Refraktory APO i różne nasze rozważania

PostJOKER1 | 08 Wrz 2022, 18:13

A co będzie jak Agema wypadnie gorzej ? :).

Odnośnie testów podwórkowych to rok temu na zlocie Kudlacze ktoś porównywał 100ED z 102TAK no i wyszło mu,ze to samo ...:)
Na testach Rohra wychodzi co innego ale każdy trzyma sie tego co mu wygodne.

Mysle, ze temat jest wyczerpany i niech każdy robi to co uważa za stosowne.

Ciemnego

J
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 08 Wrz 2022, 18:23

Jacku to też prawda , ja bym akurat tak o 100ED i Taku 102mm nie powiedział. Miałem trzy tubki 100ED i jak teraz oglądam Refraktorem FS102 Planety , to mam całkiem inne zdanie na plus dla 102FS bez dwóch zdań. Ten szarawy-delikatnego brązu zafarb Planet w 100ED przecież widać od razu w stosunku do 102FS , tu biel gwiazd jest bardziej biała a nie kremowa czy przyszarzała jak w 100ED , choćby tylko to. Tak samo FS102 spokojnie trzyma jakość na Jupku przy Pow. 2D około 205X a Edward 100ED , niestety już siada wytrzymując Max. Pow. około 180X bez zatracania detalu Jowisza o czym doskonale też z praktyki wiem. :D
Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 08 Wrz 2022, 18:38

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Marcinie.
Swoją drogą to w TEC i AP też jest przedpłata i kolejka w oczekiwaniu , Agema nie jest tutaj wcale jakimś wyjątkiem.
Tak dobre i drogie APO buduje się jako jednostkowy wyrób ze swoim numerem. Takahashi ma widać bardziej rozwiniętą linię produkcyjną , co wcale o niczym innym nie świadczy.
Powodzonka w zakupie TOA 150 , ja przejrzałem w praktyce większość różnych APO do 5" , jeszcze tylko Agema , AP i TEC.
Resztę już znam z obrazków. Najbardziej brakuje mi wglądu w TEC 140 oraz AP 155. To D-130mm jest już OK , ale nie ukrywam że gdyby tak TEC 140mm FL okazał się świetny , to kto wie...Na pewno nie chcę wersji ED , wolał bym już zakupić APO D-140mm F-6,5 od Istar Optical USA. Dla mnie osobiście kontrast i kolorystyka obrazków Planet , te dwie sprawy połączone , aby były takie jak widziałem w 80FL F-8 Canon-Optron Japan , były by spełnieniem...Każdy ma swoje priorytety i dobrze je realizować. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dzięki Krzyśku, przyda się powodzenie.
Właśnie świadczy rozwinięta linia daje pewne atuty, o czym pisał Joker.
Co do Canon-Optron stamtąd właśnie Takahashi brało fluoryt... Vixen ma ten jedyny świetny model, a i starą 55. 100 jest "podkręcona" w niebiesko zielonym, co też nie jest bez wpływu na zakres w czerwieniach...

A propo, przemyśl sprawę co do Istar...
https://web.archive.org/web/20191224202 ... -vergleich
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 08 Wrz 2022, 18:55

Marcinie dziękuje , przejrzę , recenzje czytałem i w stosunku do TEC 140 ED , Istar Phantom 140mm wypadł lepiej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 08 Wrz 2022, 19:03

witos napisał(a):
mrjq napisał(a):Tak przeżytek :) To ciekawe, bo achromaty Zaissa (te stare) przewyższają dzisiejsze pół apochromaty.
Takahashi przeżytek, tak wiem, tak bardzo Ci zależało na odkupieniu tego starocia ;) Zdecyduj się ;)


Nie pisz że bardzo mi zależało na odkupieniu od Ciebie FSa :? bo jeszcze w to ktoś uwierzy :D Posiadałem dwa FS102 i narazie mi wystarczy :P . Na świecie jest jeszcze tyle sprzętów do przetestowania i nie zamierzam się ograniczać tylko do Takahashi :D


To jak wyszły testy Borga ? U Rohra to wygląda tak. https://web.archive.org/web/20200121080 ... at-101-650

Jak u Ciebie z chromatyzmem ? Jestem bardzo ciekawy... Masz przecież porównanie z Takiem...
http://www.aokswiss.ch/d/tel/refraktore ... gross.html
Borg 101 ED
Refraktory APO  i różne nasze rozważania: @BorgAPO24.jpg
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postmrjq | 08 Wrz 2022, 19:04

Krzysztof_P napisał(a):Marcinie dziękuje , przejrzę , recenzje czytałem i w stosunku do TEC 140 ED , Istar Phantom 140mm wypadł lepiej. :wink:


O to bardzo ciekawe, to raczej już nie kupię TEC-a :mrgreen: Masz jakiegoś linka ?
Udało Ci się zrobić zdjęcia testu Agemy ?

Ps. Krzychu może wydzielisz wątek ?
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostDominRZS | 08 Wrz 2022, 19:17

Istar wypuszcza 160mm niedługo, f7. I relatywnie niedrogo.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostJOKER1 | 08 Wrz 2022, 19:22

O rany... ten Borg to jakas masakra ...
Wszystko świecie fioltem:(
Ktoś to ma w domu ?
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 08 Wrz 2022, 19:38

Coś cyknąłem co z Agemy dostałem. :wink:
Załączniki
Refraktory APO  i różne nasze rozważania: agema3.jpg
Refraktory APO  i różne nasze rozważania: agema4.jpg
Refraktory APO  i różne nasze rozważania: agema2.jpg
Refraktory APO  i różne nasze rozważania: agema1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 08 Wrz 2022, 19:43

mrjq napisał(a):
witos napisał(a):
mrjq napisał(a):Tak przeżytek :) To ciekawe, bo achromaty Zaissa (te stare) przewyższają dzisiejsze pół apochromaty.
Takahashi przeżytek, tak wiem, tak bardzo Ci zależało na odkupieniu tego starocia ;) Zdecyduj się ;)


Nie pisz że bardzo mi zależało na odkupieniu od Ciebie FSa :? bo jeszcze w to ktoś uwierzy :D Posiadałem dwa FS102 i narazie mi wystarczy :P . Na świecie jest jeszcze tyle sprzętów do przetestowania i nie zamierzam się ograniczać tylko do Takahashi :D


To jak wyszły testy Borga ? U Rohra to wygląda tak. https://web.archive.org/web/20200121080 ... at-101-650

Jak u Ciebie z chromatyzmem ? Jestem bardzo ciekawy... Masz przecież porównanie z Takiem...
http://www.aokswiss.ch/d/tel/refraktore ... gross.html
Borg 101 ED
@BorgAPO24.jpg
JOKER1 napisał(a):O rany... ten Borg to jakas masakra ...
Wszystko świecie fioltem:(
Ktoś to ma w domu ?


Człowiek się nie odzywa już w tym temacie, chce mieć trochę spokoju, bo kupił sobie nową astro zabawkę a tu zmasowany atak. Nakupowali sobie tacy premium APO i się czepiają :D

Jak znajdę recenzję porównawczą z FS102 to tu wkleję :)

Tu np. Jako drugi, ładny szkic Marsa https://www.cloudynights.com/topic/7362 ... ober-2020/
mrjq - mogłeś wyszukać jakieś bardziej aktualne zdjęcia https://www.cloudynights.com/topic/7570 ... rk-nebula/
Ostatnio edytowany przez witos 08 Wrz 2022, 20:28, edytowano w sumie 6 razy
witos
 

PostKrzysztof_P | 08 Wrz 2022, 19:45

DominRZS napisał(a):Istar wypuszcza 160mm niedługo, f7. I relatywnie niedrogo.

Dominiku wczoraj o tym coś znalazłem , też czekam na więcej info. Masz jakieś ciekawe linki co to ma być?
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 08 Wrz 2022, 20:01

witos napisał(a):
mrjq napisał(a):
witos napisał(a):
mrjq napisał(a):Tak przeżytek :) To ciekawe, bo achromaty Zaissa (te stare) przewyższają dzisiejsze pół apochromaty.
Takahashi przeżytek, tak wiem, tak bardzo Ci zależało na odkupieniu tego starocia ;) Zdecyduj się ;)


Nie pisz że bardzo mi zależało na odkupieniu od Ciebie FSa :? bo jeszcze w to ktoś uwierzy :D Posiadałem dwa FS102 i narazie mi wystarczy :P . Na świecie jest jeszcze tyle sprzętów do przetestowania i nie zamierzam się ograniczać tylko do Takahashi :D


To jak wyszły testy Borga ? U Rohra to wygląda tak. https://web.archive.org/web/20200121080 ... at-101-650

Jak u Ciebie z chromatyzmem ? Jestem bardzo ciekawy... Masz przecież porównanie z Takiem...
http://www.aokswiss.ch/d/tel/refraktore ... gross.html
Borg 101 ED
@BorgAPO24.jpg
JOKER1 napisał(a):O rany... ten Borg to jakas masakra ...
Wszystko świecie fioltem:(
Ktoś to ma w domu ?


Człowiek się nie odzywa już w tym temacie, chce mieć trochę spokoju, bo kupił sobie nową astro zabawkę a tu zmasowany atak. Nakupowali sobie tacy premium APO i się czepiają :D

Jak znajdę recenzję porównawczą z FS102 to tu wkleję :)


Już służę pomocą https://web.archive.org/web/20200120222 ... eiten-diff
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 08 Wrz 2022, 20:04

Marcinie a czy Pan Żorżo ma coś o Istar Optical APO USA? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 08 Wrz 2022, 20:14

Krzysztof_P napisał(a):Coś cyknąłem co z Agemy dostałem. :wink:


Dzięki Krzychu, a możesz trochę podświetlić lampką, wtedy zdjęcia nie wyjdą rozmazane.
Co ja widzę astygmatyzm w star teście ? W samym środku ?
Refraktory APO  i różne nasze rozważania: astygmatyzm.png

0,022 RMS poziom TEC-a...LZOSa
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postmrjq | 08 Wrz 2022, 20:25

Krzysztof_P napisał(a):Marcinie a czy Pan Żorżo ma coś o Istar Optical APO USA? :wink:


Tak pisałem Ci: parę postów wyżej:

mrjq napisał(a):A propo, przemyśl sprawę co do Istar...
https://web.archive.org/web/20191224202 ... -vergleich
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postwitos | 08 Wrz 2022, 20:28

mrjq napisał(a):
witos napisał(a):
mrjq napisał(a):
witos napisał(a):
mrjq napisał(a):Tak przeżytek :) To ciekawe, bo achromaty Zaissa (te stare) przewyższają dzisiejsze pół apochromaty.
Takahashi przeżytek, tak wiem, tak bardzo Ci zależało na odkupieniu tego starocia ;) Zdecyduj się ;)


Nie pisz że bardzo mi zależało na odkupieniu od Ciebie FSa :? bo jeszcze w to ktoś uwierzy :D Posiadałem dwa FS102 i narazie mi wystarczy :P . Na świecie jest jeszcze tyle sprzętów do przetestowania i nie zamierzam się ograniczać tylko do Takahashi :D


To jak wyszły testy Borga ? U Rohra to wygląda tak. https://web.archive.org/web/20200121080 ... at-101-650

Jak u Ciebie z chromatyzmem ? Jestem bardzo ciekawy... Masz przecież porównanie z Takiem...
http://www.aokswiss.ch/d/tel/refraktore ... gross.html
Borg 101 ED
@BorgAPO24.jpg
JOKER1 napisał(a):O rany... ten Borg to jakas masakra ...
Wszystko świecie fioltem:(
Ktoś to ma w domu ?


Człowiek się nie odzywa już w tym temacie, chce mieć trochę spokoju, bo kupił sobie nową astro zabawkę a tu zmasowany atak. Nakupowali sobie tacy premium APO i się czepiają :D

Jak znajdę recenzję porównawczą z FS102 to tu wkleję :)


Już służę pomocą https://web.archive.org/web/20200120222 ... eiten-diff


Dziękuję :D

BORG101ED kupiłem jako zestaw Grab And Go. Szczególnie ze względu na jego modułową budowę co ułatwia podróżowanie, jak wybierasz się na wakacje to cały zestaw można zmieścić do bagażu podręcznego. To tyle w temacie zakupu Borga :)
witos
 

Postmrjq | 08 Wrz 2022, 21:03

witos napisał(a):
mrjq napisał(a):
witos napisał(a):
mrjq napisał(a):Tak przeżytek :) To ciekawe, bo achromaty Zaissa (te stare) przewyższają dzisiejsze pół apochromaty.
Takahashi przeżytek, tak wiem, tak bardzo Ci zależało na odkupieniu tego starocia ;) Zdecyduj się ;)


Nie pisz że bardzo mi zależało na odkupieniu od Ciebie FSa :? bo jeszcze w to ktoś uwierzy :D Posiadałem dwa FS102 i narazie mi wystarczy :P . Na świecie jest jeszcze tyle sprzętów do przetestowania i nie zamierzam się ograniczać tylko do Takahashi :D


To jak wyszły testy Borga ? U Rohra to wygląda tak. https://web.archive.org/web/20200121080 ... at-101-650

Jak u Ciebie z chromatyzmem ? Jestem bardzo ciekawy... Masz przecież porównanie z Takiem...
http://www.aokswiss.ch/d/tel/refraktore ... gross.html
Borg 101 ED
@BorgAPO24.jpg
JOKER1 napisał(a):O rany... ten Borg to jakas masakra ...
Wszystko świecie fioltem:(
Ktoś to ma w domu ?


Człowiek się nie odzywa już w tym temacie, chce mieć trochę spokoju, bo kupił sobie nową astro zabawkę a tu zmasowany atak. Nakupowali sobie tacy premium APO i się czepiają :D

Jak znajdę recenzję porównawczą z FS102 to tu wkleję :)

Tu np. Jako drugi, ładny szkic Marsa https://www.cloudynights.com/topic/7362 ... ober-2020/
mrjq - mogłeś wyszukać jakieś bardziej aktualne zdjęcia https://www.cloudynights.com/topic/7570 ... rk-nebula/


No tak coś za coś, albo mobilność, albo jakość... Pewne kompromisy muszą być jest krótki... Faktycznie grab and go. Niech Ci dobrze służy.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postarek_ol | 08 Wrz 2022, 21:19

W tym Borgu 101 Ed musi być jakaś magia
skoro Witos decydując się na niego zrezygnował z tripletu 115 LZOS - co mnie osobiście wcale nie martwi... ale to tajemnica :lol:
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

Postwitos | 08 Wrz 2022, 21:32

arek_ol napisał(a):W tym Borgu 101 Ed musi być jakaś magia
skoro Witos decydując się na niego zrezygnował z tripletu 115 LZOS - co mnie osobiście wcale nie martwi... ale to tajemnica :lol:


Miałem dwa Takahashi FS102, teraz mam ponownie SCT 9.25 USA , nic nie stoi na przeszkodzie żeby LZOS też kiedyś wrócił i to może 175/1400 ;) Dobrze że za marzenia nie wsadzają do ciupy :D
Ostatnio edytowany przez witos, 08 Wrz 2022, 21:37, edytowano w sumie 1 raz
witos
 

PostKrzysztof_P | 08 Wrz 2022, 21:37

A ja mam teraz z Refraktorów FS102 i też jest gitareczka , nie narzekam. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 08 Wrz 2022, 22:00

Krzysztof_P napisał(a):A ja mam teraz z Refraktorów FS102 i też jest gitareczka , nie narzekam. :D :wink:


Bo to bardzo dobry egzemplarz, mój były :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 09 Wrz 2022, 03:44

Witajcie.
Czy Pan Żorżo testował może Refraktor APO Istar Optical Phantom FCL 140mm , F-6,5?
To też bardzo ciekawa i w dobrej aktualnie cenie 4700$ oferta zakupu.
Wiem że jeden z naszych kolegów z Forum kupił to APO , ale zmieniłem telefon i szkoda że nie mamy teraz ze sobą kontaktu. :?
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 09 Wrz 2022, 09:24

JOKER1 napisał(a):A co będzie jak Agema wypadnie gorzej ? :).

Odnośnie testów podwórkowych to rok temu na zlocie Kudlacze ktoś porównywał 100ED z 102TAK no i wyszło mu,ze to samo ...:)
Na testach Rohra wychodzi co innego ale każdy trzyma sie tego co mu wygodne.

Mysle, ze temat jest wyczerpany i niech każdy robi to co uważa za stosowne.

Ciemnego

J


Hej!!!
To ja porównywałem :-). W ubiegłym roku (i z innymi dwa lata temu). I jeszcze porównywałem z: TOA 130 i LZOS 130 i TS 125ED i Makowcem 180 i jakimś potworem 180mm i Niutkami planetarnymi. I faktycznie nie widziałem jakiejś szokującej różnicy. Szczerze mówiąc obraz z mojego 100ED podobał mi się najbardziej. Warunki były super. I był na Jowiszu tranzyt któregoś z księżyców, więc oprócz detalu na planecie można było też ocenić widoczność księżyca. Ja w ED'ziu założyłem jego ulubiony okular Soligor lantan 3,8mm. Przy powiększeniu 236X obraz wymiatał detalem. Stabilny ostry i kontrastowy. Zero aberracji. W sprzętach o większej apreturze był co najwyżej jaśniejszy ( z wyraźniejszą AC :shock: ). I takie były moje indywidualne odczucia. A wyniki testów, no cóż papier przyjmie wszystko.... .

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostDominRZS | 09 Wrz 2022, 09:57

Krzysztofie, screeny od AGEMA wyglądają podejrzanie dobrze, bardzo dobrze. Przydałby się test Faucaulta w kolorze. Widać by było jaką korekcję ma ten dublet.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postanatol1 | 09 Wrz 2022, 10:10

wfifiak napisał(a):
JOKER1 napisał(a):A co będzie jak Agema wypadnie gorzej ? :).

Odnośnie testów podwórkowych to rok temu na zlocie Kudlacze ktoś porównywał 100ED z 102TAK no i wyszło mu,ze to samo ...:)
Na testach Rohra wychodzi co innego ale każdy trzyma sie tego co mu wygodne.

Mysle, ze temat jest wyczerpany i niech każdy robi to co uważa za stosowne.

Ciemnego

J


Hej!!!
To ja porównywałem :-). W ubiegłym roku (i z innymi dwa lata temu). I jeszcze porównywałem z: TOA 130 i LZOS 130 i TS 125ED i Makowcem 180 i jakimś potworem 180mm i Niutkami planetarnymi. I faktycznie nie widziałem jakiejś szokującej różnicy. Szczerze mówiąc obraz z mojego 100ED podobał mi się najbardziej. Warunki były super. I był na Jowiszu tranzyt któregoś z księżyców, więc oprócz detalu na planecie można było też ocenić widoczność księżyca. Ja w ED'ziu założyłem jego ulubiony okular Soligor lantan 3,8mm. Przy powiększeniu 236X obraz wymiatał detalem. Stabilny ostry i kontrastowy. Zero aberracji. W sprzętach o większej apreturze był co najwyżej jaśniejszy ( z wyraźniejszą AC :shock: ). I takie były moje indywidualne odczucia. A wyniki testów, no cóż papier przyjmie wszystko.... .

Pozdrawiam Wojtek.


Jakbyś "spozycjonował" swojego newtona 6" F/10 w tej całej grupie ? I w ogóle jak wypada ten newton w konfrontacji z ED100 ? Na pewno pokusiłeś się o takie porównania.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: wfifiak oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat