Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 15:49

Ja doczytałem gdzieś przy okazji trafiając , ale nie wiem ile w tym prawdy. Nie sprawdzałem i nie dociekałem tego. Że nowe dublety na FPL53 lub na FPL51 z różnymi kombinacjami drugiego odpowiednio dobranego szkła. Wypadają jak Refraktory AC , około F-30.
Ale to nie jest pewna wiadomość. Marsa oglądałem podczas Opozycji z kolegami we wspólnym gronie u nas w obserwatorium przy ponad 350X powiększenia i z AC nic!!! A obraz nadal pięknie ostry , kontrastowy pokazujący ten sam detal bez zatarcia co widać powiedzmy przy około 200X z okularem 6mm.Venus jest jednak nie tak biała i też jak targa nią Seeing to pojawia się ta niebiesko-zielona chwilowa flara. U Mirka D to samo , on ma Refraktor TS 150/1200mm dublet na FPL53 a APM to dublet na FPL51. Tak czy inaczej prawie są nie do odróżnienia w generowanych obrazach Planet na niebie. Jowisz wyprany w tych Edkach 6"z kolorów , WCP taka blada tu MEADE 5" wypada o niebo lepiej , piękny pomarańcz WCP z jego odcieniami i zmienne albedo WCP. Widać po wpatrzeniu się w nią jak i pojawia się też wewnętrzne bardziej na dole pociemnienie. Na Jowiszu używałem Pentaxów XW nadawały detalowi Jowisza lepszy kolorek. W TV Delosach wszystko wyprane i mało efektowne , naprawdę słaby kolor i pasów i WCP.
Osobiście nie przepadam za zimnymi obrazkami i wolę bardziej ocieplone. Dlatego też seria MEADE FLT Tryplety , jest też dla mnie przyjemna w odbiorze. Te tryplety APO na FPL53 pokazują stanowczo lepiej kolorki detalu Planet niż te dublety TS czy APM. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 22 Wrz 2022, 16:02, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 15:54

wfifiak napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a): Ale obraz jest perfekt ostry i Planety są mocno kolorowe z ciepłym przyjaznym bardzo dla odbioru i nasyconym kolorem.


I to jest właśnie to co podoba mi się w długich achromatach. Ten ciepły pastelowy kolor. Tak ma Vixen 80/1200 i tak mają długie tubki Okroja. Nie ma tego w moim ED'ku i nie ma też w innych ED,kach i APO przez które patrzyłem, ani maku czy niutku. Pastelowe obrazy Księżyca, który w ED,ziu jest w zasadzie czarnobiały. Ale ładny obraz to nie znaczy prawdziwy. Podejrzewam, że ten pastel bierze się właśnie z nie do końca skorygowanej AC. Jak ze sztucznym biustem, ładny ale nie prawdziwy.

:D Pozdrawiam :D


Wojtku ja też lubię takie ciepłe i mocno nasycone kolorki jak ty podobnie. dlatego ten Edek mnie urzekł swoimi obrazkami na Planetach w wizualu. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę , ale jak oglądałeś Makiem-Newtonem Intesa D-180mm , F-6 Pasjonata Nieba to te Maki też dają podobne ciepłe i nasycone kolorki Planet na niebie.
W tym ED MEADE 5" jest ostro , kontrast nie cudowny ale dobry , kolorek ciepły i nasycony , Planety pięknie się prezentują w takich kolorach jak ktoś oczywiście to lubi. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 22 Wrz 2022, 16:11

Maciek_Cz napisał(a):Wojtek, ale sztuczny biust też może trafić się nieładny zapewne :D

Sztuczny biust i sztuczne mięśnie zsuwają się z wiekiem do butów z powodu grawitacji, o wiele szybciej niż naturalne i wyglądają z latami coraz gorzej.
Kolega ma zeissowskiego achromata 80f15 i daje ładne obrazy, porównywalne do SW ED 80f7,5 na fpl53.
W miarę wzrostu powiększenia ten zeissowski achromat jednak odstaje nieco od edka, jest więcej AC.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostVroobel | 22 Wrz 2022, 16:12

Zastanawiam się, czy to, co podczas obserwacji Jowisza nazwałem brakiem konrastu, nie jest przypadkiem czystością koloru, brakiem przypadkowego podkolorowania wynikającym z dobrej korekcji... :?: Przekonam się przy lepszej pogodzie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 16:17

Tomaszu to może być wina szczątkowej AC. Ja bym tak obstawiał. Ja teraz działam z wyciągiem , podobnie jak u Ciebie w temacie są wykonywane pewne poprawki i prace. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 16:18

Franz napisał(a):
Maciek_Cz napisał(a):Wojtek, ale sztuczny biust też może trafić się nieładny zapewne :D

Sztuczny biust i sztuczne mięśnie zsuwają się z wiekiem do butów z powodu grawitacji, o wiele szybciej niż naturalne i wyglądają z latami coraz gorzej.
Kolega ma zeissowskiego achromata 80f15 i daje ładne obrazy, porównywalne do SW ED 80f7,5 na fpl53.
W miarę wzrostu powiększenia ten zeissowski achromat jednak odstaje nieco od edka, jest więcej AC.


Tak jest zapewne , tak samo mamy w Zeissa starszych lornetkach , optyka bardzo dobra ale jest więcej AC niż w nowszych chińskich lornetkach o takich samych parametrach. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 23 Wrz 2022, 11:40

Krzysztof_P napisał(a):
Franz napisał(a):
Maciek_Cz napisał(a):Wojtek, ale sztuczny biust też może trafić się nieładny zapewne :D

Sztuczny biust i sztuczne mięśnie zsuwają się z wiekiem do butów z powodu grawitacji, o wiele szybciej niż naturalne i wyglądają z latami coraz gorzej.
Kolega ma zeissowskiego achromata 80f15 i daje ładne obrazy, porównywalne do SW ED 80f7,5 na fpl53.
W miarę wzrostu powiększenia ten zeissowski achromat jednak odstaje nieco od edka, jest więcej AC.


Tak jest zapewne , tak samo mamy w Zeissa starszych lornetkach , optyka bardzo dobra ale jest więcej AC niż w nowszych chińskich lornetkach o takich samych parametrach. :wink:

bo wiele lornetek Zeiss-a są już od 2ch lat produkowane w chinach...
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostJOKER1 | 23 Wrz 2022, 11:46

AC jest również w Fujinonach np.16x70,etc. i wielu innych dobrych firmach i nie jest to wada bo lornetka nie służy do np. obserwacji planet, etc.
w achromatach jasnych to standard - linek zarzuczony jest gow... na orientalnym szkle firmy APM i inna podobna chinszyzna - która już nie świecie ale jak sprawdzicie AS to się mozna zdziwić.
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 23 Wrz 2022, 12:42

Cześć Jacku.
Ja pisałem akurat o starszych lornetkach Zeissa i je miałem na myśli. Występujące AC to nie jest w problem , choć ewidentnie w nich też występuje. Ale z kolei obrazki są tak z tych starych Zeissów dobre i mają swoją specyfikę obrazu , że wolał bym sam posiadać starego dobrego Zeissa niż nowe chińskie wydanie SW. Posiadam obydwie lornety Fuji 10X50 jak i 16X70 i występująca w nich pewna ilość AC wcale mi nie przeszkadza. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Wrz 2022, 16:04

Witajcie.
Refraktor "Mietek" MEADE ED -APO 127/1140mm F-9 ma poprawioną pracę wyciągu i przełożony microfocuser na prawą stronę.
Wyciąg to nie standard jaki występuje w tym Refraktorze , zębatkowy Rack-Pinion , tylko zamieniony oryginał na wysokiej jakości Crayforda z zębatką i bieżnią z zębami pod kątem. Materiały użyte do budowy tego Refraktora , to moim zdaniem lepsza jakość niż w przypadku klasycznego chińskiego Refraktora 120ED.
Ten wyciąg moim zdaniem na oko ma około 2,5" z red na 2" i 1,25". Myślę że raczej się nie mylę. Niebawem jak dobiorę sześć śrubek to Refraktor dostanie oryginalny szukacz MEADE 8X50 na metalowym podwójnym mocowaniu. Zresztą wykonanie tego Refraktora jest o półkę wyżej niż 120ED , coś koło Equinoxa , trochę może niżej. To starsza dobrze i solidnie wykonana praca , made in USA.
Odrośnik jest ściągany , nie zsuwany i blokowany jedną zewnętrzną w stałej pozycji śrubką. Odrośnik jest dość długi i dobrze , Obiektyw dłużej wytrzyma bez grzania , teraz w tym jesiennym powoli już czasie. Materiał to myślę jakiś stop aluminium. Generalnie wszystko prezentuje się bardzo dobrze. Jako Refraktor nie AC tylko ED jest dość długi , F-1140mm. Korzysta się z niego dość dobrze na montażu klasy co najmniej EQ5 , lub lepiej coś jak HEQ5 ze względu może nie na wagę , ale już na dość długie ramię Refraktora.
Dzisiaj w Krakowie pogoda rokuje jakieś nadzieje , więc sprzęt przygotowany na balkonie na montażu , czeka na Planety na niebie.
Wstawiam poglądowe dwie fotki wyciągu z wczoraj , podczas regulacji pracy wyciągu i zamiany miejscami pokręteł.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: Mietek3.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: Mietek2.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 10:50

Witajcie.

Znalazłem ciekawe porównanie paru Refraktorów 5" APO Premium z moim APO-ED MEADE 5".
Warto myślę przeczytać , wtedy dowiecie się , dlaczego ten Edek 5" , F-9 wzbudził u mnie tyle pozytywnych emocji i dostał u mnie tak wysokie noty. Proszę wstawiam link z porównań w praktyce. Kto lubi wysokiej jakości optycznej APO Refraktory , to warto to przeczytać:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... -ugly-r495
To też dobra wskazówka , czy naprawdę warto wydawać za drogie APO aż tyle.
Jak już mamy np. dobry Refraktor ED i poziom obrazu jest na wysokim poziomie w stosunku do innych konstrukcji Teleskopów , to może się okazać iż przyrost jakości generowanych obrazów dla niektórych z nas w droższym Refraktorze APO będzie mniej istotny i nie warty tak wysokiej ceny zakupu. Dla mnie osobiście warto , choć nie ukrywam że kosztuje mnie to bardzo wiele.

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 21:08

Dzisiaj Refraktor dostał szukacz MEADE 8X50.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: MEADE6.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: MEADE5.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 22:35

Tak wyglądają Refraktory w porównaniu rozmiarów.
MEADE 5", ED-APO i Takahashi APO 4" , FS102. :wink:
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: Mietek6.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 25 Wrz 2022, 13:24

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Znalazłem ciekawe porównanie paru Refraktorów 5" APO Premium z moim APO-ED MEADE 5".
Warto myślę przeczytać , wtedy dowiecie się , dlaczego ten Edek 5" , F-9 wzbudził u mnie tyle pozytywnych emocji i dostał u mnie tak wysokie noty. Proszę wstawiam link z porównań w praktyce. Kto lubi wysokiej jakości optycznej APO Refraktory , to warto to przeczytać:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... -ugly-r495
To też dobra wskazówka , czy naprawdę warto wydawać za drogie APO aż tyle.
Jak już mamy np. dobry Refraktor ED i poziom obrazu jest na wysokim poziomie w stosunku do innych konstrukcji Teleskopów , to może się okazać iż przyrost jakości generowanych obrazów dla niektórych z nas w droższym Refraktorze APO będzie mniej istotny i nie warty tak wysokiej ceny zakupu. Dla mnie osobiście warto , choć nie ukrywam że kosztuje mnie to bardzo wiele.

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Zaiste, ciekawe wnioski. Najbardziej podoba mi się śmiałe stwierdzenie, że różnica między zwykłym, przyzwoitym teleskopem, a szeregiem APO premium jest mniejsza, niż różnica między okularem premium, a okularem poprostu przeciętnym w tychże APO premium. :) Jak dla mnie to oznacza, że nie warto się zabijać za APO premium i że warto mieć przyzwoite okulary. :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postwitos | 25 Wrz 2022, 15:00

Napewno, ale do momentu aż nie spojrzysz przez takie APO premium :shock:
witos
 

PostVroobel | 25 Wrz 2022, 15:05

Nie wątpię. Na Kudłaczach, na Mazurach, w Kaliforni... Ale nie w Liverpool, nie sądzisz?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postwitos | 25 Wrz 2022, 17:29

Moim zdaniem miejsce z którego obserwujesz planety nie ma większego znaczenia. Najbardziej różnicę widać na Marsie. W reflektorach Ed szczegóły albedo są marne jakości, kolory przejaskrawione przekłamane, słabo widoczne albedo. Postaw koło siebie refraktor 100ed i vixen fluorytowy 102 FL, masz wrażenie jakbyś obserwował dwie różne planety dwa różne Marsy :)
Liczy się bardziej gatunek szkła niż miejsce z którego obserwujesz.
witos
 

PostVroobel | 25 Wrz 2022, 17:43

Wydaje mi się, że mnie nie zrozumiałeś. W mojej lokakizacji mam dobry seeing może 3 razy w roku. Trochę próbuje w astrofoto DS i ostatnio bawię się także w obserwacje US. W tym roku jeszcze się nie zdarzyło - a mamy koniec września - żebym był zadowolony z seeingu. Mnie się po prostu nie opłaca mieć nic lepszego. I całe szczęście, są w życiu także inne cele.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postarek_ol | 25 Wrz 2022, 17:52

Ja jako (w przeszłości) posiadacz kilku edków 80-100-120, w tym dwóch w wersjach 120 gold i equinox mogę tylko potwierdzić przedmówcę Witosa. Aktualnie posiadany tmb 115 oferuje bardzo wyraźny wzrost ostrości (widoczny już na Księżycu), kontrast też jest zdecydowanie lepszy od edków, planety cieszą oko... Nie spodziewałem się takich różnic - a są ewidentne.
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostVroobel | 25 Wrz 2022, 17:57

Doceniam.
Jako przyszły posiadacz Jaguara XJ też będę wychwalał jakość prowadzenia i komfort nawet na dziurawych lokalnych drogach. Ale jeszcze nim nie jestem, jeszcze mi ciut brakuje.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 18:45

Cześć.
To wszystko prawda co piszą koledzy Tomasz Witos i Arek. Tak , obrazki z wysokiej jakości Refraktora APO są ewidentnie lepsze pod każdym względem niż z najlepszego chińskiego Refraktora z Rodziny Edków SW ED. Tu też doświadczenie obserwatora odgrywa bardzo dużą rolę. Nie wszyscy dostrzegają tak ewidentnie te w obrazkach różnice , czasem potrzeba komuś wskazać podczas oglądania czy porównań i jest wtedy wielkie Łał , Faktycznie tak jest , Widać i to jak z czym spotkałem się niejednokrotnie.
Ten Edek Meade 5" bardzo mnie zaskoczył , szczerze to nie wiedziałem że ten Refraktor będzie dawanymi obrazkami tak dobry , poczytałem trochę o tym obiektywie i ma on pewne zastosowane "optyczne triki" że jest m.in. jako ED tak dobry.
Tak że wcale nie potrzeba nam dużego aperturowo instrumentu aby zobaczyć na tarczach Planet bardzo wiele. Potrzeba doświadczenia , co najmniej 5" dobrego Refraktora i przede wszystkim znakomitych warunków. To co widać w mniejszym Refraktorze przy dobrym Seeingu , rzadziej w takiej jakości pokaże nam przy tym samym Seeingu inny system z większą aperturą. Wystarczą mniejsze świetne obrazki , widziane w mniejszej skali obrazu , tak bogate w detal. Są to świetnie generowane pod każdym względem z dobrego Refraktora obrazki.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 25 Wrz 2022, 19:06

Vroobel napisał(a):Doceniam.
Jako przyszły posiadacz Jaguara XJ też będę wychwalał jakość prowadzenia i komfort nawet na dziurawych lokalnych drogach. Ale jeszcze nim nie jestem, jeszcze mi ciut brakuje.


Powodzenia w zakupie :)
witos
 

Postdaniel | 25 Wrz 2022, 19:19

witos napisał(a):
Vroobel napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Znalazłem ciekawe porównanie paru Refraktorów 5" APO Premium z moim APO-ED MEADE 5".
Warto myślę przeczytać , wtedy dowiecie się , dlaczego ten Edek 5" , F-9 wzbudził u mnie tyle pozytywnych emocji i dostał u mnie tak wysokie noty. Proszę wstawiam link z porównań w praktyce. Kto lubi wysokiej jakości optycznej APO Refraktory , to warto to przeczytać:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... -ugly-r495
To też dobra wskazówka , czy naprawdę warto wydawać za drogie APO aż tyle.
Jak już mamy np. dobry Refraktor ED i poziom obrazu jest na wysokim poziomie w stosunku do innych konstrukcji Teleskopów , to może się okazać iż przyrost jakości generowanych obrazów dla niektórych z nas w droższym Refraktorze APO będzie mniej istotny i nie warty tak wysokiej ceny zakupu. Dla mnie osobiście warto , choć nie ukrywam że kosztuje mnie to bardzo wiele.

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Zaiste, ciekawe wnioski. Najbardziej podoba mi się śmiałe stwierdzenie, że różnica między zwykłym, przyzwoitym teleskopem, a szeregiem APO premium jest mniejsza, niż różnica między okularem premium, a okularem poprostu przeciętnym w tychże APO premium. :) Jak dla mnie to oznacza, że nie warto się zabijać za APO premium i że warto mieć przyzwoite okulary. :D


Napewno, ale do momentu aż nie spojrzysz przez takie APO premium :shock:


Poczekajmy aż ten refraktor trafi na giełdę... Przepraszam. Nie mogłem się powstrzymać. Ale skoro refraktor APO premium został wywołany do tablicy to musiałem. A może pogodnię swojego LZOSa i kupię tego meade 127? 8) :lol: :lol: :lol:

Tak na serio- refraktory ED są jak dla mnie bardzo fajne. Warte swoich cen.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 20:53

Hej Daniel.
Znasz dobre Refraktory APO i jakie generują obrazki. To nie jest tylko klasyczny dublet ED. Poszukaj wiadomości o obiektywie w sieci , ja wczoraj znalazłem. A doczytasz że optycy wykorzystali tam pewien myk w gatunkach i doborze szkła , bardzo istotny myk , aby na tańszym szkle mieć ten efekt. Przeczytaj też porównanie w linku , które wstawiłem tu powyżej w tym temacie do innych wysokiej jakości Refraktorów APO 5".
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 26 Wrz 2022, 01:17

Zrobiłbyś kilka testów, przynajmniej Canonem, jak ja zrobiłem swojemu edkowi 70/420. Gdybym go sprzedawał to te testy pokażę. Inaczej to jest tylko gadanie.
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: Castor.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: K1.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: K2.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: K3.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: NGC4565_75x90s_ED70_ASI178_bin1_gain125_-20st_45%.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: 3.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat