Teleskop Newtona LB 16" , F-4,5.

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2022, 09:40

Witajcie.
Niebawem odbieram nowy zakup do naszego Obserwatorium.Teleskop LB 16" , F-4,5.
Po oglądanku nowym sprzętem na niebie , napiszę nasze wrażenia z oglądania.
Sezon przed nami , więc i u nas pewne nowe zmiany sprzętowo organizacyjne.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2022, 18:33

Witajcie.
Teleskop w domu , trochę ciężkawy , ale dałem radę samodzielnie po wypakowaniu go z samochodu , zanieść teleskop w częściach na II piętro balkonu w domu.Wersja DE-LUX , szkło Pyrex , wyciąg z microfocuserem.Jest dodatkowa osłona na kratownicę i filtr do Słońca z folią ND5. Filtr jest pełno aperturowy , oprawiony w elegancką toczoną na wymiar ze sklejki oprawę.Są zamontowane również trzy kółka co 120* z hamulcami , dzięki temu można swobodnie przemieszczać się teleskopem w terenie.
Czekam na nockę i pogodę.
W pierwszej kolejności na tacy wyląduje M42 w Orionie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Teleskop Newtona LB 16" , F-4,5.: LB16-3.jpg
Teleskop Newtona LB 16" , F-4,5.: LB16-2.jpg
Teleskop Newtona LB 16" , F-4,5.: LB16-1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 26 Lut 2022, 18:53

Bardzo fajny i wygląda na bardzo duży sprzęt. 16" to mój doceloqy newton, będę na coś podobnego polował. Gratulacje.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2022, 19:12

Dominiku myślę że to z seryjnie produkowanych teleskopów w sumie max. co można samodzielnie w samochodzie przewieżć i złożyć na miejscówce pod ciemnym niebem.Nie licząc trussów SW 18" i 20" , lub trussów ATM. Przede mną sporo pracy ATM.Zmiana pająka na inny , myślę będzie też modyfikacja optyki u naszego Mistrza na pierwszorzędną i napylenie porządnych warstw.To sprawdzę w praktyce , gdyż znam ten teleskop i daje bardzo dobre obrazy Planet , oglądałem nim Saturna i Jowisza , oryginalna optyka jest co najmniej dobra.Materiał Pyrex , co też mnie cieszy.Ponadto jest zamontowany ciężarek z możliwością przesuwu wzdłuż tuby , dla wyważenia teleskopu z cięższym okularem jak i szukacz standard 50mm.Mam większy szukacz ATM D-60mm , który zawiśnie na tym Teleskopie.
Generalnie pozostał mi tylko zakup większego APO Takahashi TOA150 i kończę temat z wszelakim sprzętowym zakupem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 26 Lut 2022, 19:57

Jak myślisz do wizuala z f4,5 opłaca się stosować paracorr- korektor komy? Pyrex- świetnie! to duże lustro, więc może się trochę chłodzić. Zabierz tę zabawkę po modyfikacjach na zlot, a będę miał kolejną motywację, aby przyjechać! Poszukuję dobrego szukacza 60mm, sam robiłeś swój?
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2022, 20:06

Dominiku do wizuala moim zdaniem przy tej aperturze wskazany jest korektor wizualny nawet do Naglerów , itp.szkieł.Gdyż nie wyrabiają już w 12" F-5.Sprawdzone dokładnie w mojej byłej Syncie Flex 12" i w moim aktualnym LB 12" F-5.Dobry jest i nie drogi korektor Foto-Vizual GSO 2" z krotnością 1,1X. Naglerki ładnie z nim pracują w dużym ładnym polu gwiazd.Inaczej jest na brzegu słabo i tracimy na uroku gromad otwartych gwiazd. Jakość korektora GSO jest mniej więcej jak TV Paracorr Type I.Sprawdzone i porównane w praktyce z kolegi Artura Paracorr TV Type I.Mam dwa większe szukacze ATM D-60mm , obydwa na dobrych obiektywach AC Fraunhofera wykonała mi na zlecenie swego czasu Firma Astrokrak.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 26 Lut 2022, 20:14

Ale maszyna, gratuluję zakupu :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2022, 20:34

Tomaszu będzie też na Planety jak będą wyżej i kiedy większa apertura przy co najmniej dobrym Seeingu rozwinie skrzydła. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2022, 21:34

Teraz była przerwa w chmurach i sprawdziłem z TV Naglerem T5 26mm na Procjonie w Małym Psie.Bez korektora od środka pola widzenia około 65% pola gwiazd jest ładnego punktowego , potem gwiazdy zaczynają tracić na jakości i na samym brzegu jest już kiepsko.Z korektorem GSO mamy do około 85% pola ładnych gwiazd a potem pomimo spadku ich jakości jest w sumie ich jakość do przyjęcia.Ogniskowa z użyciem tego korektora zmienia nam się z około F-1829mm-F-4,5 na około F-2012mm-F-4,95. Żrenica wyjściowa wynosi z okularem TV N26 i korektorem GSO około 5,25mm i Pow. około 77X.Pole wypadkowe wynosi niewiele ponad 1*. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 26 Lut 2022, 22:19

DominRZS napisał(a):Bardzo fajny i wygląda na bardzo duży sprzęt. 16" to mój doceloqy newton, będę na coś podobnego polował. Gratulacje.


Przymierzam się do sprzedaży mojego SW14" Flex GO-TO :?
witos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat