Idea obserwacji

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

PostG1BEK | 16 Wrz 2021, 22:16

Witajcie.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum(chociaż ku mojemu zdziwieniu jestem zarejestrowany od 2016 roku), więc cześć wszystkim. Jako nastolatek byłem zafascynowany tematem astronomii, natomiast z powodu jasnego nieba i braku mobilności niestety musiałem temat odpuścić. Kilka miesięcy temu kupiłem sobie refraktor 70/700, prowadziłem obserwacje planet i księżyca, ale zawsze bardziej interesował mnie głęboki kosmos. Myślałem więc ostatnio intensywnie nad zmianą teleskopu, po dziesiątkach godzin czytania i orientowania się jaki teleskop kupić pojawił się problem. Otóż przyszła mi do głowy taka myśl, że gdy zobaczę wszystkie obiekty, które jest w stanie pokazać mi teleskop to zapał ugaśnie. Stąd moje następujące pytania:
Co w obserwacjach jest takiego wyjątkowego, że się do nich wraca?
Jaki jest sens obserwacji? (przepraszam za pejoratywny wydźwięk pytania)

Dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 Cze 2016, 20:16
Miejscowość: Bielsko-Biała

 

PostQSO | 16 Wrz 2021, 22:44

Zwyczajne bycie na świeżym powietrzu i obcowanie z przyrodą.
Jak się wypalimy w astro to spieniężamy sprzęt i zmieniamy hobby.
Zawsze można się jeszcze wcześniej przerzucić na obserwacje samolotów, krajobrazów, ptaków lub na astrofoto. :wink:

A weź się jeszcze zastanów, że większość gromad gwiazd i galaktyk jest dość podobnych więc co z tego, że jest ich setki dostępnych dla średniego sprzętu? Mogą się szybko znudzić. Wiec jaki w tym sens? Jak się to lubi poprostu to relaksuje od codzienności. Pociągające jest nawet dociekanie jak działa sprzęt optyczny i montaże na statywach, różne eksperymenty odnośnie wad optyki i modyfikacji jej układów. Ogólnie jak kto przebywa już trochę pod niebem zaczyna lepiej pojmować jak działa cała sfera niebieska, pory roku, cały ten ruch w kosmosie i wzajemne oddziaływania. :wink:
Ostatnio edytowany przez QSO, 16 Wrz 2021, 22:57, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postkurp | 16 Wrz 2021, 22:46

Idea jest taka, że ja to po prostu lubię i doskonale przy tym odpoczywam. Pozdrawiam.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postwfifiak | 16 Wrz 2021, 23:11

Taaaaaa........ Dobre pytanie. Czy można obejrzeć na niebie wszystko i się wypalić? Czy można chociażby odkryć wszystkie zakamarki Księżyca? Czy nie pika mocniej serduszko, jak trafisz na tranzyt księżyca Jowisza? Czy cień pierścienia Saturna na globie może przestać robić wrażenie? Czy Veil może się znudzić? Albo polowanie na mgławicę w Plejadach? Wyczekiwanie na Oriona? Czy wreszcie zabawa sprzętem, jego modyfikacje, ulepszanie, ATM od podstaw, mogą przestać bawić? No nie wiem...........

Pozdrowienia.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postsnakersen | 16 Wrz 2021, 23:37

G1BEK napisał(a):Witajcie.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum(chociaż ku mojemu zdziwieniu jestem zarejestrowany od 2016 roku), więc cześć wszystkim. Jako nastolatek byłem zafascynowany tematem astronomii, natomiast z powodu jasnego nieba i braku mobilności niestety musiałem temat odpuścić. Kilka miesięcy temu kupiłem sobie refraktor 70/700, prowadziłem obserwacje planet i księżyca, ale zawsze bardziej interesował mnie głęboki kosmos. Myślałem więc ostatnio intensywnie nad zmianą teleskopu, po dziesiątkach godzin czytania i orientowania się jaki teleskop kupić pojawił się problem. Otóż przyszła mi do głowy taka myśl, że gdy zobaczę wszystkie obiekty, które jest w stanie pokazać mi teleskop to zapał ugaśnie. Stąd moje następujące pytania:
Co w obserwacjach jest takiego wyjątkowego, że się do nich wraca?
Jaki jest sens obserwacji? (przepraszam za pejoratywny wydźwięk pytania)

Dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam :)

Realizujesz swoje potrzeby. Robisz to dla relaksu! Zdobywasz wiedzę, umiejętności, doskonalisz się a przede wszystkim czerpiesz przyjemność płynącą z obserwacji.
Jak zadajesz tu takie pytanie to albo tego nie czujesz i musisz czym prędzej się pozbyć teleskopu, a za kasę kupić sobie wędkę lub znaleść sobie inne hobby.
Awatar użytkownika
 
Posty: 209
Rejestracja: 22 Cze 2009, 13:41
Miejscowość: Kraków

 

PostPiotr K. | 17 Wrz 2021, 04:56

Pytanie autora wątku jest jak najbardziej uzasadnione, i sam już dawno doszedłem do podobnych wniosków. Całe to astro-hobby polega głównie na podjarze sprzętem. Zobaczcie sobie po liczbie wątków - sprzętowe są non-stop nowe, „jaki okular?”, „jaka kamera?”, „jaki teleskop?”, „jak coś widać w tym czy innym sprzęcie?” itp. Jest tak zarówno w wizualu, jak w astrofoto - ludzie non-stop wymieniają sprzęt, po to żeby w kółko oglądać czy focić te same kilka obiektów. Wątków o obiektach nie ma prawie wcale, niemal nikogo nie obchodzi, dlaczego jakiś obiekt wygląda tak a nie inaczej, czy jest częścią jakieś większej całości itp. Widać to zwłaszcza po dyskusjach astrofotografów - 99% komentarzy i uwag dotyczy tego, czy gwiazdki są rozjechane w rogach, albo czy jest szum, a to, co faktycznie na tym zdjęciu jest mało kogo interesuje. Osoby, które jednym i tym samym sprzętem oglądają lub fotografują kolejne obiekty można wg mnie policzyć na palcach jednej ręki.

Bierze się to z tego, że z obiektami astro nie ma żadnej interakcji. One po prostu sobie są, zawsze w tych samych miejscach i zawsze tak samo wyglądają (w ludzkiej skali czasowej), więc główny fun sprowadza się do ich odnalezienia. Widać to idealnie przy wizualu - ludzie szukają obiektu, o jest!, to cyk większe powiększenie, no spoko, widać, 10 sekund i po sprawie, szukamy kolejnego obiektu.

W fotografii np. przyrodniczej czy w obserwacjach przyrody (np. ornitologia) jest inaczej - trzeba poznać dany gatunek, jego zwyczaje, zawsze jest szansa na zaobserwowanie/sfotografowanie jakiegoś ciekawego czy nietypowego zachowania itp. A w astronomii amatorskiej tego nie ma. W gruncie rzeczy ma to tyle samo sensu, co jaranie się coraz to nowym sprzętem, po to żeby w kółko obserwować ten sam, oddalony np. o 20 km billboard, próbując dostrzec coraz to mniejsze fragmenty ciągle tego samego plakatu.

I owszem, po jakimś czasie się to nudzi - zwłaszcza w wizualu, gdy już się obejrzało np. dużo obiektów dostępnych dla 10”, to potem cała ta zabawa przeradza się w wygrzebywanie coraz to słabszych i gorzej widocznych mgiełek (głównie coraz słabszych galaktyk). No to przechodzimy na 12”, oglądamy kilka Messierów jarając się przez 30 minut, że je lepiej widać, a potem znowu zaczynamy szukać kolejnych coraz ciemniejszych i mniejszych mgiełek. Mnie to w pewnym momencie znudziło.

Oczywiście można przejść na astrofoto, ale to tak naprawdę oznacza stworzenie sobie dodatkowej masy komplikacji technicznych, po to żeby mieć cel w życiu i przedłużyć poczucie sensowności działania. „Jeszcze tylko dopasuję odpowiedni backfocus, i już będzie spokój i będę mógł focić bez końca”. Po czym gość dopasowuje backfocus, robi jedno testowe zdjęcie M31 czy M57 - i zmienia kamerę, i cała zabawa z backfocusem zaczyna się od nowa. A potem zaczyna się focenie w narrowbandach, czyli długie czasy, czyli lepszy montaż, dokładniejszy guiding, tysiąc nowych problemów, wciąż na tych samych kilku obiektach. I tak w kółko.

Krótko mówiąc, astronomia amatorska ma mniej więcej tyle samo sensu, co kupowanie i tuningowanych ciągle nowych samochodów, po to, żeby w kółko jeździć po jednym i tym samym placu manewrowym :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostG1BEK | 17 Wrz 2021, 14:57

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Doszedłem do wniosku, że teleskop kupię i sprawdzę jak to się ma w praktyce. Może część osób źle mnie zrozumiała, bo wizja obserwacji jest dla mnie na ten moment bardzo interesująca, ale zawsze do każdego tematu podchodzę w taki analityczny sposób i mam (mam nadzieje że i tym razem niesłuszne) obawy.
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 Cze 2016, 20:16
Miejscowość: Bielsko-Biała

 

PostPiotr K. | 17 Wrz 2021, 15:12

Twoje podejście wg mnie jest bardzo dobre, natomiast obaw nie warto mieć - nawet jeśli Ci się znudzi po jakimś czasie, no to co? Nic się nie stanie, robisz coś tak długo jak masz ochotę, a potem najwyżej sobie dajesz spokój, i tyle. Tak jak z grami komputerowymi, z których w pewnym wieku się wyrasta, i porzuca je bez żalu. Ale astronomia jednak w człowieku zostaje - mimo, że wizual już mnie nie ciągnie, to jednak wciąż się bawię w astrofoto, i nie zamierzam przestać. Poza tym w zasadzie wszystkich moi obecnych znajomych poznałem dzięki astro, każden jeden to ciekawy człowiek wart utrzymywania kontaktu - więc to też jest jakaś dodatkowa korzyść z tego hobby :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostSetaarius | 17 Wrz 2021, 19:00

G1BEK napisał(a):Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Doszedłem do wniosku, że teleskop kupię i sprawdzę jak to się ma w praktyce. Może część osób źle mnie zrozumiała, bo wizja obserwacji jest dla mnie na ten moment bardzo interesująca, ale zawsze do każdego tematu podchodzę w taki analityczny sposób i mam (mam nadzieje że i tym razem niesłuszne) obawy.


Ja zawsze polecam zanim ktoś kupi teleskop, żeby spotkał się z lokalnymi obserwatorami.

Jesteś z Bielska-Białej tak jak ja. Umawiamy się na spotkania na lokalnym forum https://www.astropoludnie.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 28 Mar 2010, 11:31
Miejscowość: Bielsko-Biała

PostMeade;) | 18 Wrz 2021, 19:25

Ostatnio też miałem kryzys i wystawiłem teleskop na giełdę. Jednak ostatnio myślę sobie wyciągnę jeszcze raz i popatrzę w niebo i masz ci los. Zakrycie IO za tarcza Jowisza. I kurde nie da rady teleskopu jednak sprzedać. :D Chęć obserwacji wróciła ponownie.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostSebastian Ś. | 18 Wrz 2021, 19:34

Interesujący temat, według mnie zasadniczo jak z prawie każdym innym hobby, sensu nie ma większego poza tym, że po prostu sprawia przyjemność, relaksuje itd. Przyjemny sposób na spędzenia czasu wolnego, dążenie do co raz to nowych obserwacji, lepszego sprzętu, lepszych zdjęć itd. Można ewentualnie wygrać jakiś konkurs astrofoto ale w sumie dalej nic z tego nie wynika poza samą satysfakcja zainteresowanego.

Osobiście lubię oglądać nawet ciągle to samo, sprawdzać sprzęt, zrobić czasem zdjęcie, czytać o optyce, budowie teleskopow czy astronomii.

Można też iść w bardziej naukowa astronomię np. szukać gwiazd zmiennych.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 18 Wrz 2021, 21:01

Zapomnieliście do listy dodać ATM... :lol:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postwojt0000 | 25 Wrz 2021, 20:52

Myślę że w tym hobby ważną zmienną jest czas :)
Ze względu na pogodę na naszych wysokościach geograficznych, i długość sesji obserwacyjnych, nie da się tych parę tysięcy obiektów zobaczyć od tak ;)
Chciałem Messiera zrobić w rok, z obserwacjami każdego obiektu w górowaniu, no nie da się :) A to "tylko" 110 emek :)
Sam księżyc już jest tematem na doktorat ;)
Więc dla mnie nie ma nudy :D Bo jeżeli tak na to spojrzeć to co mają powiedzieć np fani formuły 1 ;) Tor, ciągle te same okrążenia, no flaki z olejem ;)
Druga sprawa to te hobby to też spotkania. Jedziesz, obserwujesz, dzielisz się doświadczeniami, patrzysz przez różne sprzęty itd. Super sprawa :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat