Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.

PostKrzysztof_P | 16 Wrz 2022, 02:07

Witajcie.
Jestem posiadaczem tego sprzętu od paru miesięcy w sumie gości u mnie taki Refraktor drugi raz.
Na razie do wczoraj leżał spakowany tak jak przyszedł , przez parę miesięcy , ale że w końcu "dojrzał" to i rozpakowałem paczkę i wyciągnąłem sprzęt.
Kiedyś mieliśmy ten Refraktor w Obserwatorium , szereg lat temu , kiedy zaczął się czas serii Refraktorów SW ED.
Potem po jego sprzedaży żałowałem iż z nami nie pozostał dłużej , gdyż obrazy Jowisza dla mnie wypadały w odbiorze lepiej od Refraktora 120ED.
Był to wtedy Refraktor kolegi Zbyszka ZP53. Został sprzedany u nas na Forum na giełdzie i zakupiliśmy wtedy od Janusza Maka Santel 180/1800mm F-10 , na optyce Intes Micro.
Potem mieliśmy Refraktor 120ED , ale zawsze pamiętałem o obrazkach Jowisza , widzianym w tym Refraktorze MEADE APO-ED 127mm F-1140mm , F-9. Generalnie Refraktor jest dość długi , sprzęt ma bowiem F-9-1140mm ogniskowej. Wyciąg w tym egzemplarzu jest o klasa lepszy z 1:10 od oryginału jaki był w tym Refraktorze , który był u nas wcześniej.
Z tego co pamiętam to Jowisz i Saturn w tym Refraktorze wyglądał moim zdaniem ładniej niż ze 120ED. Przede wszystkim Planety nie posiadały tego brązu-zafarbu , który wnika w obraz w serii Refraktorów SW ED. Jak i kolorystycznie też Jowisz czy Saturn wypadały moim zdaniem ładniej w tym sprzęcie. Za jakiś czas jak skolimuję ten Refraktor to opiszę wam co pokazuje i jak na Planetach i Księżycu , ta pełna już apertura 5". Posiadałem też swego czasu ten Refraktor w wersji Tryplet MEADE APO-ED , D-127mm , F-950mm , F-7,5 , ale to był akurat słabszy optycznie egzemplarz. Gdzie AC i AS dawały się we znaki na pierwszy rzut oka i były dla mnie po prostu nieporozumieniem.
Tu mamy obiektyw dublet , który był wykonany w USA , to wcześniejsza wersja zanim obiektywy były w wydaniu trypletu i produkowane były dla Firmy MEADE w Chinach czy na Taiwanie. Refraktor kupiłem , gdyż znałem jego obrazki kiedy był kiedyś z nami w Obserwatorium. Na pewno nie wracał bym do wersji Trypletu APO-ED MEADE 127/950mm , gdyż mam z tym Refraktorem nie najlepsze doświadczenia i wspomnienia.
Obiektyw posiada w celi możliwość kolimacji względem tuby , jak i do czyszczenia prosto rozbiera się ten dublet obiektyw.
Czas testów nastąpi , czekam na pogodę i wio do Planet , Księżyca i DS-ów na niebie.
Czystego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: MEADE4.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: MEADE3.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: MEADE2.jpg
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: MEADE1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 21:33

Witajcie.
Edziu Miedziu MEADE ED-APO 127/1140mm , F-9 to klasa Refraktor , zabrakło mi szkiełek na Saturna.
Seeingu nie ma , powietrze pływa , ale Refraktor wytrzymał z pięknym obrazem Saturna Power 285X z Orciakiem 4mm. :shock:
Cassini cały czas widoczny , zero AC w obrazie , widać parę satelitów Saturna. Jednak pamięć mnie nie myliła co do tego dubletu wykonanego w pełni włącznie z optyką w USA. Saturn jest świetny , ostry , przestrzenny i kolorowy , kolorystycznie nie tak blady jak w dublecie APM ED-APO 152/1200mm , piękny obrazek. Wzorowa kolimacja i tylko jeden Krążek AIRY na aparaturze nie kłamały. Obiektyw jest dokładności pierwsza klasa , wiedziałem to już podczas kolimacji i oglądania obrazów dyfrakcyjnych. Zakup tego Refraktora 5" , to był prawdziwy strzał w dziesiątkę .Za chwilę przeskakuję na Jowisza. :D
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 21:48

Jowisz PIĘKNY taki kolorowy , jaki kolorek WCP , jest tyle detalu teraz na Jowiszu , piękne kolorowe pasy z odcieniami tych kolorów , ten dublet bije na łeb na szybę jakością obrazu Dublety ED-APO APM 6" i TS 6". :shock: Jestem w szoku a zarazem Happy jak fix. :D
5" Refraktor w cenie dużo niższej niż dublety z DE a bije je na wszelakie sposoby. Wiem jakie sa te dublety TS i APM , oglądam nimi ostatnio. Coś takiego , nie mogę nadal w to uwierzyć... :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 20 Wrz 2022, 22:00

Fiu fiu... I tylko 1" więcej, niż u mnie, reszta taka sama. To mi dobrze wróży. 8)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 22:08

Witajcie.
Jowisz jest piękny i taki kolorowy , naprawdę to dublet w DECHĘ...przeszedł moje najśmielsze oczekiwania , wszystko na Jowiszu widać , tyle detalu w tak pięknym kolorze. ZERO AC na Jupku z ORTO Takahashi Abbe MC 6mm przy około 175X. Obrazki piękne we wszystkich moich planetarnych szkiełkach , SilverTopy Japan czy Orto Abbe MC Taka. Co za dzień i jakie nowe odkrycie z tym Refraktorem w praktyce. :shock: :D Jak na tylko dublet ED , to wysadza dużo różnych chińskich APO w powietrze. :lol: :D
Widziałem wszystkie w pasie owale , które są za WCP na wprost przy pow.175X z pięknym kolorkiem pasów grafit , łosoś i ich odcienie , po prostu rewelacja mały szok. :shock:
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 21 Wrz 2022, 01:33, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 20 Wrz 2022, 22:16

Krzychu , Czy ten Meade jest Twój Czy tylko go dla kogoś serwisowałeś ?

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 22:21

chondryt napisał(a):Krzychu , Czy ten Meade jest Twój Czy tylko go dla kogoś serwisowałeś ?

Pozdro ... .


Cześć Zdzisiu.
Mój od pół roku , leżał w pudle jak przyszedł parę miesięcy nie rozpakowany. :lol: Gdybym wiedział że to taka perełka to już dawno bym nim oglądał Planety. Teraz mnie jakoś wzięło aby z nim zrobić porządek i okazał się perełką , rewelacja Refraktor bijący EDKI SW i inne Dublety kolorkami Planet i ich detalu na łeb na szyję. :D
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 20 Wrz 2022, 22:37

Czyli można się czasami zdziwić , cena i jakość nie zawsze muszą iść w parze :)

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 22:46

Zdzisiu ja już znałem ten Refraktor sprzed szeregu lat jak mieliśmy go w Obserwatorium. Już wtedy widziałem że jest stanowczo lepszy od 120ED , kolorem detalu Planet i że nie pokazuje w praktyce też AC. Teraz trafiłem wzorowy obiektyw co już wiedziałem po badaniu i kolimacji na Krążkach Airy. A teraz na Planetach pokazał mi mały szok , jak na dublet. Tu też F-9 robi swoją dobrą robotę , ale nie umniejsza to sprawie mojego małego zszokowania , jak piękne potrafi pokazać Planet obrazki. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 22:59

Byłem teraz znowu przy okularze , pięknie widzę na wprost w pasie owale koło WCP , każdy innej wielkości i innego kształtu , kolorki pasów są piękne jak i chmury poprzyklejane w jasnej strefie do pasów , jest tyle datalu na Jowiszu że wszystko w temacie. Cieniutkie jasne paseczki przecinające biegunowe pociemnienia i wszystko w temacie. A widoczek z całkowitym zero AC , piękne są te kolory Jowisza. Nigdy w naszym ED-APO APM 152/1200mm czy Mirka D TS ED-APO 150/1200mm , nie widziałem tak pięknego Jowisza czy Saturna. Cały czas nie mogę w to uwierzyć , ale obrazki nie kłamią. :D Jak pomyślę nad ceną jaką za ten Refraktor zapłaciłem , to ogarnia mnie w stosunku do cen innych Refraktorów ED czy APO , które niekoniecznie są w praktyce lepsze. Wielki nie kończący się uśmiech. :lol:
Czekam na Marsa , Jowisz i Saturn już wiem jakie są piękne w wizualu z tego Refraktora. :D
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 20 Wrz 2022, 23:11

Nic tylko się cieszyć z takiego sprzętu , może kiedyś w jakimiś cudownym przypływie gotówki też kupię jakiegoś Edka a może Apo .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 23:23

Zdzisiu to był strzał w 10-tkę z tym zakupem. Refraktor wytrzymuje na Jowiszu 228X z Orto Takahashi Abbe MC 5mm jak i z Orciakiem 4mm 285X , czyli ponad 2XD. :D Nie mam aktualnie krótszych szkiełek i nie mam nic niżej do włożenia do wyciągu. :D Seeing jest słaby , ale obraz trzyma jasność , jakość i ostrość , dobry kontrast.Zero AC na Jowiszu przy pow.285X , utrzymuje się też nadal ten kolorek detalu Planety. Nic ująć nic dodać , dopiero będzie się działo jak trafię rewelacyjne warunki Seeingowe. Teraz czekam na Marsa , to będzie większe wyzwanie.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 20 Wrz 2022, 23:57

Krzysztof_P napisał(a):Byłem teraz znowu przy okularze , pięknie widzę na wprost w pasie owale koło WCP , każdy innej wielkości i innego kształtu , kolorki pasów są piękne jak i chmury poprzyklejane w jasnej strefie do pasów , jest tyle datalu na Jowiszu że wszystko w temacie. Cieniutkie jasne paseczki przecinające biegunowe pociemnienia i wszystko w temacie. A widoczek z całkowitym zero AC , piękne są te kolory Jowisza


No Krzysztofie, jak Ty przy słabym seeing'u widzisz takie rzeczy, to szacun. Ja widzę przy słabym seeing'u tylko dwa pasy na Jowiszu i koniec. Może jakieś pociemnienia na biegunach. Opisywane przez Ciebie detale, to tylko na Kudłaczch i może ze trzy razy w centralnej Polsce.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2022, 00:33

Wojciechu , szczerze to nie mam dzisiaj rewelacji z Seeingiem , ale wszystko to widziałem. Mieszkam na wzniesieniu powyżej Krakowa. Często u mnie tu wszystko przewiewa i nie jestem jak Kraków w dole , tylko u góry i to sporo wyżej. Po deszczach jak dzisiaj mam świetną przejrzystość powietrza , dzisiaj wszystko trochę pływało i powiedzmy warunki że były ciut słabiej niż dobre. Parę dni temu jak oglądałem Planety nowym Makiem MK91 to obraz prawie stał w miejscu , to mogę określić jako bardzo dobre warunki , dzisiaj tego nie było.
Te pięć owali w pasie za WCP jak ona zachodzi a one są w centrum na tarczy Jowisza to widziałem każdy z osobna , po wielkości i kształcie w Orto Takahashi Abbe MC 6mm , przy powiększeniu około 190X nie 175X jak omylnie wcześniej napisałem.
Ponadto co dostrzegłem dodatkowo i rzuciło mi się jak wędrowałem po pociemnieniu biegunowym w oczy. Dolne pociemnienie pod WCP posiada ciemniejszą czapeczkę jak i górne , w górnym pociemnieniu nad WCP , kiedy WCP prawie schodziła z tarczy Jowisza. To jak idąc od jasnej strefy i wkraczając w górne pociemnienie była tam ciemniejsza plama na tle tego pociemnienia zaraz przy jego krawędzi od strony jasnej strefy , trochę podłużna , wtedy była na południku. Będzie ją na pewno widać na fotach Jowisza , w tym czasie kiedy WCP już nam schodzi z tarczy Jowisza , to ta ciemna plama była na środku górnego pociemnienia Jowisza. No cóż ten 5"-127mm obiektyw jest pierwsza klasa i generuje w praktyce niesamowitej jakości obrazki. Detalu było tyle dzisiaj widać w tym Mietku , że nie sposób wszystkiego opisać , mógłbym zrobić np. szkic jednego pasa i w nim wyszczególnić widoczny detal , nie jestem w stanie wszystkiego ogarnąć na raz w wizualu co widać na całej tarczy Planety. Tyle widzę wszystkiego patrząc na wprost bez doszukiwania się tegoż detalu w pierwszorzędnym pięknym kolorowym obrazku. Wszystkie odcienie łososia , grafitu , żółci , szarości i widziałem dzisiaj też pociemnienie w WCP jak i zmienne albedo WCP , WCP piękny kolor ze zmiennym nasyceniem koloru w różnych częściach WCP , oczywiście opasana tą jaśniejszą opaską , odcienie tych wszystkich kolorów i tego detalu co widać robią naprawdę ogromne wrażenie , wszystko najładniejsze przy Pow. około 190X z Orto Abbe MC 6mm Takahashi.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2022, 00:59

Vroobel napisał(a):Fiu fiu... I tylko 1" więcej, niż u mnie, reszta taka sama. To mi dobrze wróży. 8)


Cześć Tomaszu.
To nie jest tylko 1" , to jest aż 1" więcej Refraktora i to dla Refraktorów jest bardzo dużo.
Jak chcesz zobaczyć więcej na Planetach czy na Księżycu , to powinieneś zmienić Refraktor na 5"-127mm , to tzw. Złoty Grall do Planet.
Mniejsze apertury nawet najlepsze optycznie , nigdy nie pokażą ci tyle co zaczyna się oglądać dobrymi Refraktorami od 5"-wzwyż. na Księżycu czy to na Planetach.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2022, 01:11

Mam już Marsa , okular Orto Taka Abbe MC 6mm -190X pow. , jest jeszcze nisko i trochę daje mu w kość Refrakcja Atmosferyczna. Ale jest piękny widać ten detal i piękne jego kolorki. Jak dokładnie wyostrzymy obraz to jest czysty , bez żadnego zafarbu AC. Świetny obrazek , widać fazę Planety , pociemnienia , czapeczkę i zmienne albedo powierzchni Planety , czekam aż wzejdzie wyżej , kolorki i ostrość są bardzo dobre.
Odetchnąłem z ulgą , teraz już wiem na 100% że , ten Refraktor jest doskonałym instrumentem na Planety.
P.S.
Mars jest coraz wyżej i coraz lepszy , już obraz zaczyna być ostry jak brzytwa , pięknie odcięta Planeta od czarnego tła nieba. U góry czapeczka na biegunie a na dole podłużne duże pociemnienie. Łowię detal dalej... Godz.01.28.

Godz.02.05.
Mars w powiększeniu 285X z okularem Orto 4mm wygląda pięknie i zjawiskowo. Jest super ostry , trochę drga mi na tym montażu SW AZ-EQ5 , ale montaż daje radę. Długa ta rurka F-1140mm. Jest to co ma być , piękne kolorki , ostrość i kontrast , przestrzenność obrazu , nie Planeta Placek , tylko widać iż ma przestrzenność. Przy dobrym wyostrzeniu obrazu nie mamy w ogóle AC , jest super
i tak powinno być z dobrego optycznie Refraktora.
Nie jest to może APO Premium , ale że obiektyw jest tak dobry , to i pokazuje naprawdę piękne obrazki Planet. Bogate w kolorowy i zróżnicowany detal.
Mars prezentuje się pięknie i wygląda dużo lepiej niż w niektórych innych Edkach dubletach czy nawet tańszych Refraktorach APO. Znam tego wszystkiego bardzo dużo z praktyki i daje temu Refraktorowi osobiście bardzo wysokie noty.
I pomyśleć że to tylko Refraktor ED , ale z bardzo dobrym optycznie obiektywem.
Idę dalej oglądać , gdyż Planety są naprawdę piękne widziane w tym Refraktorze.

Godz.02.24.
Mars jest już wysoko , obraz z Orto 4mm -285X i z Orto 5mm -228X.
Detalu można na tarczy Planety zobaczyć więcej.
Seeing się poprawił jak i Planeta wyżej co owocuje pięknym stabilnym obrazem Marsa.
Zmykam oglądać dalej.

Godz. 03.07.
Na koniec M45 Plejadki w okularze TV Panoptic 41mm w szerszym polu widzenia około 2,45* przy powiększeniu około 28X i żrenicy wyjściowej około 4,5mm.
Wyglądają wspaniale , nie widać w ogóle na gwiazdach AC jak i jakiegoś zafarbu.
Obraz bardzo dobry , czysty , bez zafarbu , ładny kontrast czarnego tła nieba i te piękne Refraktorowe Gwiazdy jak i słabsze iskiereczki kolorowych Gwiazd. Gwiazdy do samej diafragmy ładnie punktowe , tu na korzyść działa nam światło obiektywu F-9.

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 21 Wrz 2022, 08:33

Krzysztof, koniecznie kup kamerę, choćby ASI224MC. Chcemy zobaczyć te kolorki. Detal przy okazji też. Trudno cokolwiek wywnioskować z subiektywnego opisu. Wiem, że kamerka nie odda wrażeń wzrokowych, ale jeśli mówisz np., że obiektyw A daje zafarb, a obiektyw B go nie daje, to chcemy zobaczyć choćby różnicę na obrazie, nawet, jeśli to nie to samo. Jakąś różnicę z pewnością zobaczymy. Obracasz dziesiątkami teleskopów, ja już dawno bym to sformalizował i skatalogował.

Mało tego, z takim argumentem znajdziesz kupca na pniu i nikt nie będzie miał nic do gadania. No bo, jak tu się oprzeć zakupowi tak potwierdzonego cudownego szkła za 1/7 ceny APO premium? Sam bym kupił, nawet, jakbyś dorzucił %.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlolak89 | 21 Wrz 2022, 09:01

:wink:
Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: HoMM3-message-1663743821231.png
HoMM3-message-1663743821231.png (89.98 KiB) Obejrzany 3939 razy
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Postwfifiak | 21 Wrz 2022, 09:11

Hej!!!
Krzysztof_P napisał(a):
Vroobel napisał(a):Fiu fiu... I tylko 1" więcej, niż u mnie, reszta taka sama. To mi dobrze wróży. 8)


Cześć Tomaszu.
To nie jest tylko 1" , to jest aż 1" więcej Refraktora i to dla Refraktorów jest bardzo dużo.


No tak, różnica jest . Ale zastanówmy się czy taka duża. Myślę, że detalu przybędzie proporcjonalnie do rozdzielczości. Rozdzielczość będzie 27% większa (zależy liniowo od apretury). Narysujmy sobie kwadrat o boku 10cm. I załóżmy ze to obraz z refraktora 100mm. Potem narysujmy kwadrat o boku 13cm i popatrzmy na oba jednocześnie. Można na kompie zrobić eksperyment ze zdjęciem. Jedno otworzyć w skali 1:1 a drugie obok w skali 1,27:1 efekt będzie ten sam. Różnica nie powala. Jeśli apretura wzrośnie 2x to różnica jest naprawdę spora, ale jeden cal więcej niż cztery cale nie zmieni obrazu w "masakryczny" sposób.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostVroobel | 21 Wrz 2022, 09:43

Owszem, tyle że na odwrót. Weźmy za oryginał ostry obrazek o boku 127 i przeskalujmy go do 78.74%, czyli do 100. Detale nadal powinno być widać. Powiekszanie gotowego obrazka nie wnosi nic innego, jak cyfrowy zoom.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postwfifiak | 21 Wrz 2022, 10:20

Ok. Chodziło tylko o skalę. Faktyczny obraz obserwowanego obiektu ma raczej rozdzielczość bliską nieskończoności :-).
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2022, 12:12

Witajcie. :D
Odpowiadając choć trochę...
Jest różnica pomiędzy 4" a 5" Refraktora i to dość znaczna , tak stwierdzam z praktyki , nie na podstawie wyliczeń czy tam jakichś innych...Moich teorii spiskowych czy wyliczeń. :D
Na Księżycu jest stanowczy przyrost widoczności całej masy maleńkich Kraterków , które w mniejszej aperturze trzeba wyłuskiwać i się ich doszukiwać a w większej od razu same rzucają się z automatu w oczy. Przeskok z 4" na 5" Refraktora jest ewidentnie na korzyść widoczny. Lepiej też widoczne są w Kraterach wszelakie szczeliny , tworzą widocznie bardziej rozbudowane struktury i systemy oraz widać tego wszystkiego widocznie więcej nawet w tych samych powiększeniach. Często żartobliwie podczas rozmowy mówię że aż drobny detal wtedy "szczypie w oczy" na pierwszy rzut oka w okular.
Wiem jak jest z FS-em 102mm. Obrazki daje pierwszorzędne , ale jednak detal na Jowiszu nie jest tak oczywisty na wprost widziany jak w co najmniej 5" też powiedzmy dobrego Refraktora. Co zobaczymy w 5" to łatwiej potem doszukamy się w 4" , ale nie na odwrót. Wzrasta też jasność drobnego detalu i tym samy jest on łatwiej przez nas wychwytywany w obrazie. W mniejszej aperturze jego wyłuskanie wymaga więcej wysiłku , wprawy i doświadczenia. Robiłem kiedyś na Jowiszu takie porównania. Dwa Edki 100mm i 120mm wiszące obok siebie na montażu azymutalnym z GO-TO AZ-EQ6 u nas w Obserwatorium. Co zobaczyłem wpierw w ED 120mm , to potem łatwiej w ED 100mm zobaczyłem czy dostrzegłem , ale nie na odwrót. Efekt był taki iż w praktyce w obrazie widzianym w ED 100 po zobaczeniu tego wpierw w ED 120 detalu jakby na Jowiszu w ED100 "przybywało". Taki był efekt w praktyce , aż w końcu coś tam było więcej widać w 120ED a był problem aby to dojrzeć w 100ED. Po prostu trudniej nam to dojrzeć w mniejszej aperturze , ale jak już zobaczymy w większej , to staje się to dla nas bardziej oczywiste.
Co do koloru Planet i ich detalu w Refraktorach APO i ED. Od zeszłego roku miałem okazję oglądać m.in takimi Refraktorami: LZOS130 APO , TOA130 APO , WO132FLT APO , WO98FLT APO , Takahashi FC76DCU , Vixen dublet APO 80FL F-8 , Vixen ED 103S dublet , TS 125mm dublet , Takahashi 102FS , wcześniej BORG APO Japan 125/800mm , 100ED , 80 ED , 120ED , MEADE 127mm ED dublet , Vixen 100ED dublet , MEADE TRYPLET 127mm ED-APO , APO CFF185mm , TS APO ED dublet 150/1200mm , APM ED-APO dublet 152/1200mm , ED120 Equinox , ED 100 EQUINOX , ED 80 EQUINOX , część z nich posiadałem a mniejsza połowa była mniej więcej kolegów z którymi tym sprzętem Planety i Księżyc oglądałem. Jeszcze coś tam na pewno było , nie liczę achromatów było ich co najmniej kilkanaście do apertury D-152mm . ale już mniejsza z tym.
Co stwierdzam: W każdym z Refraktorów i czy to w ED czy APO mamy inne obrazki widoku Planet z ich detalem. Każdy z Refraktorów na innym projekcie obiektywu i tym samym często szkle , posiada swoje specyficzne cechy i rzutuje to na obraz widoku detalu i danej Planety. Każdy Refraktor daje inny kontrast obrazu , inne kolorki z ich odcieniami , inną plastykę i klarowność obrazu. Podobnie jak jest z używanymi okularami. Dlatego w jednych Refraktorach łatwiej i lepiej jest nam zobaczyć przy tej samej aperturze wyeksponowany ten sam detal a w innych wypada on mniej oczywisty i widoczny w praktyce , nawet i tyczy się to tych samych apertur , ale na innym projekcie obiektywu i na innym zastosowanym czy to gatunku szkła lub też z zastosowaniem Fluorytu. Posiadam bardzo dobrą pamięć fotograficzną , też na lata wstecz. Mógłbym z pamięci opisać widziane kiedyś obrazki i każdy wymieniony Refraktor , podobnie mam z okularami , mam to cały czas w głowie. Tak samo mam ze wszelakimi Teleskopami i wystarczy mi czasem jedno spojrzenie i już wiem co w "trawie piszczy". Generalnie to wiem co preferuję z obrazków i jakie mi obrazki najbardziej odpowiadają , wiem za co płaci się słono w danym APO a co jest w wydaniu tego Refraktora słabsze czy też mocniejsze w praktycznym wydaniu. Tak czy inaczej są sprzęty wręcz dedykowane swoją specyfiką obrazu do danych Planet z ich detalem a inne wypadają słabiej w ich pokazywaniu. Temat bardzo obszerny , można by się godzinami rozpisywać nad wszelakimi różnicami czy niuansami w obrazie. Tak samo jak na podstawie korzystania z różnych okularów. Co dane szkiełko wnosi i podkreśla a co pokazuje słabiej od innego porównywanego szkiełka. Temat to naprawdę "Rzeka" , ale można pogrupować Refraktory w grupy przypisane pewnym cechom generowanego obrazu , którymi to cechami będzie się charakteryzować i wyróżniać dana grupa Refraktorów w generowanym obrazie, No dobrze wystarczy tego dobrego , gdyż jak zacznę wchodzić w szczegóły i pisać co można by było napisać i opisywać , to nie skończę dzisiaj...
To tak bardzo ogólnie i po krótce...

P.S.
Dziękuje Panu "Malcowi" za wstawkę i Plakat z Reklamą. :D Od dzisiaj Pan "Maluczki" zostaje Szefem Marketingu Forum. :D
Ponadto fakt jest taki co do Seeingu "Malcze" , czego zapewne nie wiesz jak tak piszesz...Iż jak ja mam dobre warunki dla oglądania detalu Planet w 5" Refrakorze , to ty w 10" Newtona masz "błoto" w obrazie i nic z detalu mniejszego i ciekawego na Planetach nie widzisz. Może byś i zobaczył w Refraktorze 100ED , ale Edek 100mm to za mała apertura , aby widzieć pewien detal na wprost bez doszukiwania się go w obrazie z problemem.
Tu trzeba większego Refraktora np. 5", aby oglądać ładnie Planety z ich widocznie bogatszym detalem. Jak się już naumiesz , i do tego dojdziesz sam , to dopiero wtedy pisz z sensem , na razie widzę jeszcze się uczysz i wiele nie wiesz i nie znasz z obserwacyjnej praktyki. :D

Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 21 Wrz 2022, 13:19, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 21 Wrz 2022, 12:45

No i tak naprawdę chcielibyśmy TO WŁAŚNIE przeczytać. Bo rozpisałeś się, a nie napisałeś nic.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2022, 12:56

Tomaszu napisałem bardzo ogólnie , musiał bym się rozpisać na przykładzie powiedzmy dwóch Refraktorów i widoku w nich powiedzmy Jowisza. Ale to nie ten temat postu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 21 Wrz 2022, 17:13

Refraktor Dublet APO-ED MEADE 127mm , F-9.: HoMM3-message-1663743821231.png
HoMM3-message-1663743821231.png (89.98 KiB) Obejrzany 3810 razy
malec napisał(a)::wink:
Załącznik HoMM3-message-1663743821231.png nie jest już dostępny


:shock: :P :mrgreen: :lol: :D dokładnie, dokładnie, przetaczają się niczym fala
Popraw posta, to nie apo :) Ups. zaraz się zacznie dyskusja co to jest APO :mrgreen:

Vroobel napisał(a):Krzysztof, koniecznie kup kamerę, choćby ASI224MC. Chcemy zobaczyć te kolorki. Detal przy okazji też. Trudno cokolwiek wywnioskować z subiektywnego opisu. Wiem, że kamerka nie odda wrażeń wzrokowych, ale jeśli mówisz np., że obiektyw A daje zafarb, a obiektyw B go nie daje, to chcemy zobaczyć choćby różnicę na obrazie, nawet, jeśli to nie to samo. Jakąś różnicę z pewnością zobaczymy. Obracasz dziesiątkami teleskopów, ja już dawno bym to sformalizował i skatalogował.

Mało tego, z takim argumentem znajdziesz kupca na pniu i nikt nie będzie miał nic do gadania. No bo, jak tu się oprzeć zakupowi tak potwierdzonego cudownego szkła za 1/7 ceny APO premium? Sam bym kupił, nawet, jakbyś dorzucił %.


Za 1/7 ceny to możesz mieć jakość 1/7 APO premium. Chciałbym się mylić, ale moje doświadczenie właśnie tak pokazuje...
Oczywiście chciałbym, żeby cena rosła mniej, a jakość rosła szybciej. Tak jednak nie jest. Biorąc pod uwagę tego super midzia, to szczerze wątpię, żeby Rohr się tak mylił. Chyba, że Krzysiek trafił na świetny egzemplarz. Choć ile to razy ja słyszałem, podobne achy, o tych rodzynkach na forum.
A potem nie były takie ekstra. Także patrzę sceptycznie na takie rewelacje, że sprzęt pół APO jest tak blisko najlepszych...
Mało tego, pamiętam rozmowę, Astromaniak zachwala jakie to ostre obrazy, po czym po dopytaniu dowiaduję się, że tarcza ostro wycięta, a detalu brak na planecie... (bez komentarza).
Trzeba dodać, pod warunkiem, że wiesz co kupić... Umiesz czytać między zdaniami, wiesz jak migruje sprzęt i oglądasz kilkanaście testów, wyciągasz wnioski...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat