TMB 130 SS - wrażenia z visuala

PostDmitr | 27 Wrz 2021, 10:50

Jako, że mieszkam w dużej, trójmiejskiej aglomeracji, zdecydowałem się na zakup największego refraktora, jaki jeszcze jestem w stanie sensownie wynosić na ogród i nie będzie potrzebować bardzo ciężkiego montażu. Szukałem na giełdach fajnej okazji i w końcu znalazłem. Wybór padł na TMB 130 SS, zaprojektowany przez TMB na szkle fpl53, a wykonany na Tajwanie teleskop z wyciągiem Feather Touch i dużym back focusem umożliwiającym podpięcie nasadki bino. Teleskop siedzi na montażu iOptron Alt az Pro z ciężkim trójnogiem. Niebo raczej słabe, w zenicie max 4mag i bardzo szybko spada wraz z elewacją. Okulary to:
- Pentax XW 30
- Pentax XW 10
- Pentax XW 5
- TV Powermate 2,5x

Nasadka WO 2" Dielectric.

27.09.2021 - Teleskop chłodził się w otwartej walizce już od 17:00. Około 19:30 postawiłem tubę na montażu, okular 5mm i wycelowałem w Saturna. Fajny widok, nieduży Saturn z widocznym cieniem pierścienia na planecie. Pora na tandem 10mm + Powermate. Powiększenie 227,5x i pierwszy raz w życiu widziałem przerwę Cassiniego w sposób oczywisty, po obwodzie, choć na brzegach wyraźniejsza, jasność dobra, ostrość bardzo dobra. Warunki były niezłe. Ciemnożółty duży Saturn prezentował się fantastycznie. Następnie Jowisz, niestety nie było wcp, ale nierówności pasów oraz plamki na pasach były widoczne. Kontrast jest bardzo dobry, nawet w 227,5x ładnie odznaczają się szczegóły. Przerwa na herbatę i oswojenie wzroku z ciemnością - pora na DS. Jako pierwsza (bo byłem jej najbardziej ciekawy) Messier 13. Okular 10mm daje 90x i jak na słabe niebo bardzo fajny widok. Jasne jądro z widoczną granulacją na wprost, rozbita w około 3/4 gromada wygląda pięknie, zerkaniem aż cała mieni się jak diamentowy pyłek. Jest potencjał, pod dobrym niebem będzie naprawdę zadowalająco. Kolejne było Albireo - fajne kolory składników, błękit i jasnożółty, z okularem 5mm i 182x. Messier 56 niestety ledwo widoczny, ciemna mgiełka tylko zerkaniem widać że jaśnieje ku środkowi. Kolejny obiekt, jeden z moich ulubionych - Gromada Podwójna. Widok bardzo ładny choć zabrakło zasięgu, widziałem ją ładniejszą w mniejszych teleskopach ale daleko poza miastem. Z XW 30 tło jest dość jasne.

CDN.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postkk | 27 Wrz 2021, 11:34

Jaki jest długi po złożeniu? Ważyłeś go może? Gdzie wypada środek ciężkości jak jest „uzbrojony”?
Przyjemności z użytkowania!
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1165
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostDmitr | 27 Wrz 2021, 13:02

kk napisał(a):Jaki jest długi po złożeniu? Ważyłeś go może? Gdzie wypada środek ciężkości jak jest „uzbrojony”?
Przyjemności z użytkowania!


Nie mierzyłem ani nie ważyłem, ale dane są tutaj:

http://articles.adsabs.harvard.edu//ful ... 7.000.html

Co do środka ciężkości, to z 2" kątówką, szukaczem 8x50, okularem jest w miarę dobrze zbalansowana, przesunąłem ringi kilka cm w stronę obiektywu jeszcze. Ale jak to 5" triplet - generalnie ciężki na łeb. Dziękuję, przyjemność z użytkowania będzie na pewno, nieco gorzej z noszeniem :D
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postwitos | 27 Wrz 2021, 13:51

Gratuluję, fajny sprzęt :) Myślałem że jest cięższy a około 7kg to bardzo dobry wynik jak na pełne 5 calowe apo :)
witos
 

PostDmitr | 27 Wrz 2021, 16:29

witos napisał(a):Gratuluję, fajny sprzęt :) Myślałem że jest cięższy a około 7kg to bardzo dobry wynik jak na pełne 5 calowe apo :)


Dziękuję. Dokładnie, a nawet 5,1" :) generalnie tuba jest kompaktowa i stabilność na Alt Az Pro oceniam bardzo pozytywnie.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostDmitr | 04 Mar 2022, 17:36

Krótki update z 9 stycznia, bo byłem daleko poza domem, ale wykopałem notatkę.

Pentax XW 10mm + TV 2,5x =225x i naprawdę ładny seeing. Mare Serenitatis - naliczyłem 11 maleńkich kraterów wewnątrz, zgodnie z mapką Bessel H o średnicy 4 km (!!). Następnie "przejechałem się" po terminatorze. Kontrast cudny, poszarpane cienie rzucane na kotliny są ostre i widać wyraźnie ich krawędzie. Obraz ma plastykę jakiej wcześniej nie znałem obserwując Makiem 127 oraz Newtonem 150mm.
Dla próby dałem Pentax XW 5mm + TV 2,5x = 455x. Obraz był wciąż ostry, tyle, że ciemny i przez to mało kontrastowy.
Wygląda na to, że ten TMB ma naprawdę dobrą optykę.
Załączniki
TMB 130 SS - wrażenia z visuala: 271652305_4692107854198714_33721085315238263_n.jpg
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostKrzysztof_P | 06 Mar 2022, 10:11

Cześć.
Moje Gratulki Fajnego Dobrego Refraktora APO.
Na pewno nieraz cię zaskoczy ładnymi obrazkami wszelakich obiektów nieba.
Od 5" wzwyż dobrej soczewki włącznie to już tzw. "Złoty Grall" do Planet , Księżyca i wszystkiego.
Czystego Nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 06 Mar 2022, 16:17

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Moje Gratulki Fajnego Dobrego Refraktora APO.
Na pewno nieraz cię zaskoczy ładnymi obrazkami wszelakich obiektów nieba.
Od 5" wzwyż dobrej soczewki włącznie to już tzw. "Złoty Grall" do Planet , Księżyca i wszystkiego.
Czystego Nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dziękuję :)

Czekam na dobrą pogodę, mam kamerkę Microsoft Livecam HD przerobioną na nosek 1,25'', nagram video z obrazu intra/extra focal żeby pokazać krążki. W wizualu już sprawdzałem i wyglądają niemal identycznie przed i za ogniskiem. Egzemplarz jest naprawdę udany.
We wrześniu będą fajne warunki na planety, to porobię też jakieś aviki, coś postackuję. Oczywiście docelowo mam zamiar zaopatrzyć się w ZWO ASI 224, albo jeszcze lepiej 462. Myślę, że będzie sporo fajnej zabawy.
W kręgu moich zainteresowań (jak i możliwości z uwagi na dość słabe, jasne niebo) są właśnie obiekty US, gromady gwiazd i trochę gwiazdy podwójne i jak do tej pory jestem bardzo miło zaskoczony. Saturn, Jowisz i Księżyc fantastyczne. Gromada Podwójna i kilka innych otwartych gromadek, m.in. w Kasjopeji też cudo. Nie mogę się doczekać letnich kulek i Jowisza, Saturna i Marsa wysoko na niebie w tym roku, nie wspominając już o następnych latach (będą coraz wyżej :D )
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostDmitr | 07 Mar 2022, 21:31

https://youtu.be/mxgF9ZlNafA

Krążków nie nagrałem bo warunki były kiepskie.
Ale Księżyc dało radę chwilę ponagrywać.
Stack 153/300 klatek :
Załączniki
TMB 130 SS - wrażenia z visuala: Bez nazwy1.jpg
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Mar 2022, 08:22

W którym sofcie stackujesz takie zdjęcia?
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostDmitr | 08 Mar 2022, 09:51

W Registaxie.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostDmitr | 20 Mar 2022, 21:35

Dziś wieczór z kilkoma gromadkami w Woźnicy i Bliźniętach.
Póki co:
M35 - piękna, gęsta i zawierająca mnóstwo gwiazd, od całkiem jasnych, po mrowie słabszych. W okularze 30mm trochę zbyt jasne tło, okular 10mm pokazał o co chodzi - kontrast od razu dużo lepszy, zostało "puste" otoczenie gromadki i ona wyodrębniona z tła. Nieopodal NGC2158 niestety słabiutka
M36 - ładna, ale już nie tak ładna jak M35. Podczas oglądania przeleciał mi przez okular cały rój Starlinków, co najmniej kilkanaście :o
M37 - WOW ! Jeszcze ładniejsza, niż M35, wspaniały widok w okularze 10mm, przypomina nieco gromadę kulistą ze względu na dużą ilość słabych gwiazdek tworzących jakby mgiełkę z gwiazd.
M38 - ładna gromadka, ale wg mnie nie tak spektakularna, jak pozostałe.

Muszę powiedzieć, że okulary Pentax XW pomimo światłosiły f/7 sprawują się bardzo dobrze, korekcja jest (na moje oko) zupełnie wystarczająca, gwiazdki wyglądają punktowo i mają piękne barwy. Wygodę oceniam na 10/10, ze względu na doskonałą izolację oka od otoczenia, brak zanikania obrazu i intuicyjne ustawienie oka względem soczewki ocznej.

Pytanie do osób używających filtrów w wizualu - czy warto kupić filtr CLS do oglądania gromad pod przeciętnym niebem?
Zależy mi przede wszystkim na zwiększeniu kontrastu bez wycinania gwiazd. Dodatkowo, czy filtr taki zwiększy zasięg teleskopu odcinając linię sodu i rtęci?
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat