Mobilny CHAT Astromaniaka - modyfikacje.

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

PostLukacz | 21 Gru 2021, 00:05

Zapraszam naszych Czatowników do pomocy w stworzeniu mobilnej wersji czata.
Wszelkie Wasze uwagi, pomysły i propozycje są niezbędne i mile widziane :)

Standardowo zacznę od zgłoszeń błędów, na poniższym screenie zaznaczyłem nieaktywne funkcje.
Mobilny CHAT Astromaniaka - modyfikacje.: Nieaktywne.JPG


Przygotowałem wersję jaka ja bym chciał zobaczyć (Łukasz sooorki za painta), postaram się pokrótce omówić zaproponowane zmiany:

1, Zminimalizowanie przestrzeni nad oknem czata i dodanie niezbędnych funkcji jak
- wybór pokoi
- wybór skórki (opcjonalnie)

2.Podobny zabieg w przestrzeni pod oknem
- dodanie emotikonów ( w wersji okrojonej o 3 rzadko używane)
- zmiana przycisków funkcji edycji wpisów na te najczęściej używane (kolor tekstu opcjonalnie)
- przeorganizowanie kolejności ikonek funkcyjnych, w mobilnej wersji najważniejsza jest "użytkownicy", moim zdaniem powinna być na pierwszym lub ostanim miejscu.

To wersja "na bogato", zawierające wszystkie niezbędne i opcjonalne funkcje potrzebne przy korzystaniu z czata.
Dodatkowo zasugeruję zmianę koloru nicka Astrobot i powiązanych z nim funkcji, na bardziej neutralny w stosunku do kolorów nicków , tekstu i linków na czacie.
EDIT: po usunięciu skórki Radium optymalną jest Cobalt.
Na pewno warto zmniejszyć liczbę skórek do wyboru, z tego co się orientuję są używane 2 lub 3. Niezbędne będzie zmniejszenie listy pokoi, obecnie przytłaczają swoim nadmiarem, myślę że docelowo wystarczy od 3 do 5 + pokój prywatny. Paintowa propozycja poniżej
Załączniki
Mobilny CHAT Astromaniaka - modyfikacje.: Chatnew.JPG
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 21 Gru 2021, 00:55

Na wstępie wypada wyjaśnić z czym mamy tu do czynienia. Wersja którą obecnie odpaliłem to hybrydowy ulepek sklecony z elementów starego czatu oraz nowszej wersji, która do naszego forum się nie nadaje bo została napisana dla nowszej wersji silnika. Starałem się wziąć z niej tyle, żeby chciało działać z naszym silnikiem, na zasadzie ręcznego łatania, przeklejania fragmentów kodu i miejscowych ingerencji w skrypty i szablony czata. Efekt jest po pierwsze niepewny, nie mam też pewności że jeśli wyjdą jakieś problemy, to że takimi partyzanckimi metodami uda się je pokonać.

Ale starą wersję zawsze możemy przywrócić. Proponuję poeksperymentować z nową, będę się starał w miarę możliwości doszlifować tę hybrydę bo widać już że te nowsze skórki mimo że teoretycznie responsywne, są mocno niedopracowane. W każdym razie proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 21 Gru 2021, 01:09

Guzik z kolorem tekstu i ten mały wyświetlający emotki poprawione - choć pole na kolory i emotki wyświetla się kulawo. No ale to są detale do poprawki.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 21 Gru 2021, 01:16

Jeśli chodzi o liczbę skórek to zobaczymy ile będzie poprawek i na czym one będą polegać - trudno sobie wyobrazić by łatać kilkanaście skórek, docelowo jest sens zostawić np. 2 - jasną i ciemną. Obie w kolorystyce firmowej Astromaniaka - nie ma żadnego powodu byśmy się posługiwali skórkami we wszystkich możliwych kolorach z zakresu widzialnej części widma.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 21 Gru 2021, 01:18

Zdecydowana większość czatowników używa tych ciemnych ale nie czarnych - Radium, Cobalt, Mercury.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostMeade;) | 21 Gru 2021, 01:19

Widzę że się czat zmienił na plus ale nic nie wyświetla na telefonie jak wiadomość napiszę. Po prostu nie wyświetla jej na czacie.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostMeade;) | 21 Gru 2021, 01:24

Dobra już działa czat i wiadomości które się pisze, wystarczyło ponownie kliknąć w ludziki.:)
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostLukacz | 21 Gru 2021, 04:15

lulu napisał(a):Guzik z kolorem tekstu i ten mały wyświetlający emotki poprawione - choć pole na kolory i emotki wyświetla się kulawo. No ale to są detale do poprawki.

Z emotkami jest problem bo po wyświetleniu ich i wybraniu którejś, nie chowają się do zasobnika zasłaniając pole tekstowe, trzeba schować klawiaturę, potem schować emotki do zasobnika i ponownie aktywować klawiaturę.

Suwak od głośności działa ale w dość wąskim zakresie.

Moim zdaniem po wejściu na czat domyślnie powinno się wyświetlać okno czatu, najpierw patrzymy czy ktoś cos pisze a potem dopiero kto jest.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 21 Gru 2021, 13:22

Myślę że zaczniemy od wersji najprostrzej - pole z emotkami podniesiemy tak aby nie zasłaniało pola tekstowego, ale by podniosło się nachodząc trochę na okno czatu. Zamykanie go kliknięciem na emotkę też jest kłopotliwe jeśli ktoś chce umieścić kilka emotek pod rząd.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 21 Gru 2021, 14:31

Meade;) napisał(a):Dobra już działa czat i wiadomości które się pisze, wystarczyło ponownie kliknąć w ludziki.:)


To się bierze stąd, że panel z listą obecności domyślnie jest włączony. Na dużym ekranie to tylko wąski panel po prawej, ale na komórce oznacza to, że zasłania całe okno czatu - trzeba go wyłączyć.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 21 Gru 2021, 17:12

"Trzeba wyłączyć" - ale kto, bo ja zrozumiałem Twój wpis tak, że to użytkownik ma taką możliwość a takiej opcji nie widzę.
Jest w menu tajemnicza ikona z trójkątem, jednak nieaktywna.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 21 Gru 2021, 23:40

panele nasuwające się na okno czata wyłączasz i włączasz ikonkami na dole
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 21 Gru 2021, 23:44

Wiem

Łukasz to jeszcze raz:
Wchodzisz na czat
Widzisz listę użytkowników ( domyślne okno)
Przełączasz
Widzisz okno czata.

Moje pytanie było o wyswietlanie okna z czatem jako domyślne, po wejsciu na czat.
Dooiero jeżeli chcesz zobaczyć listę userów to przełączasz.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 21 Gru 2021, 23:45

To oznacza że nie na komórce nie masz panelu z listą obecności po wejściu na czat
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 22 Gru 2021, 01:39

Moim zdaniem po wejściu na czat domyślnie powinno się wyświetlać okno czatu, najpierw patrzymy czy ktoś cos pisze a potem dopiero kto jest.


Zauważ że, w obecnej konfiguracj, jest to dość mylące - wchodzisz na czat i widzisz listę userów zamiast czatu.
Dodatkowo ikonka symbolizuje użytkowników a wciskasz ją żeby zobaczyć... czat.
Chyba się zgodzisz że to nielogiczne?
Pamiętaj też, że lista osób będących na czacie, jest dostępna także na stronie głównej forum
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 22 Gru 2021, 03:23

Ponawiam pytanie - co z userami niemobilnymi?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 22 Gru 2021, 03:49

Niemobilni?
Jeżeli otworzy im się tylko okno z czatem, a po kliknięciu w ikonkę, dodatkowe z lista lokatorów, to ja nie widzę problemu.
Ale jeżeli "sie nie da" to może dla MCA prawilny przycisk WŁAŹ ( lub sam klik) na liście lokatorów, albo ciut subtelniej - trio na dole podświetlone w stylu "wciśnij mnie, ach wciśnij", a podświetlenie OFF kiedy otworzy się lufcik z czatem.
Bo nowy wchodzi, widzi listę, a klamki do czata niet.

Na forumowej skórce mógłbyś poszarzyć wpisy Astrobota, nie są zbyt zajmujące a dość kontrastujące.
Wpisy w okienu mają kolor podstawowy co sprawia wrażenie, że wybrany kolor tekstu jest wyłączony.

P. S pochwal Romusia za gwiozdki :)
Drzewo w Pine to jego sprawka czy inspiracja?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 22 Gru 2021, 15:24

OK, wyłączam ten panel, myślę że większość spraw przy czacie jest porobiona. Zmieniłem kolejność ikon wg Twojej sugestii poza pomocą - ta jak świat światem jest ostatnia po prawej i tak powinno być i tutaj. Dodatkowo wyróżniam ją kolorem żeby 4 pozostałe łatwiej się "percepowało".

Skórka Astromaniak jest w miarę doszlifowana, ale skala tej szlifierki jest ograniczona tym, by pozostałe skórki nadal nie utraciły funkcjonalności. Jeśli chodzi o pozostałe - są podszlifowane z lekka, najaważniejsze sprawy są pokorygowane, ale nie bawię się w poprawianie stylistyki - jak komuś pasuje, niech bierze z całym dobrodziejstwem inwentarza :-) Do zastanowienia które z nich zostawiamy, a które wylatują. Myślę że na bazie skórki Astromaniak zrobię kilka wersji do wyboru, bo sam miałem parę razy wątpliwości jak rozwiązać niektóre elementy i może po prostu należy pozostawić w tym względzie wybór Astrochaterom - no bo ostatecznie ustaliliśmy z Marcinem że rzecz nazywa się ASTROCHAT.

Jak już wspominałem obecny czat jest hybrydą zawierającą elementy najnowszej dystrybucji, dostosowanej do nowszego silnika. Konstrukcja skórek jest teraz taka, że najpierw ładuje się globalna skórka zawierające najważniejsze, wspólne dla wszystkich skórek ustawienia, o dopiero potem doładowuje się ostateczna skórka precyzująca stylistykę, kolory itd. Ten mechanizm działa płynnie na desktopie, na komórce bywa kapryśny jeśli chcemy przełączać się między skórkami. Po takim przełączeniu czasem trzeba przeładować stronę, czasem nawet usunąć pliki z historii aby szablony się poprawnie wczytały. Nic na to nie poradzę - to jest mankament przeglądarek działających na komórkach.

ekolog zgłaszał że nie działa mu wbijanie tekstu za pomocą komórkowego panelu klawiatury i znajdującego się na nim klawisza "Enter" (złamana strzałka). To działa i musi działać - czasem działa z opóźnieniem. Na komórce trudno dociec dlaczego nic się nie dzieje, tymczasem może to być zwyczajne problem z połączeniem.

Chyba tyle najważniejszych rzeczy - dziękuję za pomoc, pomysły i opinie.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostMeade;) | 22 Gru 2021, 15:40

Witam cos źle teraz wygląd sprawa obsługi czata na komputerze takie cos teraz widzę, masakra :(
Załączniki
Mobilny CHAT Astromaniaka - modyfikacje.: mirsz marsz chat.PNG
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Postlulu | 22 Gru 2021, 15:45

Zacznij od Ctrl+F5. Masz tu wymieszane elementy różnych skórek wyciągniętych z cache przeglądarki.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostMeade;) | 22 Gru 2021, 15:47

lulu napisał(a):Zacznij od Ctrl+F5. Masz tu wymieszane elementy różnych skórek wyciągniętych z cache przeglądarki.



Dzieki juz działa :)
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostLukacz | 22 Gru 2021, 16:52

Łukasz, wpisz sobie te Ctrl+F5 w stookę dużą czcionką - będzie mniej raportów :)

Dzięki za odświeżenie czata, spróbuję poużywać najnowszej skórki. zobaczę czy jeszcze coś w niej można doszlifować.

Na oewno rozwiązanie emotek nie jest ootymalne, ale w takiej wersjii trudno wymyśleć coś sensowniejszego. Może wyswietlane po prawej w pionie? nie będą zasłaniać tekstu, do tego autokrywanie po wcisnięciu jednej. Potestujemy. Przypomnę się za parę dni to chętnie sprawdzę inne rozwiązania.

Łukasz przyciemniłeś chybs nick Astrobota a ja miałem ns myśli jego wpisy, da się je ciut poszarzyć? Mają ten sam kolor co domyslny kolor czatowników.

I co z kolorem czcionki w oknie wpisu?
P
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 22 Gru 2021, 17:32

Nie ma problemu - możemy przyciemnić. Jeśli chodzi o emotki, to na ekranie 360px nie mieszczą się 4 z nich. Wytypujmy po prostu 4 emotki do usunięcia i problem zniknie, bo będą się wyświetlać w 1 linii - to już naprawdę nie powinno nikomu przeszkadzać.

Co do koloru w oknie wpisu to niech się może koleżeństwo wypowie - dla mnie kolor jest OK zarówno na komórce jak i na zwykłym ekranie. Dla wyjaśnienia - Marcin postuluje przyciemnienie koloru treści wpisów.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 22 Gru 2021, 17:42

Łukasz nie to pisałem.
Zatem standardowa procedura:
Na forumowej skórce mógłbyś poszarzyć wpisy Astrobota, nie są zbyt zajmujące a dość kontrastujące.

Wpisy BOTA - "wszedł wyszed" itp..

MOŻNA rozważyć przyciemnienie domyślnego koloru wpisów userów
Chyba że Astrobot używa takiego samego i nie ds sie przekolorować jego wpisów osobno. A tego nie wiem


Wpisy w okienu mają kolor podstawowy co sprawia wrażenie, że wybrany kolor tekstu jest wyłączony.

To spora zmiana w stosunku do starszych skórek, można do tego wrócić i zmienić tło okienka wpisu ns bardziej neutralne?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 22 Gru 2021, 17:45

Nie jestem pewien czy rozumiem. Wpisy bota są przyciemnione -> Ctrl+F5. Obciąłem też listę kolorów i emotek -> Ctrl+F5.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 52 gości

AstroChat

Wejdź na chat