Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.

PostFranz | 26 Wrz 2022, 01:30

Jeszcze ostatnie, niedawno zrobione ASI178 kolor z filtrem neodymowym, który jest na giełdzie.
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: Zatoka Meksykańska_238x120s_ASI178_ED70_420mm_bin2_-15st_2.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostLukacz | 26 Wrz 2022, 01:37

Jaki ciekawy koncept z "ubalkonowanym" statywem :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 10:24

Cześć.
Na pewno test foto byłby wskazany , ale w ogóle nie focę.
Mam zamiar kupić kamerkę do aparatury do kolimacji , wtedy jak zakupię , to mogę coś próbować zarejestrować.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 26 Wrz 2022, 15:37

Lukacz napisał(a):Jaki ciekawy koncept z "ubalkonowanym" statywem :)

To po to żeby bardziej wystawało na zewnątrz. To jest stanowisko tylko do planet i księżyca jak są wysoko bo drzewa zasłaniają. Jestem na parterze a balkony są wgłębione w budynek :(
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 26 Wrz 2022, 15:51

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Na pewno test foto byłby wskazany , ale w ogóle nie focę.
Mam zamiar kupić kamerkę do aparatury do kolimacji , wtedy jak zakupię , to mogę coś próbować zarejestrować.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Tu nie chodzi o focenie ale pstryknięcie kilku fotek jasnych gwiazd Canonem bez obróbki. Wystarczy 400d.
Kupisz za 2 stówki albo taniej. Pewnie masz nowszego. Matryca na 100% pokaże AC i obejdzie się bez 1000 słów. Zdjęcia powinny być po 10-15 sek.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 17:17

Cześć Franz.
Dzięki za wskazówki , wezmę je pod uwagę.
Mam gdzieś w domu jakiegoś Canona 450D modyfikowanego fachowo filtrem Baadera do astrofoto.
Więc jak znajdę czas to postaram się coś ustrzelić.
Aktualnie mam bardzo dużo pracy ze sprzętem i nie wyrabiam.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 26 Wrz 2022, 17:23

Lukacz napisał(a):Jaki ciekawy koncept z "ubalkonowanym" statywem :)

Mniej więcej tak to wygląda. Za dużo nie widać przez te drzewa. Planety i księżyc jak idą wysoko. To jest południowy zachód. Poza tym niebo jest tam kiepskie :(
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: 3.JPG
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: 2.JPG
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: 1.JPG
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 18:05

Cześć.
Dla mnie taka sytuacja z telepem to: NO LIMITS.
Ale da się , da się...
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 26 Wrz 2022, 18:26

Witam .
No Franz , musi być z Ciebie niezły akrobata :) .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostFranz | 26 Wrz 2022, 19:28

Przecież to nie jest 10 piętro :D Do gleby jest blisko.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postmrjq | 26 Wrz 2022, 20:05

Krzysztof_P napisał(a):Hej Daniel.
Znasz dobre Refraktory APO i jakie generują obrazki. To nie jest tylko klasyczny dublet ED. Poszukaj wiadomości o obiektywie w sieci , ja wczoraj znalazłem. A doczytasz że optycy wykorzystali tam pewien myk w gatunkach i doborze szkła , bardzo istotny myk , aby na tańszym szkle mieć ten efekt. Przeczytaj też porównanie w linku , które wstawiłem tu powyżej w tym temacie do innych wysokiej jakości Refraktorów APO 5".
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


To jest żadne porównanie, żadnych konkretów. To podaj te wspaniałe gatunki :), niech zgadnę to chyba nie fluoryt :mrgreen:
Jakby tak było jak piszesz, to Rohr by się rozpłyną, a zaczyna test half APO :!: Patrz nie poznał się... taka perełka mu umknęła.
Krzychu daj tego linka, nie daj się prosić 8)
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postwitos | 26 Wrz 2022, 20:31

Oko to nie sensor CCD ! Do wizuala test fotograficzne ED, APO można sobie podarować, co innego do astrofotografii. Nie ma się co jarać testami Rohra 8)
witos
 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 20:50

mrjq napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Hej Daniel.
Znasz dobre Refraktory APO i jakie generują obrazki. To nie jest tylko klasyczny dublet ED. Poszukaj wiadomości o obiektywie w sieci , ja wczoraj znalazłem. A doczytasz że optycy wykorzystali tam pewien myk w gatunkach i doborze szkła , bardzo istotny myk , aby na tańszym szkle mieć ten efekt. Przeczytaj też porównanie w linku , które wstawiłem tu powyżej w tym temacie do innych wysokiej jakości Refraktorów APO 5".
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


To jest żadne porównanie, żadnych konkretów. To podaj te wspaniałe gatunki :), niech zgadnę to chyba nie fluoryt :mrgreen:
Jakby tak było jak piszesz, to Rohr by się rozpłyną, a zaczyna test half APO :!: Patrz nie poznał się... taka perełka mu umknęła.
Krzychu daj tego linka, nie daj się prosić 8)


Cześć Marcinie.
Pan Żorżo chyba nie oglądał z tego Mietka 5" Jowisza i Planet w praktyce.
To że w rozogniskowanym obrazie gwiazdy u Pana Żorża widać zafarb to jeszcze nie do końca świadczy o tym jak ten Refraktor pokaże nam Planety. Gdyż jak dokładnie zogniskujemy obraz to na Planetach nie ma nic z AC. Ten Refraktor jest na pewno w praktyce widocznie lepszy od Edka 120ED. Kolorki detalu Planet jak i sam detal pokazuje bardzo dobrze. Marcinie czytaj powyżej wklejoną recenzję z porównania z Takiem FS128. Papier oczywiście się liczy , ale najbardziej to co Refraktor reprezentuje sobą w praktyce.
Cena w stosunku do APO Premium jest śmiesznie niska z drugiej ręki za ten Refraktor a obrazy są naprawdę dobre jak na Refraktor w tej cenie zakupu. Nikt nie twierdzi że to APO Premium , ale jest w tych pieniądzach naprawdę świetny.
Za inne APO Premium 5" trzeba wywalić krocie a tu w kwocie dużo niższej też mamy w wizualu świetny do Planet i nie tylko dużo tańszy Refraktor. Pan Żorżo tak do mnie nie przemawia ze swoimi testami , jak z tego Refraktora obrazki w praktyce.
Generalnie kolorki Jowisza podobają mi się w nim bardziej niż w TOA130 , tak samo jak wolę obrazki Jowisza w Refraktorze LZOZ 130 APO. Do Księżyca za kontrast wybrał bym APO TOA 130. A nie mając funduszy na zakup Refraktora APO 5" Premium. Bardzo cieszy mnie ten Meade 5" ED-APO , gdyż za ułamek ceny APO Premium , daje w praktyce większość tego co Apówki Premium mogą nam dać i pokazać w wizualu.
Ot chyba wszystko i na tyle.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 26 Wrz 2022, 21:14

Krzysztofie, trzymaj takie perełki i zabieraj na zloty. Jak będą wyszykowane, skolimowane to wtedy więcej osób będzie się mogło o nich wypowiedzieć :)
Przy przychylnych opiniach większej liczby obserwatorów ich wartość wzrośnie.
A zysk w postaci interesujących dyskusji na forum będzie niemierzalny.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 21:27

Cześć Marcinie.
Ja stary koneser dobrych rasowych Maków , powoli wpadam w sidła też i dobrych wszelakiej maści Refraktorów.
Odkrywanie i poznawanie ich jakości w realu , to dla mnie też sama przyjemność. Znam przy tym z praktyki oglądania jakość świetnych , na najwyższym poziomie obrazów z Refraktorów APO PREMIUM. Więc mam z pamięci myślę dobry punkt odniesienia , co który Refraktor reprezentuje sobą w obrazach w praktyce. Co by nie było to miałem tego wszystkiego bardzo wiele lub oglądałem kolegów sprzętem. U mnie roszady sprzętowe co jakiś czas to standard. Ale jak jest jakiś rodzynek , to i dłużej jest wtedy w użyciu u mnie na stanie. Są to tylko moje opinie , ale myślę że często potwierdzone potem w praktyce , przez innych użytkowników danego sprzętu. Sam zresztą zanim kupię to czytam o danym sprzęcie w sieci bardzo wiele. Jest teraz taki Mietek jak mój 5" w DE na giełdzie na sprzedaż za 950 Euro. Niemiec pisze w ogłoszeniu coś na zasadzie: iż jak ktoś zna tą optykę z praktyki , to i wie jakiej jakości optycznej są te ED-APO Refraktory.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 26 Wrz 2022, 21:52

Super patrzeć i czytać, a jeszcze fajniej podzielić się z miejscem przy okularze z szerszym gronem.
To temat o refach ale ciut offtopnę:
OMC 200, miał rozpirzyc na planetach wszystkie sprzęty na Kudłaczach, łacznie z grillem, ale z przyczyn niezależnych od obserwatorów poległ.
Zmobilizuj się Krzysztofie i daj ocenić te sprzętowe perełki szerszemu gronu. Wszak im więcej pozytywnych opinii różnych osób ma sprzęt, tym jest lepszy.
Można sobie poczytać testy z netu ale to nie to samo co siąść przy okularze, i potem móc szczerze napisać "allleeeż dobrego telepa ma ten Krzysztof" :)
Daj również szansę tytułowemu "Miedziowi"
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 22:18

Marcinie to nie problem. Mogę przy pogodzie zabrać ten Refraktor do obserwatorium i powiesić na montażu CGEM Celstrona.
Wisi tam teraz Edek APM ED-APO 152/1200mm. Jak ktoś chętny na ogladanie to zawsze możemy się umówić.
Tylko czy ktokolwiek przyjedzie? Nasze Obserwatorium stoi i jest do dyspozycji. Jeżeli zbierze się grupka chętnych osób to zapraszam na wspólne oglądanie i porównania w praktyce. Nie musi to być raz w roku na zlocie , może być częściej przy pogodzie. Jak tylko znajdą się chętni na wspólne oglądanie.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam i od zawsze tak było.
Tyle że z praktyki wiem , iż przeważnie każdy woli być u siebie w ciepłym domku i np. na balkonie patrzyć w swoją "Rurkę". :D
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 27 Wrz 2022, 00:08, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 26 Wrz 2022, 22:26

Super inicjatywa!
Co za problem, załóż nowy temat w obserwacjach, myślę ze warto bo to raz ze jedna miejscówka a dwa będzie lepiej widoczny na forum.
Pisz w nim kiedy są planowane obserwacje, trochę pasjonatów w KRK jest, powinni znaleźć się chętni, wszak sprzęty są zacne i mało spotykane :)
Sam bym przyjechał popatrzeć przez opisywane sprzęty ale za daleko :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postdaniel | 26 Wrz 2022, 22:35

Krzysztof_P napisał(a):
mrjq napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Hej Daniel.
Znasz dobre Refraktory APO i jakie generują obrazki.

Generalnie kolorki Jowisza podobają mi się w nim bardziej niż w TOA130 , tak samo jak wolę obrazki Jowisza w Refraktorze LZOZ 130 APO. Do Księżyca za kontrast wybrał bym APO TOA 130. A nie mając funduszy na zakup Refraktora APO 5" Premium. Bardzo cieszy mnie ten Meade 5" ED-APO , gdyż za ułamek ceny APO Premium , daje w praktyce większość tego co Apówki Premium mogą nam dać i pokazać w wizualu.
Ot chyba wszystko i na tyle.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


A kiedyś Ty porównywał te dwa refraktory? Księżyc to ja w Kudłaczach widziałem rok temu dwa razy i jakoś nie przypominam sobie abyś patrzył przez mój refraktor na Księżyc. Choć tu mogę się mylić.
Realne porównanie sprzętów- w tym przypadku godnych rywali- ma rację bytu pod warunkiem, że postawi się je wszystkie razem. Wtedy jest to wartościowe porównanie.
Przez meade 127 nie patrzyłem i nie wypowiem się na temat obrazów z tej rurki.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 23:17

Danielu ale ja się wypowiem bo znam z obrazków te wszystkie Refraktorki.
TOA 130mm jest najlepsza w kontraście obrazu , nie mam z tym nigdy problemu , to Refraktor wzorcowy , jeżeli chodzi o kontrast obrazu.
Pod tym względem nie miałem okazji oglądać lepszym Refraktorem , drugi to mój były Vixen APO dublet fluorytowy 80FL , F-8 - to był niesamowity maluszek z takim kontrastem obrazu , że nie do uwierzenia co wyczyniał w wizualu na Planetach. Szczególnie na Saturnie , wprawiał mnie chwilami w osłupienie w stosunku do innych podobnych aperturowo Refraktorów APO czy ED.
Danielu znam jakość szkieł LZOS , gdyż wszystkie obiektywy są na tym samym szkle i te same projekty , tylko różne apertury. Zapomniałeś o jednym ważnym szczególe. Mając LZOS 115mm w domu oglądałem nim Księżyc i Planety zaraz po zlocie w zeszłym roku. Jowisz i Saturn były bardzo podobne w detalu a kolorystycznie takie same jak w twoim LZOS 130 APO. Więc nie strzelam z powietrza.
Tylko mam pojęcie , znam bardzo wiele Apówek i mam też bardzo dobrą pamięć fotograficzną do obrazków które widywałem z różnych sprzętów w praktyce. Oczywiście porównanie obok siebie było by najbardziej miarodajne. Ale wiesz że nie jestem laikiem w temacie i z takimi sprawami raczej nie mam nigdy problemu. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 27 Wrz 2022, 00:13, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 26 Wrz 2022, 23:24

witos napisał(a):Oko to nie sensor CCD ! Do wizuala test fotograficzne ED, APO można sobie podarować, co innego do astrofotografii. Nie ma się co jarać testami Rohra 8)

No, nie do końca tak jest. AC i inne wady mają wpływ na jakość obrazów widzianych oczami i na fotografiach można to zobaczyć i porównać sprzęt. Najłatwiej jest ocenić wielkość AC na jasnych gwiazdach ale jest wiele różnych testów fotograficznych. W zasadzie nie testuje się sprzętu na oko. Wprowadzasz tu jakieś średniowieczne metody. Kiedyś obserwatorzy rysowali to co widzieli ale to było dość dawno. Kanały na Marsie też były malowane przez obserwatorów z bystrym wzrokiem. Ci co mieli gorszy wzrok nie widzieli ich ale może to też była wina sprzętu?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 23:28

Lukacz napisał(a):Super inicjatywa!
Co za problem, załóż nowy temat w obserwacjach, myślę ze warto bo to raz ze jedna miejscówka a dwa będzie lepiej widoczny na forum.
Pisz w nim kiedy są planowane obserwacje, trochę pasjonatów w KRK jest, powinni znaleźć się chętni, wszak sprzęty są zacne i mało spotykane :)
Sam bym przyjechał popatrzeć przez opisywane sprzęty ale za daleko :)


Marcinie swego czasu bywało u nas w Obserwatorium naprawdę masę osób w tym też paru kolegów z Forum.
Którzy mało tu piszą , gdyż jak czytają co po niektóre komentarze czy wpisy to wolą raczej nie wchodzić w takie dyskusje.
Zaćmienia czy Tranzyty , bywało i po kilkanaście osób na raz , ludzie z zewnątrz , ile ja sprowadziłem na nocne pokazy nieba wszelakich osób , to już za te lata nie spamiętam. Teraz jakiś czas jest posucha , ale jak rozhulam temat i Obserwatorium na nowo to myślę że powstanie może nawet jakaś fajna stała grupa. Tyle co mamy świetnego sprzętu do wizualnego oglądania nieba na raz , to mało które prywatne Obserwatorium tyle posiada. Szkiełka mamy wszystkie do wyboru i koloru jak i filtry , wsjo radno. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Wrz 2022, 23:40, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 23:36

Franz napisał(a):
witos napisał(a):Oko to nie sensor CCD ! Do wizuala test fotograficzne ED, APO można sobie podarować, co innego do astrofotografii. Nie ma się co jarać testami Rohra 8)

No, nie do końca tak jest. AC i inne wady mają wpływ na jakość obrazów widzianych oczami i na fotografiach można to zobaczyć i porównać sprzęt. Najłatwiej jest ocenić wielkość AC na jasnych gwiazdach ale jest wiele różnych testów fotograficznych. W zasadzie nie testuje się sprzętu na oko. Wprowadzasz tu jakieś średniowieczne metody. Kiedyś obserwatorzy rysowali to co widzieli ale to było dość dawno. Kanały na Marsie też były malowane przez obserwatorów z bystrym wzrokiem. Ci co mieli gorszy wzrok nie widzieli ich ale może to też była wina sprzętu?


Franz wiele zależy od predyspozycji obserwatora. Jeżeli jest przeciętny , to i w najlepszym sprzęcie zobaczy przeciętnie. Wiele można się nauczyć przez lata praktyki , ale niestety nie wszystko... Ja mam przykłady z życia. U nas w Obserwatorium , niektórzy nawet nowicjusze zwracali uwagę że widzą lepiej to czy tamto w danym sprzęcie niż w innym podobnym aperturowo u nas w Obserwatorium. Co nieraz mnie wprawiało w mały podziw. Że facet pierwszy raz patrzy w SCT 8" Celestrona na Saturna i obok w Maku Intesa 180mm przy prawie identycznym powiększeniu stwierdza , nie wie dlaczego że np. Saturn mu się bardziej podoba i jest jakiś ładniejszy w Maku , ale nie wie dlaczego , gdyż nie umie naszym językiem opisu walorów obrazu tego wytłumaczyć. Mam za sobą lata praktyki obserwacyjnej , której nie da się inaczej zdobyć jak tylko często i wszelakim sprzętem oglądając niebo. Takich przykładów mam na pęczki za te wszystkie lata wspólnego oglądania nieba , wszelakiej maści produkowanym i dostępnym sprzętem.
Franz przykładowo nawet jak nie widzimy w wizualu AC jako grzywki czy chmurki np. wokół Planety a jest ona słabiej skorygowaną , ukrytą w samym obrazie jako np. szczątkowa. To podbarwia nam detal Planet i same Planety. Obrazy nie są wtedy nie tak kontrastowe i ciut mniej ostre , niż w lepszym pod tym względem innym Refraktorze. Tak się to przekłada w praktyce na widoczne obrazki Planet. I moim zdaniem trzeba też wziąść pod uwagę to iż każdy z nas lubi różne obrazki np. Planet. Jedni wolą cieplejsze kolorki a inni wysoki kontrast co nie idzie często ze sobą w parze. Ocieplenie to też specyfika użytego szkła lub większa szczątkowa AC w obrazie. Nie każdy wybierze mega kontrast na Jowiszu np. w TOA 130mm APO , ktoś może wybrać cieplejsze i też bardzo ładne obrazki np. z APO WO 132FLT. Znam te Refraktory i wiem że tak jest. Refraktor Refraktorowi nie równy , zakładając u wszystkich Apówek wysoki standard wykonania i dokładności wypadkowej ich optyki. Wybory indywidualne wedle własnego gustu obserwatora mogą być naprawdę przeróżne. :wink:

P.S.
Niebawem u kolegi będziemy mieć Premierę Bino 2X150/1200 ED-APO TS na montażu sterowanym elektroniką , jak i Newtona 20" F-3,3. Newton już był testowany , daje piękne obrazy i jest super mobilnym trusowym Teleskopem w pięknym wykonaniu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 27 Wrz 2022, 00:30, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 27 Wrz 2022, 00:19

Wybacz ironię, chyba, że wyostrzymy w punkt :wink:

Krzysztof_P napisał(a):Danielu ale ja się wypowiem bo znam z obrazków te wszystkie Refraktorki.
TOA 130mm jest najlepsza w kontraście obrazu , nie mam z tym nigdy problemu , to Refraktor wzorcowy , jeżeli chodzi o kontrast obrazu.
Pod tym względem nie miałem okazji oglądać lepszym Refraktorem , drugi to mój były Vixen APO dublet fluorytowy 80FL , F-8 - to był niesamowity maluszek z takim kontrastem obrazu , że nie do uwierzenia co wyczyniał w wizualu na Planetach. Szczególnie na Saturnie , wprawiał mnie chwilami w osłupienie w stosunku do innych podobnych aperturowo Refraktorów APO czy ED.
Danielu znam jakość szkieł LZOS , gdyż wszystkie obiektywy są na tym samym szkle i te same projekty , tylko różne apertury. Zapomniałeś o jednym ważnym szczególe. Mając LZOS 115mm w domu oglądałem nim Księżyc i Planety zaraz po zlocie w zeszłym roku. Jowisz i Saturn były bardzo podobne w detalu a kolorystycznie takie same jak w twoim LZOS 130 APO. Więc nie strzelam z powietrza.
Tylko mam pojęcie , znam bardzo wiele Apówek i mam też bardzo dobrą pamięć fotograficzną do obrazków które widywałem z różnych sprzętów w praktyce. Oczywiście porównanie obok siebie było by najbardziej miarodajne. Ale wiesz że nie jestem laikiem w temacie i z takimi sprawami raczej nie mam nigdy problemu. :wink:


A dla mnie LZOS130 jest dużo lepsze od LZOS115 w kontraście, ostrości i kolorze... Też z tego co pamiętam, bo obok siebie nie stały.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 27 Wrz 2022, 00:33

Marcinie APO LZOS 130 dając jaśniejszy obraz Planety od APO LZOS 115mm może dawać taki właśnie efekt. Tu koniecznie taka sama żrenica wyjściowa i warto wtedy je porównać. Może w LZOS 115mm przy trochę mniejszym powiększeniu niż z LZOS 130mm okazać się że obrazki będą niemal identyczne , tylko w LZOS 115mm w trochę mniejszej skali obrazu ze względu na mniejszą aperturę i adekwatnie użyte dla niego mniejsze powiększenie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat