenie, nie? ;)

Ceny z wolnego rynku mi nie odpowiadają.

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmaciek_kor | 29 Mar 2022, 06:09

O ile trzeba tępić oszustów, którzy chcą pieniędzy a nie wysyłają przedmiotów, to pomysł "nie możesz sprzedać drożej, niż kupiłeś" jest utopijny i nietrafiony. Owszem, zdarzają się handlarze, ale to jedynie produkty, których ceny niestety wciąż rosną - nie można więc oczekiwać od kogoś, że sprzeda coś po takiej (albo niższej) cenie niż przedmiot zakupił, tym bardziej, jeśli jego wartość wzrosła - niezależnie czy to teleskop czy mieszkanie.
A już na pewno nie można karać banem kogoś, kto wystawia SWÓJ przedmiot, bo ma prawo zażądać dowolnej kwoty. Pytanie czy będzie konkurencja, która tę cenę skutecznie obniży, czy na giełdzie będzie "posucha" i potencjalny kupujący musi zaczekać albo sięgnąć głębiej do kieszeni - ale tym się to charakteryzuje.
Miałem tu wpisać jakie mam sprzęty, ale robi się wtedy bałagan...
 
Posty: 25
Rejestracja: 31 Mar 2020, 17:55
Miejscowość: Tarnowskie Góry / Paniówki

 

Postwfifiak | 29 Mar 2022, 10:36

Hej!!!
Święte słowa. Każdy ma prawo do sprzedania przedmiotu za dowolną cenę. Pytanie, czy znajdą się chętni. Sam staram się sprzedać sprzęt możliwie najkorzystniej. Zyski przeznaczam na zakup kolejnego sprzętu. Nie handluję sprzętem, ale nie widzę niczego zdrożnego w zarobieniu paru groszy na czymś, czego chcę się pozbyć. Zresztą, biorąc pod uwagę inflację i wzrost cen sprzętu, to ten zysk może być wątpliwy.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postzby38 | 29 Mar 2022, 16:53

Mamy demokrację i przymuszanie do cen całkowicie regulowanych jest nie realne. Zdarza się , że ktoś wystawia cenę zaporową , a ktoś zaangażowany emocjonalnie chce uzdrawiać świat. Zawsze możemy mieć wybór , jest kilka firm z wysokiej półki, kilka z średniej, czasami trzeba troszkę poczekać , jesteśmy dorośli każdy może zdecydować za ile kupuje. Nikt nikogo nie zmusza , zachowajmy rozwagę , zdrowy rozsądek . Życzę uśmiechu na twarzy.
Newton SW 150/750
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 Mar 2022, 17:08
Miejscowość: Wodzisław Śl.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 37 gości

AstroChat

Wejdź na chat