Problem Celestron AstroMaster 130

Postvillanelle | 27 Gru 2020, 14:18

Wypróbowałam już chyba wszystkiego, żeby cokolwiek zobaczyć przez zakupiony teleskop jak w temacie. Sprzęt był prezentem dla męża. A mi jest teraz niesamowicie głupio :oops: Najpierew przeczytałam wiele opinii, znalazłam sprzęt w dobrej cenie i zamówiłam. Sama interesuję się amatorsko astronomią, a z optyki mam doświadczenie jedynie w lustrzankach. Przed przejrzałam wiele filmików o tym sprzęcie na YT i stwierdziłam, że nie powinno być problemów z jego obsługą.

W pierwszy dzień świąt niestety nie było pogody na to, żeby cokolwiek wypróbować. Po złożeniu obejrzeliśmy filmiki, które radzą jak rozpocząć ustawienie star pointera i jak nauczyć się wyostrzać obraz z okularem 20mm. Niestety nie udało się nam to na księżycu. Co wydawało się bardzo dziwne. Prawie nic nie było widać. Często żadnego światła, czasami minimalnie ciemną szarość. Więc dziś wzięliśmy teleskop za dnia sądząc, że będzie łatwiej wyczuć jego obsługę w dziennych warunkach i skalibrować star pointer. Niestety nie wiemy co robimy nie tak. Dziś mamy słoneczny dzień. Wycelowaliśmy tubę w przeciwnym kierunku do słońca na panoramę miasta. W okularze 20mm widać praktycznie ciemność. Trzeba się przechylać na boki względem okularu, żeby zobaczyć jakieś plamy szarości. Stopniowo ząbek po ząbku na regulacji ostrości nie zmienia się praktycznie nic. Na filmikach, które przejrzeliśmy szukając rozwiązań widać normalny obraz obserwowanych budynków tak samo jasny jak ten widziany gołym okiem. Z kolei na okularze 10mm widać beżową jasność, jednak wielokrotne próby złapania ostrości nie zmieniają nic.

Teraz jest mi trochę głupio, bo wyczerpałam już praktycznie wszystkie próby tego co mogliśmy robić nie tak :-/ Wydawało mi się, że skoro teleskop skupia światło to okular w ciągu dnia nie powinien mieć problemu z jasnością obrazu i znajdowaniem obiektów. Czy taka sytuacja jest normalna? Co robimy nie tak?

Dodam jeszcze, że przy ściągnietym okularze w lusterku nie widać nic. Wygląda tak, jakby to drugie lusterko, które widać przez otwór, w który wkłada się okular było czarne zupełnie jak nie lustro. Czy to tak powinno być?
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 Gru 2020, 14:12

 

Postwampum | 28 Gru 2020, 10:07

villanelle napisał(a):Wypróbowałam już chyba wszystkiego, żeby cokolwiek zobaczyć przez zakupiony teleskop jak w temacie. Sprzęt był prezentem dla męża. A mi jest teraz niesamowicie głupio :oops: Najpierew przeczytałam wiele opinii, znalazłam sprzęt w dobrej cenie i zamówiłam. Sama interesuję się amatorsko astronomią, a z optyki mam doświadczenie jedynie w lustrzankach. Przed przejrzałam wiele filmików o tym sprzęcie na YT i stwierdziłam, że nie powinno być problemów z jego obsługą.

W pierwszy dzień świąt niestety nie było pogody na to, żeby cokolwiek wypróbować. Po złożeniu obejrzeliśmy filmiki, które radzą jak rozpocząć ustawienie star pointera i jak nauczyć się wyostrzać obraz z okularem 20mm. Niestety nie udało się nam to na księżycu. Co wydawało się bardzo dziwne. Prawie nic nie było widać. Często żadnego światła, czasami minimalnie ciemną szarość. Więc dziś wzięliśmy teleskop za dnia sądząc, że będzie łatwiej wyczuć jego obsługę w dziennych warunkach i skalibrować star pointer. Niestety nie wiemy co robimy nie tak. Dziś mamy słoneczny dzień. Wycelowaliśmy tubę w przeciwnym kierunku do słońca na panoramę miasta. W okularze 20mm widać praktycznie ciemność. Trzeba się przechylać na boki względem okularu, żeby zobaczyć jakieś plamy szarości. Stopniowo ząbek po ząbku na regulacji ostrości nie zmienia się praktycznie nic. Na filmikach, które przejrzeliśmy szukając rozwiązań widać normalny obraz obserwowanych budynków tak samo jasny jak ten widziany gołym okiem. Z kolei na okularze 10mm widać beżową jasność, jednak wielokrotne próby złapania ostrości nie zmieniają nic.

Teraz jest mi trochę głupio, bo wyczerpałam już praktycznie wszystkie próby tego co mogliśmy robić nie tak :-/ Wydawało mi się, że skoro teleskop skupia światło to okular w ciągu dnia nie powinien mieć problemu z jasnością obrazu i znajdowaniem obiektów. Czy taka sytuacja jest normalna? Co robimy nie tak?

Dodam jeszcze, że przy ściągnietym okularze w lusterku nie widać nic. Wygląda tak, jakby to drugie lusterko, które widać przez otwór, w który wkłada się okular było czarne zupełnie jak nie lustro. Czy to tak powinno być?


Z tego po piszesz, prawdopodobnie nie ściągneliście pokrywy z przodu tuby.Czyli nie otworzyliście teleskopu od strony padania światła. lub ściągneliście tylko te dwa mniejsze kółeczka z pokrywy (służą do spokojnego wystudzenia optyki).
Spójrz na filmik z 3:20 mintuy.
https://www.youtube.com/watch?v=zkuV21d9ucg.

Dlatego jak to mówi klasyk "widzę ciemność, ciemność widzę".
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postzbyszekzz | 28 Gru 2020, 18:49

Jak będzie dalej cos nie tak, to może zrób zdjęcia teleskopu przygotowanego do obserwacji.
 
Posty: 235
Rejestracja: 01 Lip 2012, 22:39
Miejscowość: Żychlin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat