Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.

Postmrjq | 21 Wrz 2022, 17:37

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie. :D
Odpowiadając choć trochę...

P.S.
Dziękuje Panu "Malcowi" za wstawkę i Plakat z Reklamą. :D Od dzisiaj Pan "Maluczki" zostaje Szefem Marketingu Forum. :D
Ponadto fakt jest taki co do Seeingu "Malcze" , czego zapewne nie wiesz jak tak piszesz...Iż jak ja mam dobre warunki dla oglądania detalu Planet w 5" Refrakorze , to ty w 10" Newtona masz "błoto" w obrazie i nic z detalu mniejszego i ciekawego na Planetach nie widzisz. Może byś i zobaczył w Refraktorze 100ED , ale Edek 100mm to za mała apertura , aby widzieć pewien detal na wprost bez doszukiwania się go w obrazie z problemem.
Tu trzeba większego Refraktora np. 5", aby oglądać ładnie Planety z ich widocznie bogatszym detalem. Jak się już naumiesz , i do tego dojdziesz sam , to dopiero wtedy pisz z sensem , na razie widzę jeszcze się uczysz i wiele nie wiesz i nie znasz z obserwacyjnej praktyki. :D

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzychu napisz książkę, vademecum...
Z tego co wiem Malec ma lepsze warunki seeingowe, niż ty z miasta...
Jeszcze przed chwilą zachwalałeś FS102. A propo uwagi co widać, przez co.
Krzychu tak wprost, mało wiarygodnie czyta się Twoje posty, gdy co chwila każdy teleskop przebija następny.
Jeśli są różne to pisz o różnicach. To by wiele wniosło. Nagle pół APO ma własności obrazu APO :shock:
Zapewne Midzio pobiłby Agemę ? Jak myślisz ? Rozwali wszystko włącznie z Takahashi ? Przecież pisałeś, żebym uważał.
Na litość to jest ED na poziomie SW, a nawet niżej... Przynajmniej na podstawie testów Rohra.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2022, 17:49

Marcinie wiesz że znam sporo sprzętu. Ten Edek pokazuje bardzo ładnie kolory , ma kontrast , ostrość , wszystko jak należy. Brakuje mu kontrastu TOA 130 , co napisałem tu na FORUM. Reszta się wszystko zgadza i nie ma tu nic nadzwyczajnego , poza tym iż obiektyw jest ekstra co sprawdziłem wcześniej na aparaturze podczas kolimacji na Krążkach Airy. Po obrazach też widzę , kolorki bardzo mi przypadły do gustu , potem jak Planety były jeszcze wyżej i poprawiła się ich widoczność , to cały czas było tylko coraz lepiej. Znałem już ten Refraktor jak mieliśmy go wcześniej , ale ten przeszedł jako Edek moje najśmielsze oczekiwania co też napisałem w którymś tutaj poście. Więc czego nie rozumiesz , pytaj śmiało to odpowiem ci jak najlepiej mogę , abyś nie miał wątpliwości co chcę napisać aby zostało zrozumiane. Pisz śmiało co chcesz wiedzieć , teraz już jestem w domu z powrotem przy laptopie.
Taka FSa102 zawsze będę zachwalał jako ekstra Refraktor 4", ale tu apertura 5" zaważyła na lepszej widoczności i większej ilości widocznego detalu też w bardzo dobrym wydaniu. Po prostu nie ma tej przepaści , jakość na pewno ogólna jest trochę słabsza niż z FSa , ale na tyle dobra że wcale nie ma o czym myśleć , gdyż obrazki są też świetne i bardzo cieszą.
Kolorki są podobne do FSa , inne trochę nasycenie , ale też bardzo ładne. Kontrast podobny , ostrość też bardzo dobra. W Fsie musze się wysilić aby dojrzeć to i wyłuskać co na wprost widzę w Meade , ponadto widać na Jowiszu moim zdaniem w Meade więcej niż w FS102.
Co innego Mars , tu detalu subtelnego jest mniej to nie to co Jowisz , kontrast FSa 102 tu wychodzi trochę lepszy , ale nie na tyle aby zaważał na ogólnym obrazie. Widać w obydwu Refraktorach praktycznie to samo. Ale w MEADE jaśniej i w większej skali obrazu. Ostrość obrazu podobna. Saturn też piękny kolorowy , skontrastowany , ostry w Meade. Jaśniejsze są Planety w Meade. Widać że apertura większa ma tu znaczenie pomimo pięknych obrazków FSa. W Meade detal wyskakuje od razu i jest lepiej dostrzegalny , też z ładnymi walorami obrazu. Tak bym opisał widziane obrazki Planet , innych jak do tej pory różnic w obrazie na razie nie poznałem.
Dlatego tak jak m.in. Janusz zawsze pisał. Powinno się porównywać takie same apertury a nie większe i mniejsze. Wtedy porównania są prawidłowe i mają z rzeczywistością jakości danych sprzętów najwięcej prawdy. Ale że takie teraz mamy nowe trendy , to zapominamy często o tym bardzo ważnym fakcie!!!
Myślę to na razie tyle , pytaj.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 21 Wrz 2022, 19:41, edytowano w sumie 8 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Wrz 2022, 23:08

Parę miesięcy leżał u Ciebie i zapomniałeś o nim? Kiedy będzie do kupienia?
Kolega ma taki sam a ja mam SW Equinoxa 120 i wrażenia mam inne a mianowicie, że jest gorszy od Equinoxa.
Equinox to ED 120, ten sam obiektyw, tak wszyscy uważają, więc moje porównanie ED 120 SW z tym ED 127 jest na niekorzyść ED 127. To subiektywna ocena, tak jak Twoja. Każdy może uważać co chce.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postwitos | 21 Wrz 2022, 23:16

Franz napisał(a):Parę miesięcy leżał u Ciebie i zapomniałeś o nim? Kiedy będzie do kupienia?
Kolega ma taki sam a ja mam SW Equinoxa 120 i wrażenia mam inne a mianowicie, że jest gorszy od Equinoxa.
Equinox to ED 120, ten sam obiektyw, tak wszyscy uważają, więc moje porównanie ED 120 SW z tym ED 127 jest na niekorzyść ED 127. To subiektywna ocena, tak jak Twoja. Każdy może uważać co chce.


Twój Eqinox kiedy będzie do kupienia :wink: Eqinox Eqinoxowi nie równy, wiem coś o tym bo miałem dwie sztuki :) Jeden był piekielnie ostry a drugi tylo ostry. Tak samo może wyglądać Twoje porównanie :)
witos
 

PostFranz | 21 Wrz 2022, 23:25

Twoje opisy podobne są do tych marketingowych w sklepach optycznych.
Przy kamerce mono podkreśla się jej przewagę w rozdzielczości nad kamerką kolorową a przy kamerce kolorowej mówi się o przewadze nad kamerką mono bo unikniesz kupowania drogich filtrów kolorowych i od razu masz kolorowy obraz. Podobną wartość mają Twoje opisy i testy, czysty marketing.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postwitos | 21 Wrz 2022, 23:33

Franz napisał(a):Twoje opisy podobne są do tych marketingowych w sklepach optycznych.
Przy kamerce mono podkreśla się jej przewagę w rozdzielczości nad kamerką kolorową a przy kamerce kolorowej mówi się o przewadze nad kamerką mono bo unikniesz kupowania drogich filtrów kolorowych i od razu masz kolorowy obraz. Podobną wartość mają Twoje opisy i testy, czysty marketing.


Dziękuję za krytyczną opinię :D
witos
 

PostFranz | 21 Wrz 2022, 23:50

witos napisał(a):
Franz napisał(a):Parę miesięcy leżał u Ciebie i zapomniałeś o nim? Kiedy będzie do kupienia?
Kolega ma taki sam a ja mam SW Equinoxa 120 i wrażenia mam inne a mianowicie, że jest gorszy od Equinoxa.
Equinox to ED 120, ten sam obiektyw, tak wszyscy uważają, więc moje porównanie ED 120 SW z tym ED 127 jest na niekorzyść ED 127. To subiektywna ocena, tak jak Twoja. Każdy może uważać co chce.


Twój Eqinox kiedy będzie do kupienia :wink: Eqinox Eqinoxowi nie równy, wiem coś o tym bo miałem dwie sztuki :) Jeden był piekielnie ostry a drugi tylo ostry. Tak samo może wyglądać Twoje porównanie :)

Dużo później niż ten ED 127 ponieważ niebawem okaże się, że ten ED127 to jednak nie jest sprzęt docelowy i wyląduje na giełdzie. Pamiętam te podejścia ze sprzętami docelowym ale to już się objadło. Teraz nadeszła era sprzętów zapomnianych. Testy i opisy Krzysztofa dla mnie mają wartość zerową ponieważ celem jest handel :mrgreen: Każdy może handlować ale po co poprzedzać tą czynność jakimiś tasiemcowymi opisami i zakładaniem specjalnych wątków w tym celu ciągnących się przez kilka stron, które niczego nie wnoszą. To przecież dzieje się nie pierwszy raz, staje się nudne i degradujące to forum. Wszyscy, którzy mają coś do sprzedania po prostu to sprzedają. Zamieszczają krótki opis z fotkami i nie zakładają tasiemcowymi wątków poprzedzających sprzedaż. Takie odnoszę wrażenie.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 22 Wrz 2022, 00:00

witos napisał(a):
Franz napisał(a):Twoje opisy podobne są do tych marketingowych w sklepach optycznych.
Przy kamerce mono podkreśla się jej przewagę w rozdzielczości nad kamerką kolorową a przy kamerce kolorowej mówi się o przewadze nad kamerką mono bo unikniesz kupowania drogich filtrów kolorowych i od razu masz kolorowy obraz. Podobną wartość mają Twoje opisy i testy, czysty marketing.


Dziękuję za krytyczną opinię :D

To nie jest do Ciebie :?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 22 Wrz 2022, 00:21

Krzysztof_P napisał(a):Byłem teraz znowu przy okularze , pięknie widzę na wprost w pasie owale koło WCP , każdy innej wielkości i innego kształtu , kolorki pasów są piękne jak i chmury poprzyklejane w jasnej strefie do pasów , jest tyle datalu na Jowiszu że wszystko w temacie. Cieniutkie jasne paseczki przecinające biegunowe pociemnienia i wszystko w temacie. A widoczek z całkowitym zero AC , piękne są te kolory Jowisza. Nigdy w naszym ED-APO APM 152/1200mm czy Mirka D TS ED-APO 150/1200mm , nie widziałem tak pięknego Jowisza czy Saturna. Cały czas nie mogę w to uwierzyć , ale obrazki nie kłamią. :D Jak pomyślę nad ceną jaką za ten Refraktor zapłaciłem , to ogarnia mnie w stosunku do cen innych Refraktorów ED czy APO , które niekoniecznie są w praktyce lepsze. Wielki nie kończący się uśmiech. :lol:
Czekam na Marsa , Jowisz i Saturn już wiem jakie są piękne w wizualu z tego Refraktora. :D
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

A nie było tam widać takiego kudłatego psa? Znajomemu się zgubił i nie potrafimy go znaleźć :roll:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 22 Wrz 2022, 01:15

Krzysztof_P napisał(a):Wojciechu , szczerze to nie mam dzisiaj rewelacji z Seeingiem , ale wszystko to widziałem. Mieszkam na wzniesieniu powyżej Krakowa. Często u mnie tu wszystko przewiewa i nie jestem jak Kraków w dole , tylko u góry i to sporo wyżej. Po deszczach jak dzisiaj mam świetną przejrzystość powietrza , dzisiaj wszystko trochę pływało i powiedzmy warunki że były ciut słabiej niż dobre. Parę dni temu jak oglądałem Planety nowym Makiem MK91 to obraz prawie stał w miejscu , to mogę określić jako bardzo dobre warunki , dzisiaj tego nie było.
Te pięć owali w pasie za WCP jak ona zachodzi a one są w centrum na tarczy Jowisza to widziałem każdy z osobna , po wielkości i kształcie w Orto Takahashi Abbe MC 6mm , przy powiększeniu około 190X nie 175X jak omylnie wcześniej napisałem.
Ponadto co dostrzegłem dodatkowo i rzuciło mi się jak wędrowałem po pociemnieniu biegunowym w oczy. Dolne pociemnienie pod WCP posiada ciemniejszą czapeczkę jak i górne , w górnym pociemnieniu nad WCP , kiedy WCP prawie schodziła z tarczy Jowisza. To jak idąc od jasnej strefy i wkraczając w górne pociemnienie była tam ciemniejsza plama na tle tego pociemnienia zaraz przy jego krawędzi od strony jasnej strefy , trochę podłużna , wtedy była na południku. Będzie ją na pewno widać na fotach Jowisza , w tym czasie kiedy WCP już nam schodzi z tarczy Jowisza , to ta ciemna plama była na środku górnego pociemnienia Jowisza. No cóż ten 5"-127mm obiektyw jest pierwsza klasa i generuje w praktyce niesamowitej jakości obrazki. Detalu było tyle dzisiaj widać w tym Mietku , że nie sposób wszystkiego opisać , mógłbym zrobić np. szkic jednego pasa i w nim wyszczególnić widoczny detal , nie jestem w stanie wszystkiego ogarnąć na raz w wizualu co widać na całej tarczy Planety. Tyle widzę wszystkiego patrząc na wprost bez doszukiwania się tegoż detalu w pierwszorzędnym pięknym kolorowym obrazku. Wszystkie odcienie łososia , grafitu , żółci , szarości i widziałem dzisiaj też pociemnienie w WCP jak i zmienne albedo WCP , WCP piękny kolor ze zmiennym nasyceniem koloru w różnych częściach WCP , oczywiście opasana tą jaśniejszą opaską , odcienie tych wszystkich kolorów i tego detalu co widać robią naprawdę ogromne wrażenie , wszystko najładniejsze przy Pow. około 190X z Orto Abbe MC 6mm Takahashi.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

A ja widziałem nad WCP trzy czapeczki
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: dobry obserwator.jpg
dobry obserwator.jpg (19.68 KiB) Obejrzany 3074 razy
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 06:03

Hej Franz.
Popraw się starszy człowieku i nie wypisuj takich kocopołów " bo ci zasadzę jak Ferdek Kiepski kopa do du.." :D
Czytaj dokładnie co napisałem parokrotnie w temacie tego Refraktora!!!
Jak już koniecznie chcesz się do tego odnieść a wcale nie musisz.
Refraktor zostaje ze mną bez potrzeby zakupu Refraktora Premium APO 5", bo jest tak dobry optycznie , że aktualnie mi to i dla mnie wystarczy!!!
I wszystko w tym temacie. :D

P.S.
Przy okazji bo zapomniałem dopisać , moje kondolencje dla kolegi , że trafił taki optycznie kiepski egzemplarz tego Refraktora. Nie wszystkie bowiem są takie.

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Wrz 2022, 01:57, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 22 Wrz 2022, 13:08

Krzysztof_P napisał(a):Hej Franz.
Popraw się stary człowieku i nie wypisuj takich kocopołów " bo ci zasadzę jak Ferdek Kiepski kopa do du.." :D
Czytaj dokładnie co napisałem parokrotnie w temacie tego Refraktora!!!
Jak już koniecznie chcesz się do tego odnieść a wcale nie musisz.
Refraktor zostaje ze mną bez potrzeby zakupu Refraktora Premium APO 5", bo jest tak dobry optycznie , że aktualnie mi to i dla mnie wystarczy!!!
I wszystko w tym temacie. :D

P.S.
Przy okazji bo zapomniałem dopisać , moje kondolencje dla kolegi , że trafił taki optycznie kiepski egzemplarz tego Refraktora. Nie wszystkie bowiem są takie.

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Przyjeżdżaj zaraz. Przegonię Cię troche po górach żebyś nabrał szacunku do starszych ludzi. Wcześniej potrenuj
na rowerku górskim, tak po 80 km z przewyższeniem 1500 - 1600 m, jak ja to robię od lat. Potem możesz pokopać jak dasz radę.
Zdrowia życzę i mniej bajkopisastwa :lol:
Nie czekaj aż będę miał 80 lat :roll:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 13:12

O niech Cię , teraz to mi dosunąłeś. :D
Rower mam na szczęście , więc dzisiaj po pracy jadę w trasę. :D
Dużo Zdrówka i Tak Trzymaj.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 22 Wrz 2022, 13:49

Krzysztof_P napisał(a):Hej Franz.
Popraw się stary człowieku i nie wypisuj takich kocopołów " bo ci zasadzę jak Ferdek Kiepski kopa do du.." :D


Żałosny jesteś Krzysztofie. Proponuje, żebyś dał sobie autoban na rok. Janusz się w grobie obraca jak widzi jak niszczysz to forum (i zlot na Kudłaczach) i z jakim szacunkiem się zwracasz do jego użytkowników.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postwfifiak | 22 Wrz 2022, 14:28

Fakt, trochę to nieładnie :( .

Franz napisał(a): Kolega ma taki sam a ja mam SW Equinoxa 120 i wrażenia mam inne a mianowicie, że jest gorszy od Equinoxa.


Jest to prawdopodobne, bo Meade jest na FPL 51, a Equinox na FPL 53. I nie dramatyzowałbym z chińskim wykonaniem, bo dzisiaj technologia jest na takim poziomie, że nie jest wielką sztuką dokładnie wyszlifować soczewkę.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostMaciek_Cz | 22 Wrz 2022, 14:54

Jeżeli jest na fpl-51 to "color blur" ma równy 1,54x plamka Airy. Wedle kryteriów żeby być prawdziwym APO musiałby mieć 1x plama Airy lub mniej.
Korekcja chromatyzmu jest równo pomiędzy achromatem 80mm f/15 a nowym teleskopem kolegi Tomka Vroobla 102mm ED f/11.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 14:55

mkowalik napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Hej Franz.
Popraw się stary człowieku i nie wypisuj takich kocopołów " bo ci zasadzę jak Ferdek Kiepski kopa do du.." :D


Żałosny jesteś Krzysztofie. Proponuje, żebyś dał sobie autoban na rok. Janusz się w grobie obraca jak widzi jak niszczysz to forum (i zlot na Kudłaczach) i z jakim szacunkiem się zwracasz do jego użytkowników.


Wiesz co znam Franza tu z Forum więcej lat niż ty masz i nie był to złośliwy wpis z mojej strony.
Tak że wyluzuj i lepiej napisz coś o sprzęcie ciekawego , gdyż jak do tej pory to prawie nic z twojej strony konkretnego. A koledzy pytali.
Pilnuj swoich spraw a będziesz zdrowszy. Twojego Adwokactwa mi tu w tym temacie nie potrzeba. jak nie masz co napisać do tematu , to lepiej nic nie pisz. To nie jest temat o twoich bolączkach , tylko tyczy się Refraktorów , których specjalnie jak myślę nie lubisz i za nimi nie przepadasz. Więc znajdż sobie inny temat i tam zadziałaj.
Jak Franz poczuł się urażony to mogę go Przeprosić , ale nic ci do tego kolego.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 22 Wrz 2022, 15:09, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 14:59

Korekcja AC jest taka iż jak wyostrzymy perfekt obraz to nie widać na Planetach AC przy Orto 4mm i 285X powiększenia. Księżyca jeszcze nie miałem okazji nim oglądać.
Jak Seeing targa np. Planetą to coś nam tam wychodzi na chwile i znika wtedy z Marsa (czerwony i taki zielono-nieb kolorek), na Jowiszu i Saturnie w ogóle nic nie zauważyłem. Ale obraz jest perfekt ostry i Planety są mocno kolorowe z ciepłym przyjaznym bardzo dla odbioru i nasyconym kolorem. Edki TS 150/1200mm i APM 152/1200mm są pod tym względem " wyprane" z kolorów. Wiem bo wisi w obserwatorium nasz APM 152mm a Mirka D TS oglądam co jakiś czas , nawet ostatnio nim oglądałem Planety jak byłem z 10 dni temu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 22 Wrz 2022, 15:19

Krzysztof_P napisał(a):O niech Cię , teraz to mi dosunąłeś. :D
Rower mam na szczęście , więc dzisiaj po pracy jadę w trasę. :D
Dużo Zdrówka i Tak Trzymaj.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Tylko nie zabieraj się od razu za takie trasy jak ja. Wstąp najpierw do lekarza i zrób test wysiłkowy z EKG albo zabieraj się za to powoli to za 5 lat będą wyniki, szczególnie jeśli prowadzisz kanapowy tryb życia.
Ja to robię całe życie. Daję stówkę, że nie złapiesz mnie pod górę :lol:
Uważaj :!: :!:
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: trasa.png
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: 20220830142951_IMG_5534.JPG
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: Screenshot_20220622-225805.png
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: IMG_20220922_144120.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: IMG_20220922_143949.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostMaciek_Cz | 22 Wrz 2022, 15:25

To możliwe co widzisz jak najbardziej. Ale w nazwie APO już nie pasuje bo nim nie jest :wink:

Kolory wydaje mi się, że są zależne od kolejności ustawienia ognisk i które ogniska się ze sobą pokrywają (są bliżej siebie).
No i od wypadkowego sferochromatyzmu, zapewne dla barwy czerwonej i zielonej ma najlepszą korekcję (prawdopodobnie najlepszą dla koloru żółtego),
a niebieski idzie w "kosmos". Nowe APO zazwyczaj najlepiej są skorygowane dla światła niebieskiego i to może powodować, że kolory wydają się wyprane, ale nie jestem pewien do końca czy to jest przyczyna.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 15:27

Moje Gratulki Franz!!!, Brawo!!! Nawet nie próbuję ci dotrzymać kroku , gdyż na starcie nie mam szans. :D
Ja zasiedziały na kanapie domownik , po dwóch zawałach sercowiec , to mógłby być dla mnie , tak nagle ostatni rajd. :D
Piękna sprawa , sport to recepta na życie i wieczne zdrowie. Życzę ci abyś zawsze cieszył się doskonałą kondycją i doskonałym zdrowiem.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 15:32

Ja tak sobie myślę że to ocieplenie kolorów Planet to jest właśnie sprawa AC nie do końca dobrze skorygowanego , ale obrazy były naprawdę super ostre i nie było otoczki AC. To FS102 pokazuje wokół Jowisza delikatną ale bardzo dużą powierzchniowo niebieską chmurkę , czytałem o tym na CN i w końcu widziałem to wokół Jowisza w FS102 na niebie. To nie jest Refraktor APO tylko tak zapewne na tamte czasy pisano. Edek wtedy to był rarytas pośród Refraktorów AC , jak teraz jakiś dobry tryplet APO. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 22 Wrz 2022, 15:36

Teraz sprawdziłem, że Edki 150/1200 na fpl-53 opierając się o takie kryteria też nie są APO. Ciekawe :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwfifiak | 22 Wrz 2022, 15:38

Krzysztof_P napisał(a): Ale obraz jest perfekt ostry i Planety są mocno kolorowe z ciepłym przyjaznym bardzo dla odbioru i nasyconym kolorem.


I to jest właśnie to co podoba mi się w długich achromatach. Ten ciepły pastelowy kolor. Tak ma Vixen 80/1200 i tak mają długie tubki Okroja. Nie ma tego w moim ED'ku i nie ma też w innych ED,kach i APO przez które patrzyłem, ani maku czy niutku. Pastelowe obrazy Księżyca, który w ED,ziu jest w zasadzie czarnobiały. Ale ładny obraz to nie znaczy prawdziwy. Podejrzewam, że ten pastel bierze się właśnie z nie do końca skorygowanej AC. Jak ze sztucznym biustem, ładny ale nie prawdziwy.

:D Pozdrawiam :D
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostMaciek_Cz | 22 Wrz 2022, 15:46

Wojtek, ale sztuczny biust też może trafić się nieładny zapewne :D
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat