TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]

Postwampum | 23 Lut 2024, 18:44

Czyli.....w tym roku Jesień i to pewnie gdzieś Paźdzernik wchodzi w grę......
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwitos1 | 24 Lut 2024, 21:37

Dzisiaj stabilne warunki pogodowe, w końcu czyste niebo bez chmur :) Pierwsze test LZOSa na gwiazdach podwójnych zaliczony i muszę powiedzieć że jestem mega zadowolony. Optyka jest pierwszorzędna, kolimacja w punkt, gwiazdy idealnie punktowe, szpilunie i LZOS115 pod tym względem w niczym nie odbiega od Takahashi FC100DF. Teraz czekam na księżyc aż wzejdzie na odpowiednią wysokość.
LUNT60, TMB115, INTES M809, Synta8, SW 8" 14"GO-TO.
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

Postbiedronek | 24 Lut 2024, 22:26

a gdzie w Polsce taka dobra pogoda?

A fluoryt przypadkiem nie daje bardziej przejrzystego obrazu niz teleskop na szkle, ktore samo w sobie rozprasza troche swiatla przez to, ze nie jest to krysztal?
Mak 102 SW, Mak 127 SW SkyMax / Levenhuk / Celestron oraz Levenhuk 70/900
 
Posty: 46
Rejestracja: 13 Gru 2022, 19:00

 

Postwitos1 | 24 Lut 2024, 22:42

LUNT60, TMB115, INTES M809, Synta8, SW 8" 14"GO-TO.
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

Postmrjq | 24 Lut 2024, 23:36

Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postmrjq | 24 Lut 2024, 23:38

witos1 napisał(a):Dzisiaj stabilne warunki pogodowe, w końcu czyste niebo bez chmur :) Pierwsze test LZOSa na gwiazdach podwójnych zaliczony i muszę powiedzieć że jestem mega zadowolony. Optyka jest pierwszorzędna, kolimacja w punkt, gwiazdy idealnie punktowe, szpilunie i LZOS115 pod tym względem w niczym nie odbiega od Takahashi FC100DF. Teraz czekam na księżyc aż wzejdzie na odpowiednią wysokość.


http://www.scopeviews.co.uk/TMB115.htm
Nie chcę się nad tym rozwodzić, ale należy to wziąć pod uwagę w przypadku większych trojaczków. Niedawno podobała mi się sesja obserwacji planet przy użyciu kilku teleskopów, w tym LZOS 123/738 znajomego (recenzowanego przeze mnie tutaj ) i Takahashi FC-100DC. Co zaskakujące, najlepszy widok dał Takahashi, prawie na pewno dlatego, że trojaczka nie schłodziła się odpowiednio w gwałtownie spadających temperaturach. Nie kupuj trójki powyżej 80-90 mm dla szybkiego wyglądu.


Może faktycznie DC jest lepsze od DF ?
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postwitos1 | 24 Lut 2024, 23:59

mrjq napisał(a): Może faktycznie DC jest lepsze od DF ?


Marcinku ale oba DC i DF posiadają ten sam obiektyw :D
Ostatnio edytowany przez witos1, 25 Lut 2024, 15:53, edytowano w sumie 1 raz
LUNT60, TMB115, INTES M809, Synta8, SW 8" 14"GO-TO.
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2024, 23:59

Dorzućmy najlepiej to, co jesteśmy w stanie wykryć i poróżnić w praktyce podczas oglądania.
Pomiędzy poszczególnymi Refraktorami z najwyższej półeczki cenowo-jakościowej.
Po prostu najlepiej porównać dwa instrumenty obok siebie pod niebem, znając ich wstępne analizy z badań optycznych na ławie.
Potem możemy się dalej doktoryzować, co tam nam udało się dostrzec i w jakim stopniu przeważa czy też nie w danym Refraktorze, na plus czy też na minus, podczas oglądania pod ciemnym niebem.
Reszta to przede wszystkim tak myślę, często spekulacje, może nawet nie do wykrycia przez obserwatora i poróżnienia pod niebem, kiedy mamy do czynienia z Refraktorami APO Premium z najwyższej półeczki cenowo-jakościowej.
Wszystko bowiem zależy co lubimy w generowanym obrazie i co porównujemy z generowanych obrazów danego Refraktora.
Tu wiele mogą zaważyć nasze indywidualne preferencje, co do naszych odbieranych obrazów a różnice z badań na ławie podczas testów, mogą się dla nas okazać w ogóle nie dostrzegalne, lub będą tak nieistotne, że będą tak naprawdę pomijalne, dla nas samych w praktyce.
Ktoś może bowiem woleć cieplejsze obrazki a ktoś bardziej zimne-białe. Z danego Refraktora o bardzo dobrej optyce.
To tak podobnie myślę jak jest z okularami, jedni wolą bowiem cieplejsze obrazki z bardziej barwnymi gwiazdami z okularów serii Pentax XW a inni bardziej białe z serii okularów TV Delos.
Ot myślę, to będzie jakieś powiedzmy odpowiednie i adekwatne w tym temacie porównanie.
Hej. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos1 | 25 Lut 2024, 00:56

W pełni się zgadzam z tym co napisał Krzysztof. Sam wiem z praktyki ile te testy Rocha znaczą podczas obserwacji wizualnych, po prostu znaczą one niewiele i taka jest prawda.

Marcinie a przypomnij sobie co pisałeś o LZOS 175mm i zapytaj kolegów którzy byli na zlocie Kudłacze, jaką mają opinie na temat w/w sprzętu. Dodam że jeden z kolegów DominikRZS zaraz po zlocie zakupił LZOS152mm, gdy sam naocznie przekonał się jakie perfekcyjne obrazy generuje Refraktor APO LZOS175mm :wink: http://www.scopeviews.co.uk/TMB175.htm
LUNT60, TMB115, INTES M809, Synta8, SW 8" 14"GO-TO.
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2024, 01:31

Tomaszu, myślę że zarówno Refraktory APO: Takahashi, LZOS, TEC, AP, itp. Refraktory APO Premium, to wszystkie te wymienione Refraktory PREMIUM APO.
Wszystkie one są świetne optycznie, mechanicznie i przede wszystkim są bardzo drogie, co jest dla nich największym minusem!!!
Są one na pewno w pewnym stopniu nie do zastąpienia swoimi wspaniałymi, generowanymi obrazami, przez inne słabsze i tym samym tańsze Refraktory ED czy APO. Ale tak czy inaczej, tu dużo myślę jak napisałem powyżej, zależy od naszych indywidualnych preferencji i wyborów. Często sugerujemy się niedostępną dla nas ceną zakupu drogiego Refraktora APO.
Ale kiedy możemy już sobie pozwolić na drogi i dobry instrument w postaci Refraktora Premium APO.
To myślę że mamy do wyboru naprawdę wiele ich wydań, wedle naszych indywidualnych preferencji czy upodobań, pod względem generowanego obrazu.
Bowiem te wszystkie Refraktory Premium APO, posiadają również widoczne różnice w generowanych obrazkach i tu zależy wiele od nas samych, co preferujemy najbardziej w generowanym przez nie obrazie, tak aby po zakupie takiego Refraktora APO.
Być w pełni zadowolonym z naszego wyboru i zakupu, często bardzo drogiego zakupu, ale co najważniejsze, dającego nam w praktyce potem, masę satysfakcji i zadowolenia podczas oglądania skarbów nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 25 Lut 2024, 14:18

witos1 napisał(a):W pełni się zgadzam z tym co napisał Krzysztof. Sam wiem z praktyki ile te testy Rocha znaczą podczas obserwacji wizualnych, po prostu znaczą one niewiele i taka jest prawda.

Marcinie a przypomnij sobie co pisałeś o LZOS 175mm i zapytaj kolegów którzy byli na zlocie Kudłacze, jaką mają opinie na temat w/w sprzętu. Dodam że jeden z kolegów DominikRZS zaraz po zlocie zakupił LZOS152mm, gdy sam naocznie przekonał się jakie perfekcyjne obrazy generuje Refraktor APO LZOS175mm :wink: http://www.scopeviews.co.uk/TMB175.htm

`
Ja go nie widziałem :) Tak Dominik kupił LZOSA, a czy nie daje Ci do myślenia fakt, że sprzedający wolał dwie 130 ;)
Poza tym ja mam szajbę na jakość... Poza tym niektórzy mówili, że newton 10" był bardzo blisko 175 :)
Także ten tego :) Witosku, wiesz jak jest :mrgreen:
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostDominRZS | 25 Lut 2024, 15:00

mrjq napisał(a):
witos1 napisał(a):W pełni się zgadzam z tym co napisał Krzysztof. Sam wiem z praktyki ile te testy Rocha znaczą podczas obserwacji wizualnych, po prostu znaczą one niewiele i taka jest prawda.

Marcinie a przypomnij sobie co pisałeś o LZOS 175mm i zapytaj kolegów którzy byli na zlocie Kudłacze, jaką mają opinie na temat w/w sprzętu. Dodam że jeden z kolegów DominikRZS zaraz po zlocie zakupił LZOS152mm, gdy sam naocznie przekonał się jakie perfekcyjne obrazy generuje Refraktor APO LZOS175mm :wink: http://www.scopeviews.co.uk/TMB175.htm

`
Ja go nie widziałem :) Tak Dominik kupił LZOSA, a czy nie daje Ci do myślenia fakt, że sprzedający wolał dwie 130 ;)
Poza tym ja mam szajbę na jakość... Poza tym niektórzy mówili, że newton 10" był bardzo blisko 175 :)
Także ten tego :) Witosku, wiesz jak jest :mrgreen:

Ja też bym wolał dwie 130. I tutaj nie ma znaczenia czy lzos czy takahashi. Jakość porównywalna. Dwie 130 obsługują okulary 2" i masz szerokie pola. Tylko ciężar 30 kg i inna klasa montażu. Lzos 175 wymiótł na planetach wszystko inne na Kudłaczach. Newton niezależnie jak dobry ma inny walor obrazu. Kontrast nie ten i nie pokazuje tak szczegółowo najdrobniejszych pasów na Jowiszu/Saturnie.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postwitos1 | 25 Lut 2024, 16:25

mrjq napisał(a):
witos1 napisał(a):W pełni się zgadzam z tym co napisał Krzysztof. Sam wiem z praktyki ile te testy Rocha znaczą podczas obserwacji wizualnych, po prostu znaczą one niewiele i taka jest prawda.

Marcinie a przypomnij sobie co pisałeś o LZOS 175mm i zapytaj kolegów którzy byli na zlocie Kudłacze, jaką mają opinie na temat w/w sprzętu. Dodam że jeden z kolegów DominikRZS zaraz po zlocie zakupił LZOS152mm, gdy sam naocznie przekonał się jakie perfekcyjne obrazy generuje Refraktor APO LZOS175mm :wink: http://www.scopeviews.co.uk/TMB175.htm

`
Ja go nie widziałem :) Tak Dominik kupił LZOSA, a czy nie daje Ci do myślenia fakt, że sprzedający wolał dwie 130 ;)
Poza tym ja mam szajbę na jakość... Poza tym niektórzy mówili, że newton 10" był bardzo blisko 175 :)
Także ten tego :) Witosku, wiesz jak jest :mrgreen:


Przyjedź na zlot Kudłacze, sam się przekonasz, co jest pięć :mrgreen:
LUNT60, TMB115, INTES M809, Synta8, SW 8" 14"GO-TO.
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2024, 07:23

mrjq napisał(a):
witos1 napisał(a):W pełni się zgadzam z tym co napisał Krzysztof. Sam wiem z praktyki ile te testy Rocha znaczą podczas obserwacji wizualnych, po prostu znaczą one niewiele i taka jest prawda.

Marcinie a przypomnij sobie co pisałeś o LZOS 175mm i zapytaj kolegów którzy byli na zlocie Kudłacze, jaką mają opinie na temat w/w sprzętu. Dodam że jeden z kolegów DominikRZS zaraz po zlocie zakupił LZOS152mm, gdy sam naocznie przekonał się jakie perfekcyjne obrazy generuje Refraktor APO LZOS175mm :wink: http://www.scopeviews.co.uk/TMB175.htm

`
Ja go nie widziałem :) Tak Dominik kupił LZOSA, a czy nie daje Ci do myślenia fakt, że sprzedający wolał dwie 130 ;)
Poza tym ja mam szajbę na jakość... Poza tym niektórzy mówili, że newton 10" był bardzo blisko 175 :)
Także ten tego :) Witosku, wiesz jak jest :mrgreen:


Cześć Marcinie.
Przyjedż na tegoroczny zlot Kudłacze.
Będzie w tym roku cała masa dobrych Refraktorów.
W gronie kolegów i przyjaciół wspólnie pooglądamy wszelakim sprzętem i wyciągniemy jakieś sensowne wnioski z naszych porównań. Takie pisanie bez porównań w praktyce to wiesz, takie bla bla bla.
Ja jestem mega zadowolony z naszego Refraktora APO LZOS 175mm. Jedyną jego wadę jaką stwierdziłem, to w przypadku wyjazdu z takim Refraktorem, jest jego długość i waga. Wieszanie go na wysokim montażu w pojedynkę i trafienie dovetailem w siodło jest największym wyzwaniem jakie widzę, ale daję rady samemu i jakoś na razie z tym wyrabiam.
Reszta jest dopracowana rewelacyjnie i to APO jest naprawdę w praktyce rewelacyjne na każdym obiekcie nieba.
Gdybyśmy mieli ponownie dokonać jego zakupu, to nie zastanawiał bym się ani chwili.
Dla mnie osobiście aktualnie jakaś wymiana , to jedynie na większy aperturą Refraktor np. Refraktor APO LZOS 203/1400mm, F-7.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos1 | 03 Mar 2024, 22:33

LUNT60, TMB115, INTES M809, Synta8, SW 8" 14"GO-TO.
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

Postmrjq | 04 Mar 2024, 00:44

szkoda, że z niczym nie porównał...
Swoją drogą, chyba przy okazji to TMB, bo bardziej testuje okulary...
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postwitos1 | 06 Mar 2024, 15:02

mrjq napisał(a):szkoda, że z niczym nie porównał...
Swoją drogą, chyba przy okazji to TMB, bo bardziej testuje okulary...


Skupił się głównie na okularach.
LUNT60, TMB115, INTES M809, Synta8, SW 8" 14"GO-TO.
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat