Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]

Postwampum | 10 Mar 2020, 11:16

Cześć.
Wczoraj odebrałem refraktor achromatyczny wykonywany ręcznie o parametrach 120/1000 F=8.
Refraktor jest z drugiego obiegu i to widać, bo jest cały zakurzony włącznie z soczewkami od środka.
To co gwarantuje producent:
Dużo wyższa jakość wykonywanej optyki z gwarancją dokładności minimum 1/8 lambda.
Idealnie skorygowany układ optyczny, pod wzgledem abeeracji sferycznej.
Soczewki wykonane z aplanatycznego szkla w gatunku BK7-F2 Shotta.
Poniżej parę zdjęć teleskopu prosto z pudełka.
Bedę miał przy nim trochę roboty.Muszę wyczyścić tubę i obiektyw od środka, więc czeka mnie demontaż ( jak to się rozbiera?). Muszę wykombinować obejmy o średnicy 130mm, pomalować odrośnik i usztywnić bo ma luz oraz inne...
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00309-201854(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00309-201929(1).jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00309-201943.jpg
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00309-202111.jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00309-202022.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostMaciek_Cz | 10 Mar 2020, 12:34

Wow, ale piękna armata :wink:
Z niecierpliwością czekam na relacje z obserwacji!

Kto takie cudeńka robi, jeśli można wiedzieć?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostDominRZS | 12 Mar 2020, 11:36

Ciekawe jak AC? Jaki koszt?
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 12:42

Gratulki zakupu Refraktora.Jak jest tak dobry optycznie jak piszesz , dokładność wykonania elementów obiektywu to powinno być w wizualu też bardzo dobrze.Przynajmniej Ekstra Ostro na Planetach i Księżycu jak nawet z domieszką AC.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 15 Mar 2020, 15:42

Hej.
Jestem po dwóch obserwacjach - księżycowej z balkonu i wczorajszej na DSach (spotkanie z Danielem na miejscówce).
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością obrazów jakie daje ten refraktor.
Najpierw Księżyc z ostatniego Wtorku (faza 99%) i Czwartku, faza tak na oko 85-90%.
Refraktor trzyma aberrację w ryzach do powiększenia około x125-140, czyli tak 1-1,2 apertury. Do tych powiększeń nie widać aberracji w postaci filetowej obwódki, czasami na ringu pojawia się żółta kreska - gdy zejdziemy mocniej z osi patrzenia. Powyżej tej wartości fiolet zaczyna wychodzić przy czym tak do x190 aberacja objawia się cieniutką kreską na zewnętrznej stronie globu, jeśli chodzi o kratery nadal czysto - nie zauważyłem większych zabarwień na krateach.
To co mnie zaskoczyło to wyraźny detal przy powiększeniu x281. Co prawda już widać fioletowy zafarb na cieniach kraterów, ale nie jest on rozlany i przeszkadzający w wyciągnięciu detalu. Przy tym powiększeniu filet na obwodzie tarczy jest już wyraźny i szerszy (przypomina trochę jakby Księżyc miał atmosferę), ale i tak jest mniejszy od zapamiętanego z widoku w SW150/750 czy SW120/600. Miałem refraktory SW120 jak i SW150/1200 i nigdy nie osiągnąłem takiego powiększenia, tzn. przy tej wartości nie można było ujrzać takich detali i budowy ścian kraterów jak w tym refraktorze. Dla mnie w SW 150 F8 maksymalne powiększenie kończyło się na x218.
CDN.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 15 Mar 2020, 17:49

Cześć.

Czyli wynika z tego praktycznie to co napisałem wcześniej , ładne ostre obrazy z niewielką domieszką AC.
Tylko pogratulować zakupu , fajny Refraktor z małą domieszką AC.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 15 Mar 2020, 18:07

Gratulacje fajnego, dobrego refraktora :) Tak mnie zastanawia ten temat AC ogólnie abstrahując od tego refraktora. Ja na ogół AC jako kreskę/obwódkę wokół obiektów to widzę w mniejszych powiększeniach niż większych. W większych Ac oczywiście jest większa ale przybiera bardziej formę rozproszoną chmurek/mgiełek i paradoksalnie estetycznie ona często mi bardziej przeszkadza w mniejszych pod warunkiem że w tych większych obraz jest nadal odpowiednio ostry i kontrastowy :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postdaniel | 15 Mar 2020, 21:36

Zerknąłem na gwiazdki i rzeczywiście były czyste. Soczewka też zdaje się być przezroczysta. Bez zafarbu. Także czekam na więcej wspólnych obserwacji i gratulacje sprzętu. :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwampum | 29 Mar 2020, 23:17

Minęło trochę czasu, mogę więc coś więcej powiedzieć na temat refraktora.
Na początek teleskop:
To bardzo poręczna i lekka tubka, może odnoszą takie wrażenie, bo wcześniej miałem dość potężne tuby z którymi mocowałem się sam, aby zapiąć w dovetailu. Teraz stało się to o wiele bardziej proste i przyjemne.
Sam obiektyw ma ciekawy kolor powłok – taki brunatny, piwno/brązowy. Obiektyw demontuje się od tyłu (od strony tuby) i ściąga w całości, następnie od tyłu odkręca się pierścień ściskający zespół cron/flint wtedy można rozebrać zespół soczewek oddzielonych w trzech miejscach listkami tworzącymi przestrzeń powietrzną.
Teleskop ma 3 baffle na długości, gdzie ta trzecia to początek adaptera wyciągu (koniec tuby).
Ciekawy jest sam wyciąg, nigdy się z takim nie spotkałem, ale patrząc na inne teleskopy do złudzenia przypomina używane w starszych Vixenach. Ogólnie zasada ostrzenia jest taka:
Trzeba ręcznie wysunąć na odpowiednią długość 2 calową rurę, a na końcu pokręcić wyciągiem, nie wiem ile to cali ale jest więcej niż dwa. Ja to robię tak - wysuwam wyciąg na maxa, cofam o obrót pokrętłem, następnie wysuwam 2” rurkę, i doostrzam już wyciągiem. To co cechuje ten cały zespół – wszystko jest bardzo sztywne, aż mnie korci aby sprawdzić na czym suwa się 2” rura, bo jest bez żadnego luzu – pracuje bardzo suwliwie. Jest jeszcze jeden bonus – można powiedzieć, że dzięki takiemu systemowi mam darmowy rotator wyciągu, po prostu obracam tą 2” rurą. Liczę tutaj jeszcze na jeden bonus – sam wyciąg ma dość mały skok i całą robotę robi 2” rurka, mam nadzieję, że do bino starczy drogi optycznej i nie trzeba będzie nic skracać.
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00329-094905.jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00329-095114.jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00329-095039.jpg

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00329-095231.jpg


Ok. tak w skrócie o obserwacjach i optyce.
Na starcie – jest to achromat więc aberracja istnieje cudów nie ma. Poziom aberracji oceniłbym na poziomie TSa 150/900, może trochę mniej.
Ostatnio spojrzałem na Księżyc, gdy miał około 18-19%. Powiem tak – rewelacja, nigdy nie widziałem takiego detalu, w szczególności na ostrych krawędziach tarczy zarówno na dole i górze nie było żadnego rozmycia – piękny szczegół, na dolnej krawędzi tam, gdzie już zrobiło się ciemni wystawały dwa jasne punkty, wierzchołki kraterów, które są jeszcze w cieniu. Mimo że Księżyc był już blisko krawędzi ściany bloku (obserwacja z balkonu) i widać było lekkie parowanie na tarczy udało mi się z powodzeniem zastosować maksymalne powiększenie kombinacja Baader barlow 2,25x zoom 8mm co daje (o ile dobrze liczę) – x 281. Obraz był czysty i bardzo stabilny, miałem wrażenie, że można jeszcze podkręcić powiększenie, ale już nie mam czym. Zaskoczyło mnie to, że obraz nie ściemniał zbyt mocno, tarcza miała taki stonowany ciemno żółty kolor. Przy tym powiększeniu aberracja miała tak samo stonowany odcień jak wyżej tylko oczywiście w kolorze bardzo delikatnego fioletu – taka jakby bardzo delikatna rozrzedzona atmosfera. Trzeba było się na niej skupić, aby wyskoczyła z tła. Na samym detalu, kraterach i cieniach nie dostrzegłem żadnego niepożądanego koloru.

Powyższe obserwacje prowadziłem bez żadnych filtrów jak i z filtrem „Fringe Killer” aczkolwiek przy tej fazie i jasności różnica aberracji jest bardzo mała, dla mnie pomijalna. Szczerze powiem, że w żadnym refraktorze achromatycznym nie widziałem tak dokładnie i szczegółowo – zresztą już wcześniej wiedziałem, że jest dobrze – jak tylko pooglądałem DS.-y – ale o tym następnym razem.
Zdjęcie Księżyca wykonane przyłożonym telefonem do okuaru, stack z 5ciu zdjęć i obróbka (na tyle ile pozwalają mi umiejętności).
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: Moon1_zenek.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostMaciek_Cz | 29 Mar 2020, 23:39

wampum napisał(a):Ciekawy jest sam wyciąg, nigdy się z takim nie spotkałem, ale patrząc na inne teleskopy do złudzenia przypomina używane w starszych Vixenach.


To bardziej na Stellarvue wygląda, przynajmniej gałki/pokrętła od wyciągu.
Czy to stary obiektyw czy może coś specjalnie robionego u jakiegoś mistrza optyki?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwampum | 13 Kwi 2020, 12:53

Hej.
Wczoraj wyskoczyłem na najbliższą w miarę ciemną miejscówkę.
Niebo było super czyste i przejrzyste, ale to już chyba każdy zauważył.
Ostatnio robię sobie porównanie pomiędzy achromatem a lornetą kątową APM 100mm Semi Apo, no i nie mogę się zdecydować, widoki są bardzo zbliżone do siebie, ale o tym za chwilę.
Po rozłożeniu się dokładnie o 22:00 musiałem chwilę poczekać (jakieś 20 minut) bo obrazy Wenus i gwiazd były rozdwojone (nie dało się poprawnie wyostrzyć obrazu).
Okulary jakich używałem to Zoomy Baadera w lornecie i TeleVue Plossl 40mm w refraktorze, na początku nie przekładałem okularów.
Na pierwszy ogień poszły "Chichoty" - pięknie przypruszone punkciki na wiosennym jeszcze lekko zmierzchowym niebie. Ale gormady otwarte jakoś lepiej odbiera się dwuocznie, aczkolwiek kontrast jest po stronie refraktora.
Następnie pośmigałem lornetą po Casiopeii i wyłapałem parę gromad i jakąś mgiełkę na pewno wyłapałem gromadę otwartą NGC225 oraz tzw "Ważkę".
Przeniosłem się na Woźnicę, złapane w obydwóch sprzętach gromady otwarte M36,37 i 38.
W końcu zrobiło się dość ciemno (choć ta noc była w ogóle jasna) czas przetestować galaktykę M51, już ostatnio parę razy zdumiałem się jak fajny mały detal można zobaczyć na tym obiekcie. Problemem jest tutaj brak dobrego okularu, wydaje mi się, że Zoom Baadera na ogniskowych 20 i 24mm obcina jakąś część światła - miałem okazję obejrzenia tej galaktyki przez ES20mm i 24mm i różnica w detalu jest bardzo duża. No ale na razie dysponuję tym co mam w Zoomie ogniskowe od 16mm i mniej są naprawdę bardzo dobre. Od tej pory przerzucałem Zooma pomiędzy sprzętami. Najpierw M51 w lornecie - w każdej ogniskowej wyraźnie widoczne dwa składniki i most. Przy dokładnym przyjrzeniu się w ogniskowych 16mm, 12mm i 8mm widać strukturę ramion i ciemniejsze punkty w ramionach. W "Zenku" widok jeśli chodzi o szczegół podobny aczkowiek po raz kolejny wyszło mi że jest wyraźniej, bardziej konkretnie i punktowo.
Następnie Tryplet Lwa, wszystkie trzy galaktyki widoczne bez problemu - M65 i 66 z kształtem i delikatną strukturą, porzeczna "Hamburger" z widocznym pociemnieniem po dokładnym przyjrzeniu się. Wszystkie szczegóły wyskakują przy nie patrzeniu na wprost. Następnie zacząłem łowić pozostałe galaktyki pomiędzy Regulusem i Chertanem - wszystko bez lokalizacji tak z pamięci - szperając po teoretycznym obszarze. Oczywiście pierwsze wyskoczyły M95 i 96, wyraźne mgiełki z zaznaczonym kształtem ale bez detalu. Trochę powyżej ciasny układ M105 + NGC3384 - zaliczone. Przeskoczyłem na obszar Panny. teraz już tylko refraktorem. Po raz kolejny stworzył się problem z parowaniem Zoomów w lornecie, nie wiem z czego to wynika ale jest regularne, nawet staram się nie oddychać. No nic tutaj przewagę ma refraktor z kątówką gdzie można ją sobie dowolnie obrócić na bok.
Nie będę rozpisywał jakie obiekty złapałem bo nie namierzałem ich w telefonie, ogólnie naliczyłem około 12-15 mgiełek, te jaśniejsze z wyraźnie zaznaczonym kształtem - inne tylko jako duszki. Ale ogólnie jeśli chodzi o galaktyki refraktor pokazuje je bardziej kontrastowo i wyraźniej - nie jest to wielka różnica i trzeba chwilę się „przyblokować” przy okularze aby to zobaczyć ale jednak.
Na koniec letnia M13 - zarówno w lornecie jak i refraktorze - tutaj refraktor wyraźnie lepiej rozbija gromadę tak od 1/2 objętości widać już poszczególne gwiazdki, w lornecie dzieje się to dalej od centrum i widok jest inny - taka puchatka lekko 3D.

Podsumowując - mam dwa fajne przenośne szybkie sprzęty - jakościowo optycznie refraktor jest wg mnie lepszy, aberracja do średnich powiększeń jest taka sama, przy dużych refraktor pokazuje przewagę dając lepszy detal z mniejszą aberracją. Czekam jeszcze na parkę okularów „Celestron Xcell 25mm/60st”. bo powinny pokazać mi to do czego ta lorneta jest stworzona.
Zastanawiam się co dalej.....kusi mnie kupno refraktora 150mm do szerokich pól, z drugie strony kusi mnie dobson 12" i chyba pójdę w tą stronę.
Co do tytułowego "Zenka" to nazwa pochodzi od włoskiego producenta "ZEN ottiche constucioni" - do znalezienia w sieci.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 13 Kwi 2020, 14:30

Cześć.

Fajny opis z oglądanka , widać "Zenek" to taki bardziej poważny "Zenobiusz". :D
Lorneta niestety posiada po drodze dużo więcej szkła i kontrast nie będzie tak dobry jak w Refraktorze.
Fajnie że "Zenek"jest tak przyzwoitym Refraktorem , dalszy wybór większego sprzętu należy do Ciebie.
Włoska Firma "ZEN" produkuje bardzo dobre Instrumenty , zarówno Refraktory APO jak i też wysokiej Klasy Maki.
Ich wyroby są dość dobrze znane , tylko u nas cały czas jesteśmy w tyle , ograniczając się przede wszystkim najczęściej do najtańszych chińskich bardzo przeciętnych jakościowo wyrobów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdefaa | 13 Kwi 2020, 15:04

Przed zakupem GSO LUB SYNTY 12" radzę przeanalizować parę kwestii. Przede wszytskim gabaryty Dobsona 12" czy masz gdzie go trzymać, czy zmieści Ci się do samochodu, gdy pojedziesz pod ciemne niebo bo takiego potrzebuje ten teleskop i przede wszystkim czy masz odpowiednie okularki do 12".
Wiem co mówię bo sam posiadałem 12", ledwo mieścił się do samochodu, a kupiłem go od osoby, która mieszkała w bloku na 7 piętrze i natychmiast po zakupie go sprzedała, także radzę poważnie przemyśleć zakup :)
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postwitos | 13 Kwi 2020, 15:50

Ciekawe jakby wyszło porównanie ZEN z EQUINOXEM 120ED bo parametry maja bardzo podobne.
witos
 

Postwampum | 13 Kwi 2020, 17:35

defaa napisał(a):Przed zakupem GSO LUB SYNTY 12" radzę przeanalizować parę kwestii. Przede wszytskim gabaryty Dobsona 12" czy masz gdzie go trzymać, czy zmieści Ci się do samochodu, gdy pojedziesz pod ciemne niebo bo takiego potrzebuje ten teleskop i przede wszystkim czy masz odpowiednie okularki do 12".
Wiem co mówię bo sam posiadałem 12", ledwo mieścił się do samochodu, a kupiłem go od osoby, która mieszkała w bloku na 7 piętrze i natychmiast po zakupie go sprzedała, także radzę poważnie przemyśleć zakup :)


Dlatego skłaniam się ku Explore Scientific. Jego podstawa o wymiarach 45x45cm. kompaktowość i ciężar zestawu, powodują że to jedyna rozsądna opcja dla kogoś mieszkającego w bloku i to na ostatnim piętrze.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postdaniel24 | 13 Kwi 2020, 21:01

Dobrze się czytało, dzięki za kolejny wartościowy opis sprzętu.
Co do zakupu 12" - ten Explore Scientific to jakiś trop, jednak nie odrzucaj rodzimych konstrukcji kratownicowych. Taki Taurus 12" to mniej więcej połowa wagi tego ES-a. Nie żebym wychwalał swój sprzęt, ale zwyczajnie sam przechodziłem ścieżkę poszukiwania teleskopu na wyjazdy, który trzeba znieść z czwartego piętra...
GSO 10", SW 120/600, ED80
GSO 30, ES 24, Delos 17.5, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4, Edmund RKE 28 i 12
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

Postwampum | 01 Maj 2020, 10:55

Hej.
Wczoraj miałem możliwość nieoptymalnego szybkiego porównania obrazu Księżyca pomiędzy ZENKIEM a SCT11".
Problem polegał na tym, że SCT ma szynę Losmandy i nie miałem możliwości zapięcia tej beczułki na montażu.
SCT11" leżał sobie z 2,5 godziny na balkonie przy zachodzącym Słońcu, wziąłem go oparłem o barierkę balkonową a stronę wyciągu o miękką torbę od okularów - która robiła za zmianę kierunku i wysokości.
Obserwacje SCT o dbyły się po 20:00 czyli było jeszcze praktycznie jasno, dopiero się ściemniało. Ze względu na wiewygodę były to krótkie obserwacje, zresztą chciałem zobaczyć co widać przez takiego kolosa na Księżycu - nigdy nie miałem tego typu teleskopu w tej aperturze.
Standardowo użyłem Zooma Baadera + dodatkowy okular przegądowy ES 40mm/ 68st. do namierzania. Skupiłem się na obserwacji szczegółów przy ogniskowej 8mm z Zooma co dało mi powiekszenie x350. Powiem tak - nie zrobiłem WOW, obraz był poprawny i tyle.....teraz tak się zastanawiam czy jest sens to opisywać - tak naprawdę nie przyglądałem się jakoś długawo bo się nie dało, to raczej nie jest obiektywne.
Ogólnie chodzi mi o to, że spodziewałem się niewiadomo czego z 11", a tak naprawdę widziałem to co powinieniem zobaczyć.
Zenek znowu mnie zauroczył - obserwacje Księzyca już nocą koło 21:30 w każdym powiększeniu bardzo dobry detal, a tak naprawdę uwielbiam obserwacje w maksymalnym powiększeniu jakie mogę uzyskać czyli Qbarlow x2,25 + zoom 8mm co daje powiększenie x281. Obraz w tej konfiguracji jest rewelacyjny, aberka praktycznie znika - bo obraz jest ciemniejszy i bardziej stonowany. Te wszystkie pofalowane zbocza kraterów układające się w różnorakie poziomy fal biegnące w poprzek z zejściami góra/dół, pasma górkkie z poszczególnymi wierzchołkami tworzące taką tarkę (święcący szczyt za szytem) i cienie zboczy, no coś genialnego. Odkrywam Księżyc na nowo.
Najbardziej jestem zadowolony z tego, że mam tak krystaliczny, czysty, bardzo wyraźny obraz przy powiększeniu x281, mogę spokojnie oglądać detal jakiego do tej pory nie oglądałem. Wczoraj też zauważyłem, że montaż SKYTEE idelanie współgra z refraktorem, zmiana ogniskowania pokrętłem wyciągu czy przesunięcie mikroruchów nie powodują żadnego zadrgania obrazu (no może minimalnie przez ułamek sekundy), do pełni szczęścia brakuje tylko prowadzenia automatycznego.....
Stwierdzam, że mam najlepszy refraktor achromatyczny jaki do tej pory miałem. Teraz dopiero widzę co znaczy bardzo dobrze wykonana optyka, nawet z wadami jakie daje układ achromatyczny można z powodzeniem i z bardzo dobrym detalem obserwować w dużych powiększeniach....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 16 Maj 2020, 10:23

Wczorajszy szybki wypad na miejscówkę.Wydarzyło się kilka rzeczy.
Pierwsze od miesięcy spotkanie z Danielem.
Pierwsze światło SCT11" w ciemnym miejscu + odrośnik.
Pierwsza konfrontacja ZENKA z danielowym LZOS 115mm.
Pierwszy setup montażu SKYTEE 2 na dwa teleskopy.

Mimo trudnych warunków - zachmurzenie z krótkimi przerwami czystego nieba, a na końcu obserwacji krystaliczne niebo z gwałtownym spadkiem temperatury gdzie wszystko włącznie z nami parowało, samo spotkanie bardzo udane.
Jestem pełen podziwu do montażu SkyTee, targał SCT11" na granicy nośności a z drugiej strony ZENEK i przeciwwaga.Nie dało się tego poprawnie wyważyć i nie wiem czy się da. Każdy przechył o więcej niż 45stopni powoduje gwałtowny opad na "dupę" lub na "ryjek". Ale i tak mlaskający od wyciskanego smaru na podkładkach teflonowych montaż zniósł to ekstremum dzielnie i bezbłędnie trafiał tam gdzie powinien.Fajnoe że na tym montażu da się ustawić ten sam obiekt na dwóch teleskopach.
SCT11" - kupiony tak trochę z przypadku, nie mam czasu na czekanie aż się wychłodzi - tego się obawiałem najbardziej - ale nie jest źle wystawienie na balkon na dwie godziny przed wyjazdem znacznie pomogło i pół godziny po rozłożeniu tuba była gotowa do pracy. Możliwości SCT 11"....hmmm M13 rozbita w drobny maczek w okularze 23mm i 14mm. Do tego złapaĺa sie galaktyka koło M13 o jasności 11Mag, zresztą bardzo wyraźnie. M57 wielka i Daniel dopatrywaĺ się gwiazdki w środku obważanka. Triplet Lwa genialny nie mieszczący sie w całości w okularze 23mm (tylko parka) ale górna poprzeczna galaktyka bardzo wyraźna z widoczną budową....i to wszystko na zgrubnie skolimowanym SCT gdzie do ideału brakuje - najbardziej było to widać na M57, tutaj brakowało klarowności detalu. Jestem bardzo zafowolony z możliwości tak kompaktowej tuby.

Teraz trochę o tytułowym ZENKU.
Chyba mam idealny setup, ZENEK w pełni uzupełnia SCT11", wszystkie powyższe obiekty bez problemu złapane (oprócz galaktyki przt M13), kontrast, kolor gwiazd i wyrazistość obrazu po stronie ZENKA.
Achromat dzielnie walczył z danielowym LZOSem, M13 czy M57 praktycznie identyczne. Nie powiem obraz w LZOS jest jakiś taki specyficzny i niepowtarzalny, ciężko to opisać trzeba zobaczyć, ale biorąc pod uwagę że porównuję achronat (jakikolwiek by nie był) do topowego APO - mogę po wczorajszym spotkaniu powiedzieć, że ZENEK nie ma się czego wstydzić, po prostu genialna tubka dająca niesamowice poprawne obrazy z czystymi punktowymi gwiazdkami, ich kolorami i tym specyficznym obrazem jaki dają tylko teleskopy soczewkowe.
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00515-215346-01.jpeg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 16 Maj 2020, 11:19

Mógłbyś opisać jak wyglądała M13 w obydwu refraktorach?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwampum | 16 Maj 2020, 12:00

JSC napisał(a):Mógłbyś opisać jak wyglądała M13 w obydwu refraktorach?

No nie wiem co mam Ci napisać....nie badam szczegółów obiektów DS, nie liczę i nie oceniam każdej gwiazdki, po prostu nasycam się widokiem.
M13 wyglądaĺa dokładnie tak jak powinna z 120mm soczewki. Zbite granulaste jądro gromady i tak od 30-40% od centrum zacxynają sie pojedyńcze gwiazdki im dalej tym większa separacja gwiazd aż do brzegu gromady.
Może napisz co chciałbyś wiedzeć konkretnie.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 16 Maj 2020, 12:04

Chciałem właśnie zapytać o liczbę gwiazdek :D :wink: :mrgreen:

A jak z kolorami widocznych gwiazdek?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdaniel | 16 Maj 2020, 21:30

To ja się wypowiem.
Zenek na prawdę daje radę. Jako achromat zaskakuje najbardziej punktowoscia gwiazd. Natomiast jeśli chodzi o kolorystykę, to jest właśnie trudne do opisania. Bo rzeczywiście obraz z LZOSa jest specyficzny. Bardziej może nasycony. Ale ZENEK jak na achromat na prawdę jest super.
Natomiast jeśli chodzi o SCT to kolimacja wskazana ale ta M13- petarda. Aż zatęskniłem za dużym lustrem na które kiedyś przyjdzie czas.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwampum | 16 Maj 2020, 22:15

JSC napisał(a):Chciałem właśnie zapytać o liczbę gwiazdek :D :wink: :mrgreen:

A jak z kolorami widocznych gwiazdek?


Kurdę, to była dziwna sesja. Trwała około 3 godzin, minus rozstawienie, oczekiwanie na w miarę ciemne niebo, później pasma chmur i na końcu trochę czystego nieba, do tego poskładanie wszystkiego i do domu. Z tych 3 godzin może pół godziny było realnej obserwacji z żonglowaniem okularami pomiędzy LZOS, SCT i Zenkeim. Obiekty, które obserwowaliśmy to właściwie M13, M57 i Triplet Lwa, chyba ze Daniel jeszcze coś łowił. Przy M13 nie zwrócilem uwagi na kolor gwiazdek, ale pamiętam że zwróciłem uwagę przy ustawianiu SCT,Zenka i szukacza na ten sam cel, że SCT miał dużó mniej koloru od Zenka. Bajecznie wyglądała para Delta Lyare, w SCT właściwie bezbarwna lub barwna, ale w Zenku był taki koler, że w SCT wydawało się że go nie ma. Zenek pokazał piękną barwę turkusu i śniadej zółci w tej parze gwiazd. Najbardziej mnie urzekł błękit Regulusa gdy namierzałem Tryplet - na Regulusie znowu sprawdzałem osiowość celu obu teleskopów. Następnym razem przyjrzę się dokładniej kolorem, ale nie ulega wątpliwości że Zenek je całkiem dobrze pokazuje.
Ostatnio edytowany przez wampum, 17 Maj 2020, 00:01, edytowano w sumie 1 raz
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 16 Maj 2020, 23:16

Cześć.

To dobrze że Zenek jest tak dobry , miło się czyta jak jesteście zadowoleni z oglądania.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 07 Cze 2020, 21:40

Hej.
Krótkie uzupełnienie po ostatnich obserwacjach terenowych.
Zenek pięknie punktuje w szrokim polu po sam brzeg z kątówką 2" i okularem Luminos 23mm.
Stało się też to, na co liczyłem.
Po założeniu nasadki bino jest ostrzenie z wkręconym barlowem jak i bez barlowa, co się rzadko zdarza w refraktorach.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: _Wojtek_, kurp oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat