Lornetki 15x70 / 16x80

PostMrcn | 24 Lut 2023, 21:04

Rozważam zakup lornetki 15x70 / 16x80. Bardzo (!) wstępne typy to :
1. Celestron SM 15x70,
2. DO Extreme 15x70,
3. APM MS 16x80 ED APO.
Ale nie jest to wiążące - zwyczajnie nie wiem na jakie binokularki w parametrach 15x70 lub 16x80 warto zwrócić uwagę .
Budżet do 4 tys. zł
Niestety nie mam możliwości przetestowania żadnego z egzemplarzy (najbliższy sklep 250 km ode mnie), ale nie będę za opinię nikogo ścigał po zmroku czy wysyłał dziwnych kartek na święta.
Oczywiście lorneta do DSów. Chodzi przede wszystkim o jakość obrazu i samego sprzętu, jak coś kupować to żeby potem nie szczypało w oczy...
Dzięki za pomoc.
 
Posty: 18
Rejestracja: 05 Maj 2012, 23:48

 

Postlulu | 25 Lut 2023, 00:37

Jak sobie wyobrażasz porównanie lornetki za 4 stówki z instrumentem za 4 tysiące? Równie dobrze mógłbyś zapytać czy lepiej kupić porszaka czy fiata Pandę.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3003
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostMrcn | 25 Lut 2023, 10:07

Rozumiem, że testowałeś te lornetki, możesz coś doradzić?
 
Posty: 18
Rejestracja: 05 Maj 2012, 23:48

 

PostSebastian Ś. | 25 Lut 2023, 10:38

Celestron to jest full budżetowa lornetka. Można używać ale bez szału. Jak już coś z tanich wybierać to może lepiej Celestron ale Pro lub Delta SkyGuide.
Wszystko serii BA8 jak Extreme czy TS Marine to jest już naprawdę solidny optycznie sprzęt dajazy dużą radość obserwacji.

APM nie miałem ale zakładam, że jest lepsza po chociażby tym temacie https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=57282 Czy warto dopłacić to już kwestia osobista mi wystarczyłoby coś z BA8.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlulu | 26 Lut 2023, 01:43

Mrcn napisał(a):Rozumiem, że testowałeś te lornetki, możesz coś doradzić?


Nawet gdybym testował to nie byłbym Ci w stanie doradzić, bo nie ma żadnego porównania między sprzętem różniącym się ceną 10-krotnie.

Czy różnica w jakości obrazu będzie warta 10-krotności ceny? To zależy co dla kogo jest ważne i nikt za Ciebie nie odpowie na to pytanie. Tak to już jest przy takich różnicach w cenie, że nie da się ich przeliczyć na wymierną poprawę jakości. Jeśli coś jest 2x droższe, to można się spodziewać efektu, który subiektywnie bylibyśmy gotowi opisać jako "2x lepsze". Ale im bardziej ceny się rozjeżdżają, tym ten przyrost jakości staje się coraz mniej proporcjonalny do wzrostu ceny. Na końcu za bardzo już niewielkie polepszenie jakości trzeba czasem zapłacić krocie. Nikt nie zdecyduje za Ciebie czy warto.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3003
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postkasper | 26 Lut 2023, 16:53

Przy tym budżecie Celestrona sobie odpuść. Napewno można tym obserwować i jeżeli nie robiłeś tego wcześniej żadnym bino, będziesz zadowolony. Lepiej jednak kupować sprzęt, który posłuży latami, Celestron to jednak plastik. Z tymi pieniędzmi radzę wybrać między DO Skyguide, a DO Extreme i dobrać do tego jakąś fajną przeglądówkę 7x50 lub 10x50. Za ręsztę kasy kup jakiś lepszy statyw i zestaw do astro oraz przyrody masz jak znalazł. 16x80 to już większy i mniej poręczny sprzęt i chyba bym sobie go podarował na rzecz powyższego zestawu.
Carl Zeiss 10x50; MAK102 EQ2 + 10mm + 20mm; Vixen NPL 6mm, Celestron Omni 15mm + 32mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 24 Mar 2007, 15:47
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostMrcn | 01 Mar 2023, 19:12

Dziękuję Wam wszystkim za porady - walczę ze sobą : APM czy DO Extreme :) A przeglądówkę z jakiej stajni polecacie?
I jeszcze tak jakby off topic : przyglądałem się potworom APM ze szkiełkami 100mm. Rozumiem, że potrzebna byłaby fajna głowica i przede wszystkim statyw. To wydatek ok. 5 tys. (poprawcie mnie w razie czego). No dobrze, a co gdyby...użyć montażu paralaktycznego - są zestawy za ok.2 tys. zł (głowica + statyw + przeciwwagi)?
 
Posty: 18
Rejestracja: 05 Maj 2012, 23:48

 

Postwfifiak | 02 Mar 2023, 01:33

Hej!!!
Montaż paralaktyczny odpada :( . Lornetka podczas przemieszczania się, będzie też kręcić się w okół własnej osi. Musisz rozejrzeć się za jakimś montażem AZ, lub widłowym. Polecam Ci też lornetkę DO SkyGuide. Ma świetny stosunek jakości do ceny.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postkasper | 02 Mar 2023, 15:04

10x50 i 15x70 to fajne i uzupełniające się sprzęciki na szybkie obserwacje w często bardzo krótkich okienkach pogodowych. Bierzesz je w łapę, wychodzisz i obserwujesz. Najpierw ogarnij wszystko co możesz małą. Potem w 15x70 zobaczysz to w nowej jakości i większej ilości. Jeżeli tego będzie ci mało to po jakimś czasie będziesz mógł rozpatrzyć zakup 20x100 i tu znowu nowa jakość i ilość obserwowanych obiektów. Taka potrójna radocha.

DO Extreme (podobno szkła ED) 10x50 lub 7x50 to koszt około 1500zł, a 15x70 to około 2100zł. Skyguide to około 1500zł. Bez względu na wybraną konfigurację, zmieścisz się w zakładanym budżecie i zostanie ci jeszcze trochę pieniędzy na jakieś podparcie do nich.
Nie miałem tego w rękach, ale internety piszą, że podobno dobra jakość. Ja osobiście przymierzam się do Skyguide. Może jeszcze kiedyś dobiorę DO Silvera 10x50 lub 7x50, żeby sobie porównać nową optykę z moim CZ. Podobno widać różnicę i chciałbym to sprawdzić organoleptycznie.
Carl Zeiss 10x50; MAK102 EQ2 + 10mm + 20mm; Vixen NPL 6mm, Celestron Omni 15mm + 32mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 24 Mar 2007, 15:47
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Postlulu | 02 Mar 2023, 18:06

W sąsiednim wątku pisałem o lornetce 15x70 klasy tego Celestrona kupionej dosłownie za parę groszy - można taki sprzęt kupić w okolicach 2 stówek. I zobaczyć czy taki typ instrumentu w ogóle kogoś bawi, przekonać się ile razy w miesiącu został wyciągnięty z pokrowca, jak wygląda zabawa w ustabilizowanie obrazu na montażu. Jeśli komuś taki sprzęt odpowiada, będzie wiedział, że warto wyłożyć nawet kilka tysięcy na bardzo dobra lornetę. Natomiast jeśli ktoś z rozczarowaniem stwierdzi, że np. liczył na to że będzie to lekki, mobilny gadżet, a okazuje się że trzeba się tarabanić z ciężkim statywem i montażem aby w ogóle cokolwiek przy takim powiększeniu zobaczyć - uniknie wyrzucenia pieniędzy w błoto.

@Mrcn: - pamiętaj, że kupując nowy sprzęt już na dzień dobry tracisz 20-25% jego wartości jeżeli chciałbyś go odsprzedać. Do takich eksperymentów na początek lepiej nadają się sprzęty używane, których możesz wymienić kilka zanim trafisz na coś co Ci "leży" - nie rujnując portfela.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3003
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Tomaszekm oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat