Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postekolog | 23 Paź 2022, 10:08

Z bliską osobą uprawiam rośliny na działce ogrodniczej, miejskiej. O powierzchni około 270 m.kw.
Na tyłach działki mamy mały namiot foliowy z pomidorami i ogórkami.
Pomidory z działki smakują inaczej, lepiej niż te ze sklepu. Różnica jest ogromna.
Ostatnio kobieta, z którą uprawiamy działkę, zauważyła że kwiaty sadzone w odległości do około 1 metra
od szpaleru tui słabo rosną.
Kazała mi wykopać rów o głębokości prawie 50 cm aby odciąć liczne korzenie tui od reszty działki.
W wykop, od strony tui, włożyła pionowo dwie warstwy grubej folii i zasypaliśmy rów.
Kopanie takiego rowu nauczyło mnie jak to robić najlepiej.
Nie ma sensu od razu kopać głębokiego.Najpierw kopie się płytki, a potem, kolejno, od początku, pogłębia.
Linię granicy rowu, od prawej, zaznaczałem za każdym przebiegiem wbijając szpadel..
Gdy słabo wchodził z powodu korzeni waliłem w to miejsce nacięte łopatą siekierą.
Polecam przed takimi akcjami naostrzenie szpadla - są nawet dedykowane do tego osełki.

A Wy jakie macie pasje pozaastronomiczne?

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: IMG_20221022_122013.jpg
Ostatnio edytowany przez ekolog, 24 Paź 2022, 19:10, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostLucas39 | 23 Paź 2022, 22:05

Nie od dziś wiadomo ze każda TUJA to szkodnik, roślina nie rodzima.
Była koncepcja zakazu handlu ale zdechła, ludziom się podoba wiec sadzą bez opamiętania.
Teraz chyba się skupiają jak zwalczyć inwazyjna Nawłoć, chociaż takich roślin pełno jest.
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Postekolog | 16 Lis 2022, 18:37

Lucas39 napisał(a):Nie od dziś wiadomo ze każda TUJA to szkodnik, roślina nie rodzima.
Była koncepcja zakazu handlu ale zdechła, ludziom się podoba wiec sadzą bez opamiętania.
Teraz chyba się skupiają jak zwalczyć inwazyjna Nawłoć, chociaż takich roślin pełno jest.


Dzięki. To uczulę osobę, z którą uprawiamy działkę na tę nawłoć.
Na parapecie okna mam tak zwane "drzewko szczęścia" z mięsistymi liśćmi (po lewej na zdjęciu) ale chyba nie da się go uprawiać na działce?

Wielką pasją od kilku lat jest dla nas gra w Scrabble. Można grać w kilka osób ale my we dwoje.
Ostatnio aż trzy zaskakujące dla mnie słowa zaakceptował internetowy mechanizm sprawdzania OSPS.

Te słowa to: "am", "biz" i "sensy". Z tych sensy to śmialiśmy się przez kilka minut.

Grę tę, i figurkę tej małpy co jest na zdjęciu dostałem od córki. To były wspaniałe prezenty jak po latach oceniam.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: kacik.jpg
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: sensy.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostLucas39 | 23 Lis 2022, 11:45

problem w tym ze
ludzie chca miec rosliny lub zwierzatka takie jakich nikt nie ma lub przynajmniej takie ktore nam sie podobaja
podoba nam sie to co jest nam nie opatrzone
efekt taki ze bez opamietania rozsiewa sie obce gatunki

https://pl.green-wiki.org/16903938-gold ... t-to-fight

a Limba w zasadzie w polsce juz wygineła ( jesli ktos ma dostep do prawdziwych sadzonek to chetnie kupie )
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Postekolog | 19 Gru 2022, 19:03

Spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu poprawia samopoczucie, a chodzenie po zasypanym śniegiem lesie
przekłada się na większe zadowolenie z własnego ciała - wykazali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

To chyba jest efekt szerszej sprawy, że ruch, gimnastyka oraz zaspokajanie potrzeby poznawczej (wrodzony odruch orientacyjny) dają przyjemność.

Wędrówka w takim miejscu dostarcza, w przeciwieństwie do ekranu smartfona czy komputera, widoki 3D,
zapachy, smagnięcia wiatrem, dźwięki dolatujące z wielu kierunków, a nie z jednego czy dwóch głośników.

Mnie bliska osoba namówiła bym prawie codziennie spacerował do pobliskiego mini parku i to robię.

Przeżyłem nawet mocne emocje. Jest tam jakiś malutki stawek czy fontanna i zrobił się lód.
Wlazłem na ten lód. Jak nagle zatrzeszczał tu odskoczyłem z paniką w oczach.
Niby wpadłbym tylko do kolan ale w takiej chwili człowiek nie myśli. :)

Moje nowe hobby - spacery.

Zdjęcie dali takie (warto kliknąć).
https://naukawpolsce.pl/sites/default/f ... k=9Z3owls6

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new ... ciala.html
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: 1993_Storm_of_the_Century_Asheville,_North_Carolina_snowfall.jpg
The 1993 Storm of the Century's snowfall downed a tree in Asheville, North Carolina. An automobile covered in snow is shown on the right. National Oceanic and Atmospheric Administration - NOAA
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 10 Lip 2023, 11:31

Moimi pasjami jest też tworzenie memów oraz ekologia.
Polecam darmowy znakomity periodyk - uwaga jest on absolutnie apolityczny czyli ekologia bez sympatii ku takiej czy owakiej opcji ideologicznej:

http://www.ekoklub.ehost.pl/PKE_OD/inde ... &Itemid=96

Przy okazji jeszcze jedna sytuacja z mojej gry w Scrabble ze znajomą.
Internetowy słownik OSPS ujawnił, że są poprawne w języku polskim nawet tak zaskakujące (dla mnie) słowa:

1. GÓJ
2. SAPKI
3. ÓS
4. OK

Czyżby poprawne było zdanie:
Pełno wielkich ok tłuszczyku pływało w smacznym rosole ugotowanym przez moją babcię ponad pół wieku temu. :)

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: dke.jpg
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: scrabble7.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 05 Sie 2023, 09:51

Myślałem, że 'Recette Actuelle' to takie fajne imię i nazwisko ale na wszelki wypadek dałem do deepl.com
i okazało się, że to jest po francusku 'Aktualny przepis (receptura)' :)
Ale idea dobra.
Drzewa wyłapują CO2 z atmosfery, z czasem mają szansę zamienić się w torf, węgiel brunatny, a ostatecznie kamienny
i w tej postaci (oby) pozostawić węgiel na zawsze pod ziemią.

Zbieranie pestek to nic trudnego. Wystarczy trzymać gdzieś na widoku pudełko na nie przeznaczane.
Po prostu bułka z masłem albo ... pestka.
Już mam inne pudełko stale na widoku, do którego wyrzucam fusy po kawie, bo stosujemy je pod kwiatki na działce.

A ekologia to moje główne hobby. Znajomi mówią, że w moim przypadku to raczej 'ekologia teoretyczna' :)

Na wszelki wypadek dodam, że nie jest to kolaż z moją ręką.
Paznokci tak długich i wypielęgnowanych nie mam - to nie moje hobby :D

Z mszycami w moim działkowym hobby mamy problemy i nie wiedziałem, że można je omijać przyciągając żywych sojuszników - jak widać.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: pestki.jpg
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: AA1eNArV.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 15 Sie 2023, 13:42

Jedną z moich pasji jest ewolucjonizm.
Gdy miałem 10 lat mama kupiła mi książkę Jana Żabińskiego "Jak powstały gady" z rewelacyjnymi ilustracjami i ich opisami. Polecam.
Widząc teraz te zdjęcia od razu pomyślałem o konwergencji.
Konwergencja (znaczenie w biologii) - proces powstawania morfologicznie i funkcjonalnie podobnych cech (czyli analogicznych)
w grupach organizmów odlegle spokrewnionych (niezależnie w różnych liniach ewolucyjnych), z odrębnymi dla tych grup cechami pierwotnymi,
w odpowiedzi na podobne lub takie same wymagania środowiskowe, np. podobny typ pokarmu, wymagania lokomocyjne.
Źródłem konwergencji jest występowanie tych samych czynników doboru naturalnego wpływających na proces ewolucji różnych populacji.

Na działce (inna moja pasja) co jakiś czas gonimy turkucia podjadka celem unicestwienia butem - ręką bym się bał. :)
Kreta też zwalczamy ale łagodnymi metodami - na wyproszenie - to jednak ssak jak my więc bardzo niedawno mieliśmy wspólnego przodka,
nie tak jak z turkuciem (dawniej).

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: turkuc_.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 02 Lis 2023, 17:41

Nie tylko w czasach pobierania edukacji ale i potem pasjonowałem się tenisem stołowym czyli ping-pong-iem.
Było nawet tak, że kolega kupił budynek na wsi niedaleko miasta pod działalność ale nie miał pomysłu i wstawiliśmy tam stół i graliśmy.
Jak jeżdżę na wycieczki to zawsze zabieram piłeczki a czasem nawet rakietki i gram z osobą z którą jeżdżę o ile jest tam gdzieś stół i siatka.
Zwracam też uwagę na takie informacje jak poniżej.

"KOSMICZNA wymiana w tenisie stołowym"

https://twitter.com/i/status/1719685723756830974

Walczą prawie jak kosmici :)

Zapewne cywilizacje w kosmosie też wynalazły podobną grę.
Jeśli kosmici zobaczą kiedyś nagranie z tej wymiany to zapewne docenią.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Uprawa roślin i inne pasje pozaastronomiczne: teniskosmiczny.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat