Dzień Ziemi

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postkurp | 22 Kwi 2023, 10:32

Dzisiaj jest Dzień Ziemi - naszej ojczystej planety, tego skrawka kosmicznej skały, który jest naszym domem od milionów lat. Niszczymy go - my ludzie. Nasza bezmyślność i krótkowzroczność jest porażająca. Nie chcę się tu rozpisywać ale szokuje mnie, że do tej pory nie zakazano plastiku i folii jako opakowania dla wszelkich towarów. Każdy kawałek mięsa, parę plasterków sera, plastrów wędliny, ogórek , brokuł czy pomidory od razu folia. Dziennie idzie tego miliardy sztuk. To trzeba natychmiast skończyć bo inaczej utoniemy w tym " syfie ". Żyję już sporo lat i widzę jak zmienia się klimat. Jest coraz bardziej sucho a czysta woda może stać się towartem deficytowym. Trzeba z tym coś zrobić i to natychmiast bo co zostanie dla naszych wnuków ? Zgliszcza i śmieci cywilizacji ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postchondryt | 22 Kwi 2023, 11:17

Witam .
Zgadzam się z Tobą w pełni , w czasach komuny {co nie znaczy że za nią tęsknie} opakowania to był tylko papier , szkło i metal {konserwy} i można powiedzieć że to była ekologia . :!:

Pozdro ... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postlulu | 23 Kwi 2023, 00:11

E no - za komuny było bidnie, więc generalnie nakłady na marketing, w tym opakowania, były zbędne i przycinane. Ale w portfolio opakowań tworzywa sztuczne były powszechne - tyle że może akurat nie w branży spożywczej, gdzie wówczas działał bardziej czy mniej sprawnie system skupu/wymiany opakowań szklanych, więc takie produkty jak mleko czy oranżada faktycznie były pakowane bardzie ekologicznie. Do tego udział tworzyw sztucznych w samych produktach bywał znacznie wyższy niż obecnie - choćby tkaniny, namiętnie produkowane z włókien sztucznych itd. To wówczas niemal wyłącznym materiałem do produkcji mebli stały się płyty meblowe okleinowane plastikiem, drewno na podłogach zastąpiło linoleum i sztuczne wykładziny itd. - po prostu tworzywo było tańsze niż naturalne surowce. Więc robiąc komunie bilans nie przypisujmy jej ekologicznych walorów - to ostatnia rzecz o którą się wówczas troszczono.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postekolog | 15 Sie 2023, 11:25

kurp napisał(a):Dzisiaj jest Dzień Ziemi - naszej ojczystej planety, tego skrawka kosmicznej skały, który jest naszym domem od milionów lat. Niszczymy go - my ludzie.

To warto wspomnieć o raporcie wielu uczonych na temat zagrożenia klimatu na Ziemi. :idea:

'Stany Zjednoczone przedstawiają plany dużych obiektów do wychwytywania dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza.
Program o wartości 1,2 miliarda dolarów to pierwsza na świecie kontrowersyjna strategia walki ze zmianami klimatu.'

https://www.science.org/content/article ... y-from-air

Nie kontrowersyjna! (Ekolog 2023)

Zatem nie tylko Porsche chce tak ochraniać klimat przed spalaniem ciekłych paliw kopalnych.

https://newsroom.porsche.com/en/2022/co ... 30732.html

Bardziej generalnie patrząc na sprawy warto zacytować coś z publikacji:
"Podsumowanie dla Decydentów. Zmiana Klimatu 2022. Wkład II Grupy Roboczej do Szóstego Raportu Podsumowującego. Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu."
Zwrócę uwagę na "presję demograficzną" i dodam powszechnie znaną wiedzę, że w Indiach i w Nigerii mamy eksplozję przyrostu naturalnego, a typowym kierunkiem migracji z Nigerii okazuje się UE.

'B.2.3 Na przyszłą wrażliwość ekosystemów na zmianę klimatu silnie wpłynie przeszły, obecny i przyszły rozwój społeczeństwa,
włączając w to niezrównoważoną konsumpcję i produkcję, wzrastającą presję demograficzną,
jak również utrzymujące się niezrównoważone korzystanie z i zarządzanie ziemią, oceanami i wodami (wysoki poziom pewności).
Prognozowana zmiana klimatu w połączeniu z czynnikami pozaklimatycznymi spowoduje utratę i degradację większości lasów świata (wysoki poziom pewności),
raf koralowych i nisko położonych mokradeł przybrzeżnych, (bardzo wysoki poziom pewności).
Choć rozwój rolnictwa przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego, to niezrównoważona ekspansja rolnictwa, wynikająca częściowo z niezbilansowanej diety,
zwiększa wrażliwość ekosystemów i ludzi oraz prowadzi do konkurowania o ziemię i/lub zasoby wody (wysoki poziom pewności).'

https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg2/down ... 22_OST.pdf


Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: usacap_.jpg
Dzień Ziemi: usapor_.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 04 Paź 2023, 15:47

NASA oferuje starannie opracowaną i prowadzoną stronę dotyczącą zmian klimatu.
USA zdaje się podchodzić do tej sprawy coraz poważniej zacnie naśladując bardziej zatroskaną tym i zdeterminowaną Wielką Brytanię.

https://climate.nasa.gov/

Na zdjęciu w tle, obok Słońca, widać nawet gwiazdy. Ciekawe czy faktyczne czy namalowane?
Przypuszczam, że doświadczony astroamator może łatwo rozpoznać jakąś konstelację lub asteryzm, gdyby to nie było ani wymyślone ani australijskie niebo.

Translator oferowany na stronie z marszu do wyboru nieco mnie rozbawił: Połucze? :) Ja was pouczę. :)

Ale to nie pomyłka. Deepl.com tłumaczy 'połucze' na 'rinse' (angielski), a to z kolei na polskie 'spłukiwanie'.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: nasca_climate.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 13 Paź 2023, 02:06

Kolejny (obok ochrony środowiska) powód, żeby zastępować przemieszczanie się autem osobowym na tramwajowe.
Wypadki aut są częstsze i nawet ostrożnie jadący kierowca może zginąć gdy go inne auto popchnie lub niewidoczne oblodzenie albo jakieś zdarzenie wykieruje poza jezdnię.

A tak mniej oficjalnie ... niesamowita ciekawostka. Czekamy na trzęsienie ziemi w Polsce. :)

Siema.
Wszystkie wszechświaty są wieczne.
Załączniki
Dzień Ziemi: wypadek_.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 16 Paź 2023, 15:37

Wodór jako składnik paliwa jest też często używany w rakietach wynoszących coś w kosmos.
Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła dziś finansowanie w wysokości 7 miliardów dolarów dla siedmiu regionalnych "hubów" do produkcji wodoru, który po spaleniu wytwarza wodę jako spaliny. Wodór, jeśli będzie wytwarzany w czysty sposób, może pomóc w walce z globalnym ociepleniem, zastępując paliwa kopalne w przemyśle nawozowym i stalowym oraz w trudnych do zelektryfikowania pojazdach, takich jak ciężarówki dalekobieżne.

Jeden z hubów na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku skupi się na tak zwanym zielonym wodorze, wytwarzanym przy użyciu odnawialnej energii słonecznej lub wiatrowej do rozdzielania wody na wodór i tlen. Centrum to będzie współpracować z centrum w Kalifornii w celu rozwoju sieci tankowania wodoru na zachodzie Stanów Zjednoczonych, oczyszczając energię w portach i dostarczając wodór do przemysłu ciężkiego transportu ciężarowego. Dzisiejsze akumulatory są zbyt ciężkie i ładują się zbyt wolno, aby zelektryfikować te duże ciężarówki.

https://www.science.org/content/article ... rogen-hubs
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: wodor_f.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 20 Paź 2023, 12:37

Globalne ocieplenie powoduje przede wszystkim długie upały i susze ale zarazem cieplejsze powietrze może pobrać z oceanów więcej pary wodnej co skutkuje czasem katastrofalną ulewą i wiatrem na lądzie.
Winnym upadku rolnictwa w Afryce i Azji i wielkich migracji ludzi są Chiny, nie płacące kar za emisje CO2, mimo, że spalają aż połowę spalanego na Ziemi węgla, a zaczęły obłędną pogoń gospodarczo-infrastukturalną za UE i USA gdy już ich naukowcy wiedzieli. że nie ma miejsca w atmosferze na takiego nowego emitenta.
Znana jest słuszna mądrość "Kto późno przychodzi sam sobie szkodzi" więc Chiny powinny poczekać albo czynić to z umiarem.
Jeśli NATO i inne silne organizacje nie zareagują skutecznie powstrzymując chińskie emisje (nawet ryzykując jakikolwiek konflikt) to ludzkość NA PEWNO zabiją masowe emisje siarkowodoru z przegrzanych oceanów jak zabiły większość zwierząt lądowych 252 miliony lat temu podczas znanego wielkiego wymierania.
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/k ... rania-391/
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: sansebastian.jpg
Dzień Ziemi: madryt_.jpg
Dzień Ziemi: kenia_.jpg
Dzień Ziemi: Kapsztad_.jpg
Dzień Ziemi: Chiny.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 23 Paź 2023, 17:17

Przypływy napędzane są przez Księżyc.
Gdy Ziemia się obraca, grawitacja naszego najbliższego sąsiada przyciąga wodę w naszych morzach i oceanach, powodując ich wybrzuszenie się ku Księżycowi.

Poczyniono ogromne postępy w wykorzystaniu technologii wiatrowej i słonecznej, ale jeśli mamy przejść na energię odnawialną, potrzebujemy więcej takiej energii.
Energia pływowa stanowi jej ogromny zasób, a Wielka Brytania – kraj wyspiarski, w którym występują jedne z najpotężniejszych pływów morza na świecie – ma wyjątkowo dobrą pozycję, aby eksploatować ten "zasób".
Siła pływów ma naprawdę znaczący potencjał jednak nigdy nie została wykorzystana na dużą skalę.
Brytyjskie firmy przodują w staraniach o wykorzystanie siły przypływu.

Projekty obejmują, między innymi, podwodny latawiec, który lata w wodzie, aby zmaksymalizować prędkość obracania się wirników.

https://www.bbc.com/news/science-environment-67170625

"Obsługa i konserwacja maszyn, które są całkowicie zanurzone, jest jeszcze większym wyzwaniem niż w przypadku morskich turbin wiatrowych.
Jak więc może to być ekonomicznie wykonalne? W tym miejscu pojawia się przewidywalność pływów.
Niepewność związana z energią wiatrową i słoneczną oznacza, że na wszelki wypadek musimy mieć alternatywne źródła zasilania.
W Wielkiej Brytanii są to głównie elektrownie zasilane gazem. Utrzymywanie ich w gotowości jest kosztowne.
Czy pada deszcz, czy świeci słońce, burza czy cisza, przypływy działają jak w zegarku."

Szkoda, że na Marsie nie ma mórz ani nad nim dużego, jak nasz, księżyca - skoro już wiadomo, że kiedyś musimy z Ziemi wyemigrować (przez gorętsze Słońce).

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: plywya.jpg
Dzień Ziemi: plywyb.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 24 Paź 2023, 09:34

Za wolno idzie odchodzenie od paliw kopalnych i są tacy co to lekceważą - jak widać (po rozmachu budynku) także ze względu na dochody.
Pieniądze nie śmierdzą ... zwłaszcza świniom.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: rosja_utrudnia_.jpg
Dzień Ziemi: zawolno___.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 26 Paź 2023, 20:33

Oceany zajmują większą cześć powierzchni planety i mają, średnio, kilka kilometrów głębokości.
Dlatego ich masa i pojemność cieplna jest setki razy większa niż atmosfery.
Na razie dodawany co roku do atmosfery CO2 (głównie przez Chiny) powoduje pozornie małe zmiany w oceanach.
Niestety te zmiany - gdy przegrzane oceany przestaną nam pomagać, a zaczną szkodzić - będą (z racji ich masy) totalnie nieodwracalne.
Gdy nad całą planetą zacznie krążyć siarkowodór emitowany przez oceany (jak 252 miliony lat temu) to nawet najbogatsi ludzie, co mogą sobie zbudować podziemne pałace w dawnych kopalniach, umrą zatruci tym gazem.
Nawet pod ziemią, na Alasce lub Antarktydzie, nie pozostanie na naszej planecie choć jeden żywy człowiek.
Pusto będzie strasznie.
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: wieliczka.jpg
Dzień Ziemi: bochnia.jpg
Dzień Ziemi: zulawy_.jpg
Dzień Ziemi: kraby_off__.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 30 Paź 2023, 17:08

Wielki światowy biznes informatyczny (SAP) inwestuje i wchodzi w temat ochrony klimatu - narzędzi i procedur z tym związanych.

Miejmy nadzieję, że anty-emisyjne dawanie dobrego przykładu "u siebie" (USA, Wielka Brytania, UE, ...) zaowocuje twardym, używającym wszelkich istniejących narzędzi, naciskiem na Chiny by nie tylko ładnie o tym mówiły ale i znacznie ograniczyły emisje (E.)

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu 2023 lub Konferencja Stron UNFCCC, powszechnie nazywana COP28, będzie 28. konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w dniach od 30 listopada do 12 grudnia 2023 r. w Expo City w Dubaju.

Ciekawymi fotografiami Słońca, chmur i mgieł ilustrowano tę informację.

Źródło
https://www.nytimes.com/section/science
sygnalizujące i odsyłające do
https://events.sap.com/cop28/en/home

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: sap.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 31 Paź 2023, 17:31

Może któremuś z naszych forumowiczów ta wiadomość się przyda. Pozwoli zarobić parę złotych, a zarazem zrobić coś pożytecznego ogólnie.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: deszczowka.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 02 Lis 2023, 01:29

Potężne złoże wodoru we Francji.
W trakcie sondowania warstw skalnych w rejonie Lotaryngii, naukowcy zorientowali się, że mają do czynienia z wysokim stężeniem wodoru.
Na głębokości 1200 metrów osiągnęło ono aż 20%. Badacze są też przekonani, że warto drążyć głębiej i dalej.
Według szacunków na głębokości 3 000 metrów występować może aż 90% stężenie wodoru.
Naukowcy planują też poszukiwania złóż w Alpach, Pirenejach oraz rejonie Nowej Kaledonii.
Francja ma bowiem perspektywę na status globalnej potęgi energetycznej.
Wodór jest obiecującym źródłem czystej energii.
Jego wpływ na środowisko jest jednak zależny od sposobu wytwarzania.
Pozyskiwać go można w procesie reformingu parowego z gazu ziemnego (tzw. wodór szary).
Dochodzi wtedy jednak do emisji dwutlenku węgla i taki wodór nie jest źródłem czystej energii. (msn.com)

Można też rozbijać wodę na tlen i wodór korzystając z "czystego" prądu z elektrowni słonecznych z lustrami na pustyniach. (E.)

Wodór jest też często używany w paliwie do wynoszenia rakiet w kosmos.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: lotar_.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 03 Lis 2023, 10:50

Spalanie drzew w piecach to najlepszy pomysł na zdrową przyszłość Polski.

Drewno uprawiane celem spalenia dla uzyskania energii cieplnej to także godne zalecenia odnawialne źródło energii - definitywnie lepsze niż paliwa kopalne lub uran (ten akurat obecnie wychodzi też katastrofalnie drogo na jednostkę energii).

Gdy kolejne pokolenie drzew przeznaczonych do palenia rośnie to odbiera z atmosfery CO2 powstałe podczas spalania pelletu w poprzednim okresie.
Bilans dodatkowego CO2 w atmosferze okazuje się zerowy czyli sytuacja się nie pogarsza.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: pellet.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 06 Lis 2023, 10:29

Bardzo ciekawy, a poniekąd sensacyjny pomysł na ograniczenie ocieplenia klimatu opisano w sporym artykule w Świat Nauki (11/2023).
Bardzo tanim kosztem (mikroskopijnym w stosunku do kosztów obecnie zalecanej akcji odchodzenia od paliw kopalnych) można obniżyć znacząco temperaturę na naszej planecie przez zasiewanie z wysoko latających samolotów atmosfery dwutlenkiem siarki.
Ponadto warto zasiewać niską atmosferę nawiewem (dyszami) solą morską, a warto też likwidować cirrusy (te akurat ogrzewają klimat) zasiewając je jodkiem srebra.
Finalnie wysoko w atmosferze pojawiają się kropelki kwasu siarkowego odbijające fotony nadlatujące ze Słońca.
Oponenci protestują bo może to przesunąć strefę opadów monsunowych o tysiąc kilometrów co zbulwersuje ludzi akurat tam żyjących z rolnictwa choć innych może ucieszy.
Jest to tak tania technika że nawet wiele pojedynczych krajów może to zrobić samodzielnie (już za zaledwie kilka miliardów dolarów rocznie kreując efekt nie tylko nad swoim krajem lecz na całym świecie.
Oponenci obawiają się też o wpływ tego kwasu na ozon, likwidujący obecnie część promieniowania ultrafioletowego oraz tego, że kropelki mogą okazać się za duże co da efekt inny od zamierzanego.
Jeśli Rosja zacznie zasiewać atmosferę tlenkiem siarki (co jest realne bo ocieplanie klimatu powoduje tam niekorzystne skutki w wielu rejonach) to świat prawdopodobnie nic z tym nie zrobi.
Gdy skutki globalnego ocieplenia staną się bardziej dotkliwe może się okazać, że politycy wielu krajów zdecydują się na takie działania dlatego lepiej już teraz prowadzić analizy naukowe i eksperymenty by ocenić czy to jest dobry pomysł.

Na ilustracji drzewa i drewno.
Uprawa lasów lub deponowanie gdzieś coraz większych ilości drewna na stałe to też jakiś pomysł na walkę z ociepleniem. (E.)

https://www.scientificamerican.com/arti ... r-the-sky/
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: czesi.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 07 Lis 2023, 10:49

Polską specjalnością na drodze do nieszkodliwej klimatycznie gospodarki wydaje się być (fachowcom) biomasa.
Szerokiej drogi (także dla rowerów) i ciepła (także rodzinnego) życzy Ekolog.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: biomasa.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 08 Lis 2023, 02:34

Już dzień po tzw. miękkim otwarciu widoczny na grafice obiekt rozrywkowy pobił siedem rekordów Guinnessa.

Ale ...

Wybudowanie tak ogromnej budowli z metalu, betonu i szkła wymagało zużycia kolosalnej ilości energii.
Podobnie jak coroczne budowanie przez Chiny aż 10 tysięcy kilometrów nowych dróg szybkiego ruchu i autostrad.

Chiny nie płacą kar za gigantyczne emisje CO2 ze spalania paliw kopnych (o dziwo bezkarnie - co wy NATO?).

To prowadzi perspektywicznie do zabicia absolutnie wszystkich ludzi na Ziemi przez emisje siarkowodoru z przegrzanych oceanów.
Wtedy będzie za późno na jakąkolwiek akcję. To już dziś Chiny podcinają gardło ludzkości.

Spóźniły się z rozwojem więc powinny robić to z umiarem bo pojemność atmosfery na dodatkowe gazy cieplarniane skończyła się około 1980 roku.

KTO PÓŹNO PRZYCHODZI SAM SOBIE SZKODZI

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: rozrywka_.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 12 Lis 2023, 16:22

Z raportu wynika, że narracje dotyczące oceny zmiany klimatu zostały zmienione.
Przeszły z fazy zaprzeczania do fazy opóźniania działań.
Coraz rzadziej grają twardym, tradycyjnym negacjonizmem, odrzucającym fakt zmian klimatycznych, a coraz częściej posługują się nowym negacjonizmem, czyli narracjami opóźniającymi.
Narracje takie głoszą, że owszem, klimat się zmienia i trzeba coś z tym zrobić, ale być może wcale nie to, co się proponuje.
Co ważne, narracje takie mogą przybierać bardzo różną formę.
Może to być sugerowanie, że uchronią nas jakieś nieistniejące innowacje lub zarzut że inni stawiają na węgiel.
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/p ... ec-polityk
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: ptaki.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 14 Lis 2023, 15:10

Niektórym pasuje rozumowanie, że ekologia to ideologia podejrzana.
Takim pasuje tanie drewno i niszczenie podstaw ochrony środowiska tu i teraz.
Bo taniej i wygodniej nie dbać o przyszłość ludzi.
"Po nas choćby potop (lub susza)".

Piszę to ogólnie - Donald Trump czy inny VIP nie musi brać tego do siebie!
To wypowiedź na skalę galaktyczną, a nawet szerszą.
Takie same błędy lub chamstwo zapewne realizują niektórzy wpływowi na swoich planetach kosmici
- należący do tamtejszych "frakcji" antyekologicznych.
Ekolodzy zapewne wszędzie mają pod górkę. Są banowani pod byle pretekstem, itp.

p.s.
Chociaż raz spaliny i dymy i pyły nie zasłoniły Tatr.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: mem_satyryczny.jpg
mem z uśmieszkiem polonistycznym
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 16 Lis 2023, 15:57

Marne światełko w tunelu zawalonym głazami.
Brak globalnie wpływowego twardziela z mocną ręką i odwagą - imho.
Może szkoda, że Musk bardziej patrzy w kosmos, na Księżyc i na Marsa. ;)

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: meTan.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 21 Lis 2023, 15:35

' Dlaczego ptaki gromadzą się w dzielnicach gdzie mieszkają bogatsi ludzie.
...
Zanieczyszczenie powietrza nie jest wyłącznie problemem ludzi.
Zwierzęta też mają płuca.
Dlaczego nie mielibyśmy oczekiwać, że one również będą wdychać taką samą ilość substancji zanieczyszczających, jakie generujemy?
...
Jest mnóstwo tych ptaków, które do swojego życia potrzebują owadów i udają się do miejsc takich jak Beverly Hills, ponieważ są tam drzewa i kwiaty.
...
"Rasizm i środowisko.
Diagram z czasopisma Science ilustruje powiązania między rasizmem strukturalnym, cechami krajobrazu miejskiego i ich wpływem na różnorodność biologiczną."
=
"Racism and the Environment.
A diagram from the journal Science illustrates the links between structural racism, urban landscape features and their impacts on biodiversity." '

https://www.nytimes.com/2023/11/21/scie ... ining.html

Ciekawe co to za lornetka i czy dobra także do obserwacji astronomicznych? (E.).

I przy okazji coś dodam z pewnego wykładu (dr Michał Śliwiński z Wrocławia).

Jakie są główne powody znikania (wymierania) pewnych gatunków roślin z Polski?
Coraz mniej wody oraz ... ludzie.
Zagrożony jest na przykład: Kąkol polny (tak!) oraz nasięźrzał (to nie pomyłka w pisowni).

Polecam ostatni numer:

http://www.ekoklub.ehost.pl/PKE_OD/images/zp171.pdf

i więcej numerów (w 1-szym z 2023 roku: 'Mszaki i ich rola w przyrodzie' wspomnianego Michała Śliwińskiego;
Wspomnę, że około pół miliarda lat temu na lądach były wszędzie praktycznie tylko mchy - E.):

http://www.ekoklub.ehost.pl/PKE_OD/inde ... &Itemid=96

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: ptaki.jpg
Dzień Ziemi: ns.png
ns.png (183.35 KiB) Obejrzany 7782 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 22 Lis 2023, 21:05

NATO musi wymusić na Chinach (czyli głównym świadomym sprawcy ocieplenia klimatu) gigantyczne kary za emisje
lub wygasić ich paleniska oraz zmusić do przyjmowania wszystkich imigrantów klimatycznych z Afryki i Azji bo ocieplenie utrudnia tam rolnictwo.
Globalne ocieplenie zabije wszystkich ludzi skutkami z przegrzanych oceanów (siarkowodór) jeśli nie zareagujemy odpowiednio silnie.
https://www.bbc.com/news/world-asia-india-67469222
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: morele_.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 25 Lis 2023, 12:12

Modele Blaschków zwróciły uwagę na zmieniającą się różnorodność biologiczną oceanu, gdy w 2013 roku profesor z Cornell, Drew Harvell, wyruszyła w podróż połączoną z nurkowaniem, aby sprawdzić, ile żywych wersji modeli Blaschków uda jej się zlokalizować.
Wśród jej znalezisk znalazły się rafy koralowe zniszczone przez zanieczyszczenia, połowy morskie i ocieplenie oceanów.

Niszczymy i definitywnie przeobrażamy już nie tylko lądy ale też pozornie bezmierne oceany.

Człowiek (a zwłaszcza przywódca Chin - kraju, który spala aż połowę spalanego przez ludzkość węgla i nikt nic nie pomstuje NATO) jest już królem planety ale takim infantylnym jak dziecko skoncentrowane na swoich zabawkach i cukierkach gdy za oknem ptaki umierają z głodu.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: Modele.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 29 Lis 2023, 12:09

Takich lasów jak na grafice będzie coraz mniej.
Z winy wielkich i bezkarnych nadal (o dziwo) emitentów gazów cieplarnianych ale może być też drugi powód.
Naukowcy z uniwersytetu w Rochester ustalili, że planetarne środowisko naturalne żadnej planety w kosmosie nie wytrzyma stale dodatniego przyrostu naturalnego wiodącego gatunku i w końcu on zacznie znikać przegrzany lub zatruty.

Nie musimy im wierzyć. Osoby logiczne i matematycznie sprawne same mogą to miarodajnie ocenić.

Powierzchnia Ziemi praktycznie nie rośnie.
Realny przyrost naturalny nawet tylko o 1% na sto lat stosunkowo szybko prowadzi do absurdalnie wielkich potrzeb zasobowych (surowce, energia, przestrzeń pod zabudowę - z konieczności zasłonimy planktonowi oceanicznemu słońce bo wszędzie, "ramię w ramię", od bieguna do równika, nawet nad środkiem oceanu, będą stały lub pływały wieżowce).

Już rozważa się ogromne pływające osiedla.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Dzień Ziemi: lasdeszczowy_.jpg
Dzień Ziemi: lasy_off.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat