Celestron Astromaster 70/900

Postszybol | 25 Maj 2018, 16:12

Z racji tego, że był to mój pierwszy teleskop, jego ocena obarczona jest wielką dozą sentymentu.
Kupiłem go po to by w niedrogi sposób wejść w świat astronomii, nie wiedząc czy hobby to jest mi pisane.
Ocena wykonania. Sprzęt made in małe żółte ludziki, pozytywnie zaskakuje wykonaniem. W porównaniu do konkurencji min Sky-Watcher wyróżnia go ładny niebieski kolor. Tuba porządnie wykonana, może jedynie wyczernienie wnętrza nie powala na kolana. Solidny odrośnik, dostatecznie precyzyjny mechanizm ustawiania ostrości i oczywiście niska waga. Kitowa kątówka wyróżnia się na tle konkurencyjnych nasadek tak kształtem jak i solidnością wykonania.
Okulary kitowe 10 i 20 mm Celestron plossl. Szukacz Starpointer, o nim z racji sentymentu do tubki nie wspomnę, może jedynie to, że umożliwiał znalezienie jedynie księżyca i to wyłącznie podczas pełni. Lub jak kto woli po prostu był.
Obserwacje.
Księżyc.
Dla człowieka, który oglądał go do tej pory jedynie gołym okiem, względnie przez słabą lornetkę trzymaną trzęsącymi się rękami...
no WOOOW po prostu, szok i nie dowieżanie. Te kratery, cienie, góry i morza księżycowe, coś pięknego. Księżyc oglądałem przez kitowe 10mm i 20mm plossla, a potem doszły jeszcze nieco od nich lepsze super plossle 9mm i 7,5 mm. I nawet w tym ostatnim okularze obraz był ostry ( powiedziałbym wówczas: jak japońska katana... a dziś mam Maka;)), jednym słowem w powiększeniu x120 księżyc można oglądać. Oczywiście aberracja była, a jakże w końcu to malutki (aperturą) refraktorek, lecz w najmniejszym stopniu nie pomniejszało mojej frajdy z oglądania naszego satelity. Nawet kilka fotek zrobiłem komórką i kompaktem z "przyłożenia".
Jowisz.
Z racji, że byłem ( i nadal jestem) raczkującym astroentuzjastą, moje pierwsze spotkanie z Jowiszem odbyło się zupełnie przypadkowo, co dodało wiele dramaturgii temu spotkaniu ( o stellarium, czy star rover nawet wtedy nie słyszałem).
Oglądałem z balkonu księżyc, zmieniając okular za okularem i próbując jako tako wykonać zdjęcie kompaktem. Wtedy kątem oka na SE zobaczyłem jasną gwiazdkę, skierowałem w tamtą stronę teleskop, założyłem okular 20mm, wycelowałem " po tubie" i kolejny szok i niedowierzanie, gwiazda urosła do dysku i to z widocznymi dwoma pasami a w dodatku obok niej pojawiły się cztery małe obiekty, oniemiałem z wrażenia.
Sensownie, tj najostrzej jowisza widać w tym telepku przez okular 15 mm ( x60) wyższe powiększenia, z racji rozmywania się szczegółów niczego nie wnoszą. Ale dwa wyraźne pasy i cztery galileuszowe księżyce widać wcale ładnie.
Mars i Wenus. Nie były mi dane oglądać przez Celestrona.
Co do Emek. Nie będę tu obiektywny gdyż oglądałem je jedynie z balkonu ( tj. 99% moich obserwacji) na obrzeżach niedużego ale solidnie zaświetlonego miasta.
M5, M10, M12,M14 wyglądały jak przeźroczyste duszki, hihotki i plejady prześliczne, a innych przez niego już nie widziałem bo bakcyl astronomii został połknięty i zmieniłem tubkę nastawiając się na księżyc i planetki, które z mojego na południu znajdującego się balkonu widać wcale dobrze.
Coś o obserwacjach naziemnych.
We wszystkich posiadanych przeze mnie okularach obraz dawał się wyostrzyć, oczywiście wraz ze zwiększaniem powiększenia obraz na obwodzie ciemniał i pojawiała się aberracja jednak w centrum był bardzo ostry umożliwiając obserwację szczegółów.
Podsumowanie.
Na początek fajna tubka. Ryzyko małe (cena, gabaryt). Coś przez niego zobaczymy ( patrz wyżej)
A późniejsza przesiadka na lepszy sprzęt tylko zwiększy frajdę z obserwacji a i nauczymy się przy tej tubce tego i owego o niebie.
Nikon Aculon 10x50, Mak 90, Omni 12, SWUW 15, TMB 20, BOC 10
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 Maj 2018, 12:52
Miejscowość: Janów Lubelski

 

Postbolid25 | 25 Maj 2018, 16:43

Podobne wrażenia miałem swoim pierwszym teleskopem Newtonem 90/900 i do dziś pamiętam te obserwacje,a minęło już sporo czasu od 98 roku.
Twój refraktor ma dobre parametry i w jego zasięgu jest sporo obiektów o czym się pewnie sam przekonasz
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: anatol1, kurp oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat