Refraktory APO i różne nasze rozważania

Postmrjq | 09 Wrz 2022, 10:57

DominRZS napisał(a):Krzysztofie, screeny od AGEMA wyglądają podejrzanie dobrze, bardzo dobrze. Przydałby się test Faucaulta w kolorze. Widać by było jaką korekcję ma ten dublet.


Dokładnie tak :idea:

wfifiak napisał(a):
JOKER1 napisał(a):A co będzie jak Agema wypadnie gorzej ? :).

Odnośnie testów podwórkowych to rok temu na zlocie Kudlacze ktoś porównywał 100ED z 102TAK no i wyszło mu,ze to samo ...:)
Na testach Rohra wychodzi co innego ale każdy trzyma sie tego co mu wygodne.

Mysle, ze temat jest wyczerpany i niech każdy robi to co uważa za stosowne.

Ciemnego

J

Hej!!!
To ja porównywałem :-). W ubiegłym roku (i z innymi dwa lata temu). I jeszcze porównywałem z: TOA 130 i LZOS 130 i TS 125ED i Makowcem 180 i jakimś potworem 180mm i Niutkami planetarnymi. I faktycznie nie widziałem jakiejś szokującej różnicy. Szczerze mówiąc obraz z mojego 100ED podobał mi się najbardziej. Warunki były super. I był na Jowiszu tranzyt któregoś z księżyców, więc oprócz detalu na planecie można było też ocenić widoczność księżyca. Ja w ED'ziu założyłem jego ulubiony okular Soligor lantan 3,8mm. Przy powiększeniu 236X obraz wymiatał detalem. Stabilny ostry i kontrastowy. Zero aberracji. W sprzętach o większej apreturze był co najwyżej jaśniejszy ( z wyraźniejszą AC :shock: ). I takie były moje indywidualne odczucia. A wyniki testów, no cóż papier przyjmie wszystko.... .

Pozdrawiam Wojtek.


Jeszcze tylko brakuje F16... z 500x i przesłoną do 50 mm... z pokoju, ale wychłodzonego :lol: Czekam :mrgreen:
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2022, 11:04

F/16 to już dla mnie za dużo, 50mm z resztą też. Teraz cisnę 40mm f/20 ale z dworu nie z pokoju.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postmrjq | 09 Wrz 2022, 11:14

I długo nie czekałem :mrgreen: Jeszcze napisz o powiększeniu... Ile 300x pewnie na start...
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2022, 11:27

Znam się na żartach, ale poziom Twoich komentarzy zaczyna sięgać dna.

Wracając do tematu. Właśnie takiego porównania o jakim pisze Anatol i Wojtek brakuje na polskich forach. Fajnie by było jakby ktoś się w końcu pochylił nad takim ciekawym zadaniem. Ale nie, że porównujemy wrażenia z rozbitych w czasie obserwacji, tylko relacja z porównania różnych konstrukcji użytych w tym samym czasie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwitos | 09 Wrz 2022, 11:53

Maciek takie obserwacje jak robisz przez 40mm obiektyw też dają dużo frajdy mimo tak małej średnicy. Moja pierwsza luneta CCCP miała obiektyw 20mm i pow. 10x i 20x a z innym okularami nawet 40x. Pamiętam Jowisza przez ten refraktor to były niezapomniane chwile :) Później było 50mm, 60mm, lustro 110TAŁ a mój ATM225/1300 pozamiatał wszystko, widok M42 w takim lustrze pod niebem bortle1 coś pięknego. Gdzie jest to ciemne niebo sprzed 20 i więcej lat :(
witos
 

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2022, 12:02

Witos, dzięki.
Poeksperymentować zawsze warto. Bo jak ktoś nie próbuje to nie wie czy coś się da czy się nie da robić.
Co z resztą można zobaczyć w wątku obserwacyjnym na Astropolis :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postmrjq | 09 Wrz 2022, 12:21

Maciek_Cz napisał(a):Znam się na żartach, ale poziom Twoich komentarzy zaczyna sięgać dna.

Wracając do tematu. Właśnie takiego porównania o jakim pisze Anatol i Wojtek brakuje na polskich forach. Fajnie by było jakby ktoś się w końcu pochylił nad takim ciekawym zadaniem. Ale nie, że porównujemy wrażenia z rozbitych w czasie obserwacji, tylko relacja z porównania różnych konstrukcji użytych w tym samym czasie.


To pisz, kiedy żartujesz, bo interpretuję, że Ci się obniżył poziom akceptacji żartów. Rozumiem, uważasz, że mój żart był denny, a Twój post nie był żartem ?
Po prostu nie zgadzam się z Tobą co do jakości widzianych obiektów przy źrenicy 0,3mm przy 50mm, czy 20 mm soczewek.
A zupełnie inną rozciąganie tego na wszystko co się dzieje w optyce. Trochę takie, małe średnice + f/20 + 300x.
To nie jest ani wygodne, ani wnoszące mi do obserwacji dla mnie. Ciemne obrazy na granicy percepcji, z mętami w oku. To ja podziękuję.
Niech każdy początkujący czytający te posty ma dwie oddzielne opinie o dawanych obrazach z tych sprzętów i powiększeń.
Lubisz to, chwała Ci za to. Zdawaj relacje, porównuj. Proszę bardzo nic do tego nie mam. Ja będę zamieszczał swoje.
Jednym są eksperymenty i frajda z tych małych obiektywów. Radość o coś widać i całkiem super w rozsądnych powiększeniach.
Jest mała granica, która dość często się zaciera na forum... Między jak widać, a co widać !
Przyjedź na zlot porównamy. Miło mi Cię będzie spotkać.
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2022, 12:37

mrjq napisał(a):A zupełnie inną rozciąganie tego na wszystko co się dzieje w optyce. Trochę takie, małe średnice + f/20 + 300x.


Widać, że nie czytasz moich relacji. Zacietrzewiasz się na te 50 czy 40mm, z resztą Joker podobnie.
I tu muszę podkreślić:
W dodatku Tobie i Jokerowi wydaje się, że ograniczam aperturę żeby polepszyć jakość obrazu - bzdura.
Nigdzie i nigdy tego nie pisałem. Jeżeli nie zrozumiałeś tego zdania to mogę je napisać jeszcze raz w innej konstrukcji lub w innym języku.
Za to pisałem, że sprawdzam co można zobaczyć przez taką aperturę. Ale widocznie nie chcesz zrozumieć tego co piszę a raczej tego po prostu nie czytasz.
No i nie musisz tego czytać, nie musisz przecież się odnosić do moich wpisów, nie musisz próbować tego zrozumieć.

Czy w wątkach o teleskopach APO czy Newtonach czy w ogóle większych innych teleskopach wtrącam jakiekolwiek wiadomości
gdzie wychwalałbym obserwacje w tak ekstremalnych warunkach źrenicy czy apertury? Nie.
Owszem jak ktoś twierdzi, że nie widzi jakiegoś obiektu w powiedzmy aperturze większej to czasami
napiszę, że dany obiekt jest do wyłapania przez mniejszą aperturę ale przez obserwatora z doświadczeniem obserwacyjnym.
Czy wprowadzam kogoś w błąd swoimi opisami? Czy mieszam w głowach osobom początkującym? Nie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostDominRZS | 09 Wrz 2022, 13:11

Hello everyone,

after successfully designing and building our brand new Phantom CFL 140-6.3 we are now increasing the aperture size to 170mm of clear aperture (178mm lens diameter), designing and producing Phantom's 140s bigger brother. We will use a similar combination of glass types, meaning fluoro-crown matched with Lanthanum and N-SK14 dense (heavy) Crown optical glasses. The results we have achieved are extremely good, similar to the 140mm F/6.3 APO Triplet.

We are planning on producing the first 10 units in about 3-4 months from now and anyone interested can contact me for details.

Pricing should be at around $6500 but if we manage to find more customers the price of this brand new APO Triplet can drop as low as $4,500 per set (lens in push-pull metail cell)

The complete OTA will follow soon after introducing the lens in cell.

For detailed info please write to ales@istar-optical.com or call 619-452-9820 (US)

Take care, everyone,
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostDominRZS | 09 Wrz 2022, 13:12

Pomyłka 170 f7 od Istar. Sorry za wprowadzenie w błąd.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postmrjq | 09 Wrz 2022, 13:12

Maciek_Cz napisał(a):
mrjq napisał(a):A zupełnie inną rozciąganie tego na wszystko co się dzieje w optyce. Trochę takie, małe średnice + f/20 + 300x.


Widać, że nie czytasz moich relacji. Zacietrzewiasz się na te 50 czy 40mm, z resztą Joker podobnie.
I tu muszę podkreślić:
W dodatku Tobie i Jokerowi wydaje się, że ograniczam aperturę żeby polepszyć jakość obrazu - bzdura.
Nigdzie i nigdy tego nie pisałem. Jeżeli nie zrozumiałeś tego zdania to mogę je napisać jeszcze raz w innej konstrukcji lub w innym języku.
Za to pisałem, że sprawdzam co można zobaczyć przez taką aperturę. Ale widocznie nie chcesz zrozumieć tego co piszę a raczej tego po prostu nie czytasz.
No i nie musisz tego czytać, nie musisz przecież się odnosić do moich wpisów, nie musisz próbować tego zrozumieć.

Czy w wątkach o teleskopach APO czy Newtonach czy w ogóle większych innych teleskopach wtrącam jakiekolwiek wiadomości
gdzie wychwalałbym obserwacje w tak ekstremalnych warunkach źrenicy czy apertury? Nie.
Owszem jak ktoś twierdzi, że nie widzi jakiegoś obiektu w powiedzmy aperturze większej to czasami
napiszę, że dany obiekt jest do wyłapania przez mniejszą aperturę ale przez obserwatora z doświadczeniem obserwacyjnym.
Czy wprowadzam kogoś w błąd swoimi opisami? Czy mieszam w głowach osobom początkującym? Nie.


Czytam co piszesz. Nie zacietrzewiam się, absolutnie. Patrzę na to z ciekawością i podziwiam Twoje zaangażowanie.
Właśnie, a po co ograniczasz ? Nie po to, żeby było lepiej widać ?
Fakt w wielu wątkach propagujesz, że widać przez tak małą aperturę.

Owszem jak ktoś twierdzi, że nie widzi jakiegoś obiektu w powiedzmy aperturze większej to czasami
napiszę, że dany obiekt jest do wyłapania przez mniejszą aperturę ale przez obserwatora z doświadczeniem obserwacyjnym.


Super jakbyś to dopisywał... W sumie teraz rozumiem. Czyli coś na zasadzie wyzwania ?
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 09 Wrz 2022, 14:15

DominRZS napisał(a):Pomyłka 170 f7 od Istar. Sorry za wprowadzenie w błąd.


Dominiku zapowiedzi Istara APO D-170mm widziałem na ich stronie.
Na pewno zacny Refraktor APO , ale dla mnie osobiście za duży i za ciężki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2022, 14:53

mrjq napisał(a):Właśnie, a po co ograniczasz ? Nie po to, żeby było lepiej widać ?
Super jakbyś to dopisywał... W sumie teraz rozumiem. Czyli coś na zasadzie wyzwania ?


Marcin przecież dopisuję. Wszędzie gdzie opisuję swoje "wyczyny" opisuję jaki to jest poziom wyzwania.
No zależy jeszcze o widoczności jakiego obiektu piszę. Bo jak ktoś pisze, że nie widział nic na Jowiszu newtonem 130/650,
i ktoś w komentarzach napisze, że ten teleskop się do niczego nie nadaje, to wtedy piszę, że się nadaje bo widać w mniejszym
w tym i w 50mm f/20, i wskazuje co mogło pójść nie tak w tych obserwacjach, że tego nie widział.

O dopiero parę dni temu jeden kolega pytał tutaj "jaka kątówka i okulary do SW102/500".
W odpowiedzi dostał od innego kolegi, że ten teleskop w zasadzie to się nie nadaje do niczego.
No to kurcze jak widzisz coś takiego to się nóż w kieszeni otwiera.

Już na sam koniec czy jest lepiej widać w 50mm f/20. A no o dziwo lepiej niż w np SW80/400, niż w moim Bresserze 90/500.
Albo innych przeciętnych bądź dobrych teleskopów o podobnej aperturze rzędu 50-70mm ale o większym f/x.
Ale nie lepiej niż w większych bardzo dobrych teleskopach np mój SW102/1000, czy wszystkie inne lepsze i większe teleskopy.
Gdzie bym to przysłonięte 50mm f/20 plasował? A no np coś w pobliżu FC-50, Borga ed 50 f/10, Teleminora Zeissa 50/540.
Zapewne jest niżej niż Vixen FL55 ale ten stary dłuższy, i na pewno niżej niż albo podobnie do FS 60, no i na pewno niżej niż FOA 60q (nawet bez q).
Jestem w trakcie projektowania zestawy do Ronchi AC i Foucaulta AC. Nowe siatki Ronchi już zaprojektowałem, jeszcze tylko wykonanie.
Pierwsze próby na tym co mam pokazują, że ze sferyczną to 50mm wyskakuje już poza czułość Ronchi AC.
Także jest lepiej niż 1/10 lambda dla sferycznej oczywiście.
Krzysztof jak chcesz to wywal w kosmos te moje wpisy albo gdzieś je przenieś.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwfifiak | 09 Wrz 2022, 16:03

anatol1 napisał(a):Jakbyś "spozycjonował" swojego newtona 6" F/10 w tej całej grupie ? I w ogóle jak wypada ten newton w konfrontacji z ED100 ? Na pewno pokusiłeś się o takie porównania.


Hej!!!

U mnie w okolicach Łodzi nie było takich warunków jak na Kudłaczach. Z tego co zaobserwowałem przy umiarkowanej widoczności:
- Na planetach kontrast i kolory trochę lepsze w ED'ziu. Ale tu naprawdę brakowało dobrego nieba do rzetelnej oceny.
- Na Księżycu newton pokazał pazury. Do tych 230X obraz był bardzo porównywalny. Powyżej dużo lepiej wypadał niutek, spokojnie znosząc powiększenia do 350X.

I bezsprzecznie ergonomia po stronie ED'zia. Niutek zamontowany na paralaktyku jest upierdliwy sam w sobie, a do tego 1,5m rury robi swoje.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 799
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postwfifiak | 09 Wrz 2022, 16:18

mrjq napisał(a): Po prostu nie zgadzam się z Tobą co do jakości widzianych obiektów przy źrenicy 0,3mm przy 50mm, czy 20 mm soczewek


A próbowałeś kiedyś takich obserwacji, czy tylko tak piszesz bo gdzieś przeczytałeś? Okroj zabrał ze sobą na zlot swoje długie rurki i niejednemu szczena opadła jak przez nie popatrzył. Ja w ED'ziu spokojnie schodzę do źrenicy 0,42mm i obraz jest świetny. Do planet i Księżyca taka źrenica jest zupełnie ok. Widać paprochy i żyjątka przepływające po rogówce, ale poza tym odbiór obrazu jest spoko.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 799
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2022, 17:01

No ja na Jowiszu z 50mm schodzę do źw ok 0,40mm czasami mniejsze i jest dobrze. Ekstremalnie małe źrenice to rezerwuję na mgławice planetarne i układy podwójne. Tu to nawet 0,2 mm ciągnę.

Marcin, przecież to wiadome, że gdybym kupił TOA130 albo coś innego podobnego, to przecież moje relacje byłyby z obserwacji tym TOA.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 09 Wrz 2022, 17:56

Maciek_Cz napisał(a):
mrjq napisał(a):Właśnie, a po co ograniczasz ? Nie po to, żeby było lepiej widać ?
Super jakbyś to dopisywał... W sumie teraz rozumiem. Czyli coś na zasadzie wyzwania ?


Marcin przecież dopisuję. Wszędzie gdzie opisuję swoje "wyczyny" opisuję jaki to jest poziom wyzwania.
No zależy jeszcze o widoczności jakiego obiektu piszę. Bo jak ktoś pisze, że nie widział nic na Jowiszu newtonem 130/650,
i ktoś w komentarzach napisze, że ten teleskop się do niczego nie nadaje, to wtedy piszę, że się nadaje bo widać w mniejszym
w tym i w 50mm f/20, i wskazuje co mogło pójść nie tak w tych obserwacjach, że tego nie widział.

O dopiero parę dni temu jeden kolega pytał tutaj "jaka kątówka i okulary do SW102/500".
W odpowiedzi dostał od innego kolegi, że ten teleskop w zasadzie to się nie nadaje do niczego.
No to kurcze jak widzisz coś takiego to się nóż w kieszeni otwiera.

Już na sam koniec czy jest lepiej widać w 50mm f/20. A no o dziwo lepiej niż w np SW80/400, niż w moim Bresserze 90/500.
Albo innych przeciętnych bądź dobrych teleskopów o podobnej aperturze rzędu 50-70mm ale o większym f/x.
Ale nie lepiej niż w większych bardzo dobrych teleskopach np mój SW102/1000, czy wszystkie inne lepsze i większe teleskopy.
Gdzie bym to przysłonięte 50mm f/20 plasował? A no np coś w pobliżu FC-50, Borga ed 50 f/10, Teleminora Zeissa 50/540.
Zapewne jest niżej niż Vixen FL55 ale ten stary dłuższy, i na pewno niżej niż albo podobnie do FS 60, no i na pewno niżej niż FOA 60q (nawet bez q).
Jestem w trakcie projektowania zestawy do Ronchi AC i Foucaulta AC. Nowe siatki Ronchi już zaprojektowałem, jeszcze tylko wykonanie.
Pierwsze próby na tym co mam pokazują, że ze sferyczną to 50mm wyskakuje już poza czułość Ronchi AC.
Także jest lepiej niż 1/10 lambda dla sferycznej oczywiście.
Krzysztof jak chcesz to wywal w kosmos te moje wpisy albo gdzieś je przenieś.


Cześć Macieju.
Wszystko dobrze , piszcie , mnie to w ogóle nie przeszkadza.
Temat jest o Refraktorach i też się w nim wypowiadam.
Jak coś to nasz moderator Marcin "Lukacz" potem wydzieli osobny wątek.
Aktualnie nie ma takiej potrzeby.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Wrz 2022, 18:05

wfifiak napisał(a):
anatol1 napisał(a):Jakbyś "spozycjonował" swojego newtona 6" F/10 w tej całej grupie ? I w ogóle jak wypada ten newton w konfrontacji z ED100 ? Na pewno pokusiłeś się o takie porównania.


Hej!!!

U mnie w okolicach Łodzi nie było takich warunków jak na Kudłaczach. Z tego co zaobserwowałem przy umiarkowanej widoczności:
- Na planetach kontrast i kolory trochę lepsze w ED'ziu. Ale tu naprawdę brakowało dobrego nieba do rzetelnej oceny.
- Na Księżycu newton pokazał pazury. Do tych 230X obraz był bardzo porównywalny. Powyżej dużo lepiej wypadał niutek, spokojnie znosząc powiększenia do 350X.

I bezsprzecznie ergonomia po stronie ED'zia. Niutek zamontowany na paralaktyku jest upierdliwy sam w sobie, a do tego 1,5m rury robi swoje.

Pozdrawiam.


Cześć Wojciechu.
Wszystko się zgadza , tak bym przypuszczał jak piszesz i tak przypuszczałem.
Kontrast i kolorystyka obrazów Planet po stronie Edmunda100.
Podobnie ci wypadło jak u mnie FS102mm kontra Mak Intesa 150/1500mm , F-10.Gdybym użył Maka 7" , było by myślę inaczej i na Planetach wygrał by na pewno dobry Mak 7".
Na Księżycu Mak ciut z detalu lepszy bo i apertura większa i to sporo o 50mm , ale Planetki dla mnie widocznie ładniejsze , barwne , kontrastowe , przestrzenne z większą ilością detalu ze względu na lepszy kontrast z Refraktora.
W końcu doczekałem się tego na co czekałem , dobrego porównania.
Dzięki Wojciechu za twoje porównanko.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 09 Wrz 2022, 18:27

Krzysztof_P napisał(a):Temat jest o Refraktorach i też się w nim wypowiadam.
Jak coś to nasz moderator Marcin "Lukacz" potem wydzieli osobny wątek.
Aktualnie nie ma takiej potrzeby.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztofie, sensowne wydzielenie osobnych wątków, bez szkody dla całej dyskusji może być cokolwiek trudne.
Założyłeś ten temat i masz możliwość zmiany jego tytułu (edycja w 1 poście) na bardziej adekwatny do jego treści.
Albo podaj nowy tytuł tego wątku to ja zmienię.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2022, 18:33

Wydzielcie wątek od momentu rozważań nad Agemą - "Agema, luźne rozważania". :mrgreen:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwfifiak | 09 Wrz 2022, 18:37

Napiszę jeszcze więcej jak trafię na naprawdę dobre warunki. A z tym ostatnio straszna bieda. Mieszkam na zachodnich obrzeżach Łodzi i planety mam "zawieszone nad miastem". To masakrycznie wpływa na obraz. Takie warunki jak były na Kudłaczach, tutaj są prawie nieosiągalne. Muszę puścić się gdzieś w teren i solidnie porównać tubki. Dorzucę do porównania Tała 100RS, bo to też planetarny kozak.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 799
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 09 Wrz 2022, 18:40

Lukacz napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Temat jest o Refraktorach i też się w nim wypowiadam.
Jak coś to nasz moderator Marcin "Lukacz" potem wydzieli osobny wątek.
Aktualnie nie ma takiej potrzeby.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztofie, sensowne wydzielenie osobnych wątków, bez szkody dla całej dyskusji może być cokolwiek trudne.
Założyłeś ten temat i masz możliwość zmiany jego tytułu (edycja w 1 poście) na bardziej adekwatny do jego treści.
Albo podaj nowy tytuł tego wątku to ja zmienię.


Marcinie to może zmień temat tego wątku na "Refraktory i różne nasze rozważania". :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Wrz 2022, 20:18

wfifiak napisał(a):Napiszę jeszcze więcej jak trafię na naprawdę dobre warunki. A z tym ostatnio straszna bieda. Mieszkam na zachodnich obrzeżach Łodzi i planety mam "zawieszone nad miastem". To masakrycznie wpływa na obraz. Takie warunki jak były na Kudłaczach, tutaj są prawie nieosiągalne. Muszę puścić się gdzieś w teren i solidnie porównać tubki. Dorzucę do porównania Tała 100RS, bo to też planetarny kozak.

Pozdrawiam.


Wojciechu pomyśl teraz jak gdyby był to porządny Refraktor APO powiedzmy D-130mm a nie tylko Edek100...To co wtedy dopiero by było na Planetach... Od 5" wzwyż dobrego Refraktora to mamy ten tzw. "Złoty Grall". Dobrej Makówki potrzeba przynajmniej 7" a lepiej 8" , wtedy jest pełnia szczęścia.
Oczywiście jak tylko nam Seeing dopisze. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Wrz 2022, 21:14

Witajcie.
Niebawem będzie testowane nowe Bino 2X150ED , na dwóch Refraktorach APO-ED TS Photoline 150/1200mm.Rozmawiałem teraz z kolegą Mirkiem D i niebawem pierwsze światełko u Mirka w obserwatorium. Będą też testy jak i pierwsze światło nowego Newtona 20" , F-3,3. We Wrześniu będzie się działo , aby tylko pogoda nam dopisała. :D To Bino to będzie planetarna "Petarda" wypadkowa apertura to około D-210mm!!! :D Będzie porządny montaż z wysuwaną na odpowiednią wysokość kolumną z pełną elektroniką , myślę raczej jedyne tak doposażone i tak duże w Polsce. :D Jak nim pooglądam Planety przy Ekstra Seeingu to wam napiszę. :D
Hej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 09 Wrz 2022, 23:32

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Niebawem będzie testowane nowe Bino 2X150ED , na dwóch Refraktorach APO-ED TS Photoline 150/1200mm.Rozmawiałem teraz z kolegą Mirkiem D i niebawem pierwsze światełko u Mirka w obserwatorium. Będą też testy jak i pierwsze światło nowego Newtona 20" , F-3,3. We Wrześniu będzie się działo , aby tylko pogoda nam dopisała. :D To Bino to będzie planetarna "Petarda" wypadkowa apertura to około D-210mm!!! :D Będzie porządny montaż z wysuwaną na odpowiednią wysokość kolumną z pełną elektroniką , myślę raczej jedyne tak doposażone i tak duże w Polsce. :D Jak nim pooglądam Planety przy Ekstra Seeingu to wam napiszę. :D
Hej. :wink:


Bino 2x150mm ale to będzie maszyna i ten newton 20" F-3.3 :shock: To czekamy na relację z obserwacji :)
witos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat