Century Tele-Athenar 600/4.5

Postphacops | 24 Kwi 2021, 20:28

Wisiał na allegro taki obiektyw o którym bardzo ciężko było zdobyć informacje a był to Century Tele-Athenar 600/4.5. Kosztował całkiem sporo i było bardzo ciężko się o nim coś dowiedzieć. Wisiał sobie wisiał i z miesiąca na miesiąc taniał...jak zszedł poniżej tysiąca to zainteresowałem się nim na serio. ZACZĘŁO się więc żmudne kopanie. Początkowo nie przynosiło jakiś konkretnych rezultatów. Poza 2 wzmiankami katalogowymi dosłownie nic o tym modelu... Nikt go nie ma i się nie chwali co i jak... W samych katalogach podawano ostrość która nie powalała. No ale zaczynałem czytać ogólnie o produktach Century Precision Optics... Skoro Hollywood i serie przyrodnie BBC używały długich obiektywów do swoich produkcji -to chyba coś w nich musiało być. Cena spadała coraz bardziej aż zrobiło się ok 600zł... No i myślę sobie warto spróbować. Jeszcze raz podszedłem to tematu. Wiedziałem, iż za tą cenę ciężko coś kupić jako alternatywę, będzie albo dobrze-albo bardzo dobrze... mogła być jeszcze katastrofa. Aby wykluczyć katastrofę musiałem wiedzieć, iż fizycznie da się go przerobić. Obiektyw musiał mieć nieskończoność na aparacie... tylko to uzasadniało koszt zakupu i przerobienia mocowania + obejmy z szyną. Trochę to trwało jednak z pomocą http://www.serwisastro.pl/ udało się.

Trochę o samym dziale. Jest to petzval o średnicy samej tuby 133mm i jest zadziwiająco lekki...3,5 kg. Z szyną obejmami i aparatem wychodzi 5kg-to mało. Posiada wewnętrzny system filtrowy-co aż kusi aby wsadzić do środka jakiegoś polara. Został z oryginalnego mocowania przerobiony na system T2. Do tego jest możliwość stosowania okularów w standardzie 1.25.

f4.5 jest ostro ba- rzekł bym, iż jest to jak najbardziej używalna przesłona. Mając w pamięci wiele wynalazków typu telemegora 400/5.5 używalnego od f11. Soligora 400/6,3 od 8, jaki obecnie Sigmę MC 400/5,6 też w zasadzie od f8. Byłem niemal pewien, iż pewnie dopiero od f8...a tym czasem się da na f8. CA da się zauważyć jednak nie powala zafarbem jak w sigmie MC 400/5,6 czy SW102/500 i jest to coś naprawdę akceptowalnego. Przy 5,6 CA jest bardzo niewielka trzeba się jej wręcz doszukiwać. Przy f8 to już jej nie ma- to dobrze widać na tym nocnym zdjęciu księżyca.

Podsmarowując to nastawiałem się na sprzęt klasy achromata 120 a tym czasem kto wie czy nie mam czegoś bliżej ED do tego z zbudowanym korektorem pola. Musiał bym mieć bezpośrednie porównanie z jakimś ED. Do APO Germinara mu z pewnością brakuje. Z uwagi na umiejscowienie ostatniej pary soczewek nie jest możliwe używane kątówki. Jednak jest bardzo mobilny i daje się go osadzić na zwykłym statywie. Wydaje się idealnym sprzętem na ciemne niebo -tylko nie mam jak tego sprawdzić. Jeśli ktoś ma chęć sprawdzić jego możliwości w okolicach Wałbrzycha to zawsze można się zgadać.
Załączniki
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMGP6896.jpg
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMGP7041a.jpg
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMGP6969.JPG
Century Tele-Athenar 600/4.5: 175596754_2546546848983154_7498787678955394417_n.jpg
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postolmecus | 17 Wrz 2021, 17:26

Gratuluję, też się zastanawiałem nad tym tele, za 6 stówek to jak za darmo! miałem nawet specjalnie pjechać na pomorze, na moje nieszczęście (a Twoje szczęście) sprawy rodzinne mnie kompletnie zblokowały, świetny i ostry sprzęt. Fajnie że się pochwalileś, przynajmniej wiem, że sprawdziły się moje przewidywania.
Pozdrawiam Karol
 
Posty: 11
Rejestracja: 09 Sie 2013, 22:11

 

Postphacops | 26 Wrz 2021, 23:09

Jak był za 900zł to nie interesowałem się.... Brak montażu jak i bagnet nieznany. Pół roku później staniał...no więc zaczęło się kopanie w necie. O tym modelu znalazłem tylko jedną pozycję w katalogu i wiele tam nie było. Skupiłem się więc na samej firmie co ona robiła jak jest postrzegana...i okazuję się, Iż w Stanach to jest legenda. Rzadko pojawia się na ebaju. Miesiąc kopania w necie..... Na podstawie zdjęć wiedziałem, że trzeba zrobić bagnet od nowa. Długość projekcyjna na to pozwalała. Robiąc Germinara miałem już opanowanie co i jak da się zrobić i gdzie. Montaż też szukałem kilku opcji. Było sporo niewiadomych takich czysto technicznych. Trzeba było jednak podjąć tą decyzję trochę w ciemno....
Sama przeróbka obfitowała w niespodzianki jednak wszystko gra. Obiektyw z szyną to jest 4 kilo, bardzo mało jak na taką jasność. Mógł by stanąć w szranki z kilkoma autografami :) wizualnie też....i to w zależności od jasności z każdym w jego kategorii jasności.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postdaniel | 25 Paź 2021, 00:39

Patrzyłem i... byłem miłe zaskoczony. Nie piszę tego żeby posłodzić oraz nie piszę tego w kategoriach najlepszy refraktor na świecie a piszę to o czym przekonałem się patrząc przez to szkiełko!

Przede wszystkim obserwowaliśmy obiekty naziemne. Niestety warunki nie do końca pozwoliły nam na obserwacje nocne ale...

Byłem bardzo, naprawdę bardzo zaskoczony stosunkiem apertury do kompaktowości tuby. Maleństwo wielkością może porównywalne z... No właśnie... ED80? Może ciut grubsza tubka. Byłem zdziwiony, że to maleństwo ma 130mm apertury.

Druga sprawa- możliwość płynnej regulacji przysłony- tu marzyły mi się obserwacje nocne. Ale naziemne- coś pięknego. W pełnej aperturze obrazy miały ślady aberki ale niewiele przycinając aperturkę obraz brzytwa! Bardzo dobra robota! Warto zaznaczyć, że regulując przysłonę można „kontrolować” w jakiś sposób wplyw seeingu na jakość obrazu.

Wiadomo- najlepszych obiektywów nie powinno się przysłaniać tylko w pełni wykorzystać możliwości. Ale w tym przypadku bardzo fajnie uspokajały się turbulencje zmniejszając średnicę obiektywu. Mało tego- przysłona na 80mm pokazała obraz porównywalny z tym co dawniej widziałem przez EDki 80.

Także super sprzęt i mam nadzieję, że uda się powtórzyć obserwacje ale tym razem nocne :)

Pozdrawiam i bardzo dziękuję koledze za zaproszenie na wspólne obserwacje :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postphacops | 25 Paź 2021, 14:43

Regulowana przesłona bardzo sprawdza się na jowiszu. Przymknięty to pokazuje do 4 pasów. Otwarty to trzeba by użyć filtra aby coś widzieć. Wpadaj i przestrzel go w konfiguracji planetarnej jak i jasnej. Jego trzeba porównywać równocześnie z achromatem co najmniej 120m jak i ed80-oczywiście w odpowiedniej konfiguracji.

Wpadaj kiedy będzie okazja
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postphacops | 02 Sty 2022, 23:37

Sprzęt którego lekkość kompaktowość czyni z niego zestaw drab & go... I to się dziś sprawdziło. Szybka akcja balkonowa -cel Orion.
Powalczyłem trochę aby zamontować na nim szukacza... Ten gwint fotograficzny na obejmach nie jest dobrym rozwiązaniem, ale innego nie mam. O samej mgławicy wiele powiedzieć nie mogę. Poza kitem 25mm nie mam nic szerokiego. Nie mam też filtrów a niebo jest miejskie. Dotarł do mnie Pentax xw 5mm to chciałem sprawdzić jakiś detal... No więc Trapez....
Kit 25mm następnie, Delite 11mm 55x ładnie widać 4 punkty, jednak pogoda typowo fenowa to już pływało. Delite 7mm 86x to ciężko było wyostrzyć bo pływało... Były jednak te momenty w których pojawiał się 5-ty składnik. Pentax xw 5mm 120x to nie wniósł nic nowego. W tych warunkach to było chyba za dużo. Bardziej podobał mi się obraz z Delite 7mm.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postphacops | 27 Cze 2022, 20:24

Century Tele-athenar doczekał się kolejnej kodyfikacji. Tym razem w sposób bezkompromisowy została wykonana przeróbka pod standard 2'. Umożliwiło to wejście w świat światła.
TV WF 40mm wieczór i obiekt naziemny. Jest jasność, kontrast.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostVroobel | 27 Cze 2022, 20:32

Prosimy o zdjęcia adaptera.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postphacops | 27 Cze 2022, 20:50

U góry nowy 2 '
Niżej 1.25' mocowany przez T2
Załączniki
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMG_20220627_205518.jpg
U góry nowy 2 ' u dołu również modyfikacja na 1.25' ale przez T2 również zrobiony od podstaw.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postphacops | 19 Lis 2022, 16:41

To może kilka ujęć obrazujące jak on wygląda. Jeśli chodzi o przeróbki to wydaje mi się, iż jego konstrukcja jest mniej więcej zamknięta.
Poza dorobieniem szyny to zostały wykonane różne końcówki umożliwiające:
-fotografia w formacie 35mm za pomocą przejściówki z wyjściem T2
-oberwacje w systemie 1.25' za pomocą konwertera nakręcanego na T2
-oberwacje w systemie 2' za pomocą przejściówki wkręcanej w miejscie przejściówki T2
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMG_20221119_151227.jpg

Całość jest dosyć lekka co dowodzi to zdjęcie...można go postawić na solidnym statywie fotograficznym. Można go również zapakować wraz ze statywem, aparatem lub obiektywami na rower.
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMG_20221119_151407.jpg

Jak widać sprawdza się na nim nawet tak ciężki obiektyw jak TV WF 40
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMG_20221119_151309.jpg

Szerokie okulary na tak jasnym bo f5 sprzęcie to się widzi niemal od razu. Tutaj prezentuje widok uzyskany na APM UFF 30. Okular TV WF 40 jest dosyć podobny. Okulary te jeśli się ogląda osiowo są wręcz idealne w tym rozwiązaniu...
Century Tele-Athenar 600/4.5: IMG_20221119_151922.jpg

Refraktor o średnicy 120mm f5 którym można oglądać też naziemnie i cieszyć się dobrą ostrością w całym polu, bez zafarbu i innych kolorów. Nie jest to co prawda super Apo jednak w nie jednym Apo AC jest pewnie gorsza. A jeszcze jest przesłona.... Dzięki której od F8 można mówić o braku AC nawet na największych powiększeniach.
Jestem ciekaw jak wypadło by porównanie, gdyby stanął w szranki z jakimś ED 120.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Postphacops | 20 Paź 2023, 20:39

Obiektyw był testowany z medae plossi 40mm jak on odnajdzie się w porównaniu z TV WF. Obrazy fajne ostre niemal do samej diagramy.
Oglądaliśmy to obaj z Danielem który miał lzosa 105 i to było zaskoczenie. Lzos wyraźnie miękł na krawędzi. Na bardzo dużych powiększeniach wiadomo będzie różnica i tu już było widać przy 17.5mm lekka aberka się objawia na pełnej dziurze i przydaje się przeslona aby zrobić z niego planaciarza na większych powiększeniach. Nie mniej korekcja pola i bardzo dobra optyka w swojej klasie czyni ten obiektywy świetnym na szerokie pola.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat