Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]

Postwampum | 11 Lis 2020, 19:27

Hej.
Dzisiaj popełniłem mały ATM z dużym ZENKU I założyłem pokrętło z microfocuserem - nie wiem czy dobrze, ale działa.
Przy okazji zrobiłem parę zdjęć, więc krótki opis budowy refraktora:

Budowa refraktora jest wręcz pancerna - tubus i cela wyciągu to stal.
Cela obiektywu, i redukcje wyciągu są aluminiowe.
Odrośnik jest ze stalowej cieńkiej blachy, spiętej nitami.
W środku są 3 lub 4 difragmy połączone ze sobą długimi gwintowanymi szpilkami skontrowanymi z każdej strony difragmy nakrętkami (widać śrubę łączącą difragmy na jednym z zdjęć obiektywu).
Tuleja w którą wchodzi wyciąg ma otwór 2,5" wyciąg jest z zębami skośmymi zarówno na szynie jak i na zębatce pokrętła, być może to adoptowany HEXafoc z Bressera. Pracuje z wyczuwalnym oporem, i niejednorodnie - przez pół obrotu lżej, drugie pół czuć większy opór, jeszcze nie wiem z czego to wynika - być może z tego że trzpień pokrętła i samo pokrętło obraca się z widocznym mimośrodem, czyli coś po drodze jest lekko skrzywione.

Wyciąg wysuwa się na imponujące 14cm. , natomiast z tych 3-4 krótkich obserwacji wynika że ogniskowanie w zakresie okularów w zakresie 5mm do 34mm. odbywa się maksymalnie w zakresie 4-5cm wyciągu, dość blisko celi.

Dovetail o długości 20cm jest solidnie przykręcony do tubusa, aczkolwiek się zastanawiam czy nie zamienić na 5 cm dłuższy i dać obejmy - przy tej masie i długości może być jeszcze stabilniej.

To co mnie zastanawia, to błyszczący koniec wyciągu od strony obiektywu (widać na zdjęciu), na ile takie coś zakłócać dawany obraz?.

Sam obiektyw ma delikatnie fioletową powłokę, dość mocno wysunięte listki separacyjne, i ma widoczne ślady używania, w postaci mikro rysek po uważnym przyjrzeniu się - nie jest taki ideał jak mały Zenek. Nie stwierdziłem jednak aby miało to wpływ na dawany obraz.

Teraz parę zdjęć nowego ZENONA czyli achromatycznego refraktora o parametrach 150/1000 F=6,6.

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-170702(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-170730(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-170631(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-170242(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-170336(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-170824(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-171025(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P01111-171122(1).jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postanatol1 | 11 Lis 2020, 19:43

Achromat 6" F6,6 nie łapie się na standard Sidgwick'a o Conrady nawet nie wspominając, teoretycznie obrazy powinny wręcz tonąć w chromatyźmie.
Jeśli jest inaczej to.... No właśnie co? Raczej prawa fizyki się nie zmieniły, więc może to nie jest jednak zwykły achromat, ale jednak APO?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 11 Lis 2020, 20:18

Cześć.

Refraktor prezentuje się jako solidnie zbudowany , co moim zdaniem dobrze o nim świadczy.Odnośnie AC to zależy jakie użyto szkło do tego dubletu.Mój były Refraktor Vixen niby achromat Japan 100/640mm F-6,4 pokazywał piękne obrazy ze znikomą AC na Planetach , Jowisz znikomo , Saturn praktycznie bez AC.
Był z nami na zlocie na Kudłaczach dwa lata temu i zadziwiał wiele osób jak dobry potrafi być Refraktor niby AC.Janusz pamiętam powiedział że raczej to jakiś dublet na tańszym szkle lantanowym , gdyż za mało jest stanowczo AC jak na standardowy achromat na Flincie i Kronie.
Odnośnie tych białych owali na Jowiszu to widzieliśmy je tylko raz w Refraktorze 120ED , ja i Marcin Snackersen w Orciaku BGO 5mm przy 180X.Były wtedy znakomite warunki , parę lat temu i Jowisz był wyżej na niebie.Było widać te trzy większe owale jako małe białe kropeczki na tle szarego pociemnienia biegunowego.Ułożone tak jak pokazuje zdjęcie we wcześniejszym poście.
To tak odnośnie w jakim najmniejszym aperturowo Refraktorze udało mi się je dojrzeć.W Makach Intesa: 150mm , 180mm i 200mm , widzę je częściej.Makami oglądam , więc o Makach wspominam.Aby nie było czasem ze uważam je za najlepsze na Świecie. :D W naszym APO-ED APM 152/1200mm który jest w Obserwatorium też je widać , Seeing musi być dobry aby je zobaczyć we wszystkich wymienionych instrumentach.I najlepiej okulary ORTO lub inne dające obrazy z wysokim kontrastem , inaczej te owale zlewają się z pociemnieniem biegunowym.Trudniej je było wtedy dostrzec w Pentaxie XW 5mm a w ogóle nie było ich widać w TMB Planetary II 5mm.Takie to porównanko kiedyś nam się zdarzyło w Obserwatorium.Orto BGO 5mm wygrało.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 11 Lis 2020, 22:28

anatol1 napisał(a):Achromat 6" F6,6 nie łapie się na standard Sidgwick'a o Conrady nawet nie wspominając, teoretycznie obrazy powinny wręcz tonąć w chromatyźmie.
Jeśli jest inaczej to.... No właśnie co? Raczej prawa fizyki się nie zmieniły, więc może to nie jest jednak zwykły achromat, ale jednak APO?


Aż, prześledziłem wcześniejsze wpisy, gzie pisałem coś o obrazach planet z nowego refraktora, jakoś nie widzę.
Panie Antoni skąd taka teza???.
Nie no, to jest achromat bardzo dobrze wykonany optycznie aczkolwiek w układzie Kron/Flint z pełnymi tego zaletami jak i wadami.
Aberracja jest, i to spora - tutaj bez filtra "Fringe Killer" się nie obejdzie, aczkolwiek nadal nie szukałem idealnego położenia soczewek względem siebie, być może komuś zlecę profesjonalnie albo przy pomocy kolegi spróbujemy.
Jest duża różnica pomiędzy Zenkiem 120mm F8 a Zenkiem 150mm F6,6. Mały Zenek trzymał w ryzach aberrację do tych x1-1,2 średnicy soczewki a i na powiększeniach do x185 też bez filtra był dobry detal. Duży Zenek powyżej 0,5 x średnica (czyli powiększenie około x75 już ma widoczną aberrację, aczkolwiek zobaczymy na ile szukanie optymalnego położenia soczewek poprawi to zjawisko. W ogóle nie kupiłem Zenona na planety, ten teleskop nie ma (co słusznie zauważył Anatol), do tego predyspozycji, fajnie pokazuje Andromedę, Plejady, gromady otwarte w Woźnicy, reszty nie wiem jeszcze nie patrzałem.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 12 Lis 2020, 00:28

Cześć.

Uściślając to Fraunhofer z AC o około 30% mniejszą niż standardowy dublet Flint/Kron bez przerwy powietrznej.
Myślę fajny , już spory aperturowo Refraktor do małych i średnich powiększeń i na pewno posiada w miarę dobrze kontrolowaną AC.
Jest też na pewno ze względu na F-1000mm , stosunkowo mobilny , jak na sporą aperturę D-150mm.
Pod ciemnym niebem pokaże już sporo na obiektach DS.
Gratulki zakupu.
Pięknego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 09 Gru 2020, 23:07

Krótka relacja z wczorajszych obserwacji...można powiedzieć dosłownie, że były to obserwacje "przez łzy".
Spontaniczny wypad z kolegą Bartkiem, jak zawsze się zastanawiałem co zabrać, "rurki" mam trzy a ręce dwie....
Padło na ED120mm i achromat 150mm.
Spotkanie w najciemniejszym z możliwych miejsc w okolicach Kalisza i Ostrowa Wlkp. taka Nasza (kolegów z regionu) szybka miejscóweczka, 20 minut samochodem.
Wiało i to ciągle, może nie mocno ale po kostkach i nerkach szło odczuć. I dlatego też obserwacje "przez łzy" bo od wiartu same leciały :-). Ale była też druga strona medalu, idealne krystaliczne czyściutkie niebo, samo pierwsze wyjście z samochodu i robisz WOW. Po chwili M31, M42 I CHICHOTY gołym okiem jak na dłoni, super warunki do obserwacji.
To spotkanie stało się konfrontacją dwóch rodzajów teleskopów. Bartek miał nowy nabytek SCT8" oraz swojego starego pupilka SCT6", ja natomiast jak wyżej wspomniałem refratktory z tym że mniejszy na szkle ED. Od razu powiem, przez to niebo które aż wołało do siebie nie wpadliśmy na pomysł aby porównać widoki Marsa, ten wieczór należał do DS-ów klasyków....
Na pierwszy ogień poszła M42 widoki z SCT8" vs ED120mm. Przy okazji testowaliśmy nowy okular Bartka Aspherica 31mm.
Kurdę właściwie nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie, różnice w detalu były żadne, przy porównywalnych aperturach. Mam tutaj na myśli SCT8" vs Refraktor 150mm. Wielkość obiektu była porównywalna, detal tak samo no i tutaj dochodzimy do sedna tematu (każdy z Nas to chyba przerabiał) Bartek bronił SCT8" że niby kontrast i kolor minimlanie lepszy, a ja widziałem wręcz odwrotnie wg mnie lepiej rysował i odcinał refraktor 6". To samo było na M31, natomiast M33 w obydwóch teleskopach identyczna, kolega Bartek twierdził, że bez korektora M33 lepiej jest wyciągnięta , ale ja tego nie mogę potwierdzić, nie widziałem różnicy. Za to chichotki bardziej podobały mi się w SCT8", to czarne tło i mrowie gwiazd urzekło mnie i chyba w tym przypadku SCT wyciągnęło większą ilość punkcików na niebie. "Bode" para galaktyk w Wielkiej Niedźwiedzicy, w obydwóch teleskopach bardzo podobnie aczkolwiek odniosłem wrażenie, że przez lekko ciemniejsze tło krawędzie struktury były troszkę lepsze w SCT. Bardzo usilnie próbowałem złapać Mgławicę Płomień, przy tych warunkach powinna wyskoczyć, pamiętam jak miałem refraktor SW 150/1200 z filtrem Orion UB, wyciągałem ją bez problemu przy dłuższym wpatrywaniu się w obszar. Teraz próbwałem ED120mm - nie udało się, a w dużym ZENONIE z filtrem SVBONY UHC coś tam majaczyło bardzo delikatnie, ale to nie było to co zapamiętałem. Znowu urzekła mnie M35 w Bliźniętach wraz z tą małą mgiełką obok. Plejady - Siedem sióstr, każda zatopniona w takiej rozmytej atmosferze, zresztą nie mieszczące się w całości w Luminosie 23mm.I na sam koniec Mars który nic nie pokazał, zarówno w SCT jak i achromacie. Wisienką na torcie był widok i tutaj uwaga!- po raz kolejny stwierdzone M31 i M33 z lornetki Vortex Kaibab 18x56. Nie wiem jak te obiekty wyglądają w innych lornetkach ale Vortex wyciąga najwięcej z tła jeśl chodzi o te dwa obiekty, zresztą M42 też pięknie pokazuje, Bode też mocno wyciąga z tła ale to już za małe obiekty aby łapać jakiś detal.
Na koniec wnioski z kolejnej udanej sesji....
Szkoda że był taki wiatr i warunki iście arktyczne, przy tak czyśiutkim niebie aż prosiło się o łapanie jak najbardziej ulotnych DS-ów na granicy możliowści teleskopów, jednak ubrani od stóp do głowy nie mieliśmy zamiaru co chwilę ściągać rękawiczek i walczyć z ekranem smartfona - taka wietrzna pogoda odbiera ochotę na jakiekolwiek działania inne niż wymagane.
Co do sprzętów SCT8" czy refraktor 6" = to samo.
Bardzo zbliżone wręcz identyczne obrazy i zasięg, mogą się zdarzyć minimalne różnica aczkolwiek to stwierdzenie na wyrost. Powód jest prozaiczny, duży ZENEK nadal jest nieskolimowany, po prostu cela przykęcona na sztywno do tubusa. Widać to troszkę na gwiazdkach bo nie są idelanymi punkcikami, są bardziej miękkie, nawet bardziej niż w SCT. Ale mimo to, wiem że w tym refraktorze drzemie potencjał, i to niemały.
Róznica w zasięgu pomiedzy soczewką 120mm a 150mm?. Powiem tak - teraz wiem że jest, jakiś czas temu miałem pierwsze podejście po porównania tych apertur, ale dużo bardziej rozświetlone podmiejskie niebo i ciagnące się chmury nie pozwoliły mi na subiektywną ocenę - wtedy wstępny werdykt był taki, że 120mm niewiele odbiega od 150mm. Teraz po wczorajszych obserwacjach przy bardzo dobrym wręcz prawie idealnym niebie, widać różnicę w rozdzielczości, zasięgu i detalu. Nie jest to oczywiście przeskok jak z 5" na 10 czy 11" ale ta różnica jest już bardzo dokładnie zauważalna.
Co jeszcze....aha, SCT6", no pośmialiśmy się, przyłożenie tubusuów 8" SCT (który nie jest jakiś wielki) do tubki SCT6" wywołało niezły ubaw, szóstka jest malutka, jak dzisiuś przy dorosłym SCT8", jak Bartek założył 6" na AZ4 to tubusik w ciemnościach prawie, zlał się w ramieniem AZ4. Ale jest fajny kompakcik, do tego bardzo udany egzepmlarz jakościowo, tez bardzo fajnie pokazał w.w. klasyki, coś w podobie jak ED120mm.
Na koniec dodam tylko że jak na razie najlepszy widok M42 w życiu zapamiętałem z dwóch teleskopów - achromat SW150/1200 gdzie ramiona mgławicy praktycznie łączyły się na dole i to był jedyny raz gdzie była taka ilość detalu z włóknami materii przenikającymi się w ramionach.
Drugi widok, całkiem niedawno (z 3 tygodnie temu) z małego ZENKA 120mm achromatu, z tej samiej miejscówki. Kształt, obrys, odcięcie kształu mgławicy tak wyraźne jakby rysowane na niebie, w trapezie praktycznie od razu widać było 4 gwiazdki punciki + jedna malutka blisko jednego z tych punkcików, ta mgławica wciągałą wrecz sowim widokiem, nie była aż tak duża i okazała jak w ZENONIE czy SW6" ale była idealnie narysowana na tle nieba, po prostu oczu nie można było oderwać.
Aż się zastanawiam co pokaże soczewka 6" szlifowana z ręki Romano ZENa jak ją (albo ktoś) porządnie skolimuje.....
Do usłyszenia....CDN.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postfornax | 18 Gru 2020, 20:14

Opis fajny ,tak z innej bajki , po co wam smartfon na obserwacjach?
 
Posty: 131
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 21:35

 

Postwampum | 28 Lut 2021, 13:29

Popełniłem dwa dni temu astrofoto afokalne z kamerki smartfona.
Starałem się zachować naj najbardziej zbliżone warunki, to co jest stałe:
1. Miejsce i czas (różnica pomiędzy poszczególnymi nagraniami to około 5-10min.
2. Sposób rejetrowania - ten sam telefon, ustawienia, długość nagrania = 25sek.
3. Takie same ustawienia dla obróbki (stackowanie + obróbka), wg zapisanego schematu.

Różnice w efekcie finalnym wynikają z paru rzeczy, aczkolwiek są to bardzo drobne rzeczy, nie mające dużo większego wpływu na efekt końcowy.
1. Najbardziej niepewna sprawa - ostrzenie ręczne na ekranie smartfona. Mimo tej samej metodologii ostrzenia nie do końca udało mi się zachować ten sam wynik (oglądając aviki). Najlepszą jakość uzyskałem na ED120, najgorszą na ED100.
2. Obróbka finalna / przycinanie/ korekta światła/ korekta koloru/ lekkie doostrzanie. Tutaj nie stosowałem takich samych ustawień - bardziej starałem się uzyskać złożony efekt końcowy - czyli kontrast/ kolor i detal. Śą to kosmetyczne zmiany, takie dopieszczenie po obróbce w Registaxie, więc też nie wpływają znacząco to co widać.

Aha - ważna rzecz. Dla achromatów podczas nagrywania stosowałem filtr Fringe Killer.

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: ZEN120_Moon.jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: ED100_Moon_1.jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: ED120_Moon_1.jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: ZEN150_Moon_1.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 06 Mar 2021, 10:03

Wczoraj miałem spotkanie z kolegami na miejscówce obserwacyjnej.
Wziąłem Zenka 120mm, bo wiedziałem że kolega będzie miał bino maxbrighta II....
No i jest! mały Zenek ostrzy z bino, bez barlowów z okularami 24mm.
To co zobaczyłem przez bino, jakiego kopa daje nasadka na DSach, jestem do tej pory w szoku, musze się jeszcze z tym przespać.
Ale wyszło mi że 120mm zyskała minimum 2" więcej soczewki, nie miałem świadomości że bino tak podbija rozdzielczość i detal.
Kurdę, jakbym bardzo chciał teraz zobaczyć jak wygląda Księżyc....
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P10305-215413(1).jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postforem | 09 Mar 2021, 12:02

Nie wiem czy na zdjęciu dobrze widzę pilota przy montażu, ale imho połowę zysku daje bino, czyli naturalna obserwacja obuoczna, a drugą połowę właśnie stabilny montaż z śledzeniem obiektu. Samo bino przy ręcznym prowadzeniu montażu to jednak wyraźnie mniejszy zysk. No i przy tym pytanie czego zysk, bo na pewno nie zasięgu (wrażenia większej apertury), gdyż w bino w gromadach widać jednak trochę mniej gwiazd niż w mono. Z drugiej strony robi wrażenie wzrost ilości postrzeganego detalu, ostrości rysunku, większej wyrazistości obrazu pomimo większej ilości szkła w torze. Zastanawiające jest jaki udział ma w tym zjawisku dużo większy komfort obserwacji. Jak dla mnie nasadka bino to tylko przy stabilnym montażu z śledzeniem obiektu.

Dwa lata temu miałem krótką możliwość obserwacji gromad SW ED120 + bino. Co prawda wtedy dopiero zaczynałem astroprzygodę, ale dreszcz zachwytu pamiętam do dziś :)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postwampum | 16 Maj 2021, 22:40

Hej.
Dawno nic nie pisałem....więc w przerwie na DSy (czekam jak się ściemni) troszkę informacji.

Najpierw duży ZENON 150mm., w końcu! udało mi się go dobrze skolimować, nie wiem czy idelanie (musiałby chyba trafić na jakąś ławę optyczną do specjalisty), ale na pewno najlepiej jak się da domowym sposobem na kolimator laserowy.
W każdym bądź razie, soczewka 150mm daje bardzo dobre obrazy DS-ów i co mogłem stwierdzić dzisiaj także Księżyca.
ZENON był na mini zlocie w Bieszczadach, gdzie bardzo dzielnie pokazywał pazurki na takich obiektach jak M8 Laguna, M81/82 czy Veil - dla mnie bardzo mocno na tych obiektach zbliżył się do 10" Dobsona, detal był praktycznie identyczny.
Żeby nie było tak oh/ach były tez obiekty gdzie jednak widać było że to "tylko" 150mm optyki, dużo mniejsza była M51, mniej rozbita M13 (tutaj GSO 10") mnie zaskoczyło bo naprawdę rozbiło tę kulkę w drobny mak (nie pamietam tylko czy z nasadką bino czy bez). W każdym bądż razie jest bardzo dobrze. Właśnie czekam na balkonie na DS-y popatrzę sobie dzisiaj i porównam.... pewnie znowu jakieś wnioski będą.
A teraz dlaczego piszę jeszcze cokolwiek...
ZENEK 120mm - ZBIERAM SZCZĘKĘ.
Dzisiaj do mniejszego achromatu założyłem nasadkę bino Celestrona, i po raz pierwszy skierowałem na Księżyc....no jest petarda!. Co prawda nasadka wprowadza więcej aberracji, ale filtr Fringe Killer radzi sobie całkiem dobrze. Zresztą przy bardzo dużych powiększeniach aberracja się rozmywa, nie jest tak intensywna i w ogóle nie ma wpływu na detal.
Właśnie jestem po maksymalnym powerze jaki mogę wyciągnąć: zestaw Barlow Baadera x2,25 + okular 8mm + nasadka bino + z i bez filtr Fringe Killer. Licząc na sucho wychodzi powiększenie x281,25 dodając patrzenie dwuoczne przyjąłem współczynnik x1,2 co wynikowo daje x337,5. Nie miałem problemu z wyostrzeniem - jest co prawda wąsko ale punkt ostrzenia jest spokojnie do wyłapania. Detal mnie powalił....nigdy nie widziałem takich szczegółów i budowy powierzchni srebrnego globu. Niesamowicie podobało mi się to, że na "buli" doskonale widoczne były pofalowania i górki powierzchni idelanie odcinające się od przestrzeni za tarczą. Cudownie wyglądały cienie i skrawki globu przy samych brzegach "rogalika", w szczególności gdy powierzchnia oświetlona się kończyła by za chwilę pojawiła się wyspa tworząca umowny wycinek samego koniuszka tarczy.
Dobr idę oglądać C.D.N.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 18 Sty 2022, 20:02

Hej.
Zenków już nie mam.....zaczynam żałować....ale takie życie, finanse przycisnęły, do tego jestem typem lubiącym zmieniać setupy i stało się.
Poniżej cytuję opinię nowego właściciela ZEN120mm z Poznania- chyba to człowiek który ma też TAL100mm.

I jak wrażenia?.
Co myślisz o obrazie z optyki ZEN?.
Tomek.


Przetestuje w bino i Ci odpiszę. Widzę, że już jest w paczkomacie do odbioru :) Jeżeli chodzi o obserwacje jednooczne to rewelacja. Nie ma co porównywać z Tałem 100RS. Fakt, chromatyzm trochę widać, ale mi to nie przeszkadza. Jest tego mega mało, a ja purystą nie jestem. Poza tym mogę wrzucić filtr (mam wszystkie od Baadera: semi apo, neodymium, fringe killer i ostatnio z ciekawości zamówiłem Contrast booster, ale nie miałem okazji przetestować - wczoraj padłem po 2 pracy). Na ten sezon szykuje się na planety (wiem, że położenie średnie).

Czyli potwierdza się to co ja widziałem w tym szkle, wymaga to spokojnej obserwacji, tak aby zobaczyć różnicę w detalu.... a jest duża i to bardzo. Mi wychodzi na to, że dokładność wykonania optyki ma bezpośrednie przełożenie na to co i jak można zobaczyć na nocnym niebie. Zresztą, teraz jest trend na włanoręcznie wykonywane lustra o wyższej dokładności niż seryjna, więc pytanie po co?. Skoro tak, to optyki szklanej chyba dotyczy się to tak samo!.
Kurdę jak jeszcze kolega z Łodzi, który ma ZEN150mm opanuje osoiowść wyciągu i powie mi że jest rewelacja to się rozpędzę i przywalę w ścianę w ten głupi łeb....
Astro pozdro....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postfranek1986 | 28 Sty 2022, 11:33

aaa
dobson Gso 12 oraz Sw 120ed
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Sty 2020, 10:01

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat