Refraktory APO i różne nasze rozważania

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2022, 14:33

Witajcie.
Nabyłem dublet fluorytowy , refraktor Takahashi FS102 , F-8-820mm, priorytetem były i są generowane obrazki w praktyce , jak i mniejszy wpływ Seeingu na generowane obrazy.Dzisiaj odbieram od naszego kolegi Dominika jak będzie przejazdem w Krakowie.
Coś skrobnę na temat obrazków Księżyca i Planet które generuje ten refraktor , jak będą na niebie.
Mam w głowie cały czas obrazki z mniejszego Dubletu Fluorytowego Steinheil Vixen 80FL Japan F-8-640mm , którego po zlocie Kudłacze byłem przez jakiś czas właścicielem i którego trochę opisałem tu na Forum w innej małej "recenzji". Ostrość obrazu i kontrast , jakie mamy w tych refraktorach są trudne do pobicia , nawet zacne trojaczki ustępują często tym mniejszym świetnym dubletom na prawdziwym nie syntetycznym fluorycie.
Takich małych i tak ostrych tarczek księżyców Jowisza nie widziałem w żadnym innym sprzęcie.Nie licząc na zlocie Kudłacze refraktora Takahashi FC76DCU przy około 100X powiększenia.Po prostu piękne obrazki , nie ujmując innym sprzętom.W SCT czy Newtonie praktycznie nie do ujrzenia , może podobne w dobrym mniejszym Maku lub innym refraktorze AC z mniejszym dużo F i stosunkowo podobną aperturą.Ale raczej trudna sprawa , obrazki są po prostu dla mnie osobiście z tych stosunkowo małych refraktorów APO rewelacja.Przede wszystkim ze względu na Seeing , jak i w innych sprzętach niekorzystne czynniki danego systemu optycznego degradującego obraz Gwiazd jak i małych tarcz księżyców takich jak: pająk w Newtonie , spora szczątkowa AC w SCT jak i spora C.O. , do tego dochodzi nam jeszcze Seeing , itp... , co w praktyce często uniemożliwia nam dostrzeżenie większym aperturowo innym sprzętem , tak dobrych mniejszych obrazków.Księżyc z czernią cieni gór i czerń cieni księżyców Jowisza podczas Tranzytów , są też trudne do ujrzenia w innym sprzęcie.Po prostu w tak świetnych Refraktorach , dubletach fluorytowych APO na nowo odkrywamy widoczny i znany nam z wcześniejszego oglądania detal Księżyca czy Planet w nowej świetnej i niepowtarzalnej odsłonie.Zróżnicowanie kolorystyki drobnych szczegółów Księżyca jest nie do zobaczenia w innym sprzęcie takim jak , Mak , SCT czy w Newtonie , nawet w tym Newtonie z małą F i C.O. , kontrast generowanych obrazów jest widocznie słabszy.Drobne małe białe czy żółtawe plamki w innym niż otoczenie odcieniu kolorów, świecenie wałów kraterów innym niż otoczenie blaskiem , cienie gór widoczne jakby Księżyc był "dziurawy" , to raczej tylko w wysokiej jakości refraktorze APO.Refraktor kupiłem właśnie dla tych niepowtarzalnych obrazków.W innym większym aperturowo sprzęcie jak mamy ku temu warunki Seeingowe , możemy zobaczyć więcej detalu Księżyca czy Planet , ale przeważnie w słabszej jakości generowanego obrazu i nie z tak dobrą ostrością i kontrastem.Nasz zakres użytecznych powiększeń utrzymujący nam wysoki kontrast i ostrość , klarowność generowanego obrazu , spokojnie wynosi 2,5D-3D , tego nie doświadczymy z taką jakością obrazu w innym słabszym refraktorze a już w ogóle raczej w innym systemie naszego sprzętu: Mak , SCT , Newton.Byłem też posiadaczem bardzo dobrych refraktorów ED SW: 80ED , 100ED , 120ED , bardzo dobrze wspominam te refraktory , ale jednak są słabsze w generowanych obrazach , ja to widzę na pierwszy rzut oka , nie wiem jak inni obserwatorzy.Kolory to: biel to biel a czerń to czerń , odcienie czerwieni czy pomarańczu , niebieskiego , nasycenie barw gwiazd , na czarniejszym widocznym tle nieba są po prostu lepsze niż w innym słabszym sprzęcie.Myślę że to sprzęt dla doświadczonych użytkowników , którzy dostrzegą te różnice w generowanym obrazie i przez to potrafią docenić w praktyce ten sprzęt.Nie piszę o cenach danego sprzętu , gdyż cena przede wszystkim dyktuje i wskazuje nam jakość w praktyce , co ma często przełożenie i się sprawdza.W końcu też ceny nie biorą się z powietrza i raczej przekładają się na generowane obrazy w praktyce.
Myślę i jestem pewien po moich doświadczeniach w praktyce z takowym i podobnym sprzętem , że będzie bardzo dobrze , refraktor wędruje u nas w kręgu kolegów , przechodząc przez kolejne ręce.
Oglądałem nim chwilę na zlocie Kudłacze Sierpień 2021r. , kiedy był jeszcze własnością naszego kolegi Tomasza "Witos". Dużo też rozmawialiśmy z Tomaszem o tym i innym sprzęcie.
Dominik świetnie odnowił wizualnie sprzęt , co też jest pewnego rodzaju atutem.
Refraktor kupiłem u nas na giełdzie:
viewtopic.php?f=31&t=65901
Pięknego Nieba dla Wszystkich.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 04 Lut 2022, 22:33

Gratulacje !!!

Cieszę sie ,ze nabyłeś sprzęt, który jest wart ciebie.
Moze założysz dział:APO-chromaty ?
Z pewnością wiele osób dołączyć i nie bedzie 8x D :))))).
Mądrość szuka jakości i widzimy tego owoce.

Jeszcze raz gratulacje i do zobaczenia na Kadlaczach .

J
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postmrjq | 04 Lut 2022, 22:38

Krzyśku gratulacje witaj w klubie :) Setka FS jest znakomita, ma niesamowitą plastykę obrazu. W końcu to kryształ :)
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2022, 22:48

Cześć Koledzy.
Dziękuje w końcu się "przemogłem" i zakupiłem Taka 4".
Mam nadzieję że teraz jestem na równych prawach w Klubie "APO-TAKAHASHI" , normalnym i prawowitym jego członkiem.
Tak oczywiście , zobaczymy się jak co roku na Kudłaczach , na pewno będzie świetnie jak co roku.
W sumie to zawsze jest świetnie , nie pamiętam kiepskiego spotkania czy na Kudłaczach takiego nie udanego spotkania i zlotu.
Marcinie Tobie też moje Gratulki zakupu APO.
Pozdrawiam Was Serdecznie.
Do zobaczenia na Kudłaczach.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 04 Lut 2022, 22:49

Gratuluję nabycia zacnego szkiełka :)
witos
 

Postmrjq | 04 Lut 2022, 22:52

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Koledzy.
Dziękuje w końcu się "przemogłem" i zakupiłem Taka 4".
Mam nadzieję że teraz jestem na równych prawach w Klubie "APO-TAKAHASHI" , normalnym i prawowitym jego członkiem.
Tak oczywiście , zobaczymy się jak co roku na Kudłaczach , na pewno będzie świetnie jak co roku.
W sumie to zawsze jest świetnie , nie pamiętam kiepskiego spotkania czy na Kudłaczach takiego nie udanego spotkania i zlotu.
Marcinie Tobie też moje Gratulki zakupu APO.
Pozdrawiam Was Serdecznie.
Do zobaczenia na Kudłaczach.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dzięki, mam teraz dwa wspaniałe teleskopy.
Myślę, że się nie zawiedziesz, masz świetną wersję z rotatorem i mikroruchami, rączka, miodzio.
Poza tym wyprzedziłeś mnie, miałbym bino :mrgreen:
Ostatnio edytowany przez mrjq, 04 Lut 2022, 22:54, edytowano w sumie 1 raz
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2022, 22:54

Cześć Tomaszu.
Dzięki , sprzęt odebrany od Dominika , spotkaliśmy się dzisiaj w Krakowie.
Ale jest fajna maszynka , bardzo mi się spodobał i to w sumie od razu.
Dominik odstawił kawał dobrej pracy , tak odstawił Refraktor , że wygląda jak Nowy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2022, 22:55

mrjq napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Koledzy.
Dziękuje w końcu się "przemogłem" i zakupiłem Taka 4".
Mam nadzieję że teraz jestem na równych prawach w Klubie "APO-TAKAHASHI" , normalnym i prawowitym jego członkiem.
Tak oczywiście , zobaczymy się jak co roku na Kudłaczach , na pewno będzie świetnie jak co roku.
W sumie to zawsze jest świetnie , nie pamiętam kiepskiego spotkania czy na Kudłaczach takiego nie udanego spotkania i zlotu.
Marcinie Tobie też moje Gratulki zakupu APO.
Pozdrawiam Was Serdecznie.
Do zobaczenia na Kudłaczach.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dzięki, mam teraz dwa wspaniałe teleskopy.
Myślę, że się nie zawiedziesz, masz świetną wersję z rotatorem i mikroruchami, rączka, miodzio.
Poza tym wyprzedziłeś mnie, miałbym bino :mrgreen:


Marcinie sprzęt w domu.
Prezentuje się znakomicie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2022, 23:11

JOKER1 napisał(a):Gratulacje !!!

Cieszę sie ,ze nabyłeś sprzęt, który jest wart ciebie.
Moze założysz dział:APO-chromaty ?
Z pewnością wiele osób dołączyć i nie bedzie 8x D :))))).
Mądrość szuka jakości i widzimy tego owoce.

Jeszcze raz gratulacje i do zobaczenia na Kadlaczach .

J


Jacku to jest jakaś myśl z tym Działem lub przynajmniej podpiętym na stałe tematem.Jest bowiem co porównywać i o czym pisać.Są różnice pomiędzy generowanymi obrazkami w różnych refraktorach APO.Myślę warto też o tym pisać , tak aby potencjalnym zainteresowanym zakupem , przybliżyć ten sprzęt.
Aktualnie dublety fluorytowe AGEMA USA pomału wchodzą , ale z wielką pompą na rynek.
Czytałem zachodnie recenzje i porównania z TEC APO , Takahashi TOA , AP , LZOS.W Niemczech też jeden z właścicieli zacnych rurek APO w tym TEC 180FL APO , wyraził swoje bardzo dobre opinie o APO AGEMA 150FL.
Czytałem wczoraj , dobrze się czyta jak ktoś do rzeczy pisze.
Agema za chwilę podrożeje , zobaczycie jak tylko zostanie dostrzeżona w szerszych kręgach miłośników nieba.
Korespondowałem z Agema , złożone w zeszłym roku zamówienie u nich , realizuje się do roku czasu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 05 Lut 2022, 00:05, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 04 Lut 2022, 23:40

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Tomaszu.
Dzięki , sprzęt odebrany od Dominika , spotkaliśmy się dzisiaj w Krakowie.
Ale jest fajna maszynka , bardzo mi się spodobał i to w sumie od razu.
Dominik odstawił kawał dobrej pracy , tak odstawił Refraktor , że wygląda jak Nowy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Krzysztofie, ja lipy nie odstawiam. Refraktory Takahashi zasługują na to aby wyglądały elegancko, bo optyka jest na najwyższym poziomie. Canon szlifuje te fluorytowe perełki na takim poziomie, że szczena opada. Oglądałem przez niego kilkanaście razy, jestem przekonany że będziesz zadowolony i mam nadzieję, że pobędzie u Ciebie dłużej, bo na pewno potrafisz docenić tę jakość. Gdybym nie miał Takahashi TOA na pewno by u mnie został. Pozdrawiam
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2022, 23:48

Dominiku jeszcze raz dziękuje za sprzedaż refraktora.
Refraktor pozostanie ze mną na dłużej , polowałem na Vixena 102FL , ale jak pojawił się twój Takahashi FS-102 , to nie mogłem się powstrzymać aby go nie kupić.
Świetna praca przy refraktorze , wygląda i wszystko pracuje znakomicie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 04 Lut 2022, 23:53

DominRZS napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Tomaszu.
Dzięki , sprzęt odebrany od Dominika , spotkaliśmy się dzisiaj w Krakowie.
Ale jest fajna maszynka , bardzo mi się spodobał i to w sumie od razu.
Dominik odstawił kawał dobrej pracy , tak odstawił Refraktor , że wygląda jak Nowy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Krzysztofie, ja lipy nie odstawiam. Refraktory Takahashi zasługują na to aby wyglądały elegancko, bo optyka jest na najwyższym poziomie. Canon szlifuje te fluorytowe perełki na takim poziomie, że szczena opada. Oglądałem przez niego kilkanaście razy, jestem przekonany że będziesz zadowolony i mam nadzieję, że pobędzie u Ciebie dłużej, bo na pewno potrafisz docenić tę jakość. Gdybym nie miał Takahashi TOA na pewno by u mnie został. Pozdrawiam


Ja zostawiam sobie obydwa z racji tej plastyki fluorytu w FSie. Myślę, że ten obraz w 100 jest innej natury.
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2022, 23:59

Marcinie refraktor FS102 , jest też jeszcze moim zdaniem takim sprzętem "grab and go".
Naprawdę jeszcze poręczny refraktor , ta rączka , którą dorobił Dominik sprawdza się tu bardzo dobrze.
Większe aperturowo refraktory APO , to już niestety nie mają tych zalet.
Co do plastyki i generowanych obrazów to są znakomite , oglądałem na Kudłaczach tym sprzętem w zeszłym roku.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostChartur | 05 Lut 2022, 12:06

Krzysztof_P napisał(a):Marcinie refraktor FS102 , jest też jeszcze moim zdaniem takim sprzętem "grab and go".
Naprawdę jeszcze poręczny refraktor , ta rączka , którą dorobił Dominik sprawdza się tu bardzo dobrze.
Większe aperturowo refraktory APO , to już niestety nie mają tych zalet.
Co do plastyki i generowanych obrazów to są znakomite , oglądałem na Kudłaczach tym sprzętem w zeszłym roku.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:



Gratuluje zakupu. Niestety Krzysztofie, też minie zaraziłeś "czystym fluorytem" . Póki co zacząłem odkładać :wink:
Chyba nie mam cierpliwości , aż się wychłodzi mój MAK, no i wizja tych obrazów które opisujesz. Poza tym 4" to już granica
możliwości ...fizycznych i mieszkaniowych.
U mnie pokazały się z drugiej ręki 100DL i 100DZ i oba w tej samej cenie 2500 (funtów oczywiście :wink: ) , chyba tylko dlatego że DL został wyprodukowany w małej ilości.
Pozdrawiam

PS
Czy zlot ma już przybliżoną datę ?
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 180
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

PostKrzysztof_P | 05 Lut 2022, 17:44

Cześć.
Tak nasz coroczny zlot Kudłacze na pewno będzie jak co roku w Sierpniu.Rozpocznie się w połowie miesiąca a najdalej myślę około 20-tego Sierpnia.Czekam na info od Pani Sabiny.Mam dostać konkretną wiadomość w Kwietniu , jaki możemy mieć termin zlotu w tym roku.Jest tu na Forum info w dziale o zlotach i spotkaniach na Kudłaczach.
Co do zarażenia fluorytem czy też zacnymi trojaczkami , to też padłem ofiarą tej "pandemii".
Bardzo drogie są te refraktory APO 4" o których piszesz.Ja też odkładam zawsze fundusze w miarę moich możliwości.Nie są to tanie zabawki i ich zakup jak na nasze finansowe mozliwości , jest często bardzo drogim zakupem.
Myślę że z czasem zrealizujesz swoje plany zakupów i kupisz dobry refraktor APO , który na pewno da ci dużo satysfakcji.
Tego ci osobiście życzę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 05 Lut 2022, 21:47

Macie szczęście że macie takie świetne szkiełka fluorytowe :)
witos
 

PostChartur | 05 Lut 2022, 22:47

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Tak nasz coroczny zlot Kudłacze na pewno będzie jak co roku w Sierpniu.Rozpocznie się w połowie miesiąca a najdalej myślę około 20-tego Sierpnia.Czekam na info od Pani Sabiny.Mam dostać konkretną wiadomość w Kwietniu , jaki możemy mieć termin zlotu w tym roku.Jest tu na Forum info w dziale o zlotach i spotkaniach na Kudłaczach.
Co do zarażenia fluorytem czy też zacnymi trojaczkami , to też padłem ofiarą tej "pandemii".
Bardzo drogie są te refraktory APO 4" o których piszesz.Ja też odkładam zawsze fundusze w miarę moich możliwości.Nie są to tanie zabawki i ich zakup jak na nasze finansowe mozliwości , jest często bardzo drogim zakupem.
Myślę że z czasem zrealizujesz swoje plany zakupów i kupisz dobry refraktor APO , który na pewno da ci dużo satysfakcji.
Tego ci osobiście życzę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:



Cześć
Akurat Takahashi u mnie to już seria FC gdzie 100DZ jest najnowszym modelem, a 100DL wyszedł tylko w 200 egzemplarzach . Ale za to OTA waży tylko 3.5kg :o Egzemplarze ciut starsze będą tańsze , oby. ;)
Pozdro Artur
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 180
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

Postwitos | 05 Lut 2022, 23:27

Jak bym miał teraz wybierać to tylko wersje DL/DZ a to dlatego że nowe wersje mają bardziej zimny obraz i to mi bardzo odpowiada.
witos
 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2022, 00:08

Cześć.
Czytałem iż ponoć firmie Takahashi udało się zawrzeć w wersji DZ te same cechy co w dłuższej wersji DL.
Ale myślę iż i tak wola bym wersję dłuższą DL , ze względu na lepszą pracę okularów szerokokątnych w szerokich polach-dobra korekcja gwiazd w całym polu np. N31 , jak i na głębię ostrości przy mniejszym "F" , może też lepiej skorygowaną choć ciut AS. Krótsza tubka zapewne jest poręczniejsza , ale to zawsze kompromis coś za coś.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2022, 03:52

witos napisał(a):Jak bym miał teraz wybierać to tylko wersje DL/DZ a to dlatego że nowe wersje mają bardziej zimny obraz i to mi bardzo odpowiada.


Cześć Tomaszu.
Tu ponadto też bardzo ważna jest kwestia użytego okularu i np.złączki kątowej.
Orciaki z nowszymi powłokami jak i po części niektóre starsze wersje Orto , TV Delosy dają zimne obrazki Księżyca i Planet.Okularki takie jak Pentax XW dodają nam sporo koloru co ewidentnie widać , lepsze nasycenie kolorów w obrazach detalu Planet jak i też ocieplają obrazy Planet i Księżyca.Zastosowana złączka kątowa też odgrywa istotną rolę na generowane obrazy.
Sprawdzałem i porównywałem na naszym refraktorze APO-ED APM 152/1200mm w obserwatorium.Planety wyglądają z lepiej nasyconym kolorem detalu w Pentaxach XW.Okulary TV Delos i Orto dają bardziej zimne obrazki i wyprane z kolorów , to samo na gwiazdach.Ponadto dla lubiących ładne kolorki zalecam kątówki lustrzane srebrzone np. Silver BBHS Baadera lub Pryzmat Baadera BBHS Zeiss , dla bardziej zimnych obrazków lepsze będą alu dielektryki 99%.
Oczywiście właściwości danego obiektywu są i będą takie jakie są , ale ponadto możemy na te cechy obrazu też wpływać , poprzez stosowanie odpowiednich w tym celu akcesorii które wymieniłem powyżej.
Ja osobiście lubię wszystkie obrazki i te cieplejsze i te zimniejsze ze wskazaniem na cieplejsze.Przede wszystkim dla mnie ważny jest kontrast obrazu , dlatego moje najbardziej ulubione teleskopy to wszelakie Maki i aktualnie wysokiej jakości refraktory APO.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 06 Lut 2022, 06:18

Gratuluję małego refraktora bo małe genetują śliczne planety.
Pozdrawiam
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postarek_ol | 06 Lut 2022, 10:07

Krzysiu,
widać facet z taką wiedzą obserwacyjną i znajomością sprzętu może czasem pobłądzić :lol:
Kupiłeś szukacz 102 mm i nastawiasz się na planetarną ucztę :P

Przecież dobry mak od 7 cali wzwyż rozjedzie te lunetkę detalem na Jowiszu!

a tak na serio - bardzo Ci gratuluję
i szczerze powiedziawszy też bym przez niego popatrzył :lol:

Dobrego seeingu - bo kontrast i ostrość już masz zagwarantowane!!!
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

Postokroj | 06 Lut 2022, 10:51

Jeśli to jest ten od kol Witos to na Kudłaczach mnie nie zachwycił.ED Wojtka podobny obraz Jowisza.Ja wolę moje f-16.
Bez urazy jeden woli ogórki inny ogrodnika córki.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postwitos | 06 Lut 2022, 13:07

okroj napisał(a):Jeśli to jest ten od kol Witos to na Kudłaczach mnie nie zachwycił.ED Wojtka podobny obraz Jowisza.Ja wolę moje f-16.
Bez urazy jeden woli ogórki inny ogrodnika córki.


Wszystko zależy co kto lubi :P
witos
 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2022, 13:20

Cześć.
Otóż to , sprzętu jest do wyboru i koloru , każdy na pewno znajdzie coś dla siebie , wedle gustów i guścików jak i swoich priorytetów. :D
Nie wiem przez jaki refraktor kto oglądał na Kudłaczach , ja oglądałem przez dwa refraktory Takahashi FS-102 na Kudłaczach jak i przez LZOS 130 Daniela , Takahashi TOA 130 Łukasza "luk99" i Takahashi FC76DCU chyba kolegi Tomasza.Było dwóch kolegów Tomaszów z refraktorami APO Takahashi. :) Wszystkie te refraktory były bardzo dobre ze wskazaniem na Takahashi APO TOA 130 Łukasza "luk99", za ten najlepszy kontrast , który moim zdaniem pozostawiał wszystkie inne refraktory w tyle.
Krzysztof jeżeli nie widzisz różnicy w obrazie pomiędzy 100ED a Takahashi FS-102 to faktycznie przykre , pisałeś kiedyś że masz jakieś tam problemy ze wzrokiem , może oczy , może to wina wzroku , kto to wie.Ja tam widzę i nie narzekam , sam zakres powiększeń z kryształem obrazem trzymającym się sporo lepiej w większym powiększeniu już mówi samo i dużo za siebie.U mnie kiedyś jak byłeś i oglądałeś przez nasz refraktor 100ED który miałeś kupić , to twierdziłeś że nie ma dużej różnicy w obrazie od refraktora Achromatu AC SW 102/1000mm z którym byłeś u nas i na moim balkonie porównywałeś go na Jowiszu do naszego 100ED marki ORION USA.Więc myślę że to wina twojego słabszego wzroku i po prostu słabiej widzisz różnice na plus w lepszym od 100ED refraktorze APO Takahashi FS-102.
Tak może być , dlatego jak jesteś zadowolony z mniejszych swoich rurek , to przynajmniej zaoszczędzisz na zakupie , dużo droższego refraktora APO.Ale Krzysztofie głowa do góry , znam trudniejsze sprawy czy przypadki , kiedy Newton 150mm jest ponoć taki sam jak LZOS 130 APO na Jowiszu i nie ma sensu zakupu drogiego refraktora APO.
Sama korzyść finansowa , ile to można zaoszczędzić w praktyce.Dlatego kwestia wyboru sprzętu jest kwestią indywidualną każdego z nas.Na Kudłaczach też przez długie rurki F-16 chwilowo popatrywałem , kolorki Planet i ich przestrzenność bardzo ładne , ale kontrast obrazu widocznie słabszy niż w refraktorach APO.Ponadto obrazki z refraktorów AC , nie dawały tej klarowności obrazu jak refraktory APO , tak jak piszemy tutaj w temacie , każdy ma też swoje upodobania i gusta , guściki.
Ja na szczęście widzę wszystko i dobrze , gdybym nie odróżniał tak obrazków , to myślę bardzo wiele bym stracił z widoczków w praktyce.Nie obwiniał bym tu sprzętu , moim zdaniem trzeba badać co jakiś czas też i oczy.Sam miałem kiedyś problem z lewym okiem i musiałem się przestawić aktualnie na prawe , ale na szczęście przywykłem , choć na samym początku miałem lekką podłamkę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat